LANGER OKNA - ciepły montaż

Alek.Czarnecki
Czytelnik
Czytelnik

LANGER OKNA - ciepły montaż

Post autor: Alek.Czarnecki » pt mar 23, 2012 8:32 pm

Szukam firmy do ciepłego montażu.
Słyszałem o LANGER-OKNA.
Czy ktoś może zna tę firmę ?
Znalazłem w internecie LANGER-OKNA z Czech ... ??? czy to są powiązane firmy ???
Czekam na Wasze opinie
Alek Czarnecki

oknoAD

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Re: LANGER OKNA - ciepły montaż

Post autor: klajster » pt mar 23, 2012 9:57 pm

A co to znaczy ciepły montaż?????????? Taśma rozprężna po 2-3 cm z każdej strony okna???? kto narzuca takie standardy???? isover i jeszczze dwie firmy.A czy ktoś normalny to liczył przeliczał ,czy skórka warta jest wyprawki?????N ie mówię że nie ale pytam czy ktoś to zrobił czy tylko bezwiednie przytakujemy pomysłom jakichś szalonych wynalazców z firm które mają w tym interes.Przeliczmy sobie po 2 cm z każdej strony , jaki to jest promil pow okna????? Przy założeniu że wentylacja w mieszkaniu jest zaprojektowana prawidłowo, po co to wszystko ????wg mnie to zwykłe wyciąganie pieniędzy od naiwnych laików.Pozdrawiam

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pt mar 23, 2012 11:00 pm

Na fensterbau 2012 w Norymberdze było pokazane na kilku stoiskach jakie są potężne różnice, kto nie był i nie widział i nadal twierdzi że nie ma różnicy to jest w epoce kamienia łupanego.
Co powiesz jak po latach podczas pracy budynku stara pianka pęka i odspaja się, powstaje szczelina gdzie para wodna robi spustoszenie a taśma rozprężna rozszerza się i kurczy. Może jakieś logiczne wytłumaczenie że jest to wielki kit marketingowy?
Jak fajnie że w oknach mamy takich kolegów.

Pozdrawiam!

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » pt mar 23, 2012 11:53 pm

" po latach"???????? nie bąż śmieszny ,wiesz to z autopsji ????cz może usłyszałeś to przy stoisku i zjadłeś kanapkę darmową a w dowód wdzięcznosci robisz za tubę???

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob mar 24, 2012 1:39 am

Czy zawsze na tym forum Ci co nie mają argumentów muszą szczekać "Ty taki ty owaki" :oops: , merytorycznie proszę,konkretne argumenty proszę Pana a przyznam rację.

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » sob mar 24, 2012 2:25 am

Kolego monciak nie denerwuj się tak, szkoda zdrowia :D , przecież widzisz w profilu Kolegi klajster, że on jest z głębokiej prowincji na ścianie wschodniej Polski czyli Lubelszczyzny, a tam liczą się inne argumenty w rozmowie i kultura dyskusji jest również zgoła inna, a poza tym nowinki techniczne z tej branży docierają do nich z dużym opóżnieniem lub wcale, stąd tak się bulwersują, że coś się zmieniło w technice montażu okien, bo oni tam nadal na kit i stare szmaty montują, i nawet do piany jeszcze nie doszli :lol:

oknoAD

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » sob mar 24, 2012 9:33 am

Kolego Monciak i Ramzes przeytajcie mój tekst ze zrozumieniem. A to co napisaliscie powyżej wybaczam.Pozdrawiam :D

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » sob mar 24, 2012 7:21 pm

ale jesteś dzisiaj wielkoduszny Kolego klajster z lubelskiego :D , a tak bardziej poważnie to z tym montażem wszystko zależy od rynku i klienta na jakiego trafisz, jak rynek biedny i trudny to wiadomo, że każdy liczy grosz i ceny montażu muszą być niskie, więc montuje się klasycznie i uszczelnia tanią pianą z marketu, ale są miejsca gdzie klient ma kasę i sam się domaga wszystkich nowinek z rynku i super jakości, stać go to chce mieć, wtedy montuje się na wypasie w ciepłym montażu i super piankach, wierz mi, że są tacy klienci, że ich stać zapłacić podwójną stawkę za montaż, ale chcą najlepszą wersję i jakość, i to jest rozwiązanie całego naszego sporo, jaki rynek i klient taki montaż i jego cena, ot co, nie wiem jakie macie stawki za mb na Lubelszczyżnie, ale w Wawie na bank jest stawka 2 razy wyższa albo lepiej, o montażach zagranicznych już nie wspominam, bo tam stawka jest taka jak w Polsce za mb, tyle, że płacone w ojro, więc można szaleć z montażem, szczególnie jak materiały sobie z Polski tańsze przyciągniesz ze sobą :D . Trzymajcie się tam na tej Lubelszczyżnie, jak dojdzie do Was jakaś autostrada w końcu to stawki wzrosną, bo inwestor nowy się pojawi z kasą :D

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt mar 27, 2012 6:35 pm

klajster masz rację.. też nie sądzę że to cokolwiek zmienia w skali izolacyjności okna czy przegrody mogę od ręki zainteresowanym wypunktować min 5 mostków termicznych o duuuużo większych stratach.... a wybitnie beznadziejna jest firma Illbruck

.... ale też się mylisz

jeśli klient chce mieć lepiej ma tak mieć, ma być zadowolonym

dam Ci przykład
Na siłowni wybierasz hantle niklowane czy zardzewiałe (ważą tyle samo a różnica w cenie x 4) po prostu ludzie niekiedy płacą by czuć że mają coś lepszego za to samopoczucie. jeśli wyczujesz to "coś" zaczynasz sprzedawać droższe rzeczy a klienci mają coraz szersze uśmiechy.
Dwa razy koła nie wymyślisz...

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » wt mar 27, 2012 8:12 pm

RRQ pisze:klajster masz rację.. też nie sądzę że to cokolwiek zmienia w skali izolacyjności okna czy przegrody mogę od ręki zainteresowanym wypunktować min 5 mostków termicznych o duuuużo większych stratach.... a wybitnie beznadziejna jest firma Illbruck

.... ale też się mylisz

jeśli klient chce mieć lepiej ma tak mieć, ma być zadowolonym

dam Ci przykład
Na siłowni wybierasz hantle niklowane czy zardzewiałe (ważą tyle samo a różnica w cenie x 4) po prostu ludzie niekiedy płacą by czuć że mają coś lepszego za to samopoczucie. jeśli wyczujesz to "coś" zaczynasz sprzedawać droższe rzeczy a klienci mają coraz szersze uśmiechy.
Kiedyś byłem młody i głupi ćwiczyłem w piwnicy na zardzewiałym sprzęcie, teraz musi być porządny fitness club z bardzo dobry sprzętem i efekty są dużo lepsze.

To może ciepłe progi też są lipą? Zabaw się kamerką termowizyjną a zobaczysz różnice.
Racje masz w tym iż inwestując w okna i montaż należy zadbać także o resztę mostków termicznych.

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt mar 27, 2012 9:44 pm

monciak pisze:Kiedyś byłem młody i głupi ćwiczyłem w piwnicy na zardzewiałym sprzęcie, teraz musi być porządny fitness club z bardzo dobry sprzętem i efekty są dużo lepsze.

To może ciepłe progi też są lipą? Zabaw się kamerką termowizyjną a zobaczysz różnice.
Racje masz w tym iż inwestując w okna i montaż należy zadbać także o resztę mostków termicznych.
dzięki za komplement bo niektórzy mówią że nie jestem już młody :-) rozwiń proszę temat na czym polegają lepsze wyniki na ćwiczeniu w piwnicy a w fitness club... może chodzi o to że coś robisz lepiej (z racji doświadczenia) a nie na lepszym sprzęcie (czy to obciążnik złoty czy betonowy to nadal obciążnik ;-)

co do kamer termowizyjnych sprawdź:
uważam że większy wpływu na izolacyjność montażu ma właściwe i precyzyjne obrobienie glifów i montaż parapetu zewnętrznego niż montaż i3 (w przypadku montażu w murze 2 warstwowym) a jeśli chcemy zrobi profeske okno montujemy w linii ocieplenia (wysunięte na kotwach) plus fartuchy EPDM i mamy wyraźną różnicę. Wspomniane I3 to czysty marketing sprzedawany klientowi by poczuł się mentalnie lepiej...nie odczuje tego w trakcie użytkowania.

Ciepłe progi jasne że są lepsze niż zwykłe aluminiowe .... ale ani jeden ani drugi nie sprawdza się w Polsce :-D znów półśrodek - > albo próg klasyczny , albo niski typ HST wpuszczany w posadzkę. (Wyjątek to drzwi wejściowe tu jesteśmy na ciepły próg skazani i to jest jego właściwe miejsce stosowania).

Nie to że się chce spierać...

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » wt mar 27, 2012 10:07 pm

Polecam program REHAU ArchiEkspert:

"Program posiada również możliwość sprawdzenia statyki na zgodność z normą wiatrową, obliczenia współczynnika Uw dla projektowanej stolarki, zaplanowania sytuacji montażowej wraz z prezentacją rysunków przekrojów oraz generowania przebiegu izoterm dla zamontowanych okien i drzwi. Jest on zatem niezbędnym narzędziem dla wszystkich profesjonalistów, zajmujących się projektowaniem stolarki otworowej."

