Narzut na okna

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Narzut na okna

Post autor: BUD » sob sty 12, 2013 12:36 pm

Witam.
Dłuższy czas zajmujemy się tylko stolarką aluminiową.
Z pewnych względów chcemy uruchomić salon sprzedaży okien PCV drzwi oczywiście też, poprostu wszystko dla klienta indywidualnego.
Biorąc pod uwagę, że większość producentów cennki ma podobne i rabaty od nich też są zbliżone,
pytanie kieruję o wysokość narzutu jaki przyjmujecie dla siebie albo prościej ile do okna do swojego zakupu? :?:

oknoAD

kruk2
Małomówny
Małomówny

Re: Narzut na okna

Post autor: kruk2 » sob sty 12, 2013 8:27 pm

jeżeli narzucisz ok. 10%- 15% to masz szansę rozwinąć sprzedaż i w konsekwencji mieć klientów z polecenia (oczywiście jeżeli zapewnisz odpowiednie poziom obsługi). Jak mówią lepiej mała łyżeczką i powoli .. :wink:

fafik
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: fafik » sob sty 12, 2013 9:34 pm

o ile zrobisz narzut 35-50% będziesz miał na kawę dla klienta,telefon do klienta po montażu i gratis regulacje.Wtedy będziesz postrzegany jako "przyajazna,rzetelna firma dbająca o klienta"
Myśl jak coś piszesz - Twoje informacje czyta przyjaciel , ale i wróg

pomocnik
Małomówny
Małomówny

Post autor: pomocnik » ndz sty 13, 2013 1:53 pm

10-15% - przecież to bezsensu.
Plastiki są tanie, dorzucisz do okna za 500zł w hurcie 50zł????

oknohit
Małomówny
Małomówny

Post autor: oknohit » ndz sty 13, 2013 3:01 pm

W detalicznych sprzedażach narzut miedzy 20%-35% i się sprawdza średnio 28% . Czyli mieszkania 3 do 7 okien 28% narzutu domki stan surowy wartość 12tyś do 17000tyś narzut około 25%. Duże zlecenia okna, drzwi, brama można zejść do 20% . Zarabia się też na montażu!!!
Marże poniżej 20% to tylko duże inwestycje przetargi ale raczej to nie nasza specjalność.

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » ndz sty 13, 2013 8:55 pm

Dzięki za odpowiedzi.
Ostatnio sprawdziłem na razie dwa miejsca i normalnie mnie zaskoczyli.
Ceny jakie zaproponowali to wychodziło ok. 5% narzutu.
Jeden ale tu informacja od klienta więc wiadomo chcąc ugrać cenę mógł delikatnie mijać się z prawdą ale wyszło 10%.
Czyżby był aż taki bezróch w PCV żeby za wszelką cenę sprzedać kilka okien?

Średnio dobry salon ile powinien sprzedać okien (rocznie lub miesięcznie)?, wiadomo zależy w jakim okresie.

oknoAD

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pn sty 14, 2013 8:20 pm

Przychodzi facet do mechanika:
panie a ile zarabia pan na pompowaniu kół? - 50 zł brzmi odpowiedź
a za powietrze to ile pan płaci ? i jaki narzut na robociźnie ?- za powietrze to 1 zl ale pompkę musiałem kupić mówi mechanik
a opłaca sie tak pompować? - ile kól musi pan dziennie napompować? - no tak z 7 przez dwa dni to się opłaca (m)
klient bierze pompkę i pompuje 3 koła do pełna i jedno do połowy. O zrobił pan panie kliencie dzienną norme - jestem winien 50 złotych,
E nie tylko 49 panie mechaniku - powietrze było z pańskiego warsztatu. Po czym klient wydaje 1 zł reszty z 50 i odjeżdza z warsztatu z niedopompowanym jednym kołem,
Powyższe obrazuje że na forach NIE DYSKUTUJE SIĘ ILE KTO I NA CZYM ZARABIA chcesz wiedzieć - postaw kumplowi flaszkę. Nie masz komu postawić flaszki to znaczy że nie jesteś z branży.
Podziwiam otwartość kolegów którzy na pytanie pana BUD (całe 4 wpisy) informują co jak i gdzie. Pan BUD chodzi jako firma po salonach okniarskich i sprawdza jaki kto ma narzut na okna? cha cha cha !!!
PS "bezruch" piszemy przez "U"
proponuję wyciąć cały temat z forum ze względu na to iż wysokość marż itp nie powinny być zamieszczane w forach ogólnodostępnych (zwykła handlowa rzetelność)

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » wt sty 15, 2013 12:12 am

To nie dyskutuj słowniku.
Jeżeli coś cię zabolało to twój problem.
Tyle w odpowiedzi na twój post, nie chciałbym się zniżać poniżej pewnego poziomu. :D

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt sty 15, 2013 11:21 am

Ja tez nie wiem gdzies Ty sie uchowal, ze nie wiesz co sie dzieje w stolarce. To by znaczylo, ze masz dobry rynek na swoje ALU.
W ostatnim Forum Branzowym byl ranking producentow. Zdaje sie ze tez podawali cyferki. Da sie po nich dojsc do wniosku, ze rentownosc na poziomie 5% jest dobrym wynikiem.
Z ciekawostek - systematycznie dostaje oferte zakupu O34 za 349zl.. nie korzystam z niej.
Gratuluje Oknohitowi takich marzy. Moge sobie pomazyc, a i tak uchodze ze nietania firme.

