"prostowanie okien"

johana66
Czytelnik
Czytelnik

"prostowanie okien"

Post autor: johana66 » pn paź 31, 2011 10:29 am

Właśnie przeszłam pierwszy etap prostowania ram...no chociaz właściwie to nie było zadne prostowanie a domontowanie do ram dodatkowych stabilizatorów w postać 6 długich chyba na 15cm wkrętów.Zastanawia mnie jedno ,czy serwisant miał prawo zrobić ten dodatkowy montaż przewiercając mi wszystkie futryny.Jakby nie było kupując okna decydowałam się na montaż na kotwy a nie przewiercanie ram.Sama nie wiem co mam o tym mysleć.Teraz czekam na wymianę skrzydeł okiennych bo tu niestety wyprostować się nie dało.A nie wspomniałam ,że reklamacja dotyczyła wykrzywionych okien pcv w kolorze.Mam wrażenie ,że zostałam z tymi oknami" nabita w butelkę"Czy tak powinna wyglądać naprawa gwarancyjna?

oknoAD

kruk2
Małomówny
Małomówny

Re: "prostowanie okien"

Post autor: kruk2 » pn paź 31, 2011 10:47 am

Żeby rzetelnie ocenić (a nie krytykować dla samej krytyki) czy tak powinna wyglądać naprawa gwarancyjna trzeba by wiedzieć troszeczkę więcej. Proponuje zgodzić się na naprawę a ocenić efekty, wygląda na to że firma sie przejęła problemem i działa, jeżeli wymienia skrzydła to nie idzie po najmniejszej linii oporu. Nie oceniajmy firmy po tym czy pojawiła się reklamacja tylko po jak na nią zareagowali - czy nie zostawili klienta samego z problemem. . Mogę tylko uspokoić odnośnie ,,przewiercania futryn". Zarówno montaż na kotwy jak i na dyble jest prawidłowy i okno nie traci w ten sposób swoich właściwości.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pn paź 31, 2011 1:18 pm

to prostowanie to pomoze jak martwemu kadzidlo.
Mocowanie zageszczone przesztywni okno co jest rownie niedobre jak mocowanie za slabe.
ciekawe jak wyprostuja skrzydla.
Pozatym mocowanie przez rame nie wyprostuje ram skreconych.
To jest tak jak sie do produkcji profili uzywa smieci z przemialu.
jaki to system jest okien G..... czy cos innego

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn paź 31, 2011 3:45 pm

Skrzydła okien mają być wymienione na nowe bo serwisant nie dał rady nic z nimi zrobić.Ramy nie były poskręcane a wypaczone.tak samo skrzydła(diler sugerował ,że użyto za cienkich profili)A co do firmy i jej rzetelności to cała procedura reklamacyjna w tym 2 wizyty serwisantów trwała6 tygodni.Skrzydła mają wymienić za ok.2 tygodnie ale chyba za jakiś tydzień sie przypomnę bo wczesniej tez ich trochę poganiałam i dobrze na tym wyszłam.Wkurza mnie tylko widok tych wkrętów na ciemno brązowej ramie...Okna są z "Dobroplastu"

Awatar użytkownika
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: POGROMCA OSZUSTÓW » pn paź 31, 2011 4:19 pm

:D :D :D i nie ma się co dziwić :D :D :D
ciesz się, że taka szybka reakcja z ich strony :D :D :D :D :D :D
kurcze jednak się sprawdza, że POLAK mądry po szkodzie
Tu jednak trzeba napisać, że kupiłaś najtańsze okna dostępne na rynku, i że to tylko i wyłącznie Twoja decyzja była. Ciekaw jestem, jakich produktów używasz w codziennej egzystencji też najtańcszych :?: Chleb też kupujesz czerstwy bo taniej i wodę w ubikacji też spuszczacie raz na dzień bo taniej:?:
Ludzie kiedy Wy w końcu załapiecie, że najtańsze to będzie hu..we.
ZNAJĄCY TEMATY Z BRANŻY OKIENNEJ

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn paź 31, 2011 4:59 pm

A TY ze mna do szkoły chodziłeś?Jesteśmy na Ty?I dlaczego mnie obrażasz?Akurat tej firmy w mojej miejscowości okna sie sprzedaje i tyle.Jakoś nie przypominam sobie żeby były bardzo tanie porównując z oknami ,które kupili znajomi z całkiem innej firmy.Ale masz fajna dewizę: " wszystko co tanie to bubel"...jak dla mnie to jestes totalnym snobem i ignorantem.Jeśli tylko po to istniejesz na forum żeby podnosić ludziom ciśnienie to przenies sie na jakies forum dla nisko cisnieniowców.

oknoAD

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pn paź 31, 2011 8:36 pm

...Okna są z "Dobroplastu" - i wszystko jasne !
Możesz się Pani oburzać ale z tego nic nie będzie , ramę można umocować , skrzydło wymienić tylko co będzie po gwarancji ? :D
Jeżeli takie spustoszenia są po lecie w którym było 2 tyg. słońca to co będzie gdy naprawdę zaświeci :shock: nawiewniki GRATIS !

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn paź 31, 2011 9:43 pm

No niestety dostałam bez nawiewników...A usterka wyszła po 2 latach:)a gwarancje mam na 5 to jeszcze trochę mogą się pokrzywić a potem skoro takie tanie to kupię drugie i bedzie super:) :wink:Tak nawiasem mówiąc to u mnie tylko w lipcu było troche bardziej deszczowo ale od maja do końca wrzesnia to na brak słońca nie mogłam raczej narzekać.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » wt lis 01, 2011 9:26 pm

jest obowiazek stosowania nawiewnikow
Ale jesli to jest D........... to wspolczuje

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » śr lis 02, 2011 1:58 am

O Matko !...co to są te nawiewniki?Gdzie one są, jak wygladają?Może mam a nie wiem ,że mam.To nie sa moje pierwsze okna.Poprzednie mam 10ponad lat i nie było nigdy nawet najmniejszej regulacji.Jak na tamte lata to nie były tanie ale też nie z jakiejś "górnej półki".Dla mnie cena nie zawsze jest miernikiem jakości.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » śr lis 02, 2011 10:58 am

Niestety ,kolor płynie i tutaj wzmacnianie, ustawianie itp niewiele pomoże. Proponuję po następnym braku poprawy skierować sprawę do sądu z oczekiwaniem zwrotu pieniążkow za zamontowany system.Oczywiście producent(dostawca) bedzie wił sie jak piskorz ale to jedyne rozsądne wyjście.Moja opinia poparta "niestety" doświadczeniem

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » śr lis 02, 2011 10:58 am

pchelek pisze:jest obowiazek stosowania nawiewnikow
Ale jesli to jest D........... to wspolczuje
Daj podstawę prawna mówiącą o tym ze trzeba stosować nawiewniki -konkretnie nawiewniki. Nie chce info o dopływie powietrza tylko o nawiewniku
Myślę o indywidualnym inwestorze .