Robiłem w tym programie różne warianty montażowe i nie chce być inaczej jak dużo lepsza izoterma.

Lepsze wyniki w ćwiczeniu? Tym że przy dzisiejszej formie starym sprzętem mógłbym sobie zrobić krzywdę, np: stara rozklekotana ławeczka + ciężkie nie dokręcające się hantle i mamy szpital. To samo dotyczy maszyn, precyzja i stan maszyny ma bardzo duży wpływ na jakość treningu. PO PROSTU NIE MA LIPY i OPIE.... SIEEE!!! HARDCOROWO!!!

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt mar 27, 2012 10:11 pm

NO I SUPLE I STEJKI :-D

Ale jak patrze na Twoją stronę i realizację - tę ostatnią o numerze 6 i widzę te 7 cm piany nad oknem to pytam "gdzie ta izoterma"

to wszytko jest fajne i ja to popieram ale to cały czas teoretycznie a nie praktycznie

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » wt mar 27, 2012 10:25 pm

RRQ pisze:NO I SUPLE I STEJKI :-D

Ale jak patrze na Twoją stronę i realizację - tę ostatnią o numerze 6 i widzę te 7 cm piany nad oknem to pytam "gdzie ta izoterma"

to wszytko jest fajne i ja to popieram ale to cały czas teoretycznie a nie praktycznie
Dawno temu i nie prawda, taśmy były wtedy tylko w muratorze a 3 szyby wizją. Co do zamieszczonych fotek to były pracownik z wizjami jeździł po budowach i robił fotki, coś tam wrzucał na stronę :lol: Za miesiąc nowa strona więc będą zmiany. Myślę że klient był złotówa i kupił co najtańsze, więc ma. Popatrz na jakość wykonania ścian oraz krzywiznę nadproży.

Ktoś tu już wcześniej napisał że wszystko zależy od finansów klienta.

Alek.Czarnecki
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Alek.Czarnecki » pt mar 30, 2012 9:56 pm

Nie wiedziałem, że rozpętam taką burzliwą dyskusję ... ale całość tej dyskusji nie ma nic wspólnego z moim pytaniem.
Pochodzę z Dolnego Śląska okolice Środy Śląskiej i rzeczywiście szukam oferty na montaż tzw "ciepły".
Stan "surowy otwarty" będę kończył w połowie maja br. i szukam oferentów.
Nie było moim zamiarem stworzenie forum dla rywalizujących ze sobą montażystów.
Szukałem info na temat LANGER Okna bo znalazłem informację o nich w necie a widzę, że rozpętałem burzę w szklance wody.
Nie interesują mnie targi w Norymberdze, fitness kluby i inne Wasze dywagacje ... ja po prostu szukam wykonawcy.
Chyba źle trafiłem.
TU KAŻDY CHCE MIEĆ RACJĘ - ALE NIKT NIE CZYTA TEGO CO PISZĄ INNI.
PRZEZ TYDZIEŃ ZAMIESZCZONO KILKANAŚCIE POSTÓW, ALE NIKT NIE ODPOWIEDZIAŁ MI NA PYTANIE !!!
Dziękuję za interesujące (dla Was) wypowiedzi, które nie rozwiązały moich wątpliwości.

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » pt mar 30, 2012 10:40 pm

eee Kolego, jeśli jesteś z okolic Środy Śląskiej to w tamtym terenie jest kilku zacnych dealerów okien PVC i każdy z nich Ci spokojnie taki ciepły montaż pewnie zrobi, bo to żadna filozofia, tyle, że jest droższy od zwykłego i wymaga stosowania taśmy rozprężnej, wcale nie musisz szukać tego wykonawcy w Czechach, bo to będą zbyt duże koszty i pewnie na jeden montaż i tak nie przyjadą. Np. firma Kasperski Oknoplast w Środzie na bank coś takiego wykona, bo to znany i ceniony dealer okien PVC, a jak nie to na pewno jakaś firma z Wrocławia lub Lubina spokojnie to zrobi, drugi dobry dealer ze Środy to Empol, a trzeci to VELA, we Wrocławiu masz firmę REMOS na ul. Średzkiej, firmę Mikołajczyk Oknoplast na Legnickiej i masę innych dobrych firm, znanych i cenionych. Poza tym to najlepiej, żeby ten montaż zrobiła firma w której kupisz okna, bo wtedy odpowiada na całość prac i nie ma zbędnego zamieszania. Powodzenia

Pozdrawiam,

Ramzes

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » pt mar 30, 2012 10:51 pm

monciak pisze:TU KAŻDY CHCE MIEĆ RACJĘ - ALE NIKT NIE CZYTA TEGO CO PISZĄ INNI.
to witaj w klubie i czytaj ze zrozumieniem:
klajster pisze: isover i jeszczze dwie firmy
RRQ pisze:nie sądzę że to cokolwiek zmienia w skali izolacyjności okna

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » pn kwie 02, 2012 12:28 pm

Witam!
Widzę, że muszę dołączyć..., a najpierw przedstawić (przepraszam, jeśli za dużo napiszę :) :

Znajdujemy się w okolicach Wrocławia, choć małe to ma znaczenie, bo częściej jesteśmy gdzieś w głębi Polski - głównie okolice Warszawy, Poznania, Krakowa, Katowic, Trójmiasta...
Nasza firma LANGER OKNA jest pochodną czeskiej firmy o tej samej nazwie, jednak odseparowaliśmy się od Czechów - Czesi stoją w miejscu, a my idziemy do przodu i tak nasze drogi się rozeszły. Jesteśmy specjalistami szczególnie w dziedzinie stolarki PVC, ale też z racji doświadczeń z czeskim LANGERem - w dziedzinie okien połaciowych (dachowych) oraz stolarki fasadowej drewnianej (Czeski LANGER nie ma nic do powiedzenia, jeśli chodzi o PVC). Co do połaciowych - czeski LANGER produkuje jedyne w swoim rodzaju okna dachowe z drewna... świerkowego (nie sosna!) w różnych odmianach - standardowe, energooszczędne, wysokoenergooszczędne, z ochroną akustyczną itd. Dużo nowoczesnych rozwiązań (barwienie ram na dziesiątki różnych kolorów, np. złoty dąb, orzech, palisander, teak....; kolory kołnierzy zewnętrznych dopasowane do koloru dachówki itp.), ale w jednym Czesi uparcie stoją w miejscu - produkują okna dachowe tylko środkowo-osiowe - choć osobiście uważam, że takie rozwiązanie nie sprawia później żadnych problemów, bo proste i niezawodne.

My od kilku lat skupiamy się głównie na stolarce PVC do domów i obiektów energooszczędnych i pasywnych oraz na specjalistycznych montażach - tzw. "ciepłych", także montażach w warstwie ocieplenia na konsolach (okna "wiszące poza murem"). Mamy w tym spore doświadczenie, montujemy tym sposobem prawie 90% zleceń, robiąc to w całej Polsce i poza nią. Montujemy stolarkę powierzoną oraz własną. Zawsze (!), gdy chodzi o stolarkę powierzoną, w razie problemów stajemy po stronie Klienta, pomagając w wyegzekwowaniu od dostawcy stolarki usunięcie braków i wad ewentualnie dostarczenie nowych okien wolnych od wad. Wielu klientów już to doceniło, np. ostatnio w Jaworznie, gdzie dobrze znany w środowisku bankowym Klient zlecił nam montaż okien energooszczędnych wysuniętych poza mur (wraz z wykonaniem opasek docieplających okna ze styropianu grafitowego - nasza specjalność!), podczas którego ujawniły się liczne wady okien. Pomagamy Klientowi w wyegzekwowaniu od dostawcy doprowadzenia okien do stanu akceptowalnego. Podobnie było w przypadku Klienta - śpiewaka operowego z Poznania - również montaż powierzonych okien energooszczędnych poza murem na konsolach, docieplenie opaskami ze styroduru - niestety okna musiały wrócić na produkcję, a ok. tydzień później my na plac budowy, żeby wreszcie zamontować okna. Takich przypadków jest więcej, a Klienci zawsze zadowoleni z niedowierzaniem - jak to firma montująca obce okna, odmawia montażu w trosce o dobro Klientów, a nie własne - bo przecież zapłata na "własną prośbę" będzie mieć miejsce później, niż to wynika z umowy :)

Co do okien naszych własnych - tu nie ma problemów z jakością, ponieważ jak dbamy o Klientów powierzających nam swoje okna, tym bardziej dbamy o Klientów kupujących okna od nas. W ostatnich kilkunastu latach współpracowaliśmy z wieloma fabrykami i teraz ostatecznie - na drodze eliminacji partaczy - mamy okna od producenta, który pod każdym względem staje na wysokości zadania! Chodzi o jakość, parametry, terminy, serwis. Tak, kilkanaście lat doświadczeń, żeby wkońcu trafić na pełnowartościowe okna, którym nie da się nic zarzucić.

Zdjęcia z naszych realizacji można znaleźć w pismach branżowych: OKNA-FORUM (red. P. Robert Klos, P. Małgorzata Klos - pozdrawiam!), Profiokno (Aluplast), Murator, VADEMECUM OKIEN PVC (autorzy Marcin Szewczuk i P. Andrzej Błaszczyk - pozdrawiam!)

