Jakich taśm używacie

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Jakich taśm używacie

Post autor: finlandia » pn gru 10, 2012 2:26 pm

Mam do Was, praktyków pytanie:
- jakich taśm używacie do montażu warstwowego i dlaczego?
Ideą tego montażu jest maksymalna szczelnosć połączenia, dlatego na filmach instruktażowych widać tak dużo kleju łączącego taśmy z murem. Wiadomo że to wymaga jednak wyrównanych otworów.

Ja używam taśm z paskiem butylu. Do przyklejenia do ściany stosuję primer z puszki, czasem klej z tuby.
Ale czy ktoś z Was praktykuje taśmy z siatką tynkarską? Wydaje się to najszybsze, najbardziej praktyczne w użyciu. Ale właśnie... trochę nie do końca idzie w parze z tą szczelnością..

oknoAD

MMichal
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Re: Jakich taśm używacie

Post autor: MMichal » ndz gru 23, 2012 10:58 am

Witam

finlandia - 2 tygodnie od Twojego posta, ponad 300 odwiedzini i ... 0 odpowiedzi - jestem wstrząśnięty - może nikt nie stosje ?

ja zalecam zawsze dobieranie taśm to danej budowy, nie można podać jednej uniwersalnej i dobrej metody/rodzaju taśmy.

Klejenie do ramy pomijam ... albo nie bo jak się zrobiło zimno i wilgotno to pojawiły się problemy, temperatura do stosowanie taśm to min +5 stopni jak jest mniej profile/ramy robią się "mokre" i jak do tego kleić taśmy ? cięzko :/

Klejenie do muru - optymalne rozwiązanie - butyl lub trwale elastyczny klej, czasami taśmy trzeba kleić do styropianu - i tutaj TYLKO klej do styropianu - nie można zastosować butylu - ten przypadek ma często mniejscy przy taśmach zewnętrznych, wewnętrzne w zdecydowanej większości przypadków klejone są do muru.

Siatka - rozwiązanie szybsze ale jak słusznie napisałeś czy aby tak samo szczelne ? ja zalecam butyl ewentualnie klej.

Pozdrawiam

kamilstar
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kamilstar » ndz gru 23, 2012 7:45 pm

Daj system z HILTI. Całkiem proste. Różowe od wew.białe od zew. Klej w kiszkach i lepisz do wszystkiego.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » czw gru 27, 2012 11:04 am

Też byłem zaskoczony brakiem odpowiedzi.. Ale cóż, taki jest poziom naszej świadomości. Pocieszam się że w innym wątku wyszło, że na Zachodzie w grę wchodzi TYLKO montaż warstwowy:
http://www.forum.oknonet.pl/viewtopic.p ... 29&p=72738
U mnie w tym roku też mam wzrost takich montaży o kilkaset procent;) i to na życzenie Klientów (bez namawiania z mojej strony)
Dwa tygodnie temu pytałem na szybko, bo byłem przed montażem. A im dalej w las tym więcej drzew. Czyli im więcej tego robię, tym więcej wątpliwości.

Byłem zwolennikiem taśm jednej z firm - droższej, z paskami butylu i paskiem kleju uniwersalnym dla różnych opcji (czyli przyklejania na ramę jak i pod ramę).
W praktyce było to pianowanie, ręczne dociśnięcie taśmy wewnętrznej do muru i w miarę się to trzymało - pasek butylu trzymał się muru, resztę łapała zasychająca pianka. Od zewnątrz stosowałem zawsze ten primer o konsystencji miodu, mozolnie nakładany pędzlem.

loose
Małomówny
Małomówny

Post autor: loose » ndz gru 30, 2012 9:48 pm

Ja używam illbrucka. Z zewnątrz stosuje z reguły taśmę rozprężną a od środka taśmę paroizolacyjną z butylem do tego dosyć często bloki podparapetowe. PS. finlandia ten Primer można kupić w sprayu dużo wygodniej się aplikuje i wydaje mi się że jest wydajniejszy. Używałem też Wurtha ale wewnętrzne taśmy mają do kitu bo mają taką śliską folie i się zwijają. Bardzo niewygodne do wyklejania. Pozdrawiam

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pn gru 31, 2012 10:19 am

Primer w sprayu - wygodny. Owszem. Ale przy podobnej cenie ma pojemność ok 400ml, a puszka 1 litr. Tyle że wygoda niewspółmierna i może faktycznie da się zrobić dłuższy ślad.. ale nie o spryskanie tu chodzi a o szczelność.
No właśnie - SZCZELNOŚĆ. Ta jest dziś akcentowane przy montażu warstwowym. Zabezpieczenie przed wilgocią schodzi na drugi plan.

Moje obawy są takie, że taśmy z butylem (też głównie ich do tej pory używałem) wymagają na prawdę równych ścian. Podobnie jak taśma rozprężna od zewnątrz (szczerze mówiąc, to jestem wrogiem tego rozwiązania), bo to wcale nie jest ani wygodne, ani skuteczne:
Załączniki
DSC00985 cieply montaz z tasmami MINI.JPG
Cały urok taśmy rozprężnej psują nierówne ściany.
(10.56 KiB) Nie pobierany

oknoAD

MMichal
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: MMichal » pt sty 04, 2013 10:41 am

Witam
finlandia pisze:.. ale nie o spryskanie tu chodzi a o szczelność.
No właśnie - SZCZELNOŚĆ. Ta jest dziś akcentowane przy montażu warstwowym. Zabezpieczenie przed wilgocią schodzi na drugi plan.

Moje obawy są takie, że taśmy z butylem (też głównie ich do tej pory używałem) wymagają na prawdę równych ścian. Podobnie jak taśma rozprężna od zewnątrz (szczerze mówiąc, to jestem wrogiem tego rozwiązania), bo to wcale nie jest ani wygodne, ani skuteczne:
Przy stosowaniu taśm/folii otrzymujemy połączenie SZCZELNE - zarówno na wilgoć jak i na przewiewy/wiatr, dokładne doleganie do ściany taśm to podstawa.
finlandia - ten montaż ze zdjęcia to Twój ? - w takim przypadku to ja bym na 100% dawał folię a nie taśmę rozprężną albo .... przed montażem równał ościeże :)
Niedawno byłem na montaży gdzie miała być zastosowana taśma 3w1 ale ościeża wyglądały podobnie dodatkowo były nierówne wymiery na wysokości więc sytuacja wymusiła zastosowania folii i pianki montażowej ale pomimo zastanych trudności montaż wykonano jak najbardziej prawidłowo - SZCZELNIE :D

Pozdrawiam

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt sty 04, 2013 1:28 pm

Nieeee, to moja "oświecona konkurencja", co to wypromowała najładniejsze okna z cienkim zgrzewem i profil barwiony w masie pod okleiną.. Jak widać w ich najnowszym oknie nie ma nic z tych rzeczy.
Ja taśmę rozprężną stosuję praktycznie tylko na węgarkach.

MMichal
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: MMichal » pt sty 04, 2013 2:58 pm

Witam
finlandia pisze:Nieeee, to moja "oświecona konkurencja", co to wypromowała najładniejsze okna z cienkim zgrzewem i profil barwiony w masie pod okleiną.. Jak widać w ich najnowszym oknie nie ma nic z tych rzeczy.
Ja taśmę rozprężną stosuję praktycznie tylko na węgarkach.

...ufffff :)

bo już się przestraszyłem :p

i słusznie ja też jestem za stosowaniem ich właśnie między węgarkiem a oknem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » sob sty 05, 2013 12:50 pm

Witam kolegów z branży.

ja pracuję na rynku niemieckim i tam ciepły montaż to standard.

Jeśli chodzi o nowe budowy to montujemy tylko na rozprężki 3w1. I jest to naprawdę świetne i bardzo szybkie rozwiązanie. Oczywiście ościeża muszą być wyrównane i to sobie zastrzegam w umowach z klientami. Pracując na taśmach 10-20 mamy całe 10mm na stronę na równanie małych różnic w gładkości ościeża.

Jeśli chodzi o okna z węgarkami to od zewnątrz do węgarka daję wąską rozprężkę a od środka folię bez butylu i kleję ją na klej w "kiełbasach". Folia z butylem wymaga gładkich ścian a klej kiełbasiany wypełnia wszelkie nierówności.

Na dole pod parapet niezależnie od rodzaju budowy dajemy folię Alubutylową klejoną na primer. Choć w sumie primer pełni tu rolę przygotowania podłoża a nie kleju.

cały towar biorę a Illbrucka bo daje mi dobre ceny a marka produktu jest rozpoznawana w całej Europie.
Moje posty przedstawiają moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nimi godzić.

Pozdrawiam normalnych.

kamilstar
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kamilstar » wt sty 08, 2013 10:18 pm

Jedyny sensownie piszący w tym temacie to GRABICAK. Od razu widać, że zna się na rzeczy.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt lut 05, 2013 11:57 am

Miałem szczer intencje by na Budmie pogadać sobie trochę z dostawcami materiałów do uszczelnień - nie udało mi się.. i moja wiedza pozostała na starym poziomie.. :(

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » wt lut 05, 2013 4:18 pm

Grabicak pisze:Witam kolegów z branży.

ja pracuję na rynku niemieckim i tam ciepły montaż to standard.

Jeśli chodzi o nowe budowy to montujemy tylko na rozprężki 3w1. I jest to naprawdę świetne i bardzo szybkie rozwiązanie. Oczywiście ościeża muszą być wyrównane i to sobie zastrzegam w umowach z klientami. Pracując na taśmach 10-20 mamy całe 10mm na stronę na równanie małych różnic w gładkości ościeża.

Jeśli chodzi o okna z węgarkami to od zewnątrz do węgarka daję wąską rozprężkę a od środka folię bez butylu i kleję ją na klej w "kiełbasach". Folia z butylem wymaga gładkich ścian a klej kiełbasiany wypełnia wszelkie nierówności.

Na dole pod parapet niezależnie od rodzaju budowy dajemy folię Alubutylową klejoną na primer. Choć w sumie primer pełni tu rolę przygotowania podłoża a nie kleju.

cały towar biorę a Illbrucka bo daje mi dobre ceny a marka produktu jest rozpoznawana w całej Europie.
Aż radość serce ściska - niby kraje sąsiadujące a technicznie przepaść. W Polsce panuje w większości tylko teoria - tylko świadomy i wyedukowany klient decyduje się na taki sposób montażu - reszta to bitka o cenę za towar i robotę więc taki montaż nie idzie w parze z niską ceną

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » sob mar 16, 2013 11:55 am

Tytułem uzupełnienia - Uczestniczyłem niedawno w szkoleniu firmy ISO-Chemie. super produkty w niezłych cenach. A ich rozprężka ISO-Bloco One wydaje się być najszczelniejszym produktem na rynku. Właśnie zamówiłem pierwszą dostawę i w przyszłym tygodniu będziemy montować.
Moje posty przedstawiają moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nimi godzić.

Pozdrawiam normalnych.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob mar 16, 2013 1:06 pm

Grabicak pisze:Tytułem uzupełnienia - Uczestniczyłem niedawno w szkoleniu firmy ISO-Chemie. super produkty w niezłych cenach. A ich rozprężka ISO-Bloco One wydaje się być najszczelniejszym produktem na rynku. Właśnie zamówiłem pierwszą dostawę i w przyszłym tygodniu będziemy montować.
Jesteś praktykantem, to powiedz mi (nie montowałem na samej taśmie) - takie okno trzyma się po zamontowaniu tak samo stabilnie jak na piance?
Czy jednak widać jakąś różnicę i np. okno na samej taśmie "wypadłoby" z otworu, bo jak wiadomo pan Czesio nie jedno okno na samą piankę zamontował i się trzyma :D
Ps. PROSZĘ NIE BRAĆ PRZYKŁADU Z PANA CZESIA!:) To rozważanie czysto teoretyczne.

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » sob mar 16, 2013 3:23 pm

Okno zamontowane na pianę trzyma mocniej. Ale też nie należy popadać w przesadę. Miałem już (wątpliwą) przyjemność wyrywania okna zamontowanego na rozprężkę i nie było lekko. Rozprężona taśma jakoś tak się wulkanizuje i klei się do muru (nazewnictwo procesu to moja kreatywna twórczość - po prostu próbuję opisać to co widziałem).

W mojej subiektywnej ocenie montaż na rozprężkę to montaż tylko dla dobrych okien. Przy piance jesteśmy w stanie naprężyć wyłuczoną ramę i montażem wyprostować okno. Przy taśmie rozprężnej jest trochę trudniej. (ale da się zrobić). Opisuję tu oczywiście sytuacje skrajne bo większość okien jest zwyczajnie prosta ale wiadomo że przy dużej ilości musi (statystycznie rzecz biorąc) czasem coś takiego się przytrafić.

Na taśmę montowaliśmy już naprawdę duże konstrukcje, drzwi balonowe, wejściowe, suwane i nie ma z tym problemów. A montaż to naprawdę sama przyjemność. Moi monterzy takie montaże lubią najbardziej.

Pozdrawiam normalnych.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob mar 16, 2013 7:06 pm

Widzę w Twoich słowach potwierdzenie własnych przypuszczeń :) że jednak trzyma słabiej. Przynajmniej na początku, bo z czasem, jak pianka się "zdegraduje" to pewnie te właściwości się zmienią w drugą stronę.

Owszem, też zauważyłem, że taśma rozprężna tak się "wulkanizuje" że gorzej ją wyczyścić z ościeżnicy niż piankę.
Krzywe okna? Żartujesz?:D Mało kogo stać na publiczne przyznanie się do tego. W końcu wszyscy mają "najlepsze", a kurczę - ja nie widzę "krzywizn" ale mój monter owszem i on zwykle nie przepuszcza ugięcia większego niż 1mm.
Ps. Też byłem na tym Iso-Chemie. Pozdrawiam:)

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » ndz mar 17, 2013 12:45 pm

Aj jak są krzywe ościeża, ekipa budująca zawinęła się z budowy i zachodzi konieczność prostowania ościeży czy wypełniania nierówności to co do tego używacie, jakiego materiału :?:

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » ndz mar 17, 2013 6:48 pm

Moi monterzy używają zwykłych zapraw tynkarskich z domieszką "schnellbindera". W godzinę jest już twarde i gotowe do montażu okna.

Pozdrawiam normalnych.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn mar 18, 2013 8:02 am

Tą zaprawą cementową jest produkt BAUMITu :?:
Jaką to ma konsystencję - jak zaprawa tynkarska :?:

:lol: :lol: :lol: Kto to w Polsce stosuje :?:
Ja widziałem równanie tynkiem gipsowym GOLDBANDEM czy MP75 - co ty na to :?:

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » pn mar 18, 2013 9:47 am

Kuba N. pisze:Tą zaprawą cementową jest produkt BAUMITu :?:
Jaką to ma konsystencję - jak zaprawa tynkarska :?:

:lol: :lol: :lol: Kto to w Polsce stosuje :?:
Ja widziałem równanie tynkiem gipsowym GOLDBANDEM czy MP75 - co ty na to :?:
Trudno mi się wypowiedzieć na polskie realia bo zaprawy tynkarskie (ze względu na cenę i wygodę) kupuję w Niemczech.
Goldband i MP są dobre ale za wolno wiążą. Trzeba więcej czekać zanim można wejść z montażem okien.

Pozdrawiam normalnych.

loose
Małomówny
Małomówny

Post autor: loose » pn mar 18, 2013 10:29 pm

Może będzie to głupie pytanie ale jak to mówią "kto pyta ten jest ;)". Co z prawidłowym wyklinowaniem okna przy rozpręznej 3 w 1? Jak to wygląda od strony praktycznej. Ja robię najczęściej z folię z butylem + primer /piana/ rozprężna - doły alubutylowa. Chłopaki się przyzwyczaili do takiego sposobu montażu. Często też udaje mi się przekonać klienta na bloki podparapetowe na dół. Z góry dzięki za info o klinowaniu.

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » wt mar 19, 2013 11:03 am

Ja nie klinuję. Montuję śrubami które nie wymagają klinów.

Pozdrawiam normalnych.

JanMolski
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: JanMolski » pt maja 08, 2015 9:56 am

Ja używam od 2 lat taśm do ciepłego montażu polskiego producenta , to te:
http://budujesz-potrzebujesz.pl/25-tasm ... tazu-okien
Dają mi bardzo dobre warunki.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob maja 09, 2015 10:30 am

A ja te budujesz coś tam uważam za firmę spamującą wszelkie możliwe fora i z założenia takie firmy omijam szerokim łukiem.

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » ndz maja 10, 2015 12:13 pm

finlandia pisze:A ja te budujesz coś tam uważam za firmę spamującą wszelkie możliwe fora i z założenia takie firmy omijam szerokim łukiem.

Nie tylko fora. Wysyłają też spam do firm które na tych forach się wypowiadają.

Pozdrawiam normalnych.

Matyjasik
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Matyjasik » pt maja 26, 2017 9:59 am

Ja na budowie często używam taśmy butylowe i taśmy ochronne, malarskie, wszystko kupuje od importera z Włoch, bo taniej, tutaj: http://www.progress-tapes.pl/pl/oferta/tasmy-butylowe

w0dnik
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: w0dnik » sob cze 03, 2017 8:11 pm

Szczerze powiedziawszy to nie zwracam na to do konca uwagi. Biore jakie akurat maja w sklepie na stanie.

geilefenster
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: geilefenster » ndz cze 04, 2017 4:19 pm

Tremco Illbruck to absolutnie najlepszy dostawca chemii . Oni w swoich zakladach produkuja rowniez dla innych dostawcow jak np WÜRTH i inni znani w tej branzy ale oczywiscie w innej jakosci . NIektorzy dostawcy poprostu oszczedzaja na materiale i zamawiaja u nich material o nizszej zawartosci chemii .
W Polsce rowniez produkuja tasmy . Zakupujac jednak material montazowy w celu wykonania montazu na terenie Niemiec sprawdzajcie czy dany material ma dopuszczenie do rynku niemieckiego . Niektore produkty sa produkowane z przeznaczeniem na Europe wschodnia .

Time
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: Time » pn cze 05, 2017 1:34 pm

Potwierdzam co kolega wyżej pisze. Należy uważać podczas montażu na rynku niemieckim. Podobno tylko Illbruck ma dopuszczenie przez tamtejszy instytut. Oczywiście u pana Hansa w domku raczej to nie będzie obchodzić, ale przy jakiejś inwestycji, gdzie jest kierownik budowy możemy mieć nie lada problem.
Na tym przykładzie ładnie widać, że w przeciwieństwie do tego co nam się próbuje wmawiać kapitał jednak ma narodowość. Niemcy bronią swojego rynku i uważam, że powinniśmy się tego od nich uczyć.

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » pn cze 05, 2017 2:17 pm

Time pisze:
pn cze 05, 2017 1:34 pm
Potwierdzam co kolega wyżej pisze. Należy uważać podczas montażu na rynku niemieckim. Podobno tylko Illbruck ma dopuszczenie przez tamtejszy instytut.
Pitolicie Hipolicie. Robimy na dowolnych produktach. Np na niemieckim IsoChemie albo Polskim AiB. Nikt się nie czepia. To my jako fachowcy mamy zdecydować co i czym robimy i przejąć za to odpowiedzialność. Oczywiście zdarzają się rzadkie przypadki kiedy inwestor na etapie projektowania określa jaki ma być typ montażu (np bez piany PU) ale jeszcze nigdy nie określono mi jaki ma być producent komponentów.
Obowiązuje nas "Montage unter Beachtung der anerkannter Regel der Technik" czyli montaż wg uznanych reguł techniki a nie wg wybranych producentów. Jako doświadczeniu w montażu warstwowym fachowcy wybraliśmy sobie "perełki" od każdego dostawcy. W swojej ofercie korzystamy i z Illbrucka, i ISO Chemie i z AIB i z VBH i SFS i Knelsena i Soudala i jeszcze pewnie kilku innych o których zapomniałem.
Time pisze:
pn cze 05, 2017 1:34 pm
Na tym przykładzie ładnie widać, że w przeciwieństwie do tego co nam się próbuje wmawiać kapitał jednak ma narodowość. Niemcy bronią swojego rynku i uważam, że powinniśmy się tego od nich uczyć.
A tu zgadzam się z tobą w pełnik. Szacunek do lokalnych marek mają naprawdę rozwinięty!!

Pozdrawiam normalnych.

Time
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: Time » wt cze 06, 2017 10:58 am

Grabicak pisze:
pn cze 05, 2017 2:17 pm
Pitolicie Hipolicie. Robimy na dowolnych produktach. Np na niemieckim IsoChemie albo Polskim AiB. Nikt się nie czepia. To my jako fachowcy mamy zdecydować co i czym robimy i przejąć za to odpowiedzialność. Oczywiście zdarzają się rzadkie przypadki kiedy inwestor na etapie projektowania określa jaki ma być typ montażu (np bez piany PU) ale jeszcze nigdy nie określono mi jaki ma być producent komponentów.
Obowiązuje nas "Montage unter Beachtung der anerkannter Regel der Technik" czyli montaż wg uznanych reguł techniki a nie wg wybranych producentów. Jako doświadczeniu w montażu warstwowym fachowcy wybraliśmy sobie "perełki" od każdego dostawcy. W swojej ofercie korzystamy i z Illbrucka, i ISO Chemie i z AIB i z VBH i SFS i Knelsena i Soudala i jeszcze pewnie kilku innych o których zapomniałem.
Jeśli powielam plotki to przepraszam, ale słyszałem to od dużej hurtowni z takimi materiałami jako przestroge. Osobiście się z tym nie spotkałem i montujemy na czym nam pasuje, ale to u polskich rodzin zwykle.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”