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lis 02, 2011 6:09 pm

Obowiązek stosowania nawiewników powietrza reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 [z późniejszymi poprawkami] r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, mianowicie:
§ 155 ust 3 „w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych”.
Jak jest wymiana okien to wiadomo ze nawiewnikow nie bylo raczej w scianach.
A ze okna kolorowe D........... gna sie jak guma to jest kilka przyczyn.

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » śr lis 02, 2011 7:38 pm

Przepraszam ale czy dowiem sie co to sa te "nawiewniki"?

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » śr lis 02, 2011 8:24 pm

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » śr lis 02, 2011 8:41 pm

niech Pani w wyszukiwarce tego forum wpiszę nazwę producenta Pani okien, to mnie więcej będzie się Pani mogła nastawić co Panią jeszcze czeka z tymi oknami. W przypadku okien nie wiem czy znajduje zastosowanie slogan z showbiznesu "nie ważne jak piszą, ważne, że piszą !" :)

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » śr lis 02, 2011 9:13 pm

155.
1. W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty, wychowania, opieki zdrowotnej i opieki społecznej, a także w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych na pobyt ludzi, niewyposażonych w wentylację mechaniczną lub klimatyzację, okna, w celu okresowego przewietrzania, powinny mieć konstrukcję umożliwiającą otwieranie co najmniej 50% powierzchni wymaganej zgodnie z § 57 dla danego pomieszczenia.
2. Skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników.
3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

Ciekawe jak pk.2 ma się do nawiewników montowanych w górnej części okna z łatwym dostępem np. dla osób niepełnosprawnych :D

Może tylko okna z D.....u spełniają wszystkie powyższe wymagania :D :D

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » śr lis 02, 2011 11:30 pm

Oj strasznie skomplikowaliście Panowie ten montaż zwyczajnych okien do zwyczajnego domu jednorodzinnego.Jakieś nawiewniki,cuda na kiju...Powiem tak.To nie są moje pierwsze okna z PCV.Moje pierwsze okna to były "panoramy"i służą do teraz bez problemów.Takie same okna z "Dobroplastu" jak moje, mają moi sąsiedzi już 5 rok i problemów nie było.W moich najprawdopodobniej po prostu są profile z białych okien tzn.za cienkie do okien w kolorze.A te całe nawiewniki...no cóż ja ich nie posiadam ,ani tak naprawdę to pierwszy raz widzę takie urządzenie.W prywatnych domach nigdy nie spotkałam ...Jak chcę wywietrzyć mieszkanie to otwieram okno i tyle.To jest chyba raczej taki zbytek niczemu nie służący.Przecież okna mają mikro -wentylację,a we wszystkich pokojach jest wentylacja więc nie rozumiem czemu miałoby służyć takie urządzenie...chyba tylko zwiększeniu kosztów.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » czw lis 03, 2011 8:31 am

Nawiewniki sa higrosterowalne - czyli samoczynne bezobslugowe.
sa tez sterowane z poziomu podlogi - ciegno lub linka.
Uchylanie gornych skrzydel - samozamykacze np hautau.
Mikrowentylacja nie ma nic wspolnego z nawiewnikami - powinny byc i nie jest to zbytek.
Czy okna w kolorze czy biale to sa to te same profile.
Dobroplast tloczy profile w trzeciej najnizszej klasie grubosci scianek. Jedyny w Polsce. Ta tzrecia klasa to takie okna "oknopodobne"
Jak jeszcze daja usztywnienia z blachy grubosci 1,2 mm to jest tak jak jest.
No ale okna sa tanie nieslychanie.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lis 03, 2011 4:25 pm

W dwustronnym kolorze absorpcja ciepła słonecznego przez profil jest ok. 10 st. większa , szczątkowe okucie i montaż bez dyblowania , bardziej się chyba nie dało :D

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » sob lis 05, 2011 12:42 am

nic nie mam do tych okien , a zamówiłóem ich baaaaaardzo dużo w kolorze białym .Pozdrawiam

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » sob lis 05, 2011 3:56 pm

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » sob lis 05, 2011 4:21 pm

No to jak sprawić aby każde okno, które zejdzie z produkcji spełniało wymogi i wytyczne :?: Jaka jest recepta na sukces :?:
Domniemywam, że wszyscy wymienieni producenci mają zautomatyzowane linie produkcyjne, stosują markowe okucia, przestrzegają i stosują wytyczne systemodawców więc gdzie szukać tych różnic :?: Uszczelki :?: Wzmocnienia :?: Okrojone okucia :?: bo, że sporo firm wykonuje pozagabarytowe, niezgodne z zaleceniami systemodawców okna to norma - bo liczy się sztuka to naginają gabaryty lecz kto to sprawdza.
Podajcie detale jakie mają wpływ na jakość wykonania :?: Na co klient oglądający produkt powinien zwrócić uwagę przed zakupem okna :?:

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » ndz lis 06, 2011 8:05 am

Poczytaj uważnie , to nie były jakieś wyszukane konstrukcje :D częściej montuję się i wyższe i szersze.
Jeżeli w tak prostej konstrukcji na dzieńdobry tylko 3 utrzymały deklarowane parametry to dopiero jaja :D :D " czynnik ludzki "?
Co będzie jak dodasz do tego błąd w montażu i wpływ warunków atmosferycznych ?

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pt lis 18, 2011 1:34 am

No i "wykrakaliscie" :wink: Minęły 3 tygodnie od prostowania ram i dzień przed planowaną wizytą serwisanta z wymianą skrzydeł okiennych sprawdziłam piony i poziomy ram.Niestety nie udało im się!!!Ramy krzywe jak cholera.Protokół spisany i całe okna do wymiany.Ciekawe ile tym razem poczekam.Obiecano mi ,że tym razem długo nie będzie...czas to pojęcie względne.