Udzielamy się mocno w Zrzeszeniu Montażystów Stolarki- pojawiliśmy się na Budmie w Poznaniu, a tam Zrzeszenie organizowało Turmiej Mistrzów Montażu - właściwie bez przygotowania wzięliśmy udział i bez problemu uzyskaliśmy tytuł Mistrzów Montażu - montowaliśmy okna właśnie wysunięte poza mur, w warstwie ocieplenia.
Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w opracowaniu pierwszej w Polsce Normy Montażowej, przy współudziale Zrzeszenia Montażystów Stolarki, ITB, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, pisma branżowego OKNA-FORUM i przychylnego nam aktualnego posła na sejm.

O doświadczeniach z producentami tymi lepszymi i gorszymi możemy porozmawiać drogą mailową, nie chcę tu robić antyreklamy, choć jest przed kim przestrzegać mniej świadomych Klientów...

Teraz co do sensu stosowania "ciepłego" montażu.

Rozumiem to, że tradycyjny montaż (kotwa, pianka) jest nadal najbardziej rozpowszechniony, jednak był idealny wtedy, gdy nie był znany montaż "ciepły" -trójwarstwowy w płaszczyźnie muru i poza murem, w warstwie ocieplenia.
To tak jak pierwsze okna PVC bez stalowych wzmocnień - były super dopóki nie pojawiły się wzmocnienia. Kto dziś uważa, że okna bez wzmocnień są dobre, a te ze wzmocnieniami są złe, bo są droższe i nowoczesne? Dla dociekliwych - także w sferze wzmocnień obecnie trwają prace nad stosowaniem wzmocnień kompozytowych, zamiast stalowych - raczkuje to co prawda, bo producenci testują na Klientach takie rozwiązania, ale w tym jest przyszłość.

"Ciepły montaż" jest droższy od tradycyjnego, bo i więcej jest potrzebnych komponentów - folie okienne paroszczelne, paroprzepuszczalne, taśmy rozprężne, konsole, "ciepłe parapety", kleje do folii okiennych, do kształtek itd, no i więcej pracy, choć nam udaje się montować nowocześnie w czasie niewiele dłuższym od tradycyjnego - to oszczędność i dla nas i dla Klienta.
Ale jak to zwykle bywa - cena ma swoje uzasadnienie. Nie trzeba tego tłumaczyć tym naszym klientom, którzy zwrócili się do nas, by poprawić montaż innych wykonawców, bo pojawia się wilgoć we wnękach okiennych, na szybach jest za dużo skroplonej pary, a zimą na parapetach i ramach okien - lód. Rozkuwamy ościeża, wyrywamy piankę - gdy jest potrzeba dozbrajamy mocowanie okien, naklejamy folie paroszczelne, tynkujemy i... problem ustępuje. Kto uważa, że za darmo? Właśnie - to kosztuje, bo potrzebne dodatkowe materiały i robocizna. Ale taniej jest, gdy od razu na etapie budowy inwestor pomyśli o prawidłowym montażu okien, zamiast rujnować nowe przecież mury, elewację, tynki wewnętrzne, a nawet własne zdrowie. Oczywiście rozwiązaniem jakimś jest częste wietrzenie pomieszczeń, ale to nic innego, jak wychładzanie zimą, a tym samym bolesny wzrost kosztów ogrzewania - a to i tak nie zawsze skuteczne.

Rozumiem, że ciężko pojąć sens "ciepłego" montażu osobom, które już mają zamontowane okna tylko na piankę, bo tak taniej, ale nie wiedzą, ile przepłacają w porównaniu z oszczędnościami generowanymi dokładnie co rok, co sezon grzewczy, gdyby zamontować te same okna systemem trójwarstwowym, "ciepłym". Jeśli tradycyjnie budowane domy mają średnioroczne zapotrzebowanie na energię nawet 200 kWh/m²/rok, a domy wysokoenergooszczędne (pasywne) poniżej 15 kWh/m²/rok ze znacznym udziałem w tych wartościach okien energooszczędnych zamontowanych "po nowemu" - to nie ma różnicy w kosztach rzeczywistych? A kto słyszał o pierwszym w Polsce prawdziwym osiedlu energooszczędnym budowanym przez Towarzystwo Ziemskie w Gdańsku (pozdrawiam!), gdzie nasza firma montowała powierzone okna (sic!) w warstwie docieplenia? Zapotrzebowanie mieszkań na energię tam jest takie, że wyraźnie cieplej robi się, gdy włączony jest w mieszkaniu telewizor plazmowy, gdzie lokatorzy przez 10 lat nie muszą płacić za energię (mają to w umowie z developerem!!!), a całe budynki generują tyle ciepła i energii, że nadmiar odsprzedają pobliskiemu operatorowi energetycznemu!
Więcej tu: http://www.youtube.com/watch?v=OG4bmylA1B4 Proszę nie kojarzyć już nas z ELWIZem...

Żeby nie przedłużać - "ciepły" montaż ma sens i duże uzasadnienie - początkowo jest nieco droższy, ale w już kilku pierwszych latach ten koszt się zwraca, a później już tylko się oszczędza i to sporo. My akurat mamy wypracowane skuteczne sposoby, by obniżyć do minimum koszty "ciepłego" montażu.

Oczywiście sam montaż wydaje się prosty, ale to mylne wrażenie. Jak łatwo jest spaprać dobre okna kiepskim tradycyjnym montażem, tak tym większe straty przyniesie fuszerka w "ciepłym" montażu. Nie każdy potrafi tak montować okna ze świadomością "wiem, co robię". Potwierdzają to montażyści chcący przystąpić do Zrzeszenia Montażystów Stolarki, ale którym się to nie udaje. Chętnie przyjmiemy ich do naszego grona, gdy podniosą kwalifikacje i przystąpią znów do egzaminu przed komisją Zrzeszenia, tworzoną przez ekspertów w tej dziedzinie wywodzących się z ITB i innych ważnych instytucji.

Nie rozpisuję się więcej, bo i tak chyba niektórzy już mają dosyć i będą mnie skrobać zaraz jak marchewkę :D

Dla złaknionych więcej szczegółowych informacji, sugestii i porad - proszę pisać: biuro@langer-okna.pl lub office@langer-okna.pl

Strona internetowa http://www.langer-okna.pl wyczyszczona, niedługo będzie aktualna zawartość.

Pozdrawiam forumowiczów,
Marcin Marchewka
LANGER OKNA
Z uśmiechem na poważnie :)
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » pn kwie 02, 2012 12:36 pm

Dodam jeszcze foto ze wspomnianego powyżej montażu w Jaworznie...

LANGER OKNA
Załączniki
00001.jpg
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » pn kwie 02, 2012 3:49 pm

Cieszę się że wypowiedział się Pan i przyznał racje co do faktycznie ciepłego montażu o którym wyraziłem się wcześniej
RRQ pisze:a jeśli chcemy zrobi profeske okno montujemy w linii ocieplenia (wysunięte na kotwach) plus fartuchy EPDM i mamy wyraźną różnicę
LANGER pisze:tzw. "ciepłych", także montażach w warstwie ocieplenia na konsolach (okna "wiszące poza murem")
jednak Pana opinia
LANGER pisze:Jeśli tradycyjnie budowane domy mają średnioroczne zapotrzebowanie na energię nawet 200 kWh/m²/rok, a domy wysokoenergooszczędne (pasywne) poniżej 15 kWh/m²/rok ze znacznym udziałem w tych wartościach okien energooszczędnych zamontowanych "po nowemu"
nie jest precyzyjna ponieważ co oznacza stwierdzenie "ze znacznym udziałem"

a podsumowując
LANGER pisze:Dodam jeszcze foto ze wspomnianego powyżej montażu w Jaworznie...
Pan skasował klienta na ładne PLN dbając o jego okna by "zły dostawca" nie oszukał ale przy takim budynku jak na foto tak drogi montaż jest ekonomicznie nieuzasadniony i znów wróce do wcześniejszych wypowiedzi
RRQ pisze:nie sądzę że to cokolwiek zmienia w skali izolacyjności okna czy przegrody mogę od ręki zainteresowanym wypunktować min 5 mostków termicznych o duuuużo większych stratach....
Więc nie chce się czepiać ale raczej klient nie zainwestował najlepiej tych pieniędzy, bądźmy uczciwi jako fachowcy wobec siebie
Albo idziemy na rekord i budynek od A d Z jest przemyślany , energooszczędny i drogi
albo stawiamy sprawę jasno i nie stosujemy na siłę rozwiązań które i tak nic w skali całości inwestycji nie zmienią
(to tak jak by do malucha założyć kierownicę od F1.. nadal tak samo szybko będzie jeździł, możemy za to założyć spojlerek na tylniej kalpie i to bedzie odpowiednik i3 :mrgreen: )

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » pn kwie 02, 2012 4:41 pm

To Kiepura jeszcze żyje???

