Za szczelne okna?

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Za szczelne okna?

Post autor: wind-bed » czw kwie 04, 2013 10:53 pm

Spotkałem się ostatnio z taką sytuacją, że klientowi po prostu parowały szyby. Może nie tyle, że parowały, ale na szybach i ogólnie na całym oknie pojawiała się wilgoć. Powiedział, że serwisant z innej firmy stwierdził, że okna są ZA SZCZELNE. Zdziwiłem się, bo w moim przekonaniu okna powinny być chyba szczelne, ale czy mogą być ZA SZCZELNE?

oknoAD

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Re: Za szczelne okna?

Post autor: Kuba N. » pt kwie 05, 2013 1:25 pm

może wybić szybę dla poprawienia cyrkulacji :lol: :lol: :lol:
Ten serwisant niech lepiej zmieni robotę - taka ocena to ocena na tzw. odwal się Pan.
Bladego pojęcia nie ma co ma wpływ na to, że okno może się "pocić"

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: wind-bed » pt kwie 05, 2013 1:48 pm

Pomieszczenie jest klimatyzowane. Myślałem o tym, żeby zastosować nawiewnik, ale jeszcze się wstrzymam, bo frezowanie otworów w ramie i skrzydle jest nieodwracalne, a problem może tkwić w czymś innym. Czy może to być wina np. tego, że szyba jest odwrotnie włożona, lub w ogóle nie ma powłoki niskoemisyjnej?

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » sob kwie 06, 2013 2:29 pm

wind-bed pisze:Pomieszczenie jest klimatyzowane. Myślałem o tym, żeby zastosować nawiewnik, ale jeszcze się wstrzymam, bo frezowanie otworów w ramie i skrzydle jest nieodwracalne, a problem może tkwić w czymś innym. Czy może to być wina np. tego, że szyba jest odwrotnie włożona, lub w ogóle nie ma powłoki niskoemisyjnej?
W wielu przypadkach rozwiązania są różne. W moim przypadku mam jeszcze w świadomie wybranych pomieszczeniach okna drewniane ze szparami przez które czasem wieje :lol: :lol: :lol: (na szybach nie ma skroplin). Przypadki związane z pojawianiem się skroplin są bogato opisane prawie na każdym portalu budowlanym gdzie mowa jest o oknach, a związana jest to najczęściej z problemem wentylacyjnym. Wpisz w wyszukiwarkę "okno, woda, wentylacja" uzyskasz odpowiedź miarodajną.
Zwrócić należy przy tym uwagę na typ pomieszczenia i rodzaj istniejącej wentylacji (grawitacyjna, wymuszona..).

MMichal
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: MMichal » ndz kwie 07, 2013 10:22 pm

Witam

serwisanta to faktycznie trzeba by wysłac na jakiś kurs bo pojęcia nie ma za wielkiego w temacie :)

wymiana powierza musi być zapewniona, jeżeli jej nie ma powietrze w pomieszczeniu zostanie nasycone co wiąze się ze wzrostem wilgotności, i w zależności od temperatury wilgoć ta będzie się wyraszać na powierzchniach o niższej temperaturze, temperatura ta jest różna dla różnej wilgotności ale przyjmuje się, że dla wilgotności 50% i temp w pomieszczeniu 20 stopni to ok 9,3 stopnia. Podstawowe działanie, które ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie zjawiska to zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » śr kwie 10, 2013 8:52 am

Zgadzam się z przedmówcą. Wietrzyć, wietrzyć wietrzyć i po problemie.

Klienci chcą coraz szczelniejsze okna idąc w kierunku okna pasywnego ale zapominają że budynki pasywne ZAWSZE mają wymuszoną wentylację.
Moje posty przedstawiają moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nimi godzić.

Pozdrawiam normalnych.

oknoAD

Haythan
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: Haythan » śr kwie 10, 2013 12:31 pm

Ja w swoim mieszkaniu mam ten sam problem. Okno w jednym z pomieszczeń jest cały czas zamglone, zbierają się na nim kropelki wody. To bardzo irytujące zwłaszcza, że w pokoju nie ma kratki wentylacyjnej. serwisant polecił mi nacięcie uszczelki w oknie, ale nie mam pojęcia czy jest to dobry pomysł, ponieważ wydawało mi się zawsze, że okna maja być szczelne. Ale pojawiający się na oknie grzyb to już chyba lekka przesada. Pytam fachowców: Co z tym zrobić?

Awatar użytkownika
Grabicak
Małomówny
Małomówny
Kontaktowanie:

Post autor: Grabicak » śr kwie 10, 2013 1:15 pm

Haythan pisze: serwisant polecił mi nacięcie uszczelki w oknie
To jedno z możliwych rozwiązań ale ja go nie polecam. Dlaczego? Bo to już jest na zawsze. Okno jest również głośniejsze.
Haythan pisze: Pytam fachowców: Co z tym zrobić?
Ja z uporem maniaka powiem - wietrzyć. Jeśli nie możesz na dłużej zostawić okien uchylonych (codziennie) to skorzystaj z funkcji mikro-wentylacji. Obecnie chyba wszystkie okna są w to wyposażone. Skutek rozszczelnienia okna jest taki sam jak nacięcia uszczelek a zyskujesz to że kiedy chcesz żeby było szczelnie to po prostu domykasz skrzydło.
Moje posty przedstawiają moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nimi godzić.

Pozdrawiam normalnych.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » śr kwie 10, 2013 4:12 pm

Haythan pisze:Ja w swoim mieszkaniu mam ten sam problem. Okno w jednym z pomieszczeń jest cały czas zamglone, zbierają się na nim kropelki wody. To bardzo irytujące zwłaszcza, że w pokoju nie ma kratki wentylacyjnej. serwisant polecił mi nacięcie uszczelki w oknie, ale nie mam pojęcia czy jest to dobry pomysł, ponieważ wydawało mi się zawsze, że okna maja być szczelne. Ale pojawiający się na oknie grzyb to już chyba lekka przesada. Pytam fachowców: Co z tym zrobić?
Serwisant "z bożej łaski" odpowiedział tyle co wiedział, bo gdyby wiedział więcej odwołałby się do wszech obowiązującej normy dot. okien z PVC. Norma jest nakazem dla producenta i mówi o konieczności rozszczelniania już na etapie produkcji. U świadomego producenta czyli takiego który szanuje jakość swojego wyrobu a przede wszystkim swojego Klienta powinien taką informację przekazywać, zwłaszcza że norma opisuje czynności i parametry jakie trzeba wykonać. Ponieważ większość Klientów podejrzewa że za takimi informacjami muszą iść jakieś niecne wybiegi producenta nie zgadza się z roszczelnianiem okien, to tym sposobem Klient na swoje własne żądanie wraz z oknami zamawia "grzybki" i zaprasza na przyszłe grzybobranie.
Producenci szkoda tylko że niektórzy w uwagach na fakturze i deklaracji zgodności umieszczają stosowne adnotacje chociaż uszczelniają cały obwód okna.
Popieram słuszną radę poprzedników - jeżeli tyko natarza się okazja to wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć !!! albo dać fachowcowi możliwość świadomego dla obu stron przyzwolenie na rozszczelnienie zgodne z normą dla tego wyrobu.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » śr kwie 10, 2013 5:13 pm

jubra pisze:Serwisant "z bożej łaski" odpowiedział tyle co wiedział, bo gdyby wiedział więcej odwołałby się do wszech obowiązującej normy dot. okien z PVC. Norma jest nakazem dla producenta i mówi o konieczności rozszczelniania już na etapie produkcji. U świadomego producenta czyli takiego który szanuje jakość swojego wyrobu a przede wszystkim swojego Klienta powinien taką informację przekazywać, zwłaszcza że norma opisuje czynności i parametry jakie trzeba wykonać.
Panie jubra nie ma norm "wszechobowiązujących", a postanowienia norm nie są żadnym nakazem, bo jak Pan (chyba) wie stosowanie norm jest dobrowolne art. 5 ust.3 ustawy O normalizacji.

Przyjmując nawet, że jest tak jak Pan mówi i postanowienia norm są obowiązujące, to proszę podać z łaski swojej konkretny numer normy, która nakazuje producentowi okien ich rozszczelnianie, a na dodatek opisuje czynności i parametry jakie trzeba wykonać!!!

Jak według Pana miałby się normowy nakaz rozszczelniania okien do wymagań określonych w przepisach techniczno=budowlanych. Dla ułatwienia dodam, że mam na myśli wymaganie pkt. 2.3.2 Rozporządzenia?

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » śr kwie 10, 2013 5:27 pm

Może co nieco także wyjaśni poniższy artykuł, który dzeli częściowo odpowiedzialność wykonawca/ inwestor (klient) z podziałem na wymianę okien i montaż okien w nowo-budowanym budynku.

http://www.aluplast.com.pl/profiokno/ar ... _wolno.pdf

A ja od lat mówię klientom, że nowe okna mają zaletę, że są szczelne i mają także wadę, że są zbyt szczelne. Co jak widać objawia się w przykładach jak wyżej :( .
W starym budownictwie mam w każdym oknie nawietrzak Ventair non stop otwarty. Nie zauważyłem znaczącego wzrostu opłat za gaz, a śpi sie przyjemniej. Przed wymiana okien pcv miałem grzyb na ścianie. Po remoncie juz sie nie pojawił.

W starych aprobatach był obowiązek wycinanie uszczelek z dokładnym opisem gdzie i jak. W nowych normach tego raczej nie ma jak pisze kolega powyżej.
Tak jak i cytat z powyższego artykułu: "Norma dopuszcza stosowanie okien rozszczelnionych" Nie nakazuje. A rozszczelnić okno można w rożny sposób.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » czw kwie 11, 2013 5:07 pm

backspace pisze:
jubra pisze:Serwisant "z bożej łaski" ..............................................
Panie jubra nie ma norm "wszechobowiązujących", a postanowienia norm nie są żadnym nakazem, bo jak Pan (chyba) wie stosowanie norm jest dobrowolne art. 5 ust.3 ustawy O normalizacji.

Przyjmując nawet, że jest tak jak Pan mówi i postanowienia norm są obowiązujące, to proszę podać z łaski swojej konkretny numer normy, która nakazuje producentowi okien ich rozszczelnianie, a na dodatek opisuje czynności i parametry jakie trzeba wykonać!!!

Jak według Pana miałby się normowy nakaz rozszczelniania okien do wymagań określonych w przepisach techniczno=budowlanych. Dla ułatwienia dodam, że mam na myśli wymaganie pkt. 2.3.2 Rozporządzenia?
Szanowny Panie Haythan
Oto komentarz który rozwiązuje Pana problem. Jeżeli niewystarczający proszę pytać dalej PANA backspace, on się lepiej zna na za szczelnych oknach.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » czw kwie 11, 2013 9:39 pm

jubra pisze:
Haythan pisze:Ja w swoim mieszkaniu mam ten sam problem. ....................................Pytam fachowców: Co z tym zrobić?
........................................................................................................................
Producenci szkoda tylko że niektórzy w uwagach na fakturze i