Tomsi3
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Tomsi3 » ndz lis 20, 2011 12:10 pm

Wielebna Pani. Jeżeli Pani ma tyle lat okna inej firmy tzn, że tyleż lat powinna Pani wiedzieć, że nawietrzaki powinny regulować mikroklimat w pomieszczeniu zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Prawidłowy mikroklimat to taki w którym po nocy nie wstaje Pani ze skorupą w nosie , którą trzeba odrywać tipsami do krwi, nie prostuje Pani zmarszczek na wysuszonej skórze pastą do prostowania eternitu. W poprzednch przepisach ministerialnych a także itb,fbi,cia itp stało jak w biblii, że musi być określony przepływ powietrza żeby w okresie pomroczności jasnej tzn kiedy wychdzi Pani na jakąś dłuższą libację i zamyka Pani okna przed złodziejem no i oczywiście wraca do domu po niej i chce zażyć odświerzającej kąpieli w łazience z piecykiem gazowym zasypia Pani w wannie pełnej bąbelków i marzeń o czymć co się nie stało na tej libacji :wink: a budzi Panią Św.Piotr albo jakiś inny np. anioł z OIOM .
Wszystko to nie jest wynikiem Pani niewiedzy ale dziadostwa (i kilku innych epitetów) sprzedawców, którzy nazwali się szumnie dealerami. Ja kto zwykle bywa-, ryba psuje się od głowy, jaki pan taki kram .
W związku z powyższym -należy w każdym przypadku wątpliwości co do jakości wykonanych robót rżnąć tych handlarzy tak aż właścicielowi wreszcie puszczą zawory i sam weźmie się do uczciwej roboty zamieniając kluczyki od awionetki na kluczyki do sukcesu bez podpierania się krzykliwymi hasłami wypisanymi na TIR-ach.
Od 2004 roku kiedy tu piszę zmieniło się w tej kwestii ... :cry: Powód? Tyle jest warty klient dla takiego producenta stolarki . Pozdrawiam i łączę się w smutku.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » ndz lis 20, 2011 8:51 pm

W pzrypadku wymiany produktu na nowy powinna Pani otrzymać NOWĄ gwarancję na nowe okna. Dodatkowo powinna pani oczekiwać rekompensaty związanej z wtórnym montażem a tym samym balaganem. Wymiana okien zimą brrrrrrrrrrrrr.
PS - po kilkukrotnej wymianie stolarki proponuję zaproponować zwrot należności za stolarkę. Producent o którym piszemy wymieniał u mojego klienta stolarkę 17 razy (jedne skrzydło drzw balkonowych) zanim zwrócił należność. Jeśli chodzi o domek - wymieniano wszystkie okna 4 krotnie (ok 30 szt)
Chylę czoła przed producentem ponieważ NIE ZLAŁ KLIENTA lecz próbował naprawić skutecznie swój błąd

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn lis 21, 2011 12:32 am

No mam nadzieję ,że jeszcze przed zimą skończą:)Zresztą mam zamiar tego dopilnować bo w przyszłym tygodniu mam termin z fachowcami od podłogi a glazury....Szczerze mówiąc to guzik mnie to obchodzi końca.i jak sprzedawca to załatwi ale chyba im zbrzydnę do

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pn lis 21, 2011 12:11 pm

Jestem ciekawy czy nie zacznie się teraz " spychologia " , producent napisze że to wina niewłaściwego montażu ( tylko na kotwy ) itp. itd. i zwali na dealera , ten będzie się odwoływał i zima jak nic.
Ponowna wymiana okien to nie takie hop-siup :D no i koszty do poniesienia

http://www.oknonet.pl/okna/typy_okien/t ... 17526.html W tym przypadku po 5 latach klient ma dopiero wyrok sądu , ale czy prawomocny ?

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » pn lis 21, 2011 12:42 pm

A ja wrócę do tych nawiewników. Z tego co wyczytałem w podanych przez Was przepisach . to te przepisy maja zastosowanie do budynków użyteczności publicznej , ale nie do budynków jednorodzinnych.
Problem polega na dostarczeniu iluś tam m3/h powietrza. Jeżeli wytnę uszczelki oraz zastosuje rozszczelnienie skrzydła to dostarczam tyle powietrza ile potrzebuje.

A problem profili z dobroplastu , to nie ścianka w klasie C , bo grubość ścianki nie ma tu znaczenia ( niejednokrotnie było to opisywane ) ale grubość stali oraz skład chemiczny materiału. Tam jest w cholerę rożnych dodatków które maja przełożenie na podatność na odkształcanie.
A Do... pewnie oszczędza na wszystkim i jeżeli profil biały w konstrukcjach powiedzmy do O34 w blokach jeszcze się sprawdza to wszystkie inne konstrukcje zwłaszcza w kolorze odpada. Kiedyś nie mieli nawet aprobaty na okna kolorowe. Dzisiaj pewnie maja ( jak drutex w czechach ) ale nie zmienia to faktu ze nie nadaje się to na okna w kolorze.
Johanno , jeżeli możesz to wymień sobie te okna na coś innego , nie koniecznie najdroższego , ale sprawdzonego i za 10 lat nie będziesz pamiętała o tej przygodzie , w innym razie i tak za 10 lat je wywalisz a przez ten czas będą tylko nerwy

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lis 23, 2011 10:23 am

"Problem polega na dostarczeniu iluś tam m3/h powietrza. Jeżeli wytnę uszczelki oraz zastosuje rozszczelnienie skrzydła to dostarczam tyle powietrza ile potrzebuje."

nie jest to prawda
wycinanie uszczelek jest niedozwolone
okno musi miec szczelnosc ponizej 0,3 m3/hmdaPa2/3
rozszczelnianie skrzydla nic nie daje [to tylko przewietrzanie chwilowe]
norma wentalacyjna podaje ile powietzra musi bc=yc wymieniane w ciagu 1 godz [rozne wartosci dla roznych pomieszczen]
np dla kuchni jest to 50 m3
przepis nakazuje stosowanie nawiewnikow we wszystkich budynkach - prywatnych tez
jak nie wiesz to nie pitol - bo wprowadzasz w blad

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lis 23, 2011 10:26 am

a to juz to jakis belkot
"to nie ścianka w klasie C , bo grubość ścianki nie ma tu znaczenia ( niejednokrotnie było to opisywane ) ale grubość stali oraz skład chemiczny materiału"

Sklad chemiczny ???????????? - co ty pitolisz - jest taki sam dla kazdego tworzywa do wytlaczania PVC [z minimalnymi roznicami]

A aprobat ITB to juz 5 lat sie nie wydaje

jest norma PN-EN 14351-1+A1:2010

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » śr lis 23, 2011 11:15 am

No może nie będzie tak źle.Rozmawiałam nawet z Panem ,który sam do mnie zadzwonił...i przedstawił się jako "dyrektor do spraw technicznych"(już wczesniej ze mna rozmawiał o tym prostowaniu)Okna mam obiecane w przyszłym tygodniu.Ciekawe czy bebą słowni.Szczerz mówiąc trochę jestem zdziwiona tym tokiem spraw bo bardziej spodziewałam sie tzw.spychologii.Narazie wszystko idzie w dobrym kierunku.Na nowe okna poprostu nie mam kilku tysiecy więc pozostaje mi tylko cierpliwie czekać.

