PCW stabilizowane ołowiem – skala problemu.

sart

PCW stabilizowane ołowiem – skala problemu.

Post autor: sart » śr paź 09, 2002 2:51 pm

PCW stabilizowane ołowiem – skala problemu

Gdzie tak naprawdę powstaje problem i jaka jest jego skala? PCW jest termoplastycznym tworzywem, którego wykorzystanie przy produkcji profili okiennych jest możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiednich stabilizatorów. Samo PCW jest mało stabilne i szybko starzeje się pod wpływem temperatury i warunków atmosferycznych. Stabilizacja materiału profili okiennych jest możliwa przy zastosowaniu dodatków, które zawierają ołów i kadm albo wapń i cynk. Stosowanie dla środowiska związków kadmu i ołowiu wywołuje dzisiaj krytykę w Europie. Fakty przedstawiają się następująco: stabilizatory na bazie kadmu przestały być właściwie wykorzystywane na początku lat 90-tych, a stabilizatory ołowiowe istnieją w przemyśle niestety do dzisiaj. Z przedstawionego niżej zestawienia wynika, ile czystego ołowiu wprowadzane jest do środowiska wraz z produkcją ram okiennych.

Zawartość ołowiu w oknie wykonanym z profili stabilizowanych ołowiem:
przeciętne trzykomorowe okno typowe (O31) – około 320 g /czystego ołowii
przeciętne trzykomorowe okno typowe (O34) - 410 g /czystego ołowiu
przeciętne trzykomorowe drzwi balkonowe typowe (OB4) - 430 g /czystego ołowiu/

To proste wyliczenie uzmysławia nam skalę problemu z jakim będziemy mieli do czynienia chcąc zutylizować wyroby wytworzone z użyciem stabilizatorów ołowiowych. Bądź co bądź, obecne zasoby PCW w Europie zawierają ponad 1 mln ton metali toksycznych, które mogłyby być biologicznie rozłożone przez okres kolejnych 100 lat (WWF-Statement z Przesłuchania UE z 23.10.2000 w Brukseli).

oknoAD


Sart

Post autor: Sart » pt paź 11, 2002 1:51 pm

Cholera!
Chyba 100% odwiedzających to forum pracuje w firmach okniarskich produkujących okna stabilizowane ołowiem.

Gość

Post autor: Gość » pt paź 11, 2002 2:16 pm

:D i wyrzuca odpady na wysypiska
a cynk też jest szkodliwy - odwapnia kości, powoduje wypadanie włosów - była huta cynku w Skawinie truła 40 lat.

Gość

Post autor: Gość » pt paź 11, 2002 3:22 pm

Anonymous pisze::D i wyrzuca odpady na wysypiska
a cynk też jest szkodliwy - odwapnia kości, powoduje wypadanie włosów - była huta cynku w Skawinie truła 40 lat.
W nadmiarze nawet mleko jest szkodliwe.
Isnieje gigantyczna różnica pomiędzy cynkiem i ołowiem. Jeżeli Pan tego nie widzi to proponuję połknąć tabletkę ołowiową lub posmarowac sie maścią ołowiowią. Odmiany tych medykamentów w wersji cynkowe mozna kupić w każdej aptece.

Gość

Post autor: Gość » wt lis 12, 2002 10:01 pm

CZYLI PZH WYDAJĄCY ATESTY HIGIENICZNE TO SAMI IDIOCI !!!!!!!!????????:shock:

PS

Post autor: PS » śr lis 20, 2002 2:53 pm

Anonymous pisze::D i wyrzuca odpady na wysypiska
a cynk też jest szkodliwy - odwapnia kości, powoduje wypadanie włosów - była huta cynku w Skawinie truła 40 lat.

A ROBILEŚ SOBIE BADANIA NA ZAWARTOŚĆ CYNKU I OLOWIU W KLAWIATURZE KOMPA? JAK NIE TO CZY SIEDZISZ PRZY NIEJ W MASCE PRZECIWGAZOWEJ? A MOZE W TWYM POBLIŻU NIE MA NIC Z PVC?

oknoAD


Gość

Post autor: Gość » śr lis 20, 2002 6:09 pm

A ROBILEŚ SOBIE BADANIA NA ZAWARTOŚĆ CYNKU I OLOWIU W KLAWIATURZE KOMPA? JAK NIE TO CZY SIEDZISZ PRZY NIEJ W MASCE PRZECIWGAZOWEJ? A MOZE W TWYM POBLIŻU NIE MA NIC Z PVC?[/quote]

Bravo ! dodam tylko czy siedząc na sedesie kolega od cynku oddziela swą szanowną tylnią część jakąś dodatkową warstwą izolacyjną? ( o niskim współczynniku C czyt. przenikanie Cynku)

JoteR
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 11
Rejestracja: czw gru 05, 2002 8:36 am

Post autor: JoteR » czw gru 05, 2002 9:06 am

panowie! te dyskusje do niczego nie prowadzą. ołów jest, był i będzie występował w naszym codziennym życiu. problem polega tylko i wyłącznie w jego utylizacji.

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » czw gru 05, 2002 6:36 pm

@ JoteR

calkowicie przyznaje Panu racje . User opisujacy skale problemu dotyczaca wykorzystywania stabilzatorow w procesie produkcji PVC posluguje sie argumentami bedacymi pewnego rodzaju polprawda. Faktem jest , iz calkowite zniszczenie struktur molekularnych PVC ze stabilizatorami , czy tez bez, nie sprawia na obecnym etapie zadnych technicznych problemow , natomiast europejscy producenci profili okienno-drzwiowych z PVC zobowiazali sie dobrowolnie do opracowania projektow umozliwiajacych powtorne przetworzenie produktow przeznaczonych do utylizacji i pociagneli za soba jakgdyby cala branze tzn. producentow rur z PVC , wykladzin oraz kabli ( wszystkie te produkty istnieja o wiele dluzej na rynku niz profile PVC i do tej pory nikogo nie interesowal problem ich ewentualnej utylizacji ). Dzieki naciskom producentow profili powstala organizacja VINYL 2010 , ktora zrzesza wytworcow surowcow , additivow oraz produktow finalnych z PVC . Przy pomocy juz funkcjonujacych projektow takich jak : VINYLOOP , TEXYLOOP , EPFLOOR mozliwe jest powtorne przetworzenie setek tysiecy ton PVC w skali roku . Tylko w roku 2001 wydano w Europie Zachodniej 15,861 tys. EUR ( z tego 2,593 tys. EUR udzial wlasny Vinyl 2010 ) na poszukiwanie i wdrazanie nowoczesnych technologii utylizacji i przetworstwa PVC . Rokrocznie beda dostarczane UE raporty okreslajace postep w tej dziedzinie a postep jest naprawde ogromny .
Nalezy miec tylko nadzieje , iz polscy producenci surowca i artykulow z PVC beda chcieli wspoldzialac w tych przedsiewzieciach oraz , ze znajda sie w kraju pieniadze na ten cel .

Theo
www.profile.pl

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości