Sztafeta

technolog_drewna
Czytelnik
Czytelnik

Sztafeta

Post autor: technolog_drewna » pt wrz 21, 2012 9:39 am

Pewnego razu klient, któremu wudawało się, że jest bardzo sprytny, zamiast pojedyńczo, rozesłał jedno zapytanie ofertowe na stolarkę PCV do 20 wiodacych firm w tym miescie, stosujac metodę "wyślij wszystkim od razu".

"Proszę o wycenę okien:
pojedyncze okna stałe:
55w x 250sz
230w x 90sz
200w x 40sz - 6 sztuk
200w x 60sz
120w x 80sz
pojedyncze okna uchylne od góry oraz otwierane do środka:
120w x 80sz
60w x 80sz
Okno balkonowe podwójne z jedną częścią stałą oraz drzwiami uchylanymi z góry oraz otwieranymi do środka. Od wewnątrz budynku lewa część tego okna miałaby być stała.
205w x 180sz
Okno balkonowe poczwórne z dwoma zewnętrznymi częściami stałymi oraz dwoma wewnętrznymi otwieranymi do wewnątrz budynku, oraz jedną z tych dwóch części uchylną.
230w x 360sz
Okna podwójne z jedną częścią uchylną (lewa) oraz drugą otwieraną do wewnątrz budynku.
120w x 210sz
150w x 210sz
Okna plastikowe 5 komorowe w kolorze szarym z zewnątrz, lub opcjonalnie z tym samym kolorem wewnątrz."

Na takie zapytanie większość firm odpowiedziała, że nie bierze udziału w takiej sztafecie. Że każdy szanuje swój czas.
Odpowiedzi były wysyłane w taki sposób, że każdy odpowiadał wszystkim.
Tak więc klient otrzymał wiele odpowiedzi, a każda była uzupełnieniem poprzedniej, z całą lista wysyłkową.

Branża okienna powinna zewrzeć szereg. Nie dołować cen, tylko pilnować minimalnego progu opłacalności.
Ci, co są winni zdołowania rynku, zepsucia klientów, nie są w stanie przetrzymać, lub ich już nie ma.

pozdrawiam
technolog

oknoAD

niiko
Czytelnik
Czytelnik

Re: Sztafeta

Post autor: niiko » sob wrz 22, 2012 10:16 am

Zapomniałeś dodać że podjudzał ewentualnych dostawców iż jest to zamówienie x 2 :)
Ja po prostu dziękuję za udział w przetargu :)

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » ndz wrz 23, 2012 11:59 am

no tak....
.... ale zakładam że te okna potrzebował i pewnie je kupi więc pytanie biznesowe brzmi

"u kogo kupi, kto zarobi i jak pracować z takim klientem"

.. nie chodzi o to by klientowi nos utrzeć ale by zrobić interes z każdym klientem, zresztą klient ma prawo wysyłac gdzie chce a wybierze jego zdaniem najlepszą ofertę. Zresztą jak dla mnie uwielbiam takie przetargi bo sam sposób takiego zapytania mówi wiele o kliencie i o jego preferencjach.

.. trzeba i takim sprzedawać ale jak to już moja tajemnica :D
Dwa razy koła nie wymyślisz...

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pn wrz 24, 2012 10:43 am

Ja zwykle szukam grzecznego pretekstu by podziękować za udział.
ALe zgadzam się - ktoś to jednak zgarnie i jeśli się ma odpowiedni charakter i umijętności to czemu nie..

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » pn wrz 24, 2012 10:41 pm

finlandia pisze:Ja zwykle szukam grzecznego pretekstu by podziękować za udział.
ALe zgadzam się - ktoś to jednak zgarnie i jeśli się ma odpowiedni charakter i umijętności to czemu nie..
.....no i przy takiej "ofertówce" skończy się na na marża x5% albo co gorsza +5% ;) Nie zamknie protokołem w pierwszy dzień, wymieni szybę z "wadą", wymieni zarysowane skrzydło no i wyjdzie na "0". A tu jeszcze 5lat obiecanego darmowego serwisu czeka. No ale robota była, no i trzymało się te "stówki" w ręce :),,,, przeważnie ludzie z takim charakterem i "pomyślunkiem" wygrywają takie zapytania ;),,,, moim zdaniem lepiej zagrać w "trzy karty", przynajmniej jakaś matematyczna szansa zarobku jest :),,, a takie ofertowanie to lepiej sobie darować.

niiko
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: niiko » wt wrz 25, 2012 7:52 am

Naprawdę startujecie w " przetargach " w których jedynym kryterium wyboru jest cena ?

oknoAD

technolog_drewna
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: technolog_drewna » wt wrz 25, 2012 9:03 am

Wszystkie firmy, które nie chciały brać udziału w sztafecie mają już zapewne doświadczenia z takimi klientami.
Trzeba szanować swój czas. Trzeba znać minimalny próg opłacalności swojej działalności.
Trzeba trzymać fason. Nawet jeśli zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie tańszy.
Inaczej ma dealer, który w swojej cenie musi mieć swoją marżę.
Inaczej regionalny mały producent, który sprzedaje detaliście w cenach hurtowych. A potem znika zostawiając bałagan na rynku.

Opowiem pewną historię, która czegoś mnie nauczyła.
Wyceniane było zapytanie na okna PCV. Oferta okazała sie najtańsza. Zastosowno profile ECCO (sześciokomorowe w cenie pięcio).
Klient zaprosił na pomiary sprawdzajace i uzgodnienia. Akceptował i ceny i tani profil. Umowa juz miała być realizowana.
Niespodzianka! Klient z satysfakcją dzwoni, że ma jeszcze tańszą ofertę. Jakiś miejscowy producent.
Po miesiacu błagalnie dzwoni, żeby go poratować, bo zamontowane już okno jest za małe w stosunku do otworu,
montaż bez kotew, z wypełnieniem szczeliny gazetą zamiast styropianu i wszystko zakryte pianką.

Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Pozdrawiam

technolog_drewna
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: technolog_drewna » wt wrz 25, 2012 1:55 pm

finlandia pisze:Ja zwykle szukam grzecznego pretekstu by podziękować za udział.
Ja mam swój "grzeczny" sposób na klienta, dla którego liczy się głównie cena. Wystarczy zadać mu pytanie, jaką kwotę chce przeznaczyć na zakup stolarki.

Awatar użytkownika
RRQ
Ekspert
Ekspert
Kontaktowanie:

Post autor: RRQ » śr wrz 26, 2012 7:32 pm

Panowie.... Panowie....

nie mylmy pojęć klient chce kupić najtaniej JEGO zdaniem najtaniej a wy zaraz profile tańsze i te inne d.... które obniżają cenę. A sprzedał kiedyś ktoś do Skanska, Budimex, Mostostal??? Jak tak to niech mi powie czy w świecie przetargów gdzie ponoć jedynym kryterium jest cena wybrano najtańszego??

No nie bo na najtańszej ofercie nie dało się przeważnie inwestycji zrealizować wiec zerknijcie na sprawę szerzej i pokażcie coś czego inni nie maja (albo nie wiedzą że mają). Trochę kreatywności jak was ktoś do "sztafety" zaprasza zapala wam się zaraz muszę dać najtaniej... To prawda ale najtaniej za usługę spełniającą oczekiwania klienta a nie najtaniej jak waszym zdaniem się da.
Dwa razy koła nie wymyślisz...

niiko
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: niiko » czw wrz 27, 2012 7:12 am

A czego nie można wykonać na najtańszych profilach , w ofercie przedstawionej na początku ?
Zarówno swoje szanse jak i ich brak trzeba oceniać realnie .
Czy wysłanie tej oferty jednocześnie do kilkunastu punktów ,przy jednoczesnym braku zainteresowania produktem i usługą , świadczy o tym że klient szuka produktów najwyższej jakości ?

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » pn lis 05, 2012 11:02 am

-
Ostatnio zmieniony pn lis 05, 2012 11:06 am przez Jacek Placek, łącznie zmieniany 2 razy.
"śmiertelny" wróg hipokrytów oraz hipokryzji.

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » pn lis 05, 2012 11:03 am

technolog_drewna pisze:Pewnego razu klient, któremu wudawało się, że jest bardzo sprytny, zamiast pojedyńczo, rozesłał jedno zapytanie ofertowe na stolarkę PCV do 20 wiodacych firm w tym miescie, stosujac metodę "wyślij wszystkim od razu".

"Proszę o wycenę okien:
pojedyncze okna stałe:
55w x 250sz
230w x 90sz
200w x 40sz - 6 sztuk
200w x 60sz
120w x 80sz
pojedyncze okna uchylne od góry oraz otwierane do środka:
120w x 80sz
60w x 80sz
Okno balkonowe podwójne z jedną częścią stałą oraz drzwiami uchylanymi z góry oraz otwieranymi do środka. Od wewnątrz budynku lewa część tego okna miałaby być stała.
205w x 180sz
Okno balkonowe poczwórne z dwoma zewnętrznymi częściami stałymi oraz dwoma wewnętrznymi otwieranymi do wewnątrz budynku, oraz jedną z tych dwóch części uchylną.
230w x 360sz
Okna podwójne z jedną częścią uchylną (lewa) oraz drugą otwieraną do wewnątrz budynku.
120w x 210sz
150w x 210sz
Okna plastikowe 5 komorowe w kolorze szarym z zewnątrz, lub opcjonalnie z tym samym kolorem wewnątrz."

Na takie zapytanie większość firm odpowiedziała, że nie bierze udziału w takiej sztafecie. Że każdy szanuje swój czas.
Odpowiedzi były wysyłane w taki sposób, że każdy odpowiadał wszystkim.
Tak więc klient otrzymał wiele odpowiedzi, a każda była uzupełnieniem poprzedniej, z całą lista wysyłkową.

Branża okienna powinna zewrzeć szereg. Nie dołować cen, tylko pilnować minimalnego progu opłacalności.
Ci, co są winni zdołowania rynku, zepsucia klientów, nie są w stanie przetrzymać, lub ich już nie ma.

pozdrawiam
technolog

Widzę że Panie Technolog nawołujesz do zmowy cenowej :(
Zwracam uwagę, że nawet nawoływanie do takich "zwarć szeregów i niedołowamia cen" jest surowo karane przez stosowne Komisje antymonopolowe w UE, jak również przez nasz rodzimy UOKiK.
Patrz na podobne zmowy szybiarzy, ubiegłoroczne kary dla okuciowców, w tym roku zdaje się Gerda dostała w tyłek za porozumienie cenowe ze swoimi topowymi dealerami.
Radziłbym ostrożność i odrzucenie złych emocji ... konkurencja nie śpi, stosowne urzędy też. :evil:

Jacek.

JP

tomi
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: tomi » śr lis 07, 2012 9:26 am

hmm to co robią te instytucje gdy adwokaci, notariusze i inne korporacje zawodowe ustalają swoje cenniki? czy ustalanie cen minimalnych zapewniających godziwy zarobek jak i należyte wykonanie usługi jest aż tak karygodne?

pozdrawiam i życzę miłego dnia

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » czw lis 08, 2012 7:15 am

Co wspólnego ze zmową cenową ma ignorowanie oferty ? Oprócz znajomości branży okiennej przydaje się też czasami , choć podstawowa znajomość prawa .

Horyzont
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Horyzont » czw lis 08, 2012 2:07 pm

Jak dla mnie to forumowicz skromnie prosi tylko pozostałych o nie sprzedawanie poniżej progu opłacalności. A na stosowanie cen dumpingowych nie ma przypadkiem paragrafu? Rozumiem, że robienie poniżej kosztów z zamiarem wycięcia konkurencji jest spoko. Dlaczego więc, przy wejściu nowego operatora sieci komórkowych ma on inne stawki niż konkurencja? Po to, żeby nie zaniżał cen w celu wycięcia przeciwników.

danios1
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: danios1 » czw lis 08, 2012 4:03 pm

Ja tam się temu klientowi nie dziwię, że tak zrobił i wysłał do wielu, po to ta funkcja w Outlooku jest, żeby sobie życie ułatwić.
A jak znajdzie tanią i dobra ofertę to tylk ojego szczęście.
Jakiś czas temu szwagier zaproponował mi, żebym zrobił wycenę na wymianę stolarki PCV w Pile (ja pracuję w Poznaniu) dla ułatwienia podesłał mi już zrobione przez pilskie firmy wyceny, co bym wiedział jak wycena "ma wyglądać"
Wierzcie mi, że jak zobaczyłęm te wyceny, to szczena mi opadła, nie dość, że musiałbym zrezygnować z całego rabatu kupieckiego jaki mam u producenta, to jeszcze musiałbym dołożyć, nie wspominając o kosztach montażu i dojazdu do Piły skromne 100 km przynajmniej 2 razy a jak z obróbka to nawet 3, taniej by chyba hotel tam wypadł. Ale do czego zmierzam, jak ktoś ma tańszego producenta to i taniej może okna sprzedawać a relacje cenowe między stolarką w takiej Pile a Poznaniu czy innym miejscu jest niporównywalna.
Podsumowując niech klienci się pytaja gdzie chcą i wykorzystują narzędzia jakie im w ręce wpadają, a my starajmy się rzetelnie te oferty przygotowywać, zachwalać i dbać o to aby to co w ofercie napisaliśmy było zgodne z rzeczywistością, wtedy jeśli wycena będzie realna, tzn i my zarobimy i klient nie straci, to może wreszcie ryunek stolarki PCV i Aluminium wróci na jakiś konkretny poziom. I tutaj z pełna świadomością namawiam do zmowy cenowej!!!!!!!! Niech te ceny będą realne a nie takie, żeby złapać klienta i wcisnąć mu shit a do tego liczyć w firmie, że z tych groszy uda się przetrwać do następnego super kontraktu.

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » czw lis 08, 2012 9:00 pm

kuba8883 pisze:Co wspólnego ze zmową cenową ma ignorowanie oferty ? Oprócz znajomości branży okiennej przydaje się też czasami , choć podstawowa znajomość prawa .
@kuba8883
Gdybyś choć przez chwilę zastanowił się nad tym co opisywałem , to nie musiałbyś pozostawiać takiego smrodliwego bąka w temacie :evil:
Dla Twojego zrozumienia; komentowałem wypowiedz dotyczącą "zwarć szeregów i niedołowamia cen", nie pisałem nic o ignorowaniu oferty , ... chyba że coś przegapiłem ... "prawniku" :lol:
Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia nt zmów cenwych, to gorąco zapraszam do dalszej dyskusji.

Mimo wszystko miłego wieczoru.
Jacek.

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » wt lis 13, 2012 7:40 am

Jacek Placek
Jak słusznie zauważyłeś , rzeczywiście z wykształcenia jestem prawnikiem ......
Nie jestem nauczycielem , a tym bardziej darmowym , abym miał wyjaśniać Ci , choćby niektóre przesłanki konieczne do tego , by w ogóle można rozważać zaistnienie zmowy cenowej . Widzę po Twoich wypowiedziach jak szeroka i rozległa jest Twa wiedza i zainteresowania . Niestety nie zawsze idzie to w parze z jej poziomem .
Niestety , sposób prowadzenia przez Ciebie dyskusji i nachalna maniera do sprowadzania twojego interlekutora do swojego poziomu , to nie moja bajka .
Wybacz , ale dalszą dyskusję z tobą uważam za bezcelową .

Awatar użytkownika
Jacek Placek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Jacek Placek » wt lis 13, 2012 8:03 am

kuba8883 pisze:Jacek Placek
Jak słusznie zauważyłeś , rzeczywiście z wykształcenia jestem prawnikiem ......
Nie jestem nauczycielem , a tym bardziej darmowym , abym miał wyjaśniać Ci , choćby niektóre przesłanki konieczne do tego , by w ogóle można rozważać zaistnienie zmowy cenowej . Widzę po Twoich wypowiedziach jak szeroka i rozległa jest Twa wiedza i zainteresowania . Niestety nie zawsze idzie to w parze z jej poziomem .
Niestety , sposób prowadzenia przez Ciebie dyskusji i nachalna maniera do sprowadzania twojego interlekutora do swojego poziomu , to nie moja bajka .
Wybacz , ale dalszą dyskusję z tobą uważam za bezcelową .
@kuba8883
AMEN :wink:
Jacek.

PS1
Ponownie personalne "popierdy" :(
Ale pomimo tego, jeśli zdecydujesz się jednak napisać coś w temacie, to jestem do Twojej dyspozycji .. " prawniku" :lol:

PS2
"Jak słusznie zauważyłeś , rzeczywiście z wykształcenia jestem prawnikiem ......"
Jak czytam powyżej, to nieźle się dowartościowujesz (wskutek braku merytorycznych argumentów?) , ... zatem intelektualna brzytwo zwracam uwagę, że "prawniku" pisałem w cudzysłowu :wink:
Fakt że nie zauważyłeś :wink: mojej aluzji, oraz brak merytorycznych treści Twoich wypowiedzi, faktycznie uniemożliwia dalszą dyskusję w zadanym temacie.

Awatar użytkownika
panienka_z_okienka
Czytelnik
Czytelnik

!

Post autor: panienka_z_okienka » pt lis 30, 2012 9:57 am

oto jakiego maila sprezentował Nam ostatnio jeden z klientów :
"Szanowni Państwo,

uprzejmie dziękuję Państwu za przesłanie oferty. Byliście Państwo jedną z 46 firm, w których w listopadzie br. złożyłem identyczne zapytanie ofertowe. Ostatecznie zdecydowałem się na profil VEKA - zwycięska oferta zaproponowała bezapelacyjnie najlepsze warunki finansowe za materiały (zestaw okien, nawietrzaki i parapety) i montaż, w porównaniu do pozostałych oferentów.
Dzięki Państwa odpowiedziom oraz przesłanym ofertom uzyskałem szeroki i przejrzysty przegląd lokalnego rynku w tym zakresie, widoczny zwłaszcza po zestawieniu wszystkich firm i warunków złożonych mi przez nie ofert w jednym pliku. Przyznaję, że nie zdawałem sobie sprawy, że w naszym mieście różnice za materiały mogą wynieść kilkaset złotych dla kompletu okien balkonowych, podobne różnice są za usługę montażu.
W związku z powyższym uprzejmie zapytuję: czy byliby Państwo zainteresowani pozyskaniem wspomnianego zestawienia, które jak sądzę, jest bardzo przydatne chociażby przy dokonywaniu samooceny konkurencyjności Państwa firmy na rynku lokalnym. W razie zainteresowania z Państwa strony proszę o stosowny e-mail - udzielę wówczas szczegółowych informacji o zawartości pliku z zestawieniem.
z pozdrowieniami i życzeniami wielu zleceń, "

dodam, że oczywiście nic nie ma za darmo i Pan życzy sobie 50 zł za udostępnienie listy :lol:
dodam że te 46 firm obejmowało jedno miasto ! branża kwitnie :wink:

szok !

spec84
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: spec84 » pt lis 30, 2012 4:07 pm

To można odpisać Panu, czy ma np dokładna analizę montaży. Tzn. z jakich materiałów (nazwy np pianek), w jakiej technologii, ile kotew / wkrętów na cm profila, jak z podładkami nośnymi i dystanoswymi. Ciekawe co odpisze :)

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”