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » śr lis 23, 2011 12:20 pm

pchelek pisze:
nie jest to prawda
wycinanie uszczelek jest niedozwolone
norma wentalacyjna podaje ile powietzra musi bc=yc wymieniane w ciagu 1 godz [rozne wartosci dla roznych pomieszczen]
np dla kuchni jest to 50 m3
przepis nakazuje stosowanie nawiewnikow we wszystkich budynkach - prywatnych tez
1
gdzie tak jest napisane i dlaczego ? że wycinanie uszczelek jest zabronione -najwyżej strace gwarancję na okno , mój problem
2
to fakt , okno musi być szczelne
3
czasami ta chwila rozszczelnienia okna trwa 24 godz na dobę , ale pewnie nic nie daje :wink:
4
i teraz powiedz jak pogodzić te dwie normy , jedna o szczelności okien a druga o dostarczeniu powietrza praz nawiewniki nawet w ilości50 m3/h
troszkę jak zjeść ciastko i mieć ciastko , chyba że tylko ja widzę to sprzeczności
5
podane przez Ciebie normy mówia o budynkach mieszkalnych wielorodzinnych ( 1. W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty, wychowania, opieki zdrowotnej i opieki społecznej, ) nigdzie nie ma wskazań do budynków jednorodzinnych-chyba ze podałeś coś czego nie chciałeś -pomylić się rzecz ludzka
6
tego nie będę komentował - o pitoleniu

pchelek pisze:a to juz to jakis belkot
"to nie ścianka w klasie C , bo grubość ścianki nie ma tu znaczenia ( niejednokrotnie było to opisywane ) ale grubość stali oraz skład chemiczny materiału"

Sklad chemiczny ???????????? - co ty pitolisz - jest taki sam dla kazdego tworzywa do wytlaczania PVC [z minimalnymi roznicami]

A aprobat ITB to juz 5 lat sie nie wydaje

jest norma PN-EN 14351-1+A1:2010
1
grubosć ścianek widocznych nie ma nic wspólnego ze statyka okien , nic , nic i jeszcze raz nic. Tego nie bierze się nawet pod uwagę przy obliczaniu wytrzymałościowym okien . Tam jest tylko stal którą stosujemy w zależności od potrzeb.Stal /wzmocnienie / to jest najważniejsze.
Niejednokrotnie ścianki widoczne w klasie profili A mogą mieć mniejszą grubość niż w klasie B ( jest coś takiego jak dopuszczalne odchyłki od grubości ) Zakładając że profil w klasie B ma grubość ścianki 2,49 mm +1 % odchyłki a w klasie A 2,5 mm - 1 % odchyłki
2
jeżeli twierdzisz ,że każdy profil ( system ) ma identyczny skład tworzywa to świadczy ze wiesz bardzo ,ale to bardzo mało na ten temat
3
o co chodzi z tymi narmami i ITB ?

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lis 23, 2011 7:43 pm

znowu belkot
nie chodzi o obliczenia statyczne profili PVc - bo tego sie nie liczy
grubosc scianek ma znaczenie w utrzymywaniu okuć, wkretow, nosnosci zgrzanych narozy
im ciensza scianka tym bardziej sie ugina tym mniejsza nosnosc zgrzanego naroza
W Niemczech jest tylko klasa najwyzsza
Szczelność okien to jedna norma
Wentylacja to norma druga - zupelnie inna
okno musi byc szczelne i musi miec wbudowany nawiewnik [lub nawiewnik musi byc w scianie poza oknem
od wycinania uszczelek gwarancji sie nie traci - to bzdura
jednorodzinne budynki tez podlegaja wymaganiom wentylacji

"Obowiązek stosowania nawiewników powietrza reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, mianowicie: § 155 ust 3 „w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych”. "

Nie ma tu podzialu na budynki.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lis 23, 2011 7:44 pm

A odchylek grubosci nie podaje sie w procentach tylko w wartosciach bezwzglednych i sa one znormalizowane np +/- 0,3 mm

No i w ogole sie na tej tematyce nie znam.

HOWI
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: HOWI » czw lis 24, 2011 12:44 am

Witam Wszystkich,
Jako że jest to mój pierwszy post od czasu gdy jest wymagane logowanie nie chciałbym żeby ktoś pomyślał, że w materii okien jestem początkujący. Na Oknonet i forum zaglądam już około 10 lat (ten czas tak jakoś szybko leci a problemy takie same) i parę lat wcześniej powiedziałem sobie że od kiedy zostało wprowadzone logowanie nie napiszę nic już więcej, ale jak to mówią nigdy nie mów nigdy :wink: po prostu czytając co niektóre tematy zagotowało się we mnie :evil: i jak to powiedział Terminator "I'll be back" - więc jestem.
Pech chciał że ten temat w dniu dzisiejszym był najwyżej więc polecimy od góry.
Jak powiedział ksiądz Tischner "są w życiu tylko trzy prawdy: święta prawda, tysz prawda i gówno prawda", ale po kolei.
Johana66 zakłada temat dotyczący swoich pokrzywionych okien i wszyscy rzucają się do pomocy - w końcu polska szarmancja zobowiązuje :wink: . I wszystko ładnie szło do czasu gdyby pchełek rzuca się ze swoimi radami i uprzedzeniami do systemu G..... Ale wystarczyło zapytać co to za system jaki kolor, gabaryt i by było prościej łatwiej i jakoś bardziej sympatycznie - ale po co lepiej kopać leżącego.
Johana66 żeby nie wdawać się w dyskusję bo temat nagli napisała że jest to Avantgarde z Dobroplastu - można -można. Na temat Dobroplastu na tym forum napisano już tyle że pozostawię to bez dalszego komentowania. Nikt z forumowiczów nie zwrócił uwagi na prawidłowy stosunek otworów okiennych do wstawionych okien (luzy lewo- prawo, góra-dół), a następnie na sam montaż okien tylko czy można prostować dyblami okna czy też nie. Sam z doświadczenia wiem że z najlepszego okna polski montażysta potrafi zrobić wielkie G...., a dobry z przeciętnego okna całkiem porządny produkt końcowy służący wiele lat bez zarzutu.
Przyczyn powyginania się ramiaków może być cała masa począwszy od błędów produkcyjnych (brak otworów opdowietrzających komory zewnętrzne, zbyt słaba stal, zbyt mała ilość wkrętów mocujących stal w ramiakach, zbyt duże luzy komory stali w stosunku do gabarytów zewnętrznych stali, zdeformowana stal itp.) do błędów popełnionych na montażu.
Rozbawił mnie dowcip Szerszela którego wielu nie zauważyło a dotyczący darmowych nawiewników :lol: :lol: :lol: :lol: . I cała ta dyskusja co to jest, gdzie tego szukać i tak dalej - ubaw po pachy :lol: :lol: :lol: i najlepsze to kto z forumowiczów zna więcej i lepiej normy, rozporządzenia i inne tam aprobaty - ludzie nie tędy droga :arrow:
Ale postaram się to wszystko podsumować używając już wspomnianego na początku cytatu z księdza Tischnera.
W przypadku wentylacji pomieszczeń i zapewnienia im odpowiedniego dopływu powietrza przez okna, przegrody i rodzaj rozwiązania dostarczającego to powietrze reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002r. Dodatkowo norma PN-EN14351-1:2006 + zmiany A1:2010 podaje klasyfikację wszystkich parametrów okien.
Pchełek piszesz że od pięciu lat nie wydajecie AT - proszę sprawdź, ja otworzyłem sobie pierwszą lepszą na stronie oknotestu rok 2007 (AT-15-6869/2007). I co tam znajduję - Punt 2 - przeznaczenie, zakres i warunki stosowania Punkt 2.D "1) okna i drzwi balkonowe nierozszczelnione - wyłącznie w pomieszczeniach z nawiewną wentylacją mechaniczną lub odpowiednimi urządzeniami nawiewnymi. D. D2 okna i drzwi balkonowe rozszczelnione ( z wykonanymi szczelinami infiltracyjnymi) - w pozostałych przypadkach." , Sposób wykonania reguluje punkt 3.4.5 tejże AT który mówi " W celu uzyskania przez okna i drzwi balkonowe współczynnika infiltracji powietrza a=0,5 do 1,0 m3/(m*h*daPa2/3),należy wykonać szczeliny infiltracyjne (wycięcia) w uszczelkach przylgowych ....itd". Tak więc kto tu robi komu robi wodę z mózgu, sami stanowiliście takie prawo a teraz ktoś tu odwraca kota ogonem, a systemodawcy od lat pokazywali na przykładach jak to jest rozwiązane np. w Niemczech ale ITB wiedziało lepiej.
Apogeum całej tej dyskusji to klasy profili, nośności naroży oraz skład chemiczny PCW, ale po kolei
Po pierwsze -klasy profili to A, B, C są one podawane nie procentowo tylko w wartościach bezwzględnych +/- odchyłka, i tak np Klasa A dla ścianek widocznych to 3mm -0,2 + bez górnej granicy.
Po drugie - na rynku niemieckim są dopuszczone do obrotu profile klasy A i B.
Po trzecie profile są tak projektowane że wkręty przechodzą przez ileś tam ścianek oraz dodatkowe wypustki PCW wzmacniające osadzenie wkręta tak więc 0,2 mm tworzywa nie zmienia tu za wiele.
Po czwarte nośność naroży wykonanych na identycznych kształtach profili a różniących się grubością ścianek (klasa A a B) jest naprawdę niewielka -raptem parę Niutonów mniej. Dodatkowo w celu zwiększenia nośności przy dużych gabarytach używa się kości zgrzewalnych lub kątowników. Powoli zaczyna do nas wkraczać także technologia wklejanych szyb a to powoduje mniejsze obciążenie naroży oraz zwiększa możliwość robienia większych gabarytów skrzydeł.
Po piąte o sztywności profili okna tak naprawdę decyduje rodzaj użytego wzmocnienia - dla elementów wysokich ważnym wskaźnikiem jest Ix (parcie i ssanie wiatru) a dla elementów szerokich wskaźnik Iy (ciężar szyby). Dodatkowo należy pamiętać że nasze okno jest narażone od strony zewnętrznej na działanie słońca - a to potrafi z niesztywnymi profilami zdziałać cuda.
Po szóste - skład profili, kto tu pitoli Panowie - temat rzeka każdy z systemów ma inną mieszankę i cała sztuczka polega właśnie na tych minimalnych różnicach (czytaj dodatkach, uszlachetniaczach i polepszaczach). Dla nie zorientowanych w tematach chemicznych proponuję się przejść do swojego osiedlowego sklepiku i zakupić sobie najtańszy bochenek chleba (na polepszaczach) oraz taki na zakwasie (mniam mniam) i porównać sobie. Tak więc pchełek jak będziesz wychodził z firmy to za bramą po lewej stronie masz sklepik :wink:
Życzę smacznego tym co doczytali do końca.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » czw lis 24, 2011 8:53 am

I co z tego ze aprobata wydana w 2007 roku
jej zalecenia sa juz nieaktualne - od 5-ciu lat.
Rozporzadzenie Warunkow jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie zmienia zapis aprobaty.
Obowiazuje stosowanie nawiewnikow. Rozszczelniania okien przez wycinanie uszczelek juz nie ma.
RESZTY nie komentuje - id do sklepu i kup sobie chlebek.
SKLAD TWORZYWA PVC nie decyduje o parametrach okien

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » czw lis 24, 2011 12:15 pm

HOWI bardzo ciekawa i pouczająca (mam nadzieję) dla niektórych wypowiedź, zgadzam się z Tobą, że o statyce okna decyduje tylko użyte wzmocnienie, wpływ na statykę ma również sposób zamocowania wzmocnienia (ilość i odstęp wkrętów) oraz montaż, jeśli ktoś montuje okno gdzie np. gabaryty okna są mniejsze od otworu o 8 cm to jak okno ma się nie wygiąć ?? :mrgreen:
Co do klas profili to normy mówią bardzo precyzyjnie jak to wygląda różnica jest tylko w zapisie RAL mówi, że A to 3 mm z tolerancją -,02 mm natomiast EN-PN 12608, że klasa A ≥ 2,8 mm, co i tak sprowadza się do jednego :D
Co do parametrów okna i składu mieszanki to najpierw sprecyzujmy co mamy na myśli bo np. takie mięknienie Vicata może mieć wpływ na parametry okna a jest ono uzależnione od skłądu mieszanki :mrgreen:

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » czw lis 24, 2011 12:40 pm

"gabaryty okna są mniejsze od otworu o 8 cm to jak okno ma się nie wygiąć "
tak samo sie wygnie jak to zamocowane w otworze wiekszym o 2 cm [na strone]
decyduje sposob montazu a nie dziura w scianie
najpierw okno musi sie nagrzac do temp mieknienia Vicata
na statyke wplywa szerokosc profili - 60 czy 80 to ma znaczenie
sklad mieszanki to ostatnia sprawa

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » czw lis 24, 2011 12:51 pm

pchelek pisze: na statyke wplywa szerokosc profili - 60 czy 80 to ma znaczenie
sklad mieszanki to ostatnia sprawa
A może wyjaśnisz w jaki sposób szerokość profila ma wpływ na statykę, oprócz tego, że do szerszego można użyć większej stali, co z koleji prowadzi i tak do pierwotnego zdania, że statyka zależy od wzmocnienia a nie od profila. Odnośnie składu mieszanki jak już pisałem, najpierw należy doprecyzować o czym mówimy, bo zamontuj np. okno wyprodukowane w Polsce z mieszanki na nasze warunki klimatyczne gdzieś w Albaniii czy innej Chorwacji i zobaczymy czy mieszanka będzie ostatnią sprawą :mrgreen:

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lis 24, 2011 8:02 pm

Fajnie że czasami koś nowy z wiedzą podejmuje dyskusję , dzieki HOWI :D
Co do profili to też nie wierzę że wszystkie są z takiego samego materiału , ciekawe że ładnych kilkanaście lat temu okna pcv nie miały wzmocnień stalowych , okucia obwiedniowego i o dziwo całkiem dobrze spełniały ówczsne standardy przez lata , jeżeli więc statyka profilu bez wzmocnienia wynosi 0 to jak to wytłumaczysz kolego pchelek ? Dlaczego więc kilkuletnie okna wykonane ze wzmocnieniami wyginają się jak banany ?
Może jednak pilsner ma rację , oczywiście możemy dyskutować o grubości ścianek , wzmocnień , sposobie montażu ale nie da się wykluczyć że wszyscy szukają oszczędnosci i stosują zamienniki. Zalożę się że takich postów jak ten za 2 - 3 latka będzie dużo więcej bo z fizyką jeszcze nikt nie wygrał.
Oczywiscie najlepiej jak okno jest prawidłowo zwymiarowane ale dla okleinowanego dwustonnie okna lepszym jest luz montażowy za duży niż za mały.

Co do nawiewników to też nie znajduję przepisu dla którego mam wciskać to g.... klientowi który buduje dom i płaci za okna z szybą potrojną po to by ograniczyć koszty ogrzewania , co innego dla spółdzielni czy zakładów gospodarki mieszkaniowej . A przepis jeżeli jest niech sobie będzie :D w zabudowanym też obowiązuje 50 , tyle że tak jeżdzi się tylko przed suszarką .

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » czw lis 24, 2011 9:58 pm

Drogi Pchełku , czy to Ty udzielasz się na FM ?
Jeżeli nie , i to jest ktoś kto ma tylko taki sam nick to bardzo Cie przepraszam , ale jeżeli to jesteś Ty , to niestety ale muszę się odezwać i stwierdzić , ,ze masz rozdwojenie jaźni
kilka postów nizej piszesz tak :
pchelek pisze:"

a dzisiaj czytam takie słowa :
Mikrowentylacja daje przeplyw powietzra wielokrotnie wiekszy niz przez nawiewnik.
Mierzylem przeplywy to wiem ile wynosza. Jakies 3x wiecej. Mikrowentylacja wychladza mieszkanie. Mikrowentylacja to okno minimalnie uchylone - nie ma nas w domu - zlodziej sobie wchodzi [odblokuje okucie]

Wiec stawiam publicznie pytanie .
Przez co bardziej wieje ( dostarczane jest powietrze w ilosci tych sławnych 50 m3/h ? Przez nawiewnik czy rozszczelnienie ?

ps
drogi adminie , nie wycinaj tego wpisu , wiem ze użyłem nazwy konkrecji , a to jest grzech ciężki , ale wybacz , więcej tego nie uczynię :roll:

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt lis 25, 2011 8:38 am

Dziecku jest latwiej wytlumaczyc

Okno ma miec wspolczynnik infiltracji powietrza ponizej 0,3 m3.hmdaPa2/3. Okna sie nie rozszczelnia przez wycinanie uszczelek. Przez takie okno - np dwudzielne 150x150 cm - przeplynie maksymalnie 2,1 m3 powietrza.

Kiedys byl zapis ze okno rozszczelnione [przez wyciecie uszczelek] mialo miec wspolczynnik infiltracji powietrza pomiedzy 0,5 a 1,0 m3/hmdaPa2/3.

Infiltracja powietrza przez okna i wentylacja pomieszczen to dwa rozne pojecia.

Dla zapewnienia wymaganej wentylacji w oknie powinny byc instalowane nawiewniki. Lub poza oknem.

Jak okno ma zamontowany nawiewnik to bada sie jego wspolczynnik - okna - infiltracji z zaslonietym nawiewnikiem [tak jakby go nie bylo]

Wentylacja przez nawiewnik moze wynosic od 30 do 50 m3/h [zalezy od nawiewnika]. Jak jest calkowicie otwarty.

Stad przeplyw powietrza przez okno szczelne [bez wycinania uszczelek] z zamontowanym nawiewnikiem moze wynosic 50m3 + 2,1 dla przeplywu przez samo okno..

Tak na marginesie rozszczelnianie przez wycinanie uszczelek dawalo przeplywy w przedziale 3,5 do 7,0 m3/h. Np okno dwudzielne o dlugosci przylg 7 metrow.
7 razy 0,5 = 3,5m3. 7 razy 1,0 = 7m3.
Przeplywy powietrza w oknie w mikrouchylonym skrzydlem wynosza ok 150 m3. Jest to duza dziura w przyleganiu skrzydla do ramy.

Troche wiecej wiedzy by sie wam przydalo.

Rozdwojenie jazni wam nie pomoze.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt lis 25, 2011 8:51 am

kris - czy ty widziales kiedys okno PVC
Twoje spostrzezenie rozwala.
"że do szerszego można użyć większej stali,"
czy profil ma szerokosc 60 mm czy 80 czy nawet 92 to szerokosc usztywnienia jest identyczna. Sa to te same usztywnienia. Komora na usztywnienia ma znormalizowane wymiary.

Dlaczego sie wyginaja. Dlacego stare okna nie mialy usztywnien i nic sie nie dzialo.
Po pierwsze mialy grube sciany, mialy stabilizatory kadmowe, byly tylko biale, okna byly mniejsze, szerokosc ram byla 60 mm i mialy one tylko trzy komory.
Dlaczego nowe okna gna sie jak banany. Cienkie sciany, stabilizatory wapniowe, okna kolorowe, okna sa duze, szerokosc ram do 80 mm i wiecej a jednoczesnie 6 lub wiecej komor [duza roznica w temperaturach na powierzchniach wewnetrznej i zewnetrznej. Fatalny montaz.

Mozesz nawiewnikow "nie wciskac". Co znaczy ze produkujesz wyjatkowe buble prawne. Kupuje sobie okno z potrojna szyba i nie ma wentylacji - gratulacje.
Ja dzieki takim bublom mam pracy co niemiara. 1500 okien do wymiany bo byly niezgodne z prawem [bez nawiewnikow] za duze gabarytowo, zle zamontowane. A firma padla po tej wymianie. I dobrze.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt lis 25, 2011 8:54 am

"bo zamontuj np. okno wyprodukowane w Polsce z mieszanki na nasze warunki klimatyczne gdzieś w Albaniii czy innej Chorwacji i zobaczymy czy mieszanka będzie ostatnią sprawą "

Tego to juz nijak nie mozna skomentowac.
Wyjatkowy belkot.