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » wt sty 15, 2013 1:32 pm

Po prostu PCV i klient indywidualny nie byli do tej pory w moim zainteresowaniu.
Prawdopodobnie będziemy to zmieniać ale trzeba chociaż z grubsza wysondować rynek, chociaż lokalny.

klajster
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: klajster » wt sty 15, 2013 2:26 pm

70% i wiesz że żyjesz.Pozdrawiam

ironiec
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ironiec » wt sty 15, 2013 2:55 pm

klajster pisze:70% i wiesz że żyjesz.Pozdrawiam
To jest najmądrzejsze zdanie w tym całym wątku.

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » wt sty 15, 2013 5:48 pm

klajster pisze:70% i wiesz że żyjesz.Pozdrawiam
Co tam się ograniczać tylko do 70%. :wink: tyle to po za sezonem.

meraś
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: meraś » śr sty 16, 2013 5:11 pm

Ciężki temat z tymi marżami, rozmawiając z wieloma osobami można wywnioskować, że niestety systematycznie spadają.
Też zazdroszczę użytkownikowi Oknohit, 35% u nas również ma zastosowanie...ale tylko w przypadku eksportu
..bałagan i porządek - to tylko liczby...

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » śr sty 16, 2013 10:05 pm

Ciekawe jest a raczej denerwujące, że rachunki prąd, gaz, woda itp. rosną a ceny okien spadają.
Denerwujące tym bardziej jeżeli się pomyśli o innych materiałach budowlanych u któryh ceny raczej nie spadają ale mogę się mylić w końcu budowlanka to szeroke pojęcie, hydraulika, elektryka itp.
Ciekawe jak tam u nich.

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » czw sty 17, 2013 1:35 pm

Wypowiedź z punktu widzenia tzw. dielera, staż 13lat, salonów kilka.
Nie jestem zwolennikiem ujawniania marż skoro może to czytać potencjalny Klient no ale jak czytam "+10% żeby rozwinąć sprzedaż",,,,,, chyba jak sam zmierzysz, sprzedasz, rozładujesz, załadujesz, zamontujesz, zserwisujesz ale wtedy gwarantuje, że rozwiniesz ale schorzenie kręgosłupa u siebie ;)

W skrócie, to z perspektywy czasu i tego co widziałem i przeżyłem to widzę to tak:
(może to coś pomoże na co poniektóre dielerskie głowy na przyszłość):
(założenia: domek jednorodzinny, klasa okien średnie i premium, firma ma salon a nie butik, w mieście nie na wsi, auta przyzwoite nie Lubliny, trucki, seicento van itp., dochód z montażu minimalny 10%, resztę biorą montażyści bo w tym co robią są fachowcami a nie popierdółkami), firma ma dochód tylko z tej działaności i nie kredytuje gorszych lat z innych biznesów

marża +5% - szaleńcy i desperaci zainteresowani zaliczką Klienta, często był już u nich komornik
marża +10% - roboty masa, ale po 2-3 latach trzeba zamknąć biznes,,,, powód wizyta Pana tego co powyżej (często przez 2-3 lata nie jest prowadzony żaden bilans z działalności, no bo roboty i kasy przez ręce masa to musi być dobrze)
marża +15% - najczęściej spotykana (tak docelowo jak Klient przyciśnie) - można funkcjonować wiele lat i w miarę żyć ale rozwój żaden a roboty kupa. bliskie stwierdzenia, że lepiej było te lata spędzić na zmywaku w Anglii
marża +20% - dla niektórych marzenie (no ale jak się sprzedaje cenę to rzeczywiście nie do osiągnięcia), rozwój już można sobie jakiś zagwarantować ale w porównaniu do pracy, wiedzy itp. włożonej a innych biznesów a nawet etatów i tak to wygląda kiepsko a nawet BARDZO kiepsko (niejeden warzywniak przynosi większy zysk)
marża +25% - taka najniższa przyzwoita
marża +30% - taka powinna być w PL
marża +30-40% - no to już ładnie trzeba kogoś zbajerować (HST z silnikami, rol alu okna, dach + bramy sterowane z laptopa, sys 1 klucza, czujniki położenia klamek,WK2, P4,,, lecz nie jest to niemożliwe i trzeba mieć wzorową opinię jako firma)
bliska 50% - po roku 2000 niespotykana w PL

Wiem, że na inwestycjach 5%-10% to max, ale przy częstych "poślizgach i zatorach płatniczych" u Wykonawcy często bardziej opłaca się te zamrożoną kasę dać na lokatę do banku niż pierdzielić się z 100tkami okien. Zysk ten sam.
Wiem, że producenci mają inne marże ale oni nie użerają się z Klientem ostatecznym a tacy co się użerają stosują raczej podobne marże jak te co powyżej.

