OKNO pasywne vs OKNO energooszczędne

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

OKNO pasywne vs OKNO energooszczędne

Post autor: KNMTG » pn lut 15, 2010 5:31 pm

Pogadajmy o różnicach w konstrukcji.
Z moich kontaktów z architektami wynika, że odnotowują spory wzrost zainteresowania inwestorów pasywnością obiektów budowlanych.

Okno pasywne - obowiązkowo brak uchyłu i rozszczelnienia.
jawaryn :)

oknoAD

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Re: OKNO pasywne vs OKNO energooszczędne

Post autor: Pliszka » pn lut 15, 2010 6:50 pm

Jak dla mnie, to okno ma byc uzyteczne w kazdym rozwiązaniu. Za ostatnie 10 lat spotkałem sie juz z róznymi kombinacjami, często jakiej funkcji np. na okuciach sie nie dało załozyc, albo z kolei z "przymusu" cos musiało byc.

Na mój prosty rozum inzynierski, okno pasywne ma pełnic funkcję dokładnie identyczną jak okno energooszczędne. Zdaje sobie sprawe, ze dązy się do tego aby Klient praktycznie miał nie otwietrac okna, bo jak pamiętam to co mi wkładano do głowy odnosnie domów pasywnych, to wentylacja mechaniczna itp ... ale niemniej jednak ja jestem za funkcjonalnościa okna i tyle.

Jezeli kiedys bedzie mi dane dysponowac taka kasa, żebym mógł zonie postawic dom tzw. pasywny - to jednak okna musza byc dla mnie funkcjonalne :)

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn lut 15, 2010 8:30 pm

Tak na chłopski rozum to do okien energooszczędnych możemy zaliczyć okna pasywne, ale do okien pasywnych nie możemy zaliczyć wszystkich okien energooszczędnych - tak na szybko myśląc i nie mając przy sobie danych jakie powinny zawierać okna energooszczędne a jakie pasywne.
No właśnie jakie to wytyczne :?:
Jakie max U mogą mieć okna pasywne a jakie energooszczędne. Czy jest to gdzieś opisane :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pn lut 15, 2010 8:51 pm

Brak funkcjonalności w domu pasywnym to podstawa. Dom pasywny musi być szczelny jak puszka. Znając ludzi stosowaliby mikro, uchył itp. a to zaprzecza logice działania domu pasywnego. Widziałem taki dom we Wrocławiu oraz budowę od fundamentów. Zasady montażu okien pasywnych stosuję w standardowych oknach jest na to coraz więcej klientów.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pn lut 15, 2010 8:57 pm

Szyba 0,6 rama 0,7

Awatar użytkownika
uKrawczyka
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: uKrawczyka » pn lut 15, 2010 9:55 pm

Mi się wydaje, że Okna energooszczędne a pasywne to , to samo, wiadomo, że ktoś kto chce na max zyskać oszczędność energ. nie będzie wentylował pomieszczenia przez nawiewy, rozszczelniacze wszelakie... to logiczne... pasywne - odnosi siĘ raczej do domu a do okien , przy okazji.

W pcv OD DAWNA IDZIE O oszczędność max. energii - jeszcze nikt nie wiedział co to: OKNO pasywne...

Domy pasywne mają swoje normy, by mogły nazywać się domami pasywnymi -

- można , by wypuścić jakąś serię okien z dodatkiem: pasywne - to mógłby być dobry chwyt marketingowo/reklamowy.
Okna Nr.1 - www.ukrawczyka.pl

oknoAD

adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: adjj » pn lut 15, 2010 10:31 pm

Deczko łapki opadają jak się niektóre posty czyta.
Nie ma i nie będzie okien pasywnych i okien energooszczędnych.
Zawsze będą okna do budynków pasywnych i do budynków energoszczędnych.
Dlatego rozmowę należałoby zacząć od wartości rocznego zapotrzebowania na energię dla konkretnych obiektów budowalnych, a ta zmienną jest i różną w różnych krajach.
Dla uzyskania pożądanej wartości tegoż zapotrzebowania można obliczyć niezbędną przenikalność cieplną wszystkich przegród, w tym okien.
Według opinii dr Jürgena Schniedersa z instytutu w Darmstad do budynków pasywnych należy stosować okna o współczynniku
Uw ≤ 0,8 W/(m2*K), a do budynków energooszczędnych Uw ≤ 1,1 W/(m2*K). O ile z wartością przyjmowaną dla budynków pasywnych raczej się nie polemizuje o tyle moim zdaniem druga wartość współczynnika przenikania ciepła już taka niewątpliwa nie jest.