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » pt lis 25, 2011 10:40 am

Panie Pchelek,
No tak się złożyło, że mieszkam w ziemiance w lesie i nie wiem jak wygląda okno :lol: skoro jak Pan twierdzi, że "komora na usztywnienia ma znormalizowane wymiary" to poproszę o normę, która to "normalizuje" bo albo mówimy innym językiem, albo wprowadza Pan swoimi insynuacjami w błąd rzeszę czytelników, którzy chcieliby czegoś się dowiedzieć. Normalizacji podlegają tylko tolerancje wymiarów, które sobie producent czy projektant profilu założy i tak przy tej samej szerokości profilu dajmy na to 90 mm mogę sobie zaprojektować komorę na stal o wymiarach dajmy na to 30 x 42, albo 30 x 50 a nawet 30 x 55 i kto mi tego zabroni ?? Mówię oczywiście o projekcie tego samego profilu o tej samej szerokości zabudowy, a jak Pan sam mam nadzieję zauważy statyka wzmocnień będzie miała znaczną różnicę a tym samym wpływ na wygięcie okna.
Pisze Pan, że cienkie ściany, stabilizatory wapniowe czy okna kolorowe .... o ile dobrze pamiętam to niedawno twierdził Pan, że skład chemiczny nie ma znaczenia przy parametrach okna :mrgreen: coś często Pan zmienia zdanie :lol: a ja nadal uważam, że gną się względu na wykorzystane wzmocnienie i błędach montażowych.
Akurat ściany profilu są znormalizowane i tutaj zostało to narzucone więc nie ma co mieć pretensji do producentów, stabilizatory wapniowe są również wymuszone prawem o ochronie środowiska. A okna gną się bo jak już wcześniej pisałem producenci okien nie stosują się do zaleceń i używają np. wzmocnień stalowych o sztywności mniejszej niż zalecana (np. grubość stali) żeby oszczędzić kasę i to samo dotyczy montażystów, którzy bardzo rzadko stosują się do przepisów i zaleceń dotyczących montażu.

A te 1500 okien to na jakiej podstawie Pan zaliczył jako niezgodne z prawem ?? zły montaż to nie okno, gabaryty zgoda, chociaż i tak trzeba by wiedzieć o jakich gabarytach mówimy natomiast powód braku nawieników jest ..... pozostawię to bez komentarze zwrócę tylko uwagę na framgment rozporządzenia, które Pan sam przytoczył " ... lub innych częściach przegród zewnętrznych" a więc nie ma obowiązku montowania nawiewników w oknach.

I tak na zakończenie Pańskiego stwierdzenia o wyjątkowym bełkocie, skoro tak Pan uważa to dlaczego istnieją normy mówiące o mieszankach profili PVC na odpowiednie strefy klimatyczne: umiarkowane oznaczane M i ostre oznaczane S ??

No ale przecież ja mieszkam w ziemiance i na oknach się nie znam :lol:

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » pt lis 25, 2011 11:28 am

pchelek pisze:

Ja dzieki takim bublom mam pracy co niemiara. 1500 okien do wymiany bo byly niezgodne z prawem [bez nawiewnikow] za duze gabarytowo, zle zamontowane. A firma padla po tej wymianie. I dobrze.
Wiec wyglądało to tak ?
Na budowę wpada firma produkująca okna ( widząc oczywiście ze są puste otwory ) ,produkują i wstawia je bele jak, menago pędzi z F. VAT do właściciela budynku, ten przelewa pieniądze producentowi , po czym zjawiasz się Ty i mówisz żeby wywalać wszystkie 1500 Okien ?

Czy możne tak :
jest projektowany budynek zgodnie z jakąś tam koncepcja inwestora .Architekt kreśli projekt , który jest potwierdzany przez projektantów.
Na podstawie tego projektu ogłaszany jest przetarg z godny z założeniami projektu. Wyłaniany jest zwycięzca który wykonuje okna i je montuje zgodnie z wytycznymi w projekcie . Następuje odbiór usługi , gdzie są przynajmniej dwie osoby -z ramienia inwestora kierbud , a z ramienia wykonawcy kierownik.
Spisywany jest protokół i wszystko ok.

Nie za bardzo widzę miejsce na takich inwestycjach dla błędów oraz padania firm.

Jedyne co przychodzi mi do głowy w takich sytuacjach to... ale nie mogę tego pisać publicznie bo nie mam dowodów i mogę iść za to za # :wink:

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » pt lis 25, 2011 2:19 pm

Jeszcze tylko mam jedno pytanie do Pana Pchelka, tak na weekend, gdzie jest zapisane, że nie mogę wyciąć uszczelki w oknie ??

I tak np.
"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 Listopada 2008 zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie (Dz.
U. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1156),
wprowadza sie nastepujace zmiany:
....
7) w § 155 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbednej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.”

Rozporządzenie z dnia 12 Kwietnia 2002r posiada jeszcze punkt 4, który brzmi następująco:
„Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.”

Polskia norma dotycząca wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, do której należy się odnieść jest wymieniona w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 Kwietnia 2004r. (poz. 1156) "Wykaz norm przywołanych w rozporządzeniu" w pozycji 33 tabeli i przywołuje punkt 2.1.5. normy PN-83/B-03430 oraz PN-83/B-03430/Az3:2000.

Dodatek Az3 do normy PN-83/B-03430 zmienia brzmienie Punktu 2.1.5:

„2.1.5. Dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń powinien być zapewniony w sposób podany w poz. a) lub b).
a) W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji powietrza a mniejszym niż
0,3 m3/(m×h×daPa2/3), przez nawiewniki powietrza o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:
- w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej), lub
- w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej), lub
- w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.
Strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego
stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:
- od 20 m3/h do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
- od 15 m3/h do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
Strumień objętości powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji
maksymalnego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 % do 30 % strumienia przy jego całkowitym otwarciu.
W budynkach o wysokości do dziewięciu kondygnacji włącznie dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna
charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji a wyższym niż 0,5, lecz nie większym niż 1,0 m3/(m×h×daPa2/3), pod
warunkiem że okna wyposażone są w skrzydło uchylno-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne.
Podpunkt b) pozostaje bez zmiany.”

Podpunkt b) ma brzmienie:

„b) Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej.”