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » pn kwie 02, 2012 4:57 pm

skoro Elvis żyje to co Kiepura nie może??? :lol: :lol: :lol:

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » pn kwie 02, 2012 5:00 pm

Więc nie chce się czepiać ale raczej klient nie zainwestował najlepiej tych pieniędzy, bądźmy uczciwi jako fachowcy wobec siebie
Albo idziemy na rekord i budynek od A d Z jest przemyślany , energooszczędny i drogi
albo stawiamy sprawę jasno i nie stosujemy na siłę rozwiązań które i tak nic w skali całości inwestycji nie zmienią
(to tak jak by do malucha założyć kierownicę od F1.. nadal tak samo szybko będzie jeździł, możemy za to założyć spojlerek na tylniej kalpie i to bedzie odpowiednik i3 :mrgreen: )[/quote]

Dokładając do malucha ABS i poduszkę powietrzną zrobimy bezpieczniejsze auto, tak samo robiąc ciepły montaż eliminujemy jeden z mostków termicznych poprawiając parametry domu. Jak by nie było będzie cieplej.

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » pn kwie 02, 2012 5:26 pm

Rozmowa dwóch zmotoryzowanych wieśniaków:
- joł
-joł
-wstawiłem se szpere do fabii
-ło, a jaki silnik???
1.3 diesel.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pn kwie 02, 2012 6:18 pm

RRQ pisze:Pan skasował klienta na ładne PLN dbając o jego okna by "zły dostawca" nie oszukał ale przy takim budynku jak na foto tak drogi montaż jest ekonomicznie nieuzasadniony
Widzę, że Pan RRQ jest z tych "krytycznych profesjonalistów", co to dla nich wszystko oprócz własnych dokonań jest głupie, nieuzasadnione, wtórne i w ogóle świat jest do doopy, czyż nie tak, Panie RRQ? Według mnie są tylko dwie możliwości - montaż może być wykonany prawidłowo lub nieprawidłowo. Ten ze zdjęcia jest prawidłowy i tyle, a jeśli jest prawidłowy to i uzasadniony zarówno względami technicznymi jak i ekonomicznymi. A to ile co kosztuje i dlaczego, to wyłącznie sprawa tego co płaci i jego kontrahenta. Reszta może jedynie pozazdrościć marży, jeśli była godna, ale lepiej jak zazdrości się w milczeniu, Panie RRQ.
Ostatnio zmieniony pn kwie 02, 2012 6:22 pm przez backspace, łącznie zmieniany 1 raz.

Ramzes3

Post autor: Ramzes3 » pn kwie 02, 2012 6:19 pm

Prawda i racja jak zwykle leży pewnie gdzieś w połowie drogi mniej więcej, czyli wszystko zależy od tego kto buduje, co buduje, jakim kosztem buduje i co chce uzyskać w efekcie końcowym, przy zwykłym typowym domku 150 m2 (parter i poddasze) budowanym bez wypasów czyli oszczędnie, ale z głową to taki ciepły (kosztowny) montaż to przerost formy nad treścią, no, ale jak kogoś stać i chce to kto mu zabroni, ale znowu jak ktoś z założenie stawia domek pasywny to myślę, że bez ciepłego montażu jednak się nie obejdzie, żeby uzyskać dobry efekt końcowy, czyli co kto lubi i na co kogo stać, pełna demokracja :lol:

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pn kwie 02, 2012 6:25 pm

Powodzenia Panie Marcinie. Pozdrawiam :D

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pn kwie 02, 2012 7:12 pm

Po pierwsze " ciepły montaż " ( jak ja nienawidzę tego określenia ) ma sens jedynie przy naprawdę ciepłych oknach a nie 5 komór i szyba byleby potrójna.
Po drugie izolacje scian , podłóg i poddasza muszą też być na odpowiednio wysokim poziomie , bryła budynku i sposób usytuowania na działce też , ze nie wspomnę o fachowcach od siedmiu boleści którzy położą potem styropian z minimalnym zakładem na ramę okna. A co ze strefą podokienną ? Moim zdaniem oklejenie folią i taśmą stwarza tylko pozory izolacji i tu jest spora rezerwa do zagospodarowania. Jak ktoś nagle wpada na pomysł drogiego montażu okien w warstwie ocieplenia to faktycznie porażka i wtopiona kasa. Klasyczny w licu z paroizolacją i zniwelowaniem mostka pod oknem będzie dużo tańszy i wcale nie gorszy.

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » pn kwie 02, 2012 9:01 pm

Nie zamierzam nikogo personalnie obrażać ani dokuczać jeśli natomiast dyskutujemy jak świadomi zawodowcy, którzy mają świadomość co robią nie bójmy się też niekiedy nazwać spraw po imieniu. Są sprawy marketingowe i tematy techniczne przebadane. Montaż jest takim tworem dla którego nie ma normy dlatego zostawia dużo swobody, którą jak się okazuje kreatywnie wykorzystujemy.

Nie mogę się tylko zgodzić z tym stwierdzeniem
backspace pisze: A to ile co kosztuje i dlaczego, to wyłącznie sprawa tego co płaci i jego kontrahenta
Ponieważ wierzę że w biznesie powinno być choć trochę etyki

Jak by nie było popieram i trzymam kciuki za firmy inwestujące w nowoczesne techniki montażu.
Bez odbioru 8)

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pn kwie 02, 2012 10:49 pm

RRQ pisze: Montaż jest takim tworem dla którego nie ma normy dlatego zostawia dużo swobody, którą jak się okazuje kreatywnie wykorzystujemy.
Wydaje mi się, że norma montażowa jest zbyteczna, bo z mocy ustawy i tak będzie nieobowiązkowa, to po pierwsze. Po drugie nawet jeśliby powstała, to pewnie srodze by się na niej zawiedli ci, którym ciągle się wydaje, że montaż "na piankę" jest poprawny, (bo tani :D ). Takie myślenie przez Komitet 169 PKN po prostu nie przejdzie. Skuteczność norm w praktyce? Norma wyrobu 14351-1+A1:2010 obowiązuje już 5 lat, a i tak spora część producentów nie pojęła jeszcze idei w niej zawartej, a większość sprzedawców nawet na oczy jej nie widziała, co nie zmienia faktu, że są "kreatywni" i nie znając normy rzeźbią cuda na kiju opowiadając inwestorom takie bzdety, że aż żal :(

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » pn kwie 02, 2012 11:27 pm

Hm...

Po pierwsze - Klient z Jaworzna nie przepłacił. Jesteśmy uczciwi - wiemy, co to etyka zawodowa, a na pieniądze też nie jesteśmy pazerni. Wiemy jak niedrogo montować, nawet w warstwie ocieplenia.
Po drugie - wspomniany Klient buduje dom prawie pasywny, zakupił okna energooszczędne z potrójnymi szybami, z ciepłymi ramkami, z wkładami termicznymi w ramach, w domu planowany rekuperator, ocieplenie 25 cm z neoporu - więc jak Pańskim zdaniem, Panie anonim RRQ, najrozsądniej zamontować te okna? Na piankę i blachy?
Najkorzystniej jest montować tak, by linię mostka termicznego i zimną strefę ramy okna wyciągnąć poza lico muru, o ile planowana grubość ocieplenia na to pozwala.
Załączam rycinę nr 1 - przykład pierwszy lepszy przebiegu izoterm w ramie okna. Niebieska linia (a najlepiej czerwona też) pokazana na przekroju ramy musi być wysunięta poza lico muru, by obronić się przed zawilgoceniem wnęk okiennych i skraplaniem pary na szybie i przed nadmiernymi stratami ciepła.
Ryc.1.jpg
Rycina 2 pokazuje wyraźnie, jak przebiegają izotermy równolegle do płaszczyzny muru. Widać dokładnie, jak okno zamontowane w płaszczyźnie muru zakłóca przebieg izoterm, niejako wciąga izotermę do wnęki okiennej i wychładza styk ramy okna z murem (zakreślone czerwonym kołem), a tam ciepłe powietrze z pomieszczenia atakuje to zimne i klops, wilgoć gotowa. Dzieje się tak, bo grubość izolacji termicznej na styku okna z murem wynosi mniej więcej tyle, ile panowie "elewatorzy" nałożą styropianu na ramę okna i nie ma tu za bardzo znaczenia ani grubość muru, ani grubość ocieplenia.
Ryc.2.jpg

Uzasadnienie montażu 3-warstwowego najlepiej pokazuje kamera termowizyjna. Najpierw coś przewiewa, potem pojawia się wilgoć, potem grzyb i pleśń, wkurzony klient dzwoni po kolegów z Laboratorium Mobilnego z Wałbrzycha (pozdrawiam!) i wszystko staje się jasne... montaż z przypadku, bo klient miał do wyboru albo montaż tradycyjny, albo tradycyjny, albo... dla odmiany tradycyjny :)

Zgadzam się z tym, że nie zawsze ekonomicznie jest uzasadniony montaż 3-warstwowy, ale tam gdzie jest to uzasadnione, to dlaczego nie? Montować na przekór, bo któryś fachowiec (nie ujmując nikomu) wymyślił, że lepiej taniej sprzedać montaż, a Klienta zostawić później na pastwę tego, co fizyka, chemia i natura narozrabia, bo ten fachowiec nie potrafił doradzić, albo nie doradził z przekory, bo nie lubi illbrucka? Ja też nie przepadam, bo za drogi i nie stosujemy materiałów illbrucka...
Zawsze doradzamy Klientom, jaki system montażu będzie odpowiedni w ich konkretnym przypadku. I tu, Panie Ramzes3, jest racja - jeśli dom budowany "ekonomicznie", czyli ze szlaki, ocieplenie biały styropian 10 cm, na dachu papa na wieki wieków itd, to nie tylko szkoda pieniędzy na "ciepły montaż" (też tego określenia nie lubię :) ), ale nawet na okna energooszczędne. Sposób montażu dobieramy nawet do konkretnej marki okna - każdy model okna ma inny przebieg izoterm - nie da się tego uśrednić.

Co do okien, Panie Szerszel, o walorach termicznych okien nie decyduje ilość komór... Znam okna PVC 3-komorowe (!), gdzie okno referencyjne z pakietem szybowym U-0,6 W/m2K ma wynik U-wert-0,86! - to nie rekord, ale wystarczy, pomimo 3 komór.
Co do strefy podokiennej Panie Szerszel - też racja, to miejsce najbardziej newralgiczne. Ale pozostałe strefy wokół ramy okna też są ważne. Co z tego, że dół będzie dobrze zaizolowany, gdy poza częścią progową okna, wilgoć pojawia się najczęściej w górnych rogach wnęki okiennej?

A nawiasem mówiąc, nawet jeśli to ma być garaż, to każdy nasz Klient i tak wybiera opcję montażu tradycyjnego z dodatkiem folii paroszczelnej i paroprzepuszczalnej - dopłata 5 zł/mb nie zrujnuje, a efekt da.
RRQ pisze: Montaż jest takim tworem dla którego nie ma normy dlatego zostawia dużo swobody, którą jak się okazuje kreatywnie wykorzystujemy.
Nie ma normy, co nie znaczy, że nie będzie. W Niemczech jest, w Austrii jest, w Wielkiej Brytanii jest, nawet w Rosji jest. ITB i PKN właśnie zabrały się za opracowywanie Normy Montażowej. Ma mieć moc obowiązującą - inaczej, jak Instrukcje ITB, które są tylko instrukcjami - choć sądy powszechne (wiadomo, ze fachowcami nie są :) )i tak postanawiają wg opinii biegłych i rzeczoznawców, a ci opierają się właśnie na Instrukcji ITB. W maju lub czerwcu br. będą już konkrety. Czas, by usankcjonować - jak to pisze Pan BACKSPACE - "kreatywność" i "rzeźbienie cudów na kiju" nie tylko przez handlowców, ale nawet większość producentów stolarki w Polsce. Faktycznie - żal :(.
My wiemy, co w normie będzie, dlatego stanowczo mówię, że fachowcy, którzy już teraz nie zagłębią się w nowoczesne techniki montażu, później będą daleko w tyle i jeśli będą chcieli utrzymać się na rynku, będą musieli szybko nadrobić zaległości. Właśnie po to powstało Zrzeszenie Montażystów Stolarki.To nie lobby i kartel, ale rzetelna pomoc dla fachowców, nie flachowców :)

Tak, czy inaczej, na 10 naszych Klientów, 9 wybiera montaż 3-warstwowy, z czego 6 w warstwie ocieplenia. Gdybyśmy mieli posłuchać Mr RRQ, musielibyśmy się zwinąć z rynku, żeby później zwijać się ze śmiechu z tych, którzy zostali w tyle :)

Pozdrawiam, Panie BACKSPACE!

Marcin
LANGER OKNA
biuro@langer-okna.pl
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt kwie 03, 2012 9:07 am

no i zorobiliście ze mnie obrońcę pustaka żużlowego okien z demontażu z niemiec i piany z marketu :lol:

a tak poważnie to ja się z Panem zgadzam
LANGER pisze:na 10 naszych Klientów, 9 wybiera montaż 3-warstwowy, z czego 6 w warstwie ocieplenia
bo ta statystyka mówi mi wszytko i obrazuje to co myślę
jeśli montaż ciepły to w lini ocieplnia czyli u Pana 6 klientów
tych 3 wybiera ten tzw marketing
a ten 1 to nie do końca Pana klient

Wszystkie rysunki które Pan załączył potwierdzają to co wspólnie uważamy za drogę właściwą - wysuwanie okien poza lico muru
Kwestię sporną mamy w wypadku systemu np i3, który moim zdaniem niewiele zmieni bo nie przesuwa izotermy na zewnątrz bo i nie ma ja dlatego uważam go za skutecznie marketingowy a technicznie.... nie do końca rozsądny

Panie Marcinie kiedy ktoś mnie spyta o prawdziwy ciepły montaż polecę Pana :-D

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » wt kwie 03, 2012 10:24 am

problemem tu jest świadomość klientów i ich wyedukowanie a to jest znikome
na tyle punktów handlowych co w Polsce partyzantka montażowa standardem - nie każdy je pączki od Bliklego

zresztą jak tu się nawet bić dokładnym "standardowym montażem" jak np. wczoraj przegrałem robotę u developera bo producent okien na aluplaście położył cenę 6zł/mb za standardowy montaż (kotwy, kołki, piana) - tylko taki mont. interesował developera

ta branża to jeden wielki syf przez takich STUPID IDIOTS

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » wt kwie 03, 2012 10:38 am

LANGER pisze:Nie ma normy, co nie znaczy, że nie będzie. W Niemczech jest, w Austrii jest, w Wielkiej Brytanii jest, nawet w Rosji jest. ITB i PKN właśnie zabrały się za opracowywanie Normy Montażowej. Ma mieć moc obowiązującą - inaczej, jak Instrukcje ITB, które są tylko instrukcjami
Panie Marcinie, chyba trochę się Pan rozpędził. W Niemczech normy "montażowej" nie było i nie ma, w większości państw UE zresztą też ich nie ma. Z tego co mnie wiadomo ITB za nic, co z taką normą związane jeszcze się nie zabrało. A PKN to zabiera się za coś na wniosek i po wniesieniu opłaty:-), więc chyba też jeszcze nie działa. Co do "mocy obowiązującej" normy, to nie wiem kto i dlaczego robi w tym względzie montażystom wodę z mózgu. Nie ma i nie będzie (przynajmniej na razie) norm powszechnie obowiązujących, no chyba, że nowe stowarzyszenie jest w stanie przeprowadzić przez Sejm zmianę ustawy o normalizacji uchylającą dotychczasową treść jej art.5 ust.3, a szanowana instrukcja ma moc większą niż lekceważona norma, warto o tym pamiętać i się nad tym zastanowić nie ulegając wpływom z zewnątrz.

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » wt kwie 03, 2012 11:08 am

o, spokojniej się zrobiło :)

Tak, jesteśmy za opcją wysuwania okien poza lico muru, ale nie każdy Klient myśli rozsądnie i zdarza się nawet taki Klient, który planuje 30 cm ocieplenia (!) na murze grubości 24 cm i okna chce montować w płaszczyźnie muru licując z zewnętrzną krawędzią :) Nie przekonuje go to, że parapety zewnętrzne będą mieć 35 cm (o ile prosty mur - polska rzeczywistość budowlana) a po śnieżnej nawałnicy zaspy do połowy wysokości okien :)

Co do i3 - też mieliśmy zastrzeżenia - jakoś illbruck nie przekonywał mnie (nie wiedzieć czemu (?), illbrucka mam za popychacza nie do końca przemyślanych i drogich materiałów...). Ale nieco ponad 3 lata temu dopadł nas jeden Klient we Wrocławiu, który wprowadził się do nowego mieszkania na nowym osiedlu i po roku wychodziła wilgoć, zimą we wnęce okiennej lód - to samo u dołu szyby i na styku progowej części ramy z parapetem. Okna montowała bezpośrednio wrocławska fabryka. Mur w składzie 24 cm suporex i 15 cm ocieplenia. Na zewnątrz ocieplenie zachodziło 3,5 cm na ramy. Najpierw kamera termowizyjna - waliło niebieskim neonem wokół ram okien, a szczególnie przy parapetach. Rozwaliliśmy ościeża, sprawdziliśmy uszczelnienie - nie było czego zarzucić - pianka bez skąpstwa, ani jednej szczeliny. Wygrzebaliśmy piankę na tyle, żeby przykleić folie do ram (wtedy illbruck), parapety wewn. wyciągnęliśmy, też uszczelniliśmy folią paroszczelną, uzupełniliśmy wygrzebaną piankę, przykleiliśmy do podłoża, zatynkowaliśmy całe wnęki i po robocie.

Za tydzień Klient dzwoni z info, że otynkowane wnęki wyschły, ale tynk na szerokości folii jeszcze nie! To znaczyło, że wilgoć z mokrego tynku poszła w mur, ale tam gdzie folia - nie. Dłużej przez to schło w miejscach, gdzie tynk zakrywał folię. Znów kamera termowizyjna i... nawet krawędzie ram zrobiły się cieplejsze :) Najważniejsze, że problem ustąpił, żadnych zawilgoceń we wnękach, trzy już zimy bez grama lodu i pary na szybach! Rozeszło się, wykonaliśmy dotąd sporo takich "renowacji" i w dwóch przypadkach... nie pomogło na tyle, żeby problem całkowicie ustąpił. Zasięgnęliśmy opinii i wyszedł wspólny mianownik. Problem był wszędzie tam, gdzie były okna uzbrojone w ciepłe ramki i potrójne pakiety szybowe. Tam, gdzie okna były "standardowe", problem zmalał, ale nie ustąpił całkowicie. Ustaliliśmy, że styk ramy z murem musi być doszczelniony tym bardziej, im cieplejsze okna.