Na koniec dodam, iż jestem przeciwny popularnej maksymie okniarzy "lepiej sprzedać niż nie sprzedać" :):):)

pzdr ;)

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » czw sty 17, 2013 2:51 pm

Doczytałem do połowy. Reszta to strefa marzań ;)
Fajnie że napisałeś, chociaż nie zdradziłeś w którym miejscu Ty jesteś:)
Ale w 100% się z Tobą zgadzam. 5-10% - to stawki na niemal pewny przekręt ze strony dilera.
W pozostałych kwestiach także masz rację.
Oczywiście mówimy o marży, bo ile z tego zostanie "zysku" na czysto, to zupełnie inna bajka.

BUD
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: BUD » czw sty 17, 2013 8:57 pm

finlandia pisze:Doczytałem do połowy. Reszta to strefa marzań ;)
Fajnie że napisałeś, chociaż nie zdradziłeś w którym miejscu Ty jesteś:)
Ale w 100% się z Tobą zgadzam. 5-10% - to stawki na niemal pewny przekręt ze strony dilera.
W pozostałych kwestiach także masz rację.
Oczywiście mówimy o marży, bo ile z tego zostanie "zysku" na czysto, to zupełnie inna bajka.
Od samej marży to już masz mało do odjęcia bo sama w sobie wlicza już większość kosztów. W przeciwieństwie do narzutu.
Ale fakt pozostaje faktem, że ok. 15% marży to powinny być inwestycje itp. a domki to fajnie jakby było tak z 20-30%.
Z drugiej strony jakby klienci poczytali te posty to może wyszli by ze złudnego myślenia, że na stolarce to takie kokosy.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt sty 18, 2013 10:10 am

Mam wrażenie, że wyciągnęli by mylne wnioski :)
Bo może się wydawać, że narzut = zysk.
Jestem za tym, żeby dział "BRANŻOWE FORUM DYSKUSYJNE" był działem zamkniętym - tylko dla branży.

pawel2905
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: pawel2905 » pt sty 18, 2013 10:54 am

tez jestem za tym żeby był to dział zamknięty
tylko na jakiej podstawie dawany byłby dostęp do niego?

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pt sty 18, 2013 10:56 am

O widzisz finlandia - już klika lat temu proponowałem podzielić oknonet na dwa działy - branżyści (forum nawet płatne i kontrolowane - zamknięte dla ogółu) i lud pracujący miast i wsi. Dlaczego? - gdybym poczytał forum wytwórców wędlin - branżowe- i poczytał o ulepszaczach,zagęstnikach, soji,mączce kostnej itp to pewno bym został weganem

marekj
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: marekj » pt sty 18, 2013 12:57 pm

Według postów powyżej wychodzi na to że (jako niewielki producent powiedzmy z bliżej nie określonego południa) mam marże z kosmosu. Specjalnie utworzyłem konto żeby się chyba raczej pochwalić.
Mały producent okien od 1997 na rynku. do początku roku 2012 produkcja na poziomie 2,5 tys szt rocznie. Po walce cenowej z innymi dookoła (i 2 latami pod kreską) nastąpiła zmiana o 180 stopni, zmiana dostawców na jednych z najdroższych (żeby mieć coś innego do zaproponowania niż tylko cena), ceny poszły do góry, produkcja spadła drastycznie (w całym roku wyprodukowane około 800-900 szt), klienci którzy chcieli tanio poodchodzili, zostali tylko Ci co cenią jakość i mają jakiś pomysł na sprzedaż, powolne rozwijanie eksportu. Jaki wynik?

Na dealerze i firmach budowlanych - około 40-50%
Na kliencie indywidualnym - 70-80%
Eksport na pośredniku - 100-130% (niekiedy trochę mniej ale na pewno drożej niż w kraju)
Eksport na kliencie indywidualnym - od 240% wzwyż

Dodam tylko że nie oszczędzam na niczym produkując okna, żadnego odchudzania. Okna wyjeżdżają "wylizane". Nie bawię się w handel z wielkimi firmami budowlanymi czy deweloperami. Klientów którzy przychodzą i mówią że chcą tanio i dobrze delikatnie zbywam wyjaśniając że nie mam produktu który spełnił by ich oczekiwania. Robiąc mniej zarabiam więcej niż przy ogromnej produkcji, mniej pracy = mniej stresu. Pracownicy zadowoleni bo mają porządne pieniądze (i nie muszą siedzieć po godzinach - więcej zdrowia), ja spokojny bo mam na leasingi i kredyt, nie mam zaległości u dostawców (zdarza się że płacę praktycznie w dniu dostawy)i przede wszystkim mam coś dla siebie.

