parujące okna wina okien

Marekwegierski
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt paź 25, 2011 4:51 pm

parujące okna wina okien

Post autor: Marekwegierski » wt paź 25, 2011 5:14 pm

Zalogowałem sie żeby opisac moja przygode z parującymi oknami. Zgłosiłem reklamacje ze jedno okno, pokrywa sie parą aż kapie . Nie chciano przyjac reklamacji ,ze to wina wentylacji i tak dalej ..... . Nawet nie chcieli przyjechac sprawdzic , zwalali na nie działajaca wentylacje ( chyba przeczuwali fuszerkę ) Wiec jak oswiadczyłem ze pokryje koszty przyjazdu FACHOWCÓW jak by sie okazało ze to wentylacja to sie pofatygowali . Wkroczyli do domu (trzech ich było) z takim wiatraczkiem do badania sprawnosci wentylacji , i kopara im opadła ( widok bezcenny) . w jednym pomieszczeniu na tej samej scianie sa dwa takie same okna , jedno zaparowane drugie nie -WYMIANA OKNA ROZSZCZELNIENIE . Po miesiacu wymienili jeszcze jedno z innego pomieszczenia -okno pojedyncze i juz nie było słowa o wentylacji . Kazdy przypadek jest indywidualny nie dawajcie sie partaczą .

oknoAD


Ramzes3

Re: parujące okna wina okien

Post autor: Ramzes3 » wt paź 25, 2011 5:21 pm

Taka usterka to normalka i dość częsta sprawa u producentów okien, puścił pakiet szybowy i uciekł z niego gaz, więc pakiet działał jak jedna pojedyncza szyba i stąd takie parowanie i skraplanie się wody. To wina producenta szyb lub uszkodzenia mechanicznego pakietu np. w transporcie, z tym, że większość producentów okien szybko i bez problemu uznaje takie reklamacje, choć w tym przypadku jakoś nie bardzo chcieli uznać.

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Posty: 681
Rejestracja: czw sty 31, 2008 11:57 am
Lokalizacja: Suchedniów
Kontaktowanie:

Re: parujące okna wina okien

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt gru 09, 2011 5:09 pm

Jeszcze jedna przyczyna. Miało to miejsce kilka razy.
Okno dwuskrzydłowe. Jedna szyba paruje, że pot z niej spływa. Druga czysta i sucha.
Ten sam producent, ta sama dostawa szyb.
Na szkleniu zamontowali panowie jedna z nich stroną zewn do wewnątrz. Wystarczyło odwrócić i po problemie.

"A tak na marginesie, rozszczelnienie pakietu nie spowoduje tak znacznego roszenia na szybie (mam to u siebie w domu, bo czasu na wymianę brak) i nic sie nie poci. No ale wentylacja sprawna być musi, to fakt.

Pozdrawiam;

XERXES
Małomówny
Małomówny
Posty: 52
Rejestracja: śr maja 17, 2006 11:51 am

Re: parujące okna wina okien

Post autor: XERXES » śr gru 14, 2011 8:28 am

Panowie - tytułem wyjaśnienia :

1. Jeżeli z szyby Ug=1,1 "ucieknie" gaz (lub go w niej nie ma) to współczynnik Ug=1,4 a nie jak dla szyby pojedynczej Ug=5,8.

2. Odwrócenie pozycji powłoki w szybie o Ug=1,1 nie zmienia wspólczynnika przenikania ciepła Ug ( w obydwie strony jest Ug=1,1 ) . Pogarsza się jedynie o kilka procent paswyny uzysk energii słonecznej ( stąd zaleczana pozycja szklenia powłoki na poz. # 3 )

3. Najczęstsze przyczyny parowania to jednak : nadmierna wilgotność w pomieszczeniach , słaba wentylacja ( lub brak wietrzenia ) oraz niedogrzewanie .
XERXES

oknopoland
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr gru 14, 2011 9:04 am

Re: parujące okna wina okien

Post autor: oknopoland » śr gru 14, 2011 9:16 am

Określanie strefy kondensacji pary wodnej w przegrodzie oraz płaszczyzny jej kondensacji wg PN-91/B-02020.

Przez stan wilgotnościowy przegród budowlanych rozumie się aktualny rozkład przestrzenny wilgoci w przegrodzie i tendencje przewidywanych jego zmian, tj. czy będzie następować wysychanie materiałów przegrody z wilgoci technologicznej i budowlanej, czy też wystąpi okresowe lub postępujące zawilgocenie. Nadmierna zawartość wilgoci w przegrodach budowlanych negatywnie wpływa na ich izolacyjność cieplną i trwałość, a także na zdrowie mieszkańców budynków. Przegroda powinna więc móc wysychać z ewentualnego zawilgocenia początkowego i nie ulegać narastającemu zawilgoceniu w warunkach eksploatacji.

PN-82/B-02020 i PN-91/B-02020 miały tytuł „Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia". Od 1998 r. wymagania ochrony cieplnej budynków zostały przejęte przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a obliczenia zostały przejęte w PN-EN ISO 6946:1998 tylko w zakresie oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła. Ocena przegród budowlanych z uwagi na stan wilgotnościowy znalazła się więc od 1998 r. poza normalizacją. Należy podkreślić, że również w przejmowanych normach europejskich nie ma normy poświęconej kompleksowej ocenie stanu wilgotnościowego przegród.
Wilgoć w przegrodach budowlanych może występować jako:
- początkowa wilgotność materiałów lub komponentów związana z ich wytwarzaniem (wilgoć technologiczna);
- skutek dalszych procesów wykonawstwa jak transport, składowanie, wprowadzanie wilgoci w wyniku scalania komponentów zaprawą lub betonem (wilgoć budowlana);
- skutek zawilgocenia od opadów atmosferycznych;
- skutek oddziaływania czynników eksploatacyjnych (kondensacja pary wodnej na po-wierzchni wewnętrznej przegrody lub przemieszczanie się wilgoci wewnątrz niej);
- skutek podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu.
Izolacyjność cieplna i przeciwdziałanie kondensacji pary wodnej
Wymagania ochrony cieplnej budynków były w Polsce do niedawna objęte Polskimi Normami, w których podawano m.in.:
• maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła,
• metodę obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych, w tym z uwzględnieniem mostków cieplnych i wymiany ciepła przez grunt,
• wartości obliczeniowe właściwości fizycznych materiałów budowlanych,
• zalecenia kształtowania przegród z uwagi na ich stan wilgotnościowy.
Rozporządzeniem [14] Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 września 1997 r. (Dz.U. Nr 132, poz. 878), zmieniającym rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - wymagania ochrony cieplnej budynków zostały przeniesione z PN do ww. rozporządzenia. Jednocześnie uległa ustanowieniu przez CEN norma EN ISO 6946:1996 Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania. Spowodowało to konieczność wycofania PN-B-0220:1991 (PN-91/B-02020 [15]) Ochrona cieplna budynków. Wymagania i obliczenia i zastąpienia jej w zakresie obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród normą PN-EN ISO 6946:1998.
Norma PN-EN ISO 6946:1998 powstała na drodze tłumaczenia normy EN ISO 6946:1996 [16] i jej zakres przedmiotowy musiał być identyczny z oryginałem. Jest ona bardziej monotematyczna od normy PN-B-0220:1991 (PN-91/B-02020); część zakresu tej ostatniej pokryta jest innymi dokumentami CEN, stopniowo ustanawianymi i tłumaczonymi na język polski jako projekty PN. Praktycznie norma EN ISO 6946:1996 obejmuje tylko przenikanie ciepła przez przegrody między powietrzem wewnętrznym i powietrzem zewnętrznym (wymiana ciepła z gruntem ujęta będzie w innej EN) i nie obejmuje mostków cieplnych liniowych (będą one omówione w innych EN) i nie podaje danych do obliczeń (obliczeniowe wartości współczynnika przewodzenia ciepła będą w innej EN). Aby nie powstała luka po wycofaniu PN-B-0220:1991 (PN-91/B-02020), zaistniała potrzeba uzupełnienia zawartości PN-EN ISO 6946:1998 o załączniki krajowe obejmujące:
• uwzględnienie mostków cieplnych liniowych,
• wymianę ciepła przez przegrody stykające się z gruntem,
• wartości obliczeniowe współczynnika przewodzenia ciepła materiałów budowlanych,
• wartości obliczeniowe współczynnika przenikania ciepła okien, świetlików, wrót i drzwi.
PN-EN ISO 6946:1998 została ustanowiona 28 stycznia 1998 r., nie została jednak do dziś wydrukowana, między innymi na skutek wprowadzania drobnych poprawek redakcyjnych, które musiały ulec ankietyzacji.
Zasada metody obliczania nie uległa zmianie w stosunku do PN-91/B-02020.
Sposób obliczania współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych i związany z nim system wymagań, podających maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła ściany w rozbiciu na:
• część pełną,
• część przezroczystą,
dostosowany jest w tej normie w dalszym ciągu do przypadku ściany murowanej z oknami osadzonymi w otworach muru. Zakłada się płaszczyznę adiabatyczną w ościeżu, z uwzględnieniem wpływu zróżnicowanej izolacyjności cieplnej okna i części pełnej jedynie w postaci liniowego współczynnika przenikania ciepła na dlugości obwodu okna.
W ścianach metalowo-szklanych, a zwłaszcza aluminiowo-szklanych, założenie to jest całkowicie błędne; w rzeczywistości występuje przepływ ciepła wzdłuż elementów szkieletu metalowego między częścią pełną i częścią przezroczystą.
Wyniki obliczeń współczynnika przenikania ciepła w odniesieniu do części pełnej i części przezroczystej (szklonej) przy przyjęciu tego założenia są bardzo wrażliwe na założenia dodatkowe (np. przyjęcie lokalizacji "linii demarkacyjnej" między częścią pełną i częścią przezroczystą). Daje to pole popisu do manipulacji i prób spełnienia formalnych wymagań w nieracjonalny sposób (np. dodatkowe izolacje słupków i rygli od wewnątrz).
Jedyną rozsądną propozycją w odniesieniu do przegród tego typu jest postawienie wymagania w odniesieniu do ściany z oknami jako całości, np. w odniesieniu do powtarzalnego modułu tej ściany i obliczania średniego współczynnika przenikania ciepła tego modułu.
Ta logiczna i pozornie nie kłopotliwa propozycja stwarza jednak duże trudności obliczeniowe - wymagając nowej generacji sprzętu i oprogramowania w stosunku do stanu istniejącego - lub badawcze, z potrzebą wykonania specjalnej komory badawczej.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 33 gości