Panie Krawczyk ja poproszę o ten Pański certyfikat i kilka okien z tej Pańskiej marketingowej pasywnej serii. Lubię tanio kupować :D

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » wt lut 16, 2010 7:53 am

adjj pisze:Deczko łapki opadają jak się niektóre posty czyta.
Nie ma i nie będzie okien pasywnych i okien energooszczędnych.
Zawsze będą okna do budynków pasywnych i do budynków energoszczędnych.
.....
Z tym opadaniem łapeczek to sie rozbawiłem. Fakt - Kolega łapie za słowka - ale w końcu to te słówka wpływaja na sens wielu działań.

Z jednej strony nalezy uzywac odpowiedniej terminologii, a z drugiej zarówno w potocznym zargonie uzywa sie okreslenia "okno pasywne", "okno energooszczedne" jak i równiez sami Producenci uzywaja tych nazw niemalze jako handlowe. Juz niejedna ulotke miłaem w rece z opisem własnie okien w ten sposób.

Jeżeli zastanowiś się nad samym sensem dla jakiego wykonano konkretne okno, to jednak jestem skłonny stanąć po stronie tegoz nazewnictwa. Jak narazie okna pasywne jakimi mi sie 2 tygodnie temu chwalił Przedstawiciel Drutexu to było okienko w profil którego wtłoczono piane poliuretanowa i nic więcej sie nie dowiedziałem. Jezeli w ten sposób mierzyc, że okno jest pasywne.... to czapka z głowy przed takimi handlowcami ....

Jestem skłonny z kazdym z handlowców dyskutowac na temat okna energooszczędnego i przyjme kazdy sensowny argument jak również zgodze sie na nazywania konkretnego produktu oknem energooszczednym.

Natomiast jezeli za okno pasywne uwazac okno w zasadzie energooszczędne a jego "sens" pasywnosci udowadniac tym że jest bez rozszczelnienia, uchyłu, nawiewników itp .... to dziekuje bardzo, postoje z boku. Wyjdzie na to samo, jak zamontuje pożądne okno energooszczędne stałe bez jakiejkolwiek mozliwości otwierania, nawkladam klientowi do mózgu ze jego wewnętrzna wentylacja mechaniczne jest the best i to bedzie taka swietna wymiana powietrza na swierze ze głowa boli ( koledzy z wentylacji ostatnio az boki zrywali, bo troszeczke maja pojęcia o tych sprawach).

Cieszy mnie z jednej strony postep techniki, a z drugiej strony mnie załamuje zatracanie jakiegokolwiek sensu i logiki w działaniach. Wymieniamy okna na "nowe", "super szczelne" a potem dostajemy po d.... od klientów ze im sie pleśń i grzyb robi w domu. Jak mieli stare okna było ok...a jka załozeli "te nowoczesne" to maja dramat. Na tłumaczenia że bez wentylacji nic nie poradzimy, to najczęściej spotykamy się z kpina ze stony laików i standardowy tekscik - " nie po to wydałem w ch..j kasy na nowe okna, żebym teraz miła je otwierac, jak zima płace za ogrzewanie" ... i wiele innych w tym stylu.

Klienci z jednej strony, a napaleni Sprzedawcy z drugiej strony sami zaczynaja reklamowac tzw. "okna pasywne" tylko wiedza podstawowa w temacie prawidłowego uzytkowania pomieszczen, doprowadzenia odpowiedniej wentylacji itp pozostaje dalej 200 lat za murzynami.

Ale czemu sie tu dziwić, jak nie dalej jak dwa dni temu w telewirorni w jednje z mocno ogladanych stacji został poruszony temat strat ciepła w budynkach oraz jako "sensowna" alternatywe proponowano mbudownictwo pasywne - które ma byc jedynie drozsze od "tradycyjnego" 15% ... większej darmowej reklamy a do tego idiotycznej - bo kłampliwej chyba szybko dla budynków pasywnych sie nie wymysli.