Pewnie że trzeba się wysilić żeby znaleźć klienta i go odpowiednio obsłużyć. Ale jakoś sobie radzimy.

Nie rozumiem jak można jechać na marżach 10-20%. A ogromni producenci okien w granicach 4-5% to już w ogóle jakieś nieporozumienie. Kupujesz okno od wielkiego producenta za 349 zł doliczasz 10% to masz z takiego okna 34,90. Ile takich okien trzeba sprzedać w miesiącu żeby zarobić na lokal, paliwo, odpowiednią obsługę klienta, pracowników itp. A nie daj Boże przyjdzie martwy miesiąc albo dwa - co wtedy. Niemcy już kiedyś doszli do wniosku że żeby firma przetrwała (podkreślam przetrwała) to marża musi wynosić przynajmniej 30% a jak ma się rozwijać i przynosić zyski to musi być większa.

Generalnie przestałem się podniecać tym że firma XXX sprzedaje okno za 349 lub taniej. Niech sprzedaje i niech inni też sprzedają w takich cenach to prędzej czy później to wszystko walnie na łeb. Może wtedy zmieni się podejście do tematu. Czemu nie uczymy się na błędach naszych sąsiadów u nich też kiedyś byłą taka szajba.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob sty 19, 2013 12:20 pm

Gratulacje (i cieszę się, że piszesz anonimowo, bo za chwilę zostałbyś zjedzony;)
Też uważam, że dla niejednej firmy z dobrą marką ta droga jest najodpowiedniejsza. Wyższe ceny, ale wyższy poziom. Nie zawsze ilość ma znaczenie.
Chyba że ktoś ma misję.. "dać super wyrób dla jak największej liczby osób - by każdy mógł się cieszyć dobrym oknem niezależnie od zarobków". Tylko że ta idea i tak przepadnie w rękach ludzi którzy kiepsko zarabiają..

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » sob sty 19, 2013 2:08 pm

marekj pisze:
Na dealerze i firmach budowlanych - około 40-50%
Na kliencie indywidualnym - 70-80%
Eksport na pośredniku - 100-130% (niekiedy trochę mniej ale na pewno drożej niż w kraju)
Eksport na kliencie indywidualnym - od 240% wzwyż
Ja podałem narzuty nie marże (jak ktoś słusznie zauważył) od strony dealerskiej. W sumie to się one zgadzają z Twoimi, zakładając że moi dostawcy okien mają na mnie 40-50% (chodź wiem, że tyle to raczej nie mają).
Chciałem zauważyć też, że producent okien ma inną siłę "bajeru na Klienta indywidualnego" a więc i inną możliwość % narzutu niż dealer. Przecież nawet gimnazjum wie, że dealer=pośrednik i niech z ceną czy nie przesadza :)

Żeby olśnić niektórych że się da, podam ,że przez lata 2009-2012 jako dealer utrzymałem narzut średnio +28% i to przy paru mln obrotu. Rok 2012 już z wyraźnym spadkiem obrotów pod koniec roku. Kwestia kosztów to inna sprawa, żeby ktoś dochodu nie próbował od razu w zysk zamienić ;)
Wiem, że w 2013 taka marża będzie nie do utrzymania przy wysokim tempie sprzedaży (czytaj duży obrót/dużo zleceń) dlatego z ciężkim sercem zakasowałem firmę o 50% (bo koszty) i mniej ludzi będzie sprzedawało mniej ale z jak największą rentownością. Zysk wyjdzie ten sam a czasu znacznie więcej.

Pisze to nie aby się chwalić czy z kimś pogadać tylko apeluje: narzuty +15-20% są śmiesznie małe przy dzisiejszych kosztach i ryzyku prowadzenia działalności.

powodzenia na A.D. 2013 ;)

meraś
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: meraś » sob sty 19, 2013 3:29 pm

Tyle, że marże producenta i marże pośrednika inaczej się liczy ( inne koszta, prawda ? ) bo ktoś te okna musi zrobić, odpady, badania....itp.

Dobra :) należy ten temat schować do działu forum wewnętrzne z dostępem tylko dla zalogowanych, bo jak wpadną tutaj moi potencjalni klienci to mnie zjedzą przy negocjacjach cenowych ;)

sklepokna
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: sklepokna » sob sty 26, 2013 6:41 pm

My u nas z kazdym rokiem mamy wzrost ,ale jakbysmy sprzedawali z narzutem 5-20% to nas nie ma na rynku a juz jestesmy dużą firmą sprzedającą po kilkaset okien miesiecznie ,ale mając sklep nie mozna czekac na klijenta a jak On juz przyjedzie to mu sprzedac bez bajerowania sprzedawca handlowiec najwazniejszy jest,to się samo nie sprzeda a Tym co nie idzie niech sami siebie nagraja jak sprzedawają okna a potem ida do tego co mu zazdroszczą ze jemu dobrze idzie ,powiem wam nie raz wskocze do jakiejsc konkurencji i brawo im za to ze nie potrafią sprzedac niekiedy mi wstyd za sprzedawce ,ale sie rozpisałem siema czesc

monter17
Małomówny
Małomówny

Post autor: monter17 » ndz sty 27, 2013 5:41 am

sklepokna pisze:My u nas z kazdym rokiem mamy wzrost ,ale jakbysmy sprzedawali z narzutem 5-20% to nas nie ma na rynku a juz jestesmy dużą firmą sprzedającą po kilkaset okien miesiecznie ,ale mając sklep nie mozna czekac na klijenta a jak On juz przyjedzie to mu sprzedac bez bajerowania sprzedawca handlowiec najwazniejszy jest,to się samo nie sprzeda a Tym co nie idzie niech sami siebie nagraja jak sprzedawają okna a potem ida do tego co mu zazdroszczą ze jemu dobrze idzie ,pwiem wam nie raz wskocze do jakiejsc konkurencji i brawo im za to ze nie potrafią sprzedac niekiedy mi wstyd za sprzedawce ,ale sie rozpisałem siema czesc
A po ile pasztetową w tym waszym sklepie liczycie ? Okna to na kilo Czy na mb.? A to wskakiwanie to w cenie?

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » ndz sty 27, 2013 6:37 pm

PROSZE POWYŻSZY WĄTEK ANULOWAĆ W CAŁOŚCI (chyba że redakcja również chętnie bedzie ujawniałą zarobki pracowników, ile płaci za wodę itp)
Po prostu robi się niesmacznie\PS sorry jeśli kogoś uraziłem

sklepokna
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: sklepokna » pn sty 28, 2013 7:32 am

Przeciez tu tylko siedzą ludzie z branży, a niektórzy nie żle sie denerwuja

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn sty 28, 2013 8:00 pm

Proponuję rozwiązanie barterowe - okno za kota :D
Oczywiście są warunki: kot musi pochodzić z centralnej Polski a najlepiej z Łodzi. Do tego musi być poniemiecki rower gratis.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pn sty 28, 2013 11:01 pm

Tu się z Tobą Kubo zgodzę - ale rama w rowerze ALUMINIOWA !!

rzeszowiak
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: rzeszowiak » śr sty 30, 2013 1:13 pm

Na nic dla mnie te wasze opinie na temat zastosowania marży bo ja to widzę tak...
Obecnie szukam okien dla mojego klienta:
Veka Alphaline w kolorze obustronnym, bo tego szukam, z trzema szybami gr 4mm i ciepłą plastikową ramką,
klinem, klamkami i osłonkami w kolorze starego złota.
Mam czterech producentów którzy mi dają ceny: 12.100, 12.500, 13.100, 13900 netto.
Różnica między najtańszym a najdroszym to ok 15%.
Okna już wcześniej brałem od każdego i każdy dostarczył na czas, problemów nie było żadnych.
Zakładam że, nikt nie robi bubla. Którą ofertę mam wybrać, do której doliczyć stosowną marżę?
Odpowiedz jest oczywista...
Pozdrawiam.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » czw sty 31, 2013 7:52 am

nie ma jak kalkulacja - ciekawe jakiego sprzętu i materiału używasz do zamontowania takich okien :?: pewnie kupujesz wszystko w sklepach po 4zł

amigowgm
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: amigowgm » pt lut 01, 2013 9:53 am

Jeszcze opublikujcie ile macie zwrotu VAT, dochodowy i ile FV za paliwo :(
Bez urazy , ale każdy Klient co może sobie wejść na otwarte forum nie powinien wiedzieć ile jest narzutu czy też marży na produkcie .
Branża schodzi na psy coraz bardziej .
Pewnie dojdzie do tego, że przed potencjalnym Klientem będziecie się spowiadać z zysków ....albo strat .
Do Administratora: proszę przemyśleć usunięcie takowych tematów, ewentualnie zrobienie takich postów tylko dla ludzi z branży - np. po weryfikacji - skan NIP,REGON, wpis do Ewidencji .
Wielu z nas raczej nie życzy sobie, aby takowe informacje mógł czytać każdy kto wejdzie na forum .

