Rękojmia a UE.

gra102
Czytelnik
Czytelnik

Rękojmia a UE.

Post autor: gra102 » pn sty 23, 2012 12:50 pm

Witam ciepło Forumowiczów. :lol:
Tak się składa że,po raz pierwszy w tym roku zabieram głos , zatem bedąc przy nim życzę wszystkim Paniom i Panom, aby ten Rok był dla Was i Waszych Rodzin najlepszym ze wszystkich. :D
Moje pytanie brzmi; czy produkt oznaczony znakiem CE jest objęty rękojmią w krajach UE.?
Będę wdzięczna za udzielone podpowiedzi , nawet na adres prywatny.Pozdrawiam.g.

oknoAD

backspace
Ekspert
Ekspert

Re: Rękojmia a UE.

Post autor: backspace » pn sty 23, 2012 5:39 pm

gra102 pisze:Moje pytanie brzmi; czy produkt oznaczony znakiem CE jest objęty rękojmią w krajach UE.?
Przepraszam, ale to chyba dość niefortunnie postawione pytanie. Nie sposób na nie odpowiedzieć bez dodatkowych informacji.

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » wt sty 24, 2012 3:54 pm

Również witam wszystkich forumowiczów, poniewaz jest to mój pierwszy raz na forum .... w ogóle.
Zatem witam wszystkich sympatyków oraz forumowiczów portalu Oknonet :)
Co do meritum to napiszę, że w polskim prawie wyłączono całkowicie ze sprzedaży konsumenckiej zapisy o tzw. rękojmi.
Obowiazuje (dobrowolna) gwarancja importera/producenta/sprzedawcy, oraz ustawowe zapisy o zgodności towaru z umową.
Zatem jeśli klient powołuje się na rękojmię, to w zasadzie nic nie musisz z tym robić.
Oczywiście jest pełno wokół nas niedouczonych urzedników, np. tzw. rzeczników praw konsumenta którzy w dalszym ciągu żyją w socjokomunie i w dalszym ciągu powołuja się na rękojmie, ale to juz jest temat na później :wink:

J.
"śmiertelny" wróg hipokrytów oraz hipokryzji.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » wt sty 24, 2012 5:48 pm

Czyżby fachowiec się pojawił na forum :?:

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » wt sty 24, 2012 8:13 pm

Znak CE nie jest żadnym kryterium odnoszącym się bezpośrednio do praw konsumenckich.
Zapisy polskich ustaw konsumenckich cakowicie wyłączają uregulowania dotyczace tzw. rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej... tj, dla klienta prywatnego.
W tym przypadku obowiązuje (dobrowolna) gwarancja sprzedawcy/importera/producenta, oraz ustawowe zapisy o zgodności towaru z umową.
Dodatkowo jeśli sprzedawca jest polskim podmiotem gospodarczym i sprzedaż następowała z jego polskiej siedziby/biura sprzedawcy, to nie ma takiej możliwości aby takie zdarzenie było poddawane kodeksom konsumenckim kraju docelowego.
Zatem jeśli klient/konsument polski lub zagraniczny powołuje się na prawo do rękojmi, to w zasadzie nic nie musisz z tym robić, .... chyba że w umowie/kontrakcie strony uzgodniły, że wszystkie spory bedą rozptrywane ze wzgledu na siedzibę odbiorcy, tj. przez Sądy klienta zagranicznego.
Inne uregulowania prawne dotyczą sprzedaży generowanej w obrocie gospodarczym... tj. firma - firma.
W tym przypadku mają zastosowanie Kodeksy Cywilne kraju sprzedawcy, oczywiście jeśli polski przedsiębiorca nie wyraził zgody na rozstrzyganie sporów przez Sądy kupującego.

J.

gra102
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: gra102 » sob sty 28, 2012 9:26 am

Witam Forumowiczów, witam Cię Jacku i dziękuję za szybką odpowiedź. :D
W pierwszej chwili wszystko wydawało mi sie jasne..ale... :oops:
Do tej pory byłam utwierdzona w przekonaniu ( zburzyłeś je Jacku), że każdy Obywatel naszego kraju , otrzymał od Państwa polskiego prawo do 2-letniej rękojmi na zakupione towary .
Jak się to ma do następującego przypadku..
Moja firma, producent stolarki ,"Śliczne Okna" ( na podstawie zawartej umowy) sprzedaje je firmie "Tomek", wraz z np. roletami.Rolety kupuję u polskiego producenta , który udziela mi rocznej gwarancji, na terenie kraju."Tomek" to wszystko sprzedaje do kraju należącego do UE..
Po 14 miesiącach coś się psuje w rolecie.. :evil:
Pytanie; Reklamację załatwiam zgodnie z podpisaną z "Tomkiem" umową ( dałam gwarancję na rok) , czy też dopada mnie jego prawo do rękojmi?g.

oknoAD

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » sob sty 28, 2012 1:44 pm

gra102 pisze:Jak się to ma do następującego przypadku..
Moja firma, producent stolarki ,"Śliczne Okna" ( na podstawie zawartej umowy) sprzedaje je firmie "Tomek", wraz z np. roletami.Rolety kupuję u polskiego producenta , który udziela mi rocznej gwarancji, na terenie kraju."Tomek" to wszystko sprzedaje do kraju należącego do UE..
Po 14 miesiącach coś się psuje w rolecie.. :evil:
Pytanie; Reklamację załatwiam zgodnie z podpisaną z "Tomkiem" umową ( dałam gwarancję na rok) , czy też dopada mnie jego prawo do rękojmi?g.
Na początek taka refleksja, że "śliczne okna", to nie wszystko, aby sprawnie poruszać się na rynku :D Ja, to nie jestem takim "profesjonalistą" jak Jacek Placek i póki papierów do tej transakcji nie zobaczę nie powiem, że coś jest "na pewno", ale...

Twoja sprzedaż do firmy "Tomek", to obrót profesjonalny podlegający przepisom Kc zarówno w zakresie gwarancji jakości jak i rękojmi za wady. Jeśli w umowie z firmą Tomek nie wyłączono lub nie ograniczono stosowania przepisów o rękojmi w określonych przypadkach osoba uprawniona (Tomek) może podnosić roszczenia z obu tytułów. Żeby odpowiedzieć na pytanie o zakres odpowiedzialności trzeba znać treść zawieranych umów i kart gwarancyjnych (o ile takie były przekazywane nabywcom wraz z towarem).

Samo stwierdzenie, że firma "Tomek" odsprzedała wyroby "Ślicznych okien" za granicę (do kraju UE) nic jeszcze nie mówi o Twojej możliwej odpowiedzialności z tytułu gwarancji i rękojmi kodeksowej, bowiem nie wiadomo, czy firma Tomek zawarła ze swoim kontrahentem jakąś umową, kim był ten kontrahent, czy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką, czy z obrotem profesjonalnym, czy w przypadku sprzedaży konsumenckiej sprzedawca (Tomek) udzielił swojemu kontrahentowi tzw. gwarancji komercjalnej, czy roszczenie nabywcy złożone zostało w trybie reklamacji z tytułu udzielonej gwarancji, czy też w trybie niezgodności towaru z umową i takie tam inne bzdety, z którymi na pewno specjaliści forumowi uporają się w jednym krótkim poście :D

Jak dla mnie nadal obowiązuje hasło: Za mało informacji!

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » ndz sty 29, 2012 6:41 pm

Pomijając merytoryczną (nie) wiedzę mojego przedmówcy, proszę Go o podanie definicji zamieszczonych terminów:
'Kc" - co to jest? .. czyżby chodziło Tobie o Komitet "centralny" (pisany z małej litery), zatem powinienem rozumieć że to jakaś wendeta na nieboszcze komunie :wink: ?
"sprzedaż profesjonalna" - o co chodzi, o jaki kontekst, chodzi o poziom profesjonalizmu sprzedawcy, czy to jakiś neologizm wywodzący się z np z KC (czytaj Kodeksu Cywilnego), lub -jak piszesz- z Kc :wink:
"obrót profesjonalny" - pytania jw. chodzi o jakieś profesjonalne obracanie oknami, specjalna ekwilibrystyka oknami, manualne umiejetności sprzedawcy przy przenoszeniu/przesuwaniu okien, czy jw. o jakiś prawniczy neologizm.
Jeśli można to proszę też o rozwinięcie tematu (hitu Twojej wypowiedzi :!: ) "gwarancji komercjalnej " .
Co to jest w ogóle "gwarancja KOMERCJALNA" !!!
Jako tzw. "profesjonalista", proszę kolegę ("zaangażowanego" trzygwiazdkowego) profesjonalistę o wyjaśnienie zawiłych terminów jw.

ad gra102
Dziękuję za miłe powitanie :D

J.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » ndz sty 29, 2012 8:09 pm

Ups... co do skrótu nazwy "Kodeks cywilny" rzeczywiście popełniłem błąd. Prawidłowy skrót od tej nazwy, to "kc" lub "k.c." . Żródło: Słownik skrótów i skrótowców Jerzego Podrackiego, PWN.

Resztę Pańskich pytań pomijam milczeniem. Nie lubię leniwych ignorantów. (Wystarczyło wpisać nieznane Panu frazy w wyszukiwarkę Google). Jeśli potrafi pan składać litery (czytać), to może mógłbym polecić lekturę "Kodeks cywilny. Tom II. Komentarz do art. 450-1088. Pod redakcją K.Pietrzykowskiego". Dla ułatwienia dodam, że Pańska cenna wiedza "forumowego doradcy" może zostać wspaniale uzupełniona lekturą od str.243 do 271. Resztę niech Pan pominie, bo tekst trudny i bez obrazków :D :D :D :D

Awatar użytkownika
Magic353
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Magic353 » ndz sty 29, 2012 9:00 pm

Do Jacek Placek: No cóż,tak sobie obserwuję twoje wypowiedzi oraz kontry do Backspace,z całym szacunkiem nie wiem jaką ligę i kogo reprezentujesz ale wiem doskonale jaka ligę prezentuje kolega Backspace i sadzę że troszku pokory i merytorycznej dyskusji da tobie więcej niż takie śmieszne czepianie się słówek czy literówek.Pozdrawiam.
Wszystko jest względne i zależy od punktu widzenia i siedzenia.

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » pn sty 30, 2012 9:54 pm

Ooooo, widzę nastepny pięciogwazdokiec uzurpatpr-profesjonalista zabrał głos w temacie "Rękojmia a UE" i do tego oczekuje pokory :wink: ... i to podono to ja piszę niemerytorycznie :twisted:
Generalnie oczekiwałem jw. definicji pseodoprawniczych neologizmów, a doczekałem się publicznych połajanek ... od nastepnego wielogwiazdkowca, czyżby zadziałał syndrom solidarności jajników ? ... tzn gwiazdek ? :wink:

W dalszm ciągu oczekuję definicji popartych w stosownych kodeksach.
Jako tzw ' profesjonalista" nie wiem co miałes na mysli pisząc np. o "gwarancji komercjalnej" .
W uzasadnieniu definicji możesz wstawiać obrazki, nie bedziesz musiał przepisywać/wklejać tekstu np. z google :D

J.

Andrzej Parzonka
Site Admin
Site Admin

Post autor: Andrzej Parzonka » pn sty 30, 2012 11:05 pm

Proszę o zakończenie off-topu na temat własnej i koleżanek/kolegów wiedzy, a zamiast tego dzielenie się nią, bo temu służy forum, następne off-topy polecą do kosza.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » wt sty 31, 2012 9:57 am

odpowiedźwydaje się być zawarta w pytaniu :
Moja firma,..... sprzedaje je firmie "Tomek", wraz z np. roletami.Rolety kupuję u polskiego producenta , .który udziela mi rocznej gwarancji, na terenie kraju."Tomek" to wszystko sprzedaje do kraju należącego do UE..
Po za tym gwarancja miedzy firmami , a rękojmia pomiędzy klientem indywidualnym a firmą to dwie różne sprawy.
Gwarancja na rolety (producenta) mineła - więc niestety nawet gdyby dostarczono tą roletę na teren Polski to i tak po gwarancji

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”