Lód na szybach

maciego
Czytelnik
Czytelnik

Lód na szybach

Post autor: maciego » czw lut 02, 2012 1:30 pm

Witam,
Mam problem z oknami w mieszkaniu. Zbiera się na nich rosa (pół centymetra po bokach i na górze, do 4cm na dole), która przy obecnych mrozach zamienia się w lód. Czytałem już wiele wątków na ten temat.
Wilgotność w mieszkaniu nie przekracza 50. W każdym pomieszczeniu z oknem jest nawiewnik (otwarty na maksymalną szerokość). Mieszkanie jest wietrzone. Wentylacja grawitacyjna, ale wspomagana poprzez wiatrak przy wlocie. Okna są drewniane.
Na oknach są zamontowane rolety, które nie dosuwam do końca w trakcie nocy (w dzień zazwyczaj są odsunięte).
Może ktoś jest w stanie mi powiedzieć co pominąłem w moich obserwacjach co może powodować to skraplanie się wody oraz jej zamarzanie.
Z góry dziękuję za pomoc,
Maciek

oknoAD

wojtys
Profesjonalista
Profesjonalista

Re: Lód na szybach

Post autor: wojtys » czw lut 02, 2012 4:36 pm

montaż....
Pozdrawiam Wojtys

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lut 02, 2012 6:03 pm

Może za mało nawiewników ? Trzeba by jeszcze po jednym dodać :D :D ... albo wymienić na nowe niekoniecznie drewniane tylko z szybą 0,5 i ciepłymi ramkami ?

maciego
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: maciego » czw lut 02, 2012 8:50 pm

Blok jest nowy. Okna mają koło 2 lat, więc nie ma możliwości wymiany...

Tomsi3
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Tomsi3 » czw lut 02, 2012 10:30 pm

Jeżeli masz nawietrzak higrostrowany i otwarty jest na max tzn, że jest wysoka wilgotność. Należy pamiętać, ze roletka materiałowa zaburza ruch powietrza przy oknie tak jak i zazdroska(firaneczka na skrzydle). Przymknij Nawietrzaki do minimum i utrzymaj w domu 20stC. Sprawdź zamontowanie szyby zespolonej w oknie . Szyba z odcieniem winna być od wewnątrz pomieszczenia. A teraz. Też mam okna drewniane w domku jednorodzinym i w pokojach szyby są suche, tylko w kuchni gdzie własnie są zazdroski i przy zestawie balkonowym jest rosa ale do wysokości zazdrosek i w jednym oknie pod którym nie ma kaloryfera ale jest i zazdroska i i roletka harmonijkowa. Zauważ, że zimne powietrze z nawietrzaków spływa w dół po szybie dodatkowo ją oziębiając. Tak więc masz lodowisko. U mnie tylko wykrapla się para wodna ale wolę tego tematu z kobietą nie rozwijać bo .. wiesz sam co. Póki co weź szmatkę i wyczyść szybę. Kobiety uwielbiają na to patrzeć. :wink:

maciego
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: maciego » pt lut 03, 2012 9:20 am

Dziękuję za podpowiedzi.
Nawietrzaki są ciśnieniowe (model Ventair TRDn 9016). Temperaturę utrzymuje w granicach 20-22 stopnie.
Sprawdzę kolory szyb, a szmatka jest zawsze pod ręka ;)

oknoAD

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt lut 03, 2012 9:12 pm

Mam nawietrzaki, plisy, roletki itp. i szyby suche. Stawiam na montaż!!! Brak 3 szyb oraz ciepłej ramki zły montaż i mamy efekt skraplania.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob lut 04, 2012 1:53 pm

Hmm...
nie wiem czy się śmiać czy płakać?
Jedyny wniosek jaki płynie z tych odpowiedzi to ten, że problemu by nie było, gdyby to były okna od Was :evil: !

Podstawowym problemem wg mnie jest na dzień dzisiejszy brak CIEPŁEJ RAMKI w oknie. Na inwestycjach nie ma rewelacyjnych okien i każde oszczędności są wskazane.

Rosa zwyczajnie zamarza, bo taka wysoka temperatura na dworze przenika do środka. Okno to rama i dwie szyby połączone za pomocą aluminiowej ramki. Szyby mają temperatury otoczenia, a ramka jako metal doskonale przewodzi temperaturę.
Minus 20 na zewnątrz i plus 20 w środku daje w przybliżeniu ZERO, a tak na prawdę w okolicach okna przy dobrze zrobionym montażu jest ok 15-16st. a na szybie jeszcze mniej. Czyli ma prawo zamrazać..?

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » sob lut 04, 2012 3:51 pm

a ja chciałbym dołączyć się do tematu z zagadnieniem:

ma ktoś rysunki izotermy dla standardowego zestawu rama 5k ok. 70mm szer. zabudowy (np. Veka Perfectline) + szyba 4x16x4 (U=1,0 wg normy polskiej oczywiście) ale dla parametrów -20stopni C na zewnątrz i +20stopni C w środku ? ja znachodzę tylko dla -10stopni C na zewnątrz.
finlandia pisze:Minus 20 na zewnątrz i plus 20 w środku daje w przybliżeniu ZERO
Właśnie chodzi o to zagadnienie. Powstawanie "rosy" swoją drogą i jest raczej nieuniknione przy -20/+20 (chodzi mi o minimalne ilości chociażby) ale czy ma prawo zamarznąć H2O na pcv i szybie w takich warunkach ?
Jaka powinna być temperatura szyby i pcv od wew. przy +20st. C wew i -20st.C zew. ? (oczywiście szczelność okna i montażu bez zarzutów).

Wg mnie nie bliska 0st.C. Dla -10st.C zew i +20st.C wew izotermy np. Veki (z ciepłą ramką) przedstawiają ok.+13st.C w okolicy listwy przyszybowej (czyli najsłabszym punkcie okna), dlatego dla -20st.C na zew. nie sądzę aby spadał współczynnik aż do ok.0st.C i osad H2O na oknie mógł zmienić stan z ciekłego na stały skoro od środka okna jest ogrzewane temperaturą +20st.C.

Zapraszam do wypowiedzi na ten temat albo o przedstawienie ww. izotermy z jakiś rzetelnych badań.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob lut 04, 2012 4:54 pm

Domek jednorodzinny, kamera termowizyjna przy temp. na zew.-12 stopni C w budynku +20 stopni C. Okna REHAU EURO 70, 3 szyby 0,7 z ciepłą ramką, ciepły montaż, na kamerce wyszło na szybie od zew. -10 stopni C.
Domek obok okna KBE 5 kom szyba 1.0, zwykły montaż na szybie od zew. wyszło +2 stopnie C. Tylko 12 stopni C różnicy :D

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » sob lut 04, 2012 6:28 pm

sir_hill_martin pisze:a ja chciałbym dołączyć się do tematu z zagadnieniem:

ma ktoś rysunki izotermy dla standardowego zestawu rama 5k ok. 70mm szer. zabudowy (np. Veka Perfectline) + szyba 4x16x4 (U=1,0 wg normy polskiej oczywiście) ale dla parametrów -20stopni C na zewnątrz i +20stopni C w środku ? ja znachodzę tylko dla -10stopni C na zewnątrz.

Zapraszam do wypowiedzi na ten temat albo o przedstawienie ww. izotermy z jakiś rzetelnych badań.
5 komór i szyba 4/16/4 to nie konstrukcja na - 20 st. C :D izotermy zostaną przerwane przynajmniej w 2 miejscach , watpię by ktokolwiek upubliczniał takie informacje jeżeli w ogóle badał :D :D
monciak pisze:Domek jednorodzinny, kamera termowizyjna przy temp. na zew.-12 stopni C w budynku +20 stopni C. Okna REHAU EURO 70, 3 szyby 0,7 z ciepłą ramką, ciepły montaż, na kamerce wyszło na szybie od zew. -10 stopni C.
Domek obok okna KBE 5 kom szyba 1.0, zwykły montaż na szybie od zew. wyszło +2 stopnie C. Tylko 12 stopni C różnicy :D
No właśnie !
A co z ramą okna , przecież ma gorsze U niż szyba :D

zbyflo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: zbyflo » sob lut 04, 2012 6:52 pm

Na taką sytuację wpływa przede wszystkim podwyższona wilgotność w pomieszczeniu. Poza tym prawdopodobnie (jak prawie wszyscy posiadacze okien z PCV) na obwodzie szyby jest aluminiowa ramka, która tworzy tzw "mostek cieplny". Przy dużym mrozie może on powodować takie schłodzenie fragmentów okna, że aż pojawia się na nich lód

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob lut 04, 2012 6:59 pm

Ja wszelkie swoje słowa opieram na zasadzie własnych obserwacji przetworzonych na chłopski rozum.
Doprecyzuję - mieszkam w starym domu, okno zostały zamontowane kiedys niekoniecznie zgodnie z ogółnymi zasadami. Ale jest jak jest.
Pomiary temperatury na parapecie, przy oknie wskazują ok 10stopni przy ok 18-19 w domu.
Wiec uważam, że ma prawo przemarznąć..
Dziś dopytałem klienta, który ma nowy dom i ideał z ciepła ramką ze STALI SZLACHETNEJ (ale nie ten poprawiony). Też ma lód :D

alumet1
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: alumet1 » sob lut 04, 2012 7:33 pm

Deweloperka + blok+oszczęności=DZIADOSTWO

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » sob lut 04, 2012 8:15 pm

niekoniecznie, mieszkam od 5 lat w deweloperce kupionej jako nowe mieszkanie, mam 5 komorowe Kbe 70 mm na zwykłym winkhaus, szyba zwykłe 1,0 i powiem, że nie narzekam nawet w te mrozy, takie okna już spokojnie gwarantują długą żywotność, ale widziałem w tamtym roku jednego dewelopera która na wielkim osiedlu montował okna 3 komorowe profil nieznany bo bał się przyznać i tutaj już rurkę przegiął, bo w 2011 roku już nikt 3 komorówki chyba nie produkował

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob lut 04, 2012 8:58 pm

Produkowali i jeszcze produkują z profilu 3 komorowego który bije parametrami wiele nowych wynalazków 5 kom czyli REHAU BASIC. Okno na wieczność,mam to cudeńko w jednym mieszkaniu od 12 lat brak objaw zużycia.
Podstawą także jest odpowiedni montaż parapetów, największa kicha wychodzi jak ludzie myślą że sama ława podokienna załatwi problem. Nie uszczelniony profil montażowy, za duża szczelina na piankę po obwodzie okna, okno za bardzo wpuszczone do wewnątrz budynku, roleta naokienna lub RKS, minimalne docieplenie węgarków, brak uszczelnienia na wszelkiego rodzaju łącznikach-poszerzeniach, nie poskręcane ze sobą zestawy okienne, dziury w piance po wyciągniętych klinach i otrzymujemy lodówkę w domu. Bardzo często występują przewiewy w skrzydłach R, producenci oszczędzają na okuciu ile się tylko da i mamy 2 zaczepy z dociskiem.
Jak będę miał wszystkie parametry z pomiarów kamerką to podzielę się spostrzeżeniami. Efekt jest taki że sąsiad przy najbliższym remoncie wymienia okna na GENEO z szybą 0.5
Ostatnio zmieniony sob lut 04, 2012 9:13 pm przez monciak, łącznie zmieniany 1 raz.

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » sob lut 04, 2012 9:10 pm

To fakt, Rehau i chyba też Aluplast (Ideal 2000) mają profile 3 komorowe, tyle, że profile Rehau to chyba najdroższe profile na rynku obok Schuco, ale za jakość trzeba płacić, Aluplast już taki drogi nie jest, a profil też dobry, bo sztywny, choć do Rehau mu brakuje. Chyba tylko te dwie firmy mają jeszcze w ofercie 3 komorówkę, inne firmy poszły w ilość komór, ale jak widać, nie zawsze przekłada się to na dobre parametry.

pisii35
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: pisii35 » pn lut 06, 2012 5:42 pm

a jaka jest cena takiego nawiewnika? Można go zamontować w starszych oknach?

maciego
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: maciego » wt lut 07, 2012 8:42 am

Nawiewnik, który podałem kosztuje od 70zł. U siebie dodałem jeden w ramie balkonowej.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » wt lut 07, 2012 9:01 am

musicie mieć świadomość, że zastosowanie nawiewnika pogarsza U całej konstrukcji i będzie jeszcze bardziej przemarzało :D

APOLLO
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: APOLLO » śr lut 08, 2012 9:34 pm

Nawiewniki są i jeszcze dodatkowo wentylator na wlocie - moim zdaniem za dużo jak na jeden współczynnik, sprawdź w ogóle czy masz wylot.
Zamiast wentylatora na wlocie wolałbym mieć wentylator na wylocie, zresztą ja tak miałem i było ok.

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt lut 24, 2012 10:39 am

Nic do tego nie ma ciepła ramka, przemarzanie profili, obecność nawiewnika. :idea:
Są nieszczelności i tyle. Dmucha ci przy ościeżu lub przez nieszczelne skrzydło na pow. wewn. ramy i przy takich mrozach temp. wewn. części ramy ma temp. poniżej zera. Nawet przy niskiej wilgotności para wodna będzie sie skraplała i zamarznie.
Mam u siebie okna z 1997 r. z profili 3-komorowych, szyby 2,9 i okucia WH Pilot jeszcze bez mikrowentylacji. Nic nigdy nie zamarzało i nie przedmuchiwało.
Natomiast jest sprawnw wentylacja.
Podczas tych mrozów (było -30 przez kilka nocy) podczas gotowania posiłków co najwyżej szyby lekkoo przyparowały w kuchni no i szyba w łazience pod roletka podczas kąpieli. Ale ta para po 30 minutach schodziła.

Sprawdzić, czy są przewiewy w okolicach ramy okna i sprawdzić poprawność działania wentylacji.

I to by było na tyle.
:D :lol:
Pozdrawiam:
Bartek

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”