Awatar użytkownika
red. Tomasz
Redaktor
Redaktor

Post autor: red. Tomasz » pt lut 01, 2013 3:12 pm

Witam,

do użytkownika "amigowgm": Jako Administrator nie mogę zakazać innym użytkownikom wymiany takich informacji, tym bardziej usuwać ich postów na prośbę osób trzecich. Jeśli napisałby do mnie taką prośbę użytkownik/założyciel postu, to oczywiście jego wpis usunę. Jeśli jednak ktoś ma chęć podyskutować na taki temat, nie obrażając nikogo i nie pomawiając przy tym, pisząc z perspektywy własnej firmy, to nie mam podstaw tego negować. Rozumiem, że może się Panu/Pani to nie podobać, ale każdy ma inne podejście do zagadnienia. Być może warto o tym pisać wprost.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pt lut 01, 2013 3:47 pm

Panie Tomku - a może przykładem niektórych innych forów podzieliść (wydzielić) kącik dla ludzi żyjących ze sprzedaży stolarki?
Swoją drogą po burzliwych kiedyś dyskusjach na forum aktywnych obecnie jest z 5 osób-reszta to przypadkowi "apacze" (a paczę jaki narzut na okna, a popaczę może taniej kupię okno dopiwnicy - leci oferta na całą Polskę kupięokno proszę o cenę itp)
Wydzielenie mogło by się odbywać z jakąś niewielką odpłatnością (tfu wypluwam tą myśl) bądx gratis po weryfikacji firmy -? (przecież żyjecie z reklam itp)

Pliszka
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: Pliszka » ndz lut 03, 2013 2:58 pm

Temat jest z jednej strony bardzo ciekawy, z drugiej strony bardzo smutny.

Jakich by kto nie użył argumentów, jak by każdy nie próbował przekonać do swojej wizji, racji, upodobań ... nieważne jak to nazwać - nie prędko znajdzie się w tym wszystkim wspólny mianownik.

Właśnie mi stuka 14 rok zajmowania się sprzedażą stolarki okiennej. Pamiętam na lata wstecz. Pamiętam, jak rynek był głodny nowości jakimi były okna z PVC, pamiętam jak najzwyklejszy z obecnego punktu widzenia " bubel" szedł jak ciepłe bułeczki za kasę kosmiczną. Za typowe 034 brało się z montażem około 1600-1800 zł. Oczywiście lwia część tych pieniędzy szła do czyjejś kieszeni, bo wtedy byłem najemnie u kogoś. Nie jest to jednak istotne w moich obecnych przemyśleniach. Przypominam sobie lata 1999 - 2000.

Dzisiaj oferta rynkowa za 034 potrafi się nawet uplasować w cenie 450zł - a myślę że i sporo taniej się też znajdzie.

Kiedyś "robiło" się Klientowi łaskę co do pomiarów, miejsca montażu, reklamacji - jednym słowem było inaczej. Koledzy ze mnie się śmiali, ze ja próbuję nadskakiwać Klientom, staram się. Oni przyjęli inna "politykę". Klienta mieli za nic, Klient był do wystrzyżenia i tyle.

Minęło 14 lat. Konkurencja jest ogromna, wiecie o tym doskonale. Często w ogóle się zastanawiam, czy używanie słowa "konkurencja" ma jeszcze tak na logikę sens. Dla mnie słowo "konkurencja" wiązało się kiedyś z jakąś zdrowa rywalizacją, "próbą" sił, znalezieniem sposobu na to, żeby dla Klienta znaleźć lepsze, ciekawsze rozwiązanie. A czy patrząc realnie na to co się dzieje dzisiaj na Naszym rynku sprzedaży można powiedzieć, ze otacza Nas "konkurencja" ?

Wszyscy jesteśmy sobie winni tego, jak obecnie Nasz rynek okienny a i ogólnie rynek budowlany wygląda. Ze zdrowej konkurencji przeszliśmy do zmasowanego ataku. Skończyła się zdrowa rywalizacji i olej w głowie, a zaczęły się złotówki przed oczami i zupełny brak spojrzenia w przyszłość.

Wszyscy a na pewno większość zaczęła "schodzić" z ceny, żeby mieć lepsza ofertę niż sąsiad. Bo jak sprzedam kolejny towar, to od razu mam przelicznik ile zarobię więcej. Bardzo słuszne podejście i jak najbardziej nie jestem mu przeciwny. Tylko że te "genialne" wizje i patenty na "konkurencję" doprowadziły niestety do sytuacji, której zapewne większość nie przewidziała. - Klient -

Ewolucja to proces ciągły, a Nasz Klient cały czas jest na etapie "ewolucji" tylko myśmy tego na czas nie zauważyli. Klient zaczął się uczyć na Naszych błędnych wizjach i zaczął wyciągać z tego śmietankę. Klient sam się postrzegł, że nie ma już sensu z Nami "walczyć" o cenę, usługę ... w zasadzie o cokolwiek. Wystarczy rzucić nam "kość" a my jak wygłodniałe psy sami powalczymy o nią. On tylko stanie i poobserwuje, żeby w odpowiednim momencie ugrać dla Siebie to co go interesuje. Sami walcząc "ceną" a konkretnie jej obniżanie doprowadziliśmy do sytuacji, gdzie okna, bramy, drzwi czy jakakolwiek inna oferta od danego Producenta różni się w wycenie końcowej dla danego Klient nie o 1-2%, no góra 3% za duże zamówienie, szeroki asortyment itp ... tylko się różni jak sami zauważyliście nawet o 15%. A jak jeszcze popatrzeć na wyceny innych Producentów, to między wycenami nawet różnice 40-45% są spotykane a i czasami większe.

