Rok 2004, rokiem załamania

JarekK

Rok 2004, rokiem załamania

Post autor: JarekK » śr cze 25, 2003 6:56 am

Wczoraj rząd ustalił podatki od dochodów na rok 2004.
Przy nie zmniejszeniu wysokości podatków, zlikwidowali prawie wszystkie ulgi. W tym ostatnią ulgę dotyczącą naszą branżę - ulgę remontową.
Patrząc na rok obecny, po zlikwidowaniu ulgi budowlanej już było (lub dalej jest) załamanie na rynku.
Do tego dochodzi od następnego roku VAT 22 % i likwidacja ulgi remontowej.
Od 1 maja 2004 dochodzą jeszcze ustalenia z traktatu akcesyjnego, z którym miałem okazję się zapoznać - nie tylko z wersją polską, ale także z dyrektywami Unii dotyczącymi naszej branży, które niestety w traktacie nie są zamieszczone - i powiem wam, że widzę branżę w kolorach czarnych.
Z traktatem są jeszcze inne jaja, ale to odrębna sprawa.

Pozdrawiam, i cieszyłbym się o wasze opinie.

oknoAD

Gość

Re: Rok 2004, rokiem załamania

Post autor: Gość » śr cze 25, 2003 7:27 am

JarekK pisze:Wczoraj rząd ustalił podatki od dochodów na rok 2004.
Przy nie zmniejszeniu wysokości podatków, zlikwidowali prawie wszystkie ulgi. W tym ostatnią ulgę dotyczącą naszą branżę - ulgę remontową.
Patrząc na rok obecny, po zlikwidowaniu ulgi budowlanej już było (lub dalej jest) załamanie na rynku.
Do tego dochodzi od następnego roku VAT 22 % i likwidacja ulgi remontowej.
Od 1 maja 2004 dochodzą jeszcze ustalenia z traktatu akcesyjnego, z którym miałem okazję się zapoznać - nie tylko z wersją polską, ale także z dyrektywami Unii dotyczącymi naszej branży, które niestety w traktacie nie są zamieszczone - i powiem wam, że widzę branżę w kolorach czarnych.
Z traktatem są jeszcze inne jaja, ale to odrębna sprawa.

Pozdrawiam, i cieszyłbym się o wasze opinie.
O jakich tajemniczych zapisach mówisz, w Dyrektywach dotyczących naszej branży?

JarekK

Post autor: JarekK » śr cze 25, 2003 8:26 am

Jest tam między innymi zapis o wolnym przepływie towarów i usług.
Z tym wiąże się też stawka VAT. W dyrektywie unijnej jest zapis, że klient nie mający numeru NIP (czyli klient końcowy), płaci VAT zgodnie z miejscem zakupu towaru.
I w tym momencie robi się dla całej Polski problem.
Powiedzmy że klient ma do zapłaty za okna 10.000,- zł netto.
W Polsce, od polskiego dilera, zapłaci 12.200,- zł brutto.
A od dilera z Malty zapłaci na chwilę obecną 10.900,- zł brutto. VAT na materiały budowlane w Malcie wynosi na chwilę obecną 9 %.

To tylko jeden przykład.

A takich ja już wyczytałem 16, i jestem dopiero w połowie wszystkich dyrektyw Unii dot. budowictwa.

Gość

Post autor: Gość » śr cze 25, 2003 2:04 pm

JarekK hmm dolicz do tych 10000 jeszcze koszty transportu okien z Malty do Polski

poza tym czy jesteś pewien że okna maltańskie są tańsze od naszych ?