Proszę mi teraz wyjaśnić, gdzie jest zapisane, że nie mogę wyciąć uszczelki ?? Gdzie jest zapisane, że okna bez nawiwników są niezgodne z prawem ?? Jeśli przebadam sobie okna (z wyciętą uszczelką czy nie) i otrzymam współczynnik a pomiędzy 0,50 a 1,0 to spokojnie zgodnie z przepisami mogę takie okna montować do 9 kondygnacji włącznie bez żadnych dodatkowych nawiewników.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :mrgreen:

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt lis 25, 2011 4:20 pm

odpadam z tej dyskusji - bo ignorancji nie da sie pokonac

okna bez nawiewnikow, zle zamontowane, ponadwymiarowe - nadzor odebral bo po zamontowaniu wszystko bylo ok [a ze nadzor slaby to inna strona medalu]
sie rozpadlo po roku - sie okazalo ze sa przewymiarowane i zle zamontowane na domiar niezgodne z umowa [mialy byc nawiewniki] w produkcji wstawili elementy rozszczelniajace twierdzac ze to sa nawiewniki [nadzor sie nie znal]

A to jest stary przepis - nieaktualny
"a wyższym niż 0,5, lecz nie większym niż 1,0 m3/(m×h×daPa2/3), "

kris
mozesz sobie projektowac co chcesz - nawet takie brednie -
"mogę sobie zaprojektować komorę na stal o wymiarach dajmy na to 30 x 42, albo 30 x 50 a nawet 30 x 55 i kto mi tego zabroni "
nikt ci nie zabroni jak projektujesz profile PVC, produkujesz ustniki do ich tloczenia, masz wytlaczarki do profili, tloczysz profile, sprzedajesz je

w profilach PVC komory na usztywnienia sa stale - znormalizowane - kazdy system ma takie same komory na usztwnienia [praktycznie takie same]

sklad chemiczny wspolczesnych okien nie ma wplywu na zroznicowanie ich wlasciwosci - wszystkie maja takie same stabilizatory i tak samo sie zachowuja czyli stabilizatory cynkowo-wapniowe [co jest jednym z nieszczesc ekologicznych]
[sciany sa pocieniane do 2 mm co jest wyjatkowym szajsem]

jak byly stabilizatory olowiowe, kadmowe to problemow nie bylo takich - w tym sensie sklad chemiczny ma znaczenie [inne katalizatory]
sciany tez byly jednakowe - grube na 3 mm

o sztywnosci okien kolorowych nie decyduje tak istotnie grubosc blachy stali - sa systemy ktore sie nie gna nawet jak jest ciensza stal
ale co wplywa - to moja tajemnica
ponadto sa systemy okien PVC zupelnie bez usztywnien i wszytko dziala poprawnie
nie w usztywnieniach problem tylko

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn lis 28, 2011 2:15 am

O Matko jedyna!!!A cóż to za huragan wywołałam ?Chciałam tylko tak skromniutko powiedzieć ,że Ta wasza dyskusja Panowie ma się nijak do mojego problemu.A tak nawiasem mówiąc to te Wasze nawiewniki czy jak im tam w normalnych domach,u zwykłych "zjadaczy chleba" poprostu nie istnieją.To jakis Wasz wymysł ale tylko po to "żeby sie powymądrzać".Co mają wspólnego te wasze dywagacje z moimi nieszczęsnymi pokrzywionymi oknami?Prawde mówiąc niewiele.Dobroplast nie zrzucił winy na montażystów tylko winę wzięli na siebie uznając reklamację za podstawną.Problem leży jednak w technologii produkcji skoro nie próbowano już kolejny raz wcisnąć mi "kitu"z prostowaniem .Czekam na wymianę i na tym mam nadzieje bedzie koniec problemów.A jak nie to za jakis czas będe miała znów nowe okna :D

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pn lis 28, 2011 8:27 am

Johanno - bierz gwarancję za każdym razem, bo jak wiesz po wymianie okienek gwarancja liczy się od nowa :)

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » pn lis 28, 2011 12:38 pm

Oczywiste ,że gwarancję od nich wezmę.Tym bardziej ,że nauczona doswiadczeniem trzeba zbierać te diabelne "papierki".Na razie czekam...oby zima mnie zastała na tym czekaniu :)

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pn lis 28, 2011 9:18 pm

johana66 pisze:O Matko jedyna!!!A cóż to za huragan wywołałam ?Chciałam tylko tak skromniutko powiedzieć ,że Ta wasza dyskusja Panowie ma się nijak do mojego problemu.A tak nawiasem mówiąc to te Wasze nawiewniki czy jak im tam w normalnych domach,u zwykłych "zjadaczy chleba" poprostu nie istnieją.To jakis Wasz wymysł ale tylko po to "żeby sie powymądrzać".Co mają wspólnego te wasze dywagacje z moimi nieszczęsnymi pokrzywionymi oknami?Prawde mówiąc niewiele.Dobroplast nie zrzucił winy na montażystów tylko winę wzięli na siebie uznając reklamację za podstawną.Problem leży jednak w technologii produkcji skoro nie próbowano już kolejny raz wcisnąć mi "kitu"z prostowaniem .Czekam na wymianę i na tym mam nadzieje bedzie koniec problemów.A jak nie to za jakis czas będe miała znów nowe okna :D
Masz rację :D wspominając o darmowych nawiewnikach nie sądziłem że tamat zboczy na zupełnie nowe tory i wywoła burzę a nawet "huragan" :D
Napisz koniecznie o sposobie załatwienia reklamacji , w dobroplast też czytają to forum więc powinni się postarać. Czekamy.

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » wt lis 29, 2011 10:20 am

[q
, w dobroplast też czytają to forum więc powinni się postarać. Czekamy.[/quote]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i czekamy i czekamy , a Polacy zostali mistrzami europy w finałowym meczu w euro 2012

johana66
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: johana66 » wt lis 29, 2011 4:13 pm

i czekam,i czekam...może i czytaja ale jakoś oddzwonić nie potrafią.Zaczynam sie wkurzać...no ale przeciez ja jestem tylko takim "maluczkim klientem" i mają ze mną tylko kłopot.A kłopotów nikt nie lubi...Chyba zacznę lecieć na tym forum po nazwiskach może to kogoś z "Dobroplastu"wkurzy i postanowią szybko pozbyć się problemu...Bedę tu zaglądać bo miło się Was czyta a jak coś się wyjaśni w mojej sprawie to dam znać(oby nie w czasie "mistrzostw bo wtedy to ja mecze będe ogladać a nie okna wymieniać) :D

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » wt lis 29, 2011 9:53 pm

pilsner pisze:[q
, w dobroplast też czytają to forum więc powinni się postarać. Czekamy.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i czekamy i czekamy , a Polacy zostali mistrzami europy w finałowym meczu w euro 2012[/quote]

Oj , tam zaraz mistrzami :D ważne że w ogóle zagrają jako gospodarz :D

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”