Często na moja powyższą argumentacje ktoś mi próbował udowodnić, że musi być wolny handel. Że jest grupa cwaniaków, którzy by niewiadomo ile chcieli zarabiać. Że Klient musi mieć wybór itp.

Nie chcąc rozwodzić tego tematu na encyklopedię, powtórzę początek mojego wpisu - temat "narzutów na okna" jest zarówno ciekawy jak i smutny.

Oczywiście, trochę się zaczęło tutaj mieszać i do jednego worka wpadły, narzuty-marże- i tak naprawdę w podtekście "zyskowność", oczywiście nie rozdzielona na kwotę jaka zostaje ze sprzedaży, a jak zostaje w portfelu po uwzględnieniu wszystkich kosztów.

Jest ciekawy, ponieważ zapaliło się jak myślałem światełko w tunelu, które małymi kroczkami rozpoczęło by proces zmiany mentalności i myślenia i może znalazło by się lekarstwo na powrót do handlu sprzed lat, kiedy to słowo " prowadzenie własnej firmy" miało zupełnie inny wydźwięk m.in. finansowy niż jest to teraz.

Jest smutny - ponieważ po przeanalizowania wpisów nadal nie widać właśnie tego przysłowiowego "światełka w tunelu"

tyle mich spostrzeżen

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » pn lut 04, 2013 11:03 pm

No właśnie a mnie z tak szczegółowym "ujawnieniem" marż i narzutów chodziło o to światełko w tunelu........chodziło o apel, apel o rozsądek do "SPRZEDAJĄCYCH" o nie wysprzedawanie się za "półdarmo".
Chodź wiem, że skutek będzie tak samo śmieszny jak pytanie w 2013 "co z tą Polską?" ;););)

,,,, do lamentujących o tę "jawność" zarobków co wcale taka jawna, mimo wszystko, z tych postów nie jest i nie miała być (przecież zysków nikt nie podawał): ,,,,,,, skoro Wy się boicie powiedzieć do Klienta Indywidualnego ile Wy chcecie za swój czas, pracę, wiedzę i usługi oraz produkt, i nie potraficie tego uzasadnić, obronić, wyargumentować,,,,, no to radzę się poważnie zastanowić czy Waszą profesją powinien pozostać handel i usługi czy raczej coś na modłę aukcji tylko "odwrotnych",,,, aukcji kto da mniej.
,,,,, na pytanie Klienta: ile Pan z tego ma? jest z milion odpowiedzi rozmywających temat i 10 milionów dezorientujących Jegomościa. Zresztą Oni (Klienci) i tak już prawie ledwo zipią z ogarnięciem tematu jadąc 30stą ofertę z kolei w mieście (bo tylko taki typ Klienta może zadać takie pytanie). A wtedy, tak już zauważyłem, często o wyborze decyduje coraz częściej ślepy traf - powiedzmy szczerze - Szaleńca :) Tak, że deklaracja "narzut 1%" z notarialnym podpisem nie gwarantuje sukcesu.
Jak ktoś przyszedł "po Ciebie" jako po firmę bo masz renomę, to wierz mi, nie będzie pytał o Twój zarobek.

Dlatego myślę, że bądź co bądź w tym przypadku "jawne" podyskutowanie o narzutach i marżach jest stosunkowo niegroźne a do niektórych Sprzedających mimo wszystko mały procent szans ale jest, że coś dotrze i zmusi do przemyśleń (czy chociażby do podstawowych obliczeń księgowych).

Czas odsiewu z rynku trwa i trwać będzie (jest nadpodaż i to teraz już spora), więc może takie apele pomogą, że te męczarnie dla niektórych będą trwały krócej.
BO PO CO ŻYĆ FIKCJĄ,,,,,,,,bezrobocie w NL to ok. 900euro a koszty życia już te same,,,,,, i nikt nie kwestionuje zwrotu Twoich pieniędzy w ramach VAT ;)

dandi
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: dandi » pt lut 08, 2013 2:39 pm

zamiast pouczać kogoś kto jaki narzut ma stosować lepiej wskazywać oficjalnie nie uczciwą konkurencję która na przykład sprzedaje okna na 8% vat na usługę bez usługi lub całkiem bez vatu i nie traktować tego jako donosicielstwo tylko walkę z nie uczciwą konkurencją mnie osobiście nie obchodzi to kto z czym kanapki jada
jednemu wystarczy chleb ze smalcem a drugi już tak się rozbestwił że chce zażerać sam smalec a nawet jeśli ktoś nie umie liczyć i popada w długi to też dobrze nie będę obłudny żeby udawać że mi go szkoda

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » czw lut 28, 2013 10:55 am

Panowie,
ta dyskusja jest tak ciekawa, zawarte w niej twierdzenia tak prawdziwe, że została wyróżniona i w części zacytowana przez prasę branżową. I ktoś dostał nawet obietnicę odebrania wierszówki :)

meraś
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: meraś » czw lut 28, 2013 12:02 pm

kto jest gwiazdą ? ;) jaki tytuł ?

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » czw lut 28, 2013 12:26 pm

Trzeba kupić egzemplarz drukowany - nie ma wersji elektronicznej :)
Sir Hill Martin oraz Marekj
Ich wypowiedzi dały najwięcej konkretnych treści do tematu.

Ps. Tak zupełnie z innej beczki - jakaś klientka wspomniała, że dostała 22% rabatu na drzwi Pol-skone. Jak sprzedajecie wewnętrzne, to łatwo sobie policzycie jaki tu jest poziom marży :)

Awatar użytkownika
protector
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: protector » czw lut 28, 2013 1:08 pm

No ciekawy temat i porusza trochę polską mentalność. Jeżeli zarabiam dużo to się nie chcę przyznać. Dlaczego ? Nie zasłużyłem, ukradłem, boje się zawiści ? Na zachodzie cały handel się trzyma na o wiele wyższych marżach i co ? Wszyscy są świadomi, nikogo nie dziwi zarabianie. Jeden z użytkowników chce zablokować temat. Obawia się, że klient przyjdzie i będzie negocjować mocniej, świadomy marż. Ale wystarczy chyba świadomość sprzedawcy i branży, żeby wiedzieć, że klienta się ma czasami dwa razy w tygodniu i dlatego trzeba takie narzuty mieć a nie inne. To nie biedra, że efekt skali zadziała. Okna to zupełnie inny produkt. Nie obawiałbym się jednak, że ktoś takie informacje wykorzysta, bo z tematu zbyt wiele nie wynika, czyli ile w rzeczywistości tego narzutu jest. Niech Cię jakość ma w opiece.

marekj
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: marekj » czw lut 28, 2013 1:15 pm

"Zanim walnie..." :D

marekj
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: marekj » czw lut 28, 2013 2:03 pm

Tak swoją drogą w związku zacytowaniem przez Forum Branżowe zostałem trochę ośmielony. W związku z tym chciałbym przytoczyć pewien artykuł z (aż) 2009 roku. Zapoznajcie się z nim bo są w nim zawarte bardzo ważne informacje.

http://finanse.wp.pl/wid,10865718,wiado ... aid=110256

W obecnym okresie w kraju odnotowuje się drastyczny spadek sprzedaży stolarki. Czy obniżenie cen spowodowało wzrost tej sprzedaży? Nie. Czyli w dalszym ciągu nic nie zarobiliście pomimo obniżki. A jak przyjdzie ruch to cen już nie podniesiecie. I w taki oto sposób doprowadzacie powoli do rujnowania własnych firm. Cena niska nie gwarantuje wysokiej sprzedaży tylko przyzwyczaja klienta do tego że w kwestii ceny zakupu może robić w naszej branży co tylko chce. Stąd między innymi wędrówki klientów z dziesiątkami ofert od różnych sprzedawców.

Więcej nudzić nie będę bo najprawdopodobniej i tak do niewielu do dotrze i nie wielu wyciągnie z tego odpowiednie wnioski.

samar
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: samar » czw lut 28, 2013 2:22 pm

Mnie to nie dziwi. Już nie jednego klienta z takim upustem spotkałam i nie tylko na Pol-skone. Hurtownicy zaczynają przejmować rynek. Nadchodzą bardzo ciężkie czasy dla małych sklepów.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt mar 01, 2013 5:22 pm

marekj pisze:...Czy obniżenie cen spowodowało wzrost tej sprzedaży? Nie. Czyli w dalszym ciągu nic nie zarobiliście pomimo obniżki. A jak przyjdzie ruch to cen już nie podniesiecie. I w taki oto sposób doprowadzacie powoli do rujnowania własnych firm. ....
coś mi się zdaje, że właśnie zarobiłeś kolejną wierszówkę:)

meraś
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: meraś » sob mar 02, 2013 9:34 pm

Bez eksportu ciężko będzie zarobić w tym roku. Okoliczni sprzedawcy zaczynają już ze sprzedażą po bandzie. Dobrze ! niech się przerzedzi. Za dużo NAS - za mały popyt.

monciak
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: monciak » sob mar 02, 2013 11:47 pm

meraś pisze:Bez eksportu ciężko będzie zarobić w tym roku. Okoliczni sprzedawcy zaczynają już ze sprzedażą po bandzie. Dobrze ! niech się przerzedzi. Za dużo NAS - za mały popyt.
Bądź prorokiem. Nas jest dobrze tylko popyt nie taki, na szczęście mnie to częściowo nie dotyczy, ostatni tydzień 7 domków z czego 3 w Geneo :D

Meraś - czas zdobywać dziki zachód. Powodzenia!!!

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”