poza tym prawdopodobnie nie mają dopuszczeń do stosowania w polskim budownictwie

a właśnie trwają prace nad nową ustawą pt. o wyrobach budowlanych gdzie podnosi się mocno sprawę kontroli dopuszczeń

o szczegóły pytajcie w

www.prywatni.pl

jak się zgłosicie w miarę szybko dostaniecie jeszcze projekt do zaopiniowania od Zwiazku Pracodawców i Producentów Materiałów Budowlanych

uf

zdrowaśki
g.p.s

JarekK

Post autor: JarekK » śr cze 25, 2003 6:18 pm

Anonymous pisze:JarekK hmm dolicz do tych 10000 jeszcze koszty transportu okien z Malty do Polski

poza tym prawdopodobnie nie mają dopuszczeń do stosowania w polskim budownictwie

a właśnie trwają prace nad nową ustawą pt. o wyrobach budowlanych gdzie podnosi się mocno sprawę kontroli dopuszczeń

o szczegóły pytajcie w

www.prywatni.pl

jak się zgłosicie w miarę szybko dostaniecie jeszcze projekt do zaopiniowania od Zwiazku Pracodawców i Producentów Materiałów Budowlanych

uf

zdrowaśki
g.p.s
A policz sobie coś takiego, że będzie to Firma np. niemiecka produkująca okna w Słowacji, ale mająca firmę handlową na Malcie.
Bo niestety nie liczy się miejsce produkcji, tylko miejsce spredaży.

Jeśli chodzi o dopuszczenia do polskiego rynku budowlanego: Od 1 maja 2004 roku, wszystkie wyroby UNIJNE mające znak CE będą dopuszczone w Polsce do obrotu. Teraz znajdź mi Firmę niemiecką produkującą okna, króra nie ma znaku CE.
A co się z tym wiąże, wasze kryteria niestety prawdopodobnie nie będą dotyczyły firm z dotychczasowych członków UNII, tylko nowo przystępujących. Zobacz traktat akcesyjny. Wszystkie prawa wychodzące ponad prawo Unijne w tym momencie obowiązujące, muszą być zaopiniowane przez Brukselę.

JarekK

Post autor: JarekK » śr cze 25, 2003 6:42 pm

Anonymous pisze:JarekK hmm dolicz do tych 10000 jeszcze koszty transportu okien z Malty do Polski

o szczegóły pytajcie w

www.prywatni.pl

uf

zdrowaśki
g.p.s
Oto kawałek z waszej strony na temat opini prawnych.

Konfederacja uczestniczy w pracach wielu komisji sejmowych, opiniuje projekty ustaw, zgłasza poprawki do ustaw, które dotyczą działalności przedsiębiorstw, regulacji rynku podatkowego i rynku pracy oraz ma bezpośredni wpływ na najważniejsze ustawy dla całej gospodarki i finansów publicznych

Jedną z najważniejszych , a ostatnio bardzo głośnych ustaw , jest ustawa o RTV. Jeśli wy tworzyliście tą ustawę - jak sami podajecie macie bezpośredni wpływ na najważniejsze ustawy dla całej gospodarki, to mogę cię tylko prosić, że jeśli macie taki sam zamiar "pomocy" naszej branży, to może lepiej będzie jeśli nie będziecie "pomagać".

oknoAD

Gość

Post autor: Gość » śr cze 25, 2003 8:01 pm

JarekK

wypraszam sobie wsypywanie mi prywatnych za kołnierz
nie mam z nimi nic wspólnego więc nie pisz mi wasza wasza :)

dzięki
g.p.s.

Gość

Post autor: Gość » śr cze 25, 2003 8:03 pm

poprzestanę na poprawianiu pcefałków na pvc :)

rzekłem
g.p.s.

JarekK

Post autor: JarekK » śr cze 25, 2003 8:42 pm

No dobra, nie twoja lub wasza. Ale jeśli tak załatwiają sprawę, to chyba się ze mną zgodzisz, że niech się lepiej do naszej branży nie dobierają.

Gość

Post autor: Gość » czw cze 26, 2003 3:06 pm

zgoda, ale skoro majstrują przy Vat'cie i przy dopuszczeniach na rynek to chyba warto choć sprawdzić co :)

g.p.s.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”