Pozdrawiam Wszystkich :)

adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: adjj » wt lut 16, 2010 11:33 am

Pliszka, no może trochę się i czepiam tych słówek, ale to właśnie one są powodem większości konfliktów pomiędzy wykonawcami a nabywcami. Tysiące razy słyszałem zdanie zaczynające się od słów: Ale oni mówili... . Ale on powiedział mi... .
Oczywiście ani jedni ani drudzy nie zapisali tego co zostało powiedziane więc potem to obie strony wyłącznie mówią. Coraz głośniej i głośniej, aż... I tak to sobie leci.
Budownictwo to jednak działalność techniczna, która wymaga czasem oprócz powszechnego marketingowego plepleple, użycia języka bardziej precyzyjnego, który dokładniej oddaje "sens działań", jak to ładnie ująłeś.
Budownictwo energooszczędne jest w powijakach, a pasywne w większości jest takim tylko z nazwy, szczególnie w wykonaniu inwestorów indywidualnych. Oczywiście bez dwóch zdań konieczne są wszelkie możliwe ułatwienia dla rozwoju tego typu projektów i upowszechniania idei ograniczania strat energii, ale wciskanie przysłowiowej Babci Kowalskiej mieszkającej w secesyjnej czynszówce pamiętającej pierwszy ( i ostatni) rejs Titanica lub bloku z wielkiej płyty, okien nadmiernie szczelnych i o niskiej przenikalności cieplnej (czytaj energooszczędnych) wyrządzić może Babci i jej domostwu więcej szkód niż pożytku. A jeśli Babcia podpuszczona wszechobecnym "energooszczędnym" marketingiem zażyczy sobie czegoś takiego, to z profesjonalnego punktu widzenia trzeba podjąć próbę wytłumaczenia, a nawet przy użyciu prostych środków pokazania jak bardzo się myli ulegając reklamie. To oczywiście długoterminowa strategia dla ludzi, którzy nie tylko chcą być okiennymi komiwojażerami ( czytaj przedstawicielami handlowymi), ale chcą zostać ekspertami, których głos kiedyś będzie dla branży i nabywców coś znaczył.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » wt lut 16, 2010 2:21 pm

miło by było abysmy wymienili różnice konstrukcyjne w stolarce otworowej do budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Filozofowanie na temat sensu jednego czy drugiego jest bezzasadne bowiem to rynek a tak naprawdę Klient, który jest najwazniejszym na nim graczem bo płaci, okresla swoje potrzeby a sprzedawca/producent albo je spełnia albo nie.
Stawiam orzechy przeciw dolarom, że nie istnieje okno w technologii PVC z przeznaczeniem do obiektów pasywnych :!:

adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: adjj » wt lut 16, 2010 4:36 pm

To już Pan panie kolego przegrał, bowiem przynajmniej kilkanaście firm produkcyjnych i systemowych posiada dla okien z PVC stosowny certyfikat instytutu w Darmstad. Wystarczy wejść na stosowną stronę www. Nie chciało się. No to ja poproszę te dolary!!! :D

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » wt lut 16, 2010 6:08 pm

No i mi zezarło.... a tak się pięknie rozpisałem ... :(

To teraz w skrócie ... co do kolegi >adjj< to ja humorystycznie napisałem o tym lapaniu za słówka. Bardzo dobrze ze pilnujesz termonologi, bo to potem bardzo ułatwia życie i zmniejsza niedomówienia.

Do kolegi >KNHTG< masz rację, mielismy wymienic sie uwagami technicznymi :)

Póxniej jeszcze raz napiszę, co mi wpadło w ręce z ofert na okna tzw. "pasywne" i tzw. "energooszczedne".

Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » wt lut 16, 2010 8:34 pm

adjj pisze:To już Pan panie kolego przegrał, bowiem przynajmniej kilkanaście firm produkcyjnych i systemowych posiada dla okien z PVC stosowny certyfikat instytutu w Darmstad. Wystarczy wejść na stosowną stronę www. Nie chciało się. No to ja poproszę te dolary!!! :D
upps... tak to jest jak się najpierw strzela a później ... :oops:

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » pt lut 19, 2010 12:40 am

Wracając do głownego watku ...

Przegladam co poniektóre oferty z rynku na okna "pasywne" i okna "energooszczędne".

Może ja jestem tylko prostym inzynierem, ale jak na mój mały rozumek to większośc tych "informacji" to jest psu na bude.

Generalnie to oba reklamowane ostatnio okna sa profilami 6 komorowymi. Okna "energooszczedne" posiadaja dodatkowo w ramie w jednej z komór steropian a okna "pasywne" zarówno w szkrzydle jak i w ramie posiadaja od 1 do 3 komór wypełnionych piana poliuretanowa. Ze zgroza zauważyłem, że w kilku ofertach okien :pasywnych" w ramaach na kolorze białym nie ma zbrojenia ! Nikt mnie w prosty sposób nie przekona, że komora wypełniona pian apoliretanowa da lepsza sztywnośc i statyke profilu niz załozone pożądne zbrojenie zamknięte.

W obu oknach wystepuja pakiety szybowe dwukomorowe o wspólczynnikach 0,6 - 0,5.

Jak dla mnie, to nie widze żadnej różnicy konstrukcyjnej tychże okien, poza wspomnianymi przezemnie wypełnieniami z piany poliuretanowej.

Chetnie poczytam, czy ktos inny znalazł okna zasadniczo od siebie sie rózniace w powyzszym temacie.

Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika
EMPOL
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: EMPOL » śr lut 24, 2010 5:40 pm

Witam
Najbliższe prawdy wydaje się być określenie „okna do domów pasywnych” ( jak to stwierdził adjj ) i choć okna to kropla w morzu, to dzięki nim pewnie łatwiej będzie zbudować dom pasywny. Firma Empol niedawno przeprowadziła badania swoich najchętniej kupowanych produktów:
Schüco CT70 z szybą dwukomorową Ug=0,7
Schüco SI82 z szybą dwukomorową Ug=0,5
Były badane okna w pełni funkcjonalne, uchylno-rozwierane.
Wyniki można zobaczyć na naszej stronie w dziale atesty, na samym dole dwa ostatnie skany. Wiadomo że dla konstrukcji wieloskrzydłowych z większą ilością szczeblin, wyniki te będą inne, jednak zaznaczam, że są to standardowe okna kupowane przez klientów, którzy o domach pasywnych często nawet nie słyszeli.
Okazuje się również, że nie trzeba pozbawiać okna funkcjonalności w domu pasywnym aby takim pozostał, przyjemnie przecież będzie uchylić czy otworzyć okno latem, kiedy pasywność domu ma mniejsze znaczenie.
Natomiast reklamowanie samych profili jako pasywnych, jest nie do końca uczciwe, jeśli nie poprze się tego odpowiednimi badaniami.
Co do rozsądnego korzystania ze szczelnych okien, to temat powraca co roku, gdy jesienią spadają temperatury za zewnątrz a użytkownicy nie mogą się pogodzić z faktem że czas zacząć ogrzewać dom czy mieszkanie. Polecam: Szczelne okna a wentylacja i dalej link do stowarzyszenia „Polska Wentylacja”.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czw lut 25, 2010 3:59 pm przez EMPOL, łącznie zmieniany 2 razy.
EMPOL Wrocławska Fabryka Okien
www.empol.pl

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » śr lut 24, 2010 6:43 pm

Wszystko pięknie opisane, tyle że nadal nikt konkretów nie podał jak chodzi o te "niby "różnice w budowie itp ....

Nadal uważam, że okna "pasywne" to nic innego jak "energooszczedne" powypełniane trochę więcej piana poliretanowa a z kolei u badziewiaków praktycznie odchudzone całkowicie z okuc.

Pozdrawiam

kruk2
Małomówny
Małomówny

Post autor: kruk2 » śr lut 24, 2010 9:58 pm

Pliszka pisze:Nadal uważam, że okna "pasywne" to nic innego jak "energooszczedne"
:shock: :?:

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » czw lut 25, 2010 6:30 am

Nie rozumiesz co napisałem, czy nie wiesz co odpisac ?

Awatar użytkownika
EMPOL
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: EMPOL » czw lut 25, 2010 3:58 pm

Okna, których wyniki przedstawiliśmy, nie były wypełnione pianą ani żadną inną wkładką :), zastosowano standardowe profile Schüco Corona SI 82
Jak widać, okno 6-komorowe osiągnęło wynik na poziomie Uw=0,8 W/m2K, czyli na granicy wyniku, jaki się przypisuje oknom PASYWNYM.
Firma Empol nie odchudza z okuć okien a dobre parametry osiąga dzięki głębokości zabudowy profilu, wynoszącej = 82mm, dodatkowej wewnętrznej uszczelce oraz dokładności wykonania ( nie zapominając o szybie ). Jeśli profil ma węższą zabudowę, to koniecznym staje się zastosowanie dodatkowych elementów ocieplających.
Natomiast jak będziemy chcieli nazwać takie okna, to już tylko sprawa podejścia marketingowego, tak na prawdę do projekt określa jakie parametry powinna posiadać stolarka, aby dom był domem pasywnym. Oczywiście okna takie, powinny być odpowiednio zamontowane ale to temat na inny post.
EMPOL Wrocławska Fabryka Okien
www.empol.pl

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lut 25, 2010 10:44 pm

No właśnie , 0,8 to ta granica którą uznaje się za " pasywność " tylko czy wszystkie okna w budynku będą spełniały to wymaganie ?
Mam na myśli zmieniającą się wartość U w zależnosci od powierzchni okna.
Jakie U ma np. okno 900 x 1500 ?

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » czw lut 25, 2010 10:51 pm

Jakby nie patrzec, to zwykły kowalski i tak łyka to co mu sie wmawia.

W tym poscie liczyłem na to, że skoro ktos poruszył temat to faktycznie porozmawiamy o róznicach itp.

Jak narazie próbuje poszukac kontrargumentu na moja tezę, że okna tzw. "pasywne" niczym się zasadniczo nie róznia od okien tzw. "energooszczędnych".

Porównując produktu sensownych Producentów, wyniki jakie posiadaj ana swoje produkty sa wysokie i na poziom "okien energooszczędnych" jak najbardziej wystarczajace.

Natomiast okna tzw. " pasywne" sa niczym innym jak próba chwytu reklamowego, dla Klientów, którzy "na siłe" chcą wywazac otwarte drzwi.

Jezeli ktos mi udowadnia, że jedno miejsce po przecinku różnicy klasyfikuje jego okno w klasie "pasywnego".... to szkoda nawet dyskutowac i tracic nerwy. Nie wspominając juz o drugim, lub trzecim miejscu po przecinku ...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » czw lut 25, 2010 10:58 pm

każda wartość U ma znaczenie dla bilansu energetycznego budynku - im niższa tym lepiej. To jest najważniejszy element w klasyfikowaniu pasywności czy energooszczędności budynku. Składnikami jest wszystko począwszy na technologii budynku kończąc na więźbie. Tak nawiasem mówiąc to nie wiem czy widzieliście krokwie ocieplane - kolejny krok do likwidacji mostka termicznego.
Pasywność jest bardzo na czasie w Niemczech. Ten trend tym szybciej dojdzie do Polski im szybciej Iwan będzie podwyższał ceny gazu po uruchomieniu Nord Stream-u.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lut 25, 2010 11:17 pm

Faktycznie bez sensu spierać się o drugie miejsce po przecinku , ale 0,1 to już wartość odczuwalna a 0,2 to nawet sporo.
Pytanie tylko o ile więcej trzeba zapłacić za te 0,2 i jak wszystko poskładać by wysiłek nie był zmarnowany.

Jak okna to tylko drewniane z okładziną aluminiową ,niekoniecznie pasywne

adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: adjj » pt lut 26, 2010 12:04 am

Pliszka, nie wiem czy Cię to usatysfakcjonuje, ale masz rację. Jeśli odniesiemy się wyłącznie do współczynnika Uw ≤ 0,8, to może nie być wielkich różnic w konstrukcji tzw. okien "energooszczędnych" i "pasywnych". Jeśli jednak odniesiemy się do certyfikatów pasywności dla okien PVC wydanych przez Darmstad, to jednak różnice w doborze kształtowników są, tylko że to chyba mało ważne, bo jak ktoś wcześniej słusznie napisał, każde okno "pasywne" jest "enerogoszczędne", ale nie każde okno "energooszczędne" jest "pasywne". To właśnie wynika z Darmstadowej granicy dla okien pasywnych Uw ≤ 0,8 i lokalnie obowiązujących przepisów krajowych dotyczących maksymalnych dopuszczalnych wartości Uw max dla okien i drzwi. Tym samym
w Polsce w zależności od strefy klimatycznej każde okno mające Uw poniżej 1,8 lub 1,7 jest już "energooszczędne". Trochę to śmieszne, ale tak jest i ani ja, ani nikt w Was tego nie zmieni, a jakie progi "energooszczędności" ustawi sobie każda z firm to jej sprawa, dlatego u nas z "energooszczędnością" okien jest jak z d...pą. Każdy może mieć swoją, ważne żeby mieściła się poniżej urzędowej.

W ogóle sprzedaż okien "energooszczędnych" w Polsce to beczka śmiechu. Jak mi taki sprzedawca jeden z drugim ćwierka, że okna "energoszczędne" nadają się do każdego obiektu budowlanego i równie dobrze można je instalować w betonowych blokach, 100 letnich secesyjnych kamienicach w centrach miast i budowanych gospodarczym systemem domach jednorodzinnych, to już wiem z kim rozmawiam. To przykre, smutne i głupie, że w imię zarobionych 100 zł nikt klientowi nie powie, że w bilansie energetycznym budynku, a tym bardziej lokalu mieszkalnego wartości Uw okien różniące się pomiędzy sobą o 0,1 lub 0,2 nie mają żadnego istotnego znaczenia jeśli ich udział w powierzchni ścian zewnętrznych jest na poziomie 15 -20 %. Nikt mu nie powie, że zakup okna "energoszczędnego" nie jest równoznaczny z możliwością zaprzestania lub zdecydowanego ograniczania ogrzewania pomieszczeń. Nikt mu nie powie, że jak założy szczelne okno o niskiej przenikalności cieplnej w nieprzygotowanym obiekcie całkowicie rozreguluje cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, zmieni klimat wewnętrzny, a woda będzie się czasem lała po oknach, a czasem na nich zamarzała, bo okno jest "energooszczędne", a montaż klasyczny czyli ... . Dobra, kończę zanim mnie pożrecie, że to nie na temat. :D

Pozdrawiam

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » pt lut 26, 2010 7:23 am

Mądrze piszesz więc Cie nikt nie zje, bo potem nie będzie miał już kto madrze pisac :)

W tym temacie to juz raczej nic madrzejszego wspólnie nie wymyslimy.

Trzeba obserwowac rynek i jak cos nowego sie pojawi to ktos na pewno tutaj o tym zakomunikuje :mrgreen:

Pozdrawiam Wszystkich

krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: krzysztofp » pt lut 26, 2010 6:40 pm

Witam wszystkich zaangażowanych w okienną dyskusję wokół domu pasywnego.
O oknach nie będę pisał - pozdrowienia dla adjj.
Polecam natomiast gorąco, żebyście podyskutowali o montażu okien w domu pasywnym.
Dlaczego ? No bo możecie się zdziwić, gdy przy odbiorze pojawi się aparatura służąca do określenia stopnia infiltracji szczelin montażowych.
A wtedy dowiecie się co to pompa ciepła, rekuperator - odzysk ciepła itp. A to droga nauka jest.

Pozdrawiam

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 8:25 pm

Właśnie dzisiaj zaszalałem i zamówiłem dla siebie REHAU GENEO z szybą 4/18/4/18/4 k=0,5.
Miałem dylemat nad nowym REHAU Design 86 a GENEO różnica w zakupie okien wyszła 800,00 zł, może kiedyś się zwróci.

REHAU 86- Osiągane parametry: współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw = 0,86 W/(m2K) - szyba o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2K) współczynnik dla całego okna Uw = 0,79 W/(m2K)).
GENEO- 6-komorowe profile z tworzywa nowej generacji Rau-Fipro i szyba Ug = 0,5 W/(m2K) . Okno dzięki temu uzyskuje rewelacyjne parametry statyczne i termoizolacyjne (współczynnik Uw=0,71 W/m²K).
Montaż wykonam na taśmach.
Jak myślicie będzie ciepło?

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pt lut 26, 2010 9:11 pm

Będzie ciepło i cicho pod warunkiem że jeszcze zadbasz o wentylację , bo grzanie powietrza o podwyższonej wilgotności to przeciez większy wydatek energii.

Kolego Adjj , dlaczego uważasz że okien energooszczędnych nie powinno się stosować w starym budownictwie ? Co stoi na przeszkodzie by takie okna wstawić ?
Rachunek ekonomiczny nie dla każdego jest najważniejszy , izolacja akustyczna tych okien jest o kilka dB większa , a często takie budynki stoją w samych centrach miast. A co do szczelności to chyba nie ma okien nieszczelnych , przynajmniej teoretycznie . Wierz mi o wiele łatwiej napytać sobie biedy kiepskimi oknami niż takimi wysokiej klasy. Oczywiście klient musi zdawać sobie sprawę że nie może tych okien pozamykać na głucho i skręcić kalorfre w oczekiwaniu na cud :D
Woda tak łatwo nie płynie po pakiecie trzyszybowym jak po byle jakim i zamontowanym byle jak. No i kaska z takich okien jest dużo fajniesza.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 9:13 pm

Oczywiście wszystkie z nawiewnikami.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 9:24 pm

monciak jakie nawiewniki zapodałeś do GENEO :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 9:28 pm

Głupio mi ale tego nie wiem. Temat prowadzi producent, a co? Jak coś to pisz.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 9:33 pm

No bo jak wyfrezujesz w tym oknie otwoty pod nawiewnik to możesz zapomnieć o tym współczynniku okna. Zobacz lepiej czy da się zastosować nawiewnik w szybie przy tym pakiecie..

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 9:37 pm

No właśnie teraz mnie oświeciło a jak się uprę na standardowych nawiewnikach to co o tym sądzisz?
Masz jakiś link na to rozwiązanie.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 9:47 pm

Renson ma fajne rozwiązania, ale nie wiem czy taki pakiet 48mm wyda w ich systemach.
Dlaczego dajesz tak szeroki pakiet :?:
Jak już nawiewnik to i tłumienie akustyczne by się przydało przy takich oknach.
WENTYLACJA AKUSTYCZNA
• Z termoizolacją
• Tłumienie hałasu w zakresie od 32 do 56 dB, niezależnie od przepływu powietrza
• Różne warianty montażu (INVISIVENT® AK - montowany na ramie okna,
SONOVENT® montowany na ościeżnicy lub na pakiecie szybowym)
• Uruchamiane manualnie lub przy pomocy sznurka, cięgna lub elektrycznie.
MOŻE TO WYDA :?:

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 9:49 pm

Pewno na ARGONIE ta szyba :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:02 pm

dostałem na to super cenkę to aż się prosi brać jak dają. Muszę w poniedziałek pogrzebać w nawiewnikach.
Będę mądrzejszy za tyg. mam szkolenie z nowych okien. Trochę teraz tego powychodziło, kilka rodzai nowych pakietów itp.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:05 pm

Nie dziuraw takiego super okna pod nawiewnik.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:07 pm

Zastanawiam się jeszcze jaki typ listwy przyszybowej będzie pasował do pakietu 48mm w GENEO :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:08 pm

Aż mnie zabolało na myśl o tym frezowaniu.
Ostatnio zmieniony pt lut 26, 2010 11:33 pm przez monciak, łącznie zmieniany 1 raz.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:10 pm

Podobno zaokrąglone. Zaskoczyli mnie dzisiaj tym pakietem.
We wtorek dostaję jakieś specjalne ekspozycje GENEO ponoć pełen wypas.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:12 pm

Na stalowym wzmocnieniu :?:
Kolor biały :?:

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:14 pm

Skrzydło 57 czy 84 :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:16 pm

Biały, co do zbrojenia to nie wiem, z tego co mówili jakiś czas temu to zbroją wszystkie. Widziałem u nich na produkcji duże zamówienia do Austrii między innymi wielkie gabaryty PATIO coś niesamowitego.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:19 pm

"okno 1465 x 1635 kolor biały system Rehau Geneo MD, szkło k=0,5 słupek stały"
Jestem niestety z tego zielony. Wybieram się za tydz. na szkolenie co i jak.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:20 pm

Ja zamówiłem dziś w EUROCOLORZE GENEO w kolorze wiśni z thermomodułem w profilu, aż będzie miło montować takie okienka.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:22 pm

Jak myślisz będzie się to sprzedawało?
Myślę że na dzień dzisiejszy dla wymagającego klienta jest o oferta bezkonkurencyjna. :D

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:25 pm

Okna dla klienta zorientowanego w temacie i oczytanego. Wiedzącego co chce. Co do sprzedaży to zobaczymy. Coraz więcej ludzi pyta o ten system. Mam przekroje i okno na wystawce. Muszę powiedzieć, że temat OK.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:31 pm

Przyszłość widzę dla REHAU Design 86 jest na to dobra cena, parametry spoko. Nie ma już kombinacji rama 6-kom skrzydło 5-kom.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:32 pm

Wizualnie zewnętrznie identyczne jak GENEO tylko bez środkowej uszczelki.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 26, 2010 10:35 pm

Dokładnie.
Chcę kłaść dodatkowo nacisk na montaż tzn. koniecznie taśmy i na kotwach ciesielskich poza lico ściany. Dla kogoś kto ma kasę jest to mała dopłata.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt lut 26, 2010 10:41 pm

Wszystko zależy czego klient szuka i za co chce zapłacić.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob lut 27, 2010 9:59 am

Izolacja akustyczna mnie nie interesuje, zależy mi na dobrej wentylacji.
Dawajcie jakieś pomysły.
Pozdrawiam.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » sob lut 27, 2010 10:06 am

Z tą akustyczną to był przykład.
Jak spisuje się obecna wentylacja i jaka to jest wentylacja :?:
Jakie obecnie masz okna przy tej wentylacji :?:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob lut 27, 2010 12:14 pm

Tego nie wiem. Nie mieszkam tak, robione jest wszystko od podstaw. Okna wymieniane będą na parterze, na poddaszu jest 9 szt. okien dachowych z nawiewnikami. Kuchnia będzie miała wyciąg.
Obecnie okna to jakieś badziewne KBE bez nawiewników.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » sob lut 27, 2010 3:24 pm

Czyli kupiłeś wille.
Posprawdzaj kominy jaki mają cug i czy są kominy wentylacyjne. Cug da się sprawdzić i nawet dokonać pomiaru tego cugu. Sprzęt do pomiaru powinny mieć profesjonalne firmy od wentylacji. Na razie nie dziuraw tych okien bo to będzie bolało. Jak pewnie wiesz taki nawiewnik frezowany da się założyć zawsze. Jak nie chcesz tracić U okna to poszykaj jakiegoś nawiewnika zakładanego na ramę okienną lub montowanego nad szybą.
Jak willa stara to może być problem - bo dawniej to wentylacje mieli w nosie. Jak w miarę młoda to ...... czy stara czy młoda przegląd trzeba zrobić.
Jak robisz rozpierduchę to możesz to wszystko jeszcze naprawić - poprawić jak oczywiście jest taka potrzeba.
Jak będe coś ciekawego wiedział jak zwentylować to dam znać i liczę na to samo z twojej strony. :wink:

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » sob lut 27, 2010 3:38 pm

Zobacz sobie to: http://www.renson.pl/pl/renson_elementy ... _vents.pdf
Tu jest temat montowany na ramę okien.

wojtys
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: wojtys » śr mar 03, 2010 10:28 pm

monciak pisze:"okno 1465 x 1635 kolor biały system Rehau Geneo MD, szkło k=0,5 słupek stały"
Jestem niestety z tego zielony. Wybieram się za tydz. na szkolenie co i jak.
wg mnie bez stali, ale musze sprawdzić po urlopie w katalogu .
Pozdrawiam Wojtys

sitarek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: sitarek » śr lip 06, 2011 12:15 pm

Zapoznaj się z artykułem o oknach pasywnych w darmowej gazecie budowlanej eFachowiec http://efachowiec.info/?site=numer_2011_2

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lip 06, 2011 2:16 pm

Certyfikat Instytutu w Darmstad - a co to jest ??????????????????
Jak dotychczas to obowiazuje znakowanie CE lub B.
Certyfikaty sa dla zielonych nabywcow stolarki.
Okna pasywne, okna enegooszczedne - to tylko handlowe nazwy.
Nawet okno z profili 3-komorowych z szyba 1,0 bedzie energooszczedne wobec okna zespolonego np.
Energooszczednosc i pasywnosc to nie tylko okno - to tez montaz
A ten Certyfikat to niewiele znaczacy papierek.
Obowiazuja normy i wymagania z nich a nie certyfikaty [niemieckie]

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » czw lip 07, 2011 11:00 pm

rozumiem,że certyfikaty/atesty ITB i innych np. ISiC Kraków też o kant d...y można ... :oops:

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt lip 08, 2011 8:32 am

certyfikat energetyczny ne jest do znakowania wyrobow znakiem CE lub B potrzebny
sa rozne laboratoria notyfikowane [kilka] i na podstawie ich badan mozna te swoje wyroby budowlane znakowac
certyfikaty / atesty sa dla "ludu", znakowanie CE B jest obowiazkowe,
badania, atesty sa wlasnoscia producenta i nie musi ich przedstawiac
kontrole moze przeprowadzac wylacznie nadzor Budowlany w scisle okreslonych uwarunkowaniach
mozna miec badania uzyczone [kaskadowo] i tez te znaki mozna stosowac

a z drewna to najlepsze sa szczapki i patyki do ogniska

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » pn lip 18, 2011 11:25 am

A i tak na końcu wszystko wyjaśni kamera termozwizyjna, która ujawni sposób zabudowania okna i jego docieplenia. Super okno z certyfikatem zamontowane na pianę i szybko przykryte styropianem :lol: . Pracowałem 10 lat w stolarce przy produkcji, potem organizacja i współpraca przy budowaniu nowych budynków. Załamałem sie nawykami i sposobem pracy na budowach. Chyba się za bardzo przejmuję :). Ocieplaja mi blok na wspólnocie. Walczę już 9 miesięcy, ale nie odpuszczę. Panowie maja jedną zasadę. Szybko przykryć, zakryć, zamalować, zakleić to nikt nie zauważy. NAiwni - zaprawdę :twisted:

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”