Wniosek taki, że i3 pomaga, ale nie zawsze. Przy oknach najtańszych z szybą standard folie paroszczelne i paroprzepuszczalne nie zaszkodzą, ale już w cieplejszych dadzą efekt.
Jest to w zgodzie ze stanowiskiem ITB, że uszczelnienie między ramą, a murem, musi być przynajmniej tak ciepłe, jak ciepłe są okna. Ciężko to wyliczyć z natury, ale przyjęliśmy zasadę - do okien choćby z ciepłą ramką w pakiecie szybowym, stosujemy folie wewnątrz i na zewnątrz. Klienci zwykle godzą się dopłacić te 5 zł/mb folii. Nigdy nie mieliśmy później żadnych problemów, ani reklamacji. Jeden wyjątek - Klient pomimo "renowacji uszczelnienia" i tak miał zaparowane szyby, choć już nie miał zawilgoconych wnęk. Szukaliśmy przyczyny i okazało się, że... trzeba podciąć drzwi wewnętrzne - "chodziły" 3-4 mm nad panelami, a od spodu przypięta gumowa uszczelka! Wyrzucona uszczelka i podcięte drzwi pomogły raz na zawsze :)

Fotki jeszcze poniżej. Przykład takiej renowacji. 1-rozkuty tynk, aby tylko folia się zmieściła, 2,3,4-przyklejona folia paroszczelna na ramę, uzupełnienie wygrzebanej pianki, 5- przyklejona folia do podłoża, 6- zatynkowanie wnęk, 7- widać? po tygodniu tynk mokry tylko w tym miejscu, gdzie pod spodem jest folia.

Znów się rozpisuję - sorry za marudzenie, acz okna to moja pasja :) Jestem szefem tym, co na konferencje branżowe, seminaria, spotkania z ludźmi w branży, a i też wysoko postawionymi Klientami biegam pod krawatem, ale częściej śmigam w roboczych łachmanach na montaże szarpiąc coraz cięższe okna :D
Załączniki
renowacja uszczelnienia.jpg
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » wt kwie 03, 2012 11:29 am

Kuba N. pisze: wczoraj przegrałem robotę u developera bo producent okien na aluplaście położył cenę 6zł/mb za standardowy montaż (kotwy, kołki, piana) - tylko taki mont. interesował developera

ta branża to jeden wielki syf przez takich STUPID IDIOTS
Zgadzam się, developerzy w inne karty grają, choć trochę to się zmienia - coraz więcej developerów podnosi standard, bo powoli rynek to wymusza.
RRQ pisze:W Niemczech normy "montażowej" nie było i nie ma, w większości państw UE zresztą też ich nie ma. Z tego co mnie wiadomo ITB za nic, co z taką normą związane jeszcze się nie zabrało. A PKN to zabiera się za coś na wniosek i po wniesieniu opłaty:-), więc chyba też jeszcze nie działa.
W Niemczech instrukcja RAL-owska działa jak ustawa, choć ustawą nie jest, bo nią być nie musi. Ale funkcjonuje jak Koran w Islamie - prawo "zwyczajowe" w Niemczech ma dużą siłę przebicia. W Polsce - jak to u nas - nie ma obowiązku, to się większość miga; jest obowiązek - tym bardziej :)
W Austrii mają swoją normę, ale oparta jest na RAL-owskiej z Niemiec. ITB bezpośrednio nie bierze udziału w opracowaniu polskiej normy, ale zawiązany jest Komitet, w skład którego wchodzi doświadczony ekspert z ITB i wielu innych. W Sosnowcu 24 lutego br. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Montażowa i postanowiono, że bierzemy się za opracowanie normy. Przedstawiciel PKN też był i będzie mieć swój udział w opracowaniu normy.
Osobiście jestem za normą, bo utnie to wykręty nieuczciwych Klientów świadomych, że tak naprawdę normy żadnej obecnie nie ma, a przy okazji developerzy (jak powyżej) będą podnosić wymagania co do montażu stolarki, a co za tym idzie, stawki... Jaki skutek będzie, to się okaże. Ogólnie jestem za uporządkowaniem sprawy, żeby jasność była :)
biuro@langer-okna.pl

Fisch
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Fisch » wt kwie 03, 2012 7:16 pm

Ale super wontek .haha
Langer i montarz - tego jescse nie bylo...
Facet jest spalony wsedzie i sie na ałtoryteta promóje, takich jaj jesce nie bylo...
a do opini tamtej cy siamtej firmy, jak to muwioł ZŁEJ BALETNICY PZESKADZA ROMBEK Ó SPUDNICY.
KUSIA :lol:
PS ale jaja nie moge aótopromocja langera.haha

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt kwie 03, 2012 7:59 pm

Fisch a kornety? bo puki co langer jest na forum 600% bardziej aktywny niż ty... :mrgreen:

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » wt kwie 03, 2012 8:09 pm

tak wyglądają okna domu pasywnego (przynajmniej te od połódnia bo ściana od północy powinna być najlepiej osłonięta wzgórzem, nasypem itp)

Obrazek

ps
Moja żona pyta co to? Ja mówię dom energooszczędny - super sprawa bez kosztów a ona "do czasu kiedy nie trzeba bedzie zapłacić za mycie okien :lol: " i znów powraca temat czy to nie jest sztuka dla sztuki.

Awatar użytkownika
Magic353
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Magic353 » wt kwie 03, 2012 8:22 pm

Fisch pisze:Ale super wontek .haha
Facet jest spalony wsedzie i sie na ałtoryteta promóje, takich jaj jesce nie bylo...
a do opini tamtej cy siamtej firmy, jak to muwioł ZŁEJ BALETNICY PZESKADZA ROMBEK Ó SPUDNICY.

Dziecko drogie,zadzwoń do swojej nauczycielki od języka polskiego,może znajdzie troszkę czasu na korepetycje z ortografii jeszcze przed świętami,nie mówiąc już o reszcie.
I nie wiem co pijesz,ale wygląda mi to na paliwo lotnicze w nadmiarze bo szare komórki już dawno wystartowały z twojego mózgu.
Wszystko jest względne i zależy od punktu widzenia i siedzenia.

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » wt kwie 03, 2012 8:59 pm

Fisch pisze:Ale super wontek .haha
Pisałem i gdzieś posiało :)

Fiś, ujawnij się i pochwal, co Tobą kieruje, bo widzę, że ktoś Cię zatrudnił do podkładania po hamsku nóg...
Ja dotąd nie musiałem dyskutować na forach, bo i po co, Ktoś mnie szukał, poruszył temat mojej firmy, więc się odezwałem - a jak już, to się przedstawiłem, żeby każdy wiedział z kim dyskutuje. Ktoś kontynuuje dyskusję, to odpowiadam - kultura tego wymaga. Ukrywać się nie muszę, jak Ty, bo nie mam powodu. Autorytetami się nie reklamuję - jest dyskusja, to się powołuję. A że znam, kogo trzeba, to dlatego, że jest od kogo się uczyć, bo za doskonałego się nie uważam.
Konkurencji się nie boję, mam co robić, a to dzięki właśnie autorytetom. Zaborczy nie jestem, dlatego zachęcam każdego, kto tylko chce, żeby dołączył do Zrzeszenia - będzie miał dostęp do autorytetów i ekspertów -tyle, ile będzie chciał.

Pozdrawiam kolegów z branży, pseudokolegów też - ponoć też ludzie :)
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » wt kwie 03, 2012 9:36 pm

RRQ pisze:tak wyglądają okna domu pasywnego (przynajmniej te od połódnia bo ściana od północy powinna być najlepiej osłonięta wzgórzem, nasypem itp)

ps
Moja żona pyta co to? Ja mówię dom energooszczędny - super sprawa bez kosztów a ona "do czasu kiedy nie trzeba bedzie zapłacić za mycie okien :lol: " i znów powraca temat czy to nie jest sztuka dla sztuki.
Jak na pasywny dom, to się nawet prezentuje. Kojarzy mi się z domem Lipińskich w Smolcu...
Od północy, wschodu i zachodu okna ponoć są minimalne - tak piszą przynajmniej.
A wielkość okien? Przecież je można ze stołka umyć :)

A co ma powiedzieć Grzegorz Stróżniak z Lombardu? (kuchnia, znów ktoś wywali, że na autorytety się powołuję :D)
Montowaliśmy pod Poznaniem w ich nowym studio nagrań okna Elwiza - oj, tam stołek nie pomoże... :)
Budowla pasywna nie jest, choć montaż wrr...ciepły z dodatkiem folii akustycznych...
Załączniki
aLombard 7.jpg
a16.jpg
biuro@langer-okna.pl

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » wt kwie 03, 2012 10:45 pm

Do LANGER: Dzisiaj też złapałem domek na GENEO posła na sejm, chce mieć dom jak najbardziej energooszczędny, muszę zrobić montaż coś pomiędzy ciepłym a pasywnym, jakieś propozycje?
Warstwa docieplenia 20 cm.
W czwartek zamykam domek sędziego sądu okręgowego też na ciepłym, na montaż puszczam brygadę po szkoleniu w Sosnowcu ( ich pierwsza taka robota) odbiór robi inspektor, zobaczymy co na to wymiar sprawiedliwości.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » śr kwie 04, 2012 12:01 am

monciak pisze:Do LANGER: Dzisiaj też złapałem domek na GENEO posła na sejm, chce mieć dom jak najbardziej energooszczędny, muszę zrobić montaż coś pomiędzy ciepłym a pasywnym, jakieś propozycje?
Warstwa docieplenia 20 cm.
W czwartek zamykam domek sędziego sądu okręgowego też na ciepłym, na montaż puszczam brygadę po szkoleniu w Sosnowcu ( ich pierwsza taka robota) odbiór robi inspektor, zobaczymy co na to wymiar sprawiedliwości.

Pozdrawiam!
Super, coś się dzieje :)

Poseł - a z czego mur i jaki gruby? Ocieplenie z czego?
Geneo ma 86mm głębokości, więc wysuwając poza lico muru, pozostanie miejsca na parapety zewn 15 cm... Ujdzie.
Geneo ma nieco głębszą zimną strefę w przekroju, niż np. Alphaline, więc bardziej predysponuje do wysunięcia. Poza tym wysokość ramy na przyldze ma 72 mm, więc chłopaki od elewacji mogą pokusić się, żeby za dużo nie nałożyć ocieplenia na ramę, więc mogą spaprać zamysł :)

Ja bym proponował Klientowi montaż poza licem, ale wiadomo - Klient decyduje... Jeśli się nie zdecyduje, to nic innego nie pozostaje, jak osławiony i3 :)

A wysokie okna? Nisko nad posadzką? Jeśli tak, to może "ciepłe" parapety?
Tak czy inaczej, podobne okna montowaliśmy u prezesa Infookno - zlicowane z zewn. krawędzią muru, na ciepłych parapetach, no i oczywiście folie i taśma rozprężna między progową częścią ramy, a kształtką parapetową. Wcześniej Klient przygotował na murze podłoże do wyklejenia folii. Mur Ytong 24 cm, ocieplenie 20 cm biały styropian.
Foty poniżej (okna białe)

Ale z drugiej strony takie same okna (w kolorze) montowaliśmy w Krośnie Odrz. - ale wysunięte na konsolach - przy podobnych założeniach: mur Ytong 24 cm, ocieplenie 20 cm (styropian grafitowy, więc cieplejszy). Foty następne (okna złoty dąb)- akurat znane, Aluplast je kopiuje tu i tam :)

Więc jak zwykle - dwie szkoły, a wybiera Klient :)

Powodzenia!
Załączniki
012.jpg
011.jpg
011.jpg
011.jpg
biuro@langer-okna.pl

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » śr kwie 04, 2012 8:49 am

Architekt w Niemczech mówił mi iż w warstwie docieplenia jest sens montować jak docieplenie ma min 25 cm.

Okna u Pana posła są do posadzki, bardzo duże gabaryty, ława fundamentowa jest wysunięta poza lico muru więc można bez problemów wysunąć okna bez konsoli, tylko jak z tą grubością docieplenia? Jestem zaufanym wykonawcą więc sprawę stolarki całkowicie zostawił na na mojej głowie.
Myślę że zrobię kompromis i wysunę troszeczkę okna.

Zawsze klientowi każe przygotować otwory ciepłą zaprawą.

Wracając do montaży w Niemcowie to nie ma nakazu takiego montażu ale jest to bardziej cywilizowany kraj i wszyscy stosują się do zaleceń RAL, jak nad pracami czuwa architekt to daję wytyczne co do montażu, jak zrobi się standardowo nie podpisze się pod papierami. Deweloper który oddaje budynek musi mieć zamontowane według RAL inaczej budynek nie uzyska certyfikatu energetycznego. Budynek na etapie projektu ma określone parametry energetyczne i nie ma zlituj się. Robię tam teraz starą kamienicę pod architektem i też są dokładne wytyczne, nie ma kompromisu. Tak samo klient który kupił stary dom, pomimo 5 letnich okien drewnianych miał nakaz wymiany stolarki na bardziej energooszczędną w innym przypadku nie miał dofinansowania.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » śr kwie 04, 2012 9:05 am

Monciak - wszystko się zgadza - najrozsądniej dać ocieplenie 25 cm w przypadku okien wysuniętych poza lico. Klienci sami - nawet jeśli planowali początkowo dać 20 cm, to później dokładali przynajmniej 5 cm.

Geneo - dokładnie w połowie grubości zaczyna mieć ciepłą strefę, więc połowiczne wysunięcie będzie najrozsądniejszym kompromisem - moje tylko zdanie oczywiście, ale rycina poniżej pokazuje wyraźnie.

Niemcy - to właśnie miałem na myśli - ustawy tam nie trzeba, bo właściwości obiektów, wymagania architektów wymuszają stosowne rozwiązania, a architekci stosują się do RAL bo to wygodne - nie muszą się w ogóle znać na stolarce i sposobach montażu - w razie problemów odwołują się do RAL i już. U nas też - gdyby była jakaś norma konkretna, którą wszyscy by uznawali, byłoby o wiele mniej problemów na linii klient - wykonawca, o jakich coraz częściej słyszę.

Miłego!
Załączniki
GENEO_049_IsothermeMD_plus_passiv.jpg
biuro@langer-okna.pl

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » śr kwie 04, 2012 10:54 am

monciak pisze:Wracając do montaży w Niemcowie to nie ma nakazu takiego montażu ale jest to bardziej cywilizowany kraj i wszyscy stosują się do zaleceń RAL, jak nad pracami czuwa architekt to daję wytyczne co do montażu, jak zrobi się standardowo nie podpisze się pod papierami. Deweloper który oddaje budynek musi mieć zamontowane według RAL inaczej budynek nie uzyska certyfikatu energetycznego. Budynek na etapie projektu ma określone parametry energetyczne i nie ma zlituj się.
I to jest sedno i istota sprawy. Kultura techniczna i poziom organizacji, które jak widać z tego postu nie wynikają "z przepisów", ale zależą od nas samych i tego, co i jak wykonujemy, a co dla nas jest "za głupie", "niepotrzebne", "za drogie" itp. itd.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » śr kwie 04, 2012 11:50 am

W końcu jakiś głębszy temat i mimo że nie jest skierowany do Autora.. to jest CIEKAWY.
Nie doczytałem jeszcze do końca, a zadam pytanie (no tak po polsku, chcę odpowiedź bez potrzebyt myślenia;)
Jako umysł mocno oporny na fizykę mam wątpliwości:
Na schematach z izotermami widać że okno zamontowane w licu muru ma temp. ściany na styku z oknem - pow. 18st.
To samo okno w warstwie ocieplenia ma temp. styku 15st.
Owszem, mur w pierwszym wypadku na krawędzi jest chłodniejszy, ale w drugim potencjalna rosa wyjdzie szybciej. I zimniejsza ściana prosto przekłada się na większy rachunek za energię.. ?

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » śr kwie 04, 2012 3:19 pm

Rozumiem, że piszesz o tym zestawieniu:
Ryc.2.jpg
Na porównaniu widać, że okno jest najzimniejszym elementem "muru" i wysuwając lub wsuwając okno przemieszczasz izotermy. Zimne idzie wraz z oknem - jeśli wysuniesz okno poza lico, wyciągniesz (oddalisz) jednocześnie zimno dalej od ogrzanego muru. Im dalej wysuniesz okno (nie bez końca oczywiście :) )tym cieplejsza wnęka okienna, a więc mniejsze straty ciepła. Zobacz, że po prawej niemal cała grubość muru ma temperaturę 20º,a po lewej tylko 1/3.

Gdyby zamontować okno w płaszczyźnie muru, mur szybciej się wychładza, a gdyby wysunąć okno poza lico muru, mur jest cieplejszy - to bardzo istotne dla oszczędności energii. Popatrz, gdzie w jednym i drugim przypadku znajduje się linia np. dla 18ºC. I zauważ przy tym, ile osłonięta ociepleniem jest rama okna wysuniętego, a ile okna pozostawionego w płaszczyźnie. Gdyby w wysuniętym oknie zakryć większą część ramy, izotermy przebiegałyby jeszcze lepiej.

A jeśli chodzi o ochronę przed kondensacją pary - rzecz w tym, żeby zewnętrznej krawędzi muru (te 15ºC), czyli tego miejsca w kółeczku, nie wychładzać nagle zimnem pochodzącym z dużo zimniejszej ramy okna. Po lewej widać, jak na rogu muru temperatura spada nawet do 9ºC pomimo ocieplenia 15 cm, a po prawej widać, że to samo miejsce ma podobną temp. 15ºC (+/-), a na dodatek wewnętrzna krawędź ramy okna ma też tą samą temperaturę.
Poza tym dla okna w płaszczyźnie muru przebieg izoterm jest mocno zakłócony i zimno wnika we wnękę okienną, więc do mieszkania bezpośrednio, zaś izotermy przy wysuniętym oknie "spokojnie" przebiegają wzdłuż płaszczyzny muru i okna i są oddalone od wnęki o grubość ramy, więc tu nie ma jak się wykroplić para. Dodatkowo ochroną jest folia paroszczelna, utrudniająca zetknięcie się ogrzanego powietrza z wychłodzonym od zewnątrz.

Sprawa kondensacji pary na szybie, to już inna historia. Zauważ, że umiejscowienie okna - poza murem, czy w jego płaszczyźnie - nie ma wpływu na przebieg izoterm w pakiecie szybowym. Jest identyczny. Dlatego dwie komory w pakiecie znacznie zapobiegają pojawianiu się pary na wewnętrznej szybie - zewnętrzna szyba jest zimna, zimno przenika do środkowej szyby, ale już nie do wewnętrznej, więc jest dużo cieplejsza, niż w przypadku pakietu 2-szybowego. Jest tu mniejsza różnica temperatur. Do tego ciepłe ramki i jest jeszcze lepiej. Wyobraź sobie teraz jaką temperaturę na tej rycinie miałaby szyba wewnętrzna, gdyby zastosować pakiet 2-szybowy. Wewnętrzna byłaby trochę cieplejsza, niż środkowa teraz, ale bezpośrednio stykałaby się z zimnem pochodzącym od zewnętrznej szyby i zaparowanie gotowe.

Oczywiście dla każdego modelu okna izotermy przebiegają inaczej, a istotne nawet to, ile ramy zakryje ocieplenie. Pod tym względem fajnie wychodzą okna Energeto 5000 - wysokość ramy (po przyldze) 80mm a przy tym bardzo niski profil skrzydła - wystaje ponad ramę 2,5 cm (więc większa szyba 0,5- czyli też cieplej...). Klient w Krakowie zakrył ociepleniem 6 cm ramy. Zgrabnie to wygląda no i korzyści.

Sorry, miało być prosto :D

Zdrówka!
biuro@langer-okna.pl

Timber
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: Timber » ndz lip 08, 2012 7:58 pm

monciak pisze:
Wracając do montaży w Niemcowie to nie ma nakazu takiego montażu ale jest to bardziej cywilizowany kraj i wszyscy stosują się do zaleceń RAL, jak nad pracami czuwa architekt to daję wytyczne co do montażu, jak zrobi się standardowo nie podpisze się pod papierami.
To tak nie do końca, że niema nakazu takiego montażu, ponieważ jako wykonawca jesteś zobowiązany w Niemczech do wykonania montażu według EnEv (Energiesparverordnung)ustawa która jest prawem w niemczech i według "reguł techniki" które mówią, że montaż jednowarstwowy nie jest kompletnym montażem i jeżeli zamontujesz tylko na piankę, a nie masz tego uzgodnione z klientem na piśmie, to masz duży problem i przegrasz przed każdym niemieckim sądem. Temat jest szeroki, jeżeli chodzi o niemcy i trzeba bardzo uważać co się robi, bo według niemieckiego prawa, wykonawca ma obowiązek poinformować klienta o tym, że coś nie jest zgodne z regułami techniki, oczywiście na piśmie, jeżeli klient chce od niego coś co tym regułom nie odpowiada, a do tego zalicza się montaż na samą tylko pianę i kotwy. Generalnie w niemczech wykonawca zawsze ma obowiązek informacji klienta, i jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to jest na przegranej pozycji.

Jeżeli chodzi o tzw. montaż według RAL to jest to zalecenie Rosenheimu i jest to nazwa której mogą używać tylko wykonawcy którzy są według RAL certyfikowani i poddają się okresowym niezapowiedzianym kontrolom na budowie które przeprowadzają inspektorzy z Rosenheimu i dodatkowo spełniają jeszcze dużo innych kryteriów, . W potocznej terminologii dużo ludzi używa pojęcia montaż według RAL, ale reklama z tą nazwą albo oferowanie klientowi montażu RAL nie jest mile widziane przez Rosenheim i firmy które są według RAL certyfikowane. Oczywiście można proponować montaż według zaleceń RAL, ale trzeba je oczywiście znać i stosować, a do tego nie wystarczy wyklejenie fugi taśmami.
Prawdziwa szkoła to warsztat pracy.

MMichal
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: MMichal » ndz sie 26, 2012 8:03 pm

Witam
Timber pisze:
monciak pisze:
Wracając do montaży w Niemcowie to nie ma nakazu takiego montażu ale jest to bardziej cywilizowany kraj i wszyscy stosują się do zaleceń RAL, jak nad pracami czuwa architekt to daję wytyczne co do montażu, jak zrobi się standardowo nie podpisze się pod papierami.
To tak nie do końca, że niema nakazu takiego montażu, ponieważ jako wykonawca jesteś zobowiązany w Niemczech do wykonania montażu według EnEv (Energiesparverordnung)ustawa która jest prawem w niemczech i według "reguł techniki" które mówią, że montaż jednowarstwowy nie jest kompletnym montażem i jeżeli zamontujesz tylko na piankę, a nie masz tego uzgodnione z klientem na piśmie, to masz duży problem i przegrasz przed każdym niemieckim sądem. Temat jest szeroki, jeżeli chodzi o niemcy i trzeba bardzo uważać co się robi, bo według niemieckiego prawa, wykonawca ma obowiązek poinformować klienta o tym, że coś nie jest zgodne z regułami techniki, oczywiście na piśmie, jeżeli klient chce od niego coś co tym regułom nie odpowiada, a do tego zalicza się montaż na samą tylko pianę i kotwy. Generalnie w niemczech wykonawca zawsze ma obowiązek informacji klienta, i jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to jest na przegranej pozycji.

Jeżeli chodzi o tzw. montaż według RAL to jest to zalecenie Rosenheimu i jest to nazwa której mogą używać tylko wykonawcy którzy są według RAL certyfikowani i poddają się okresowym niezapowiedzianym kontrolom na budowie które przeprowadzają inspektorzy z Rosenheimu i dodatkowo spełniają jeszcze dużo innych kryteriów, . W potocznej terminologii dużo ludzi używa pojęcia montaż według RAL, ale reklama z tą nazwą albo oferowanie klientowi montażu RAL nie jest mile widziane przez Rosenheim i firmy które są według RAL certyfikowane. Oczywiście można proponować montaż według zaleceń RAL, ale trzeba je oczywiście znać i stosować, a do tego nie wystarczy wyklejenie fugi taśmami.
Podajecie przykłady od naszych sąśiadów a prwda jest taka, że nasze prawo budowlane mówi podobnie, każdy wykonawca powinien zastosować wszelkie dostępne aktualnie rozwiązania aby jego praca została wykonana zgodnie ze sztuką.

Różnica jest właśnie taka, że TAM się do tego stosują bo jak inspektor zobaczy, że nie to będzie problem z odbiorem a u nas ... jest jak jest :)

Pozdrawiam

murti
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: murti » pn wrz 03, 2012 11:32 am

LANGER pisze: Fotki jeszcze poniżej. Przykład takiej renowacji. 1-rozkuty tynk, aby tylko folia się zmieściła, 2,3,4-przyklejona folia paroszczelna na ramę, uzupełnienie wygrzebanej pianki, 5- przyklejona folia do podłoża, 6- zatynkowanie wnęk, 7- widać? po tygodniu tynk mokry tylko w tym miejscu, gdzie pod spodem jest folia.
A powiedz kolego, czemu mając dostep do ilbrucka nie korzystałes wtedy tutaj z folii z siatka tynkarska ? Nie wygodniej, szybciej, lepiej ?

Awatar użytkownika
LANGER
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: LANGER » pn wrz 03, 2012 12:06 pm

murti pisze:
A powiedz kolego, czemu mając dostep do ilbrucka nie korzystałes wtedy tutaj z folii z siatka tynkarska ? Nie wygodniej, szybciej, lepiej ?
A bo kolego z illbruckiem skończyłem, a użyłem to, co miałem. Bez siatki wygodniej, szybciej, lepiej? Co komu pasuje - ill z siatką nie ma bitumu, a z siatką, czy bez - tynk dobrze się trzyma i nie pęka, jeszcze nigdy nic się z tym złego nie działo... No i bez siatki - ill ma szerszą folię...

Pozdrawiam
biuro@langer-okna.pl

Awatar użytkownika
simteq
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: simteq » wt wrz 04, 2012 1:55 pm

LANGER pisze:
murti pisze:
A bo kolego z illbruckiem skończyłem, a użyłem to, co miałem. Bez siatki wygodniej, szybciej, lepiej? Co komu pasuje - ill z siatką nie ma bitumu, a z siatką, czy bez - tynk dobrze się trzyma i nie pęka, jeszcze nigdy nic się z tym złego nie działo... No i bez siatki - ill ma szerszą folię...

Pozdrawiam
Zapraszam do zapoznania się z ofertą materiałów montażowych w naszym sklepie internetowym: http://simteq.pl/
Oferujemy również materiały do montażu warstwowego.
Pozdrawiam:
Wszystko do okien i drzwi: http://simteq.pl/

Ramzes1
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: Ramzes1 » pn kwie 28, 2014 11:47 am

Możecie mi polecić, któregoś z tych architektów? solidnyarchitekt.pl do zaprojektowania mam wnętrze domku 120m parter + piętro.
Po zdjęciach z ich realizacji widać, że robią nawet najtrudniejsze projekty, ale nie wiem, którego wybrać, akurat do tej roboty.

specjalist89
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: specjalist89 » pn maja 25, 2015 10:21 am

Zgadzam się, że izolacja powinna być wykonana na jak najwyższym poziomie. Przy ocieplaniu mojego domu została uzyta pianka wtryskowo-zalewowa. Charakteryzuje się ogromną szczelnością termiczną, oznacza to że nie ma tam łączeń, przez które zwykle ucieka ciepło. Poza tym pianka jest idealna do każdej powierzchni, każdego kształtu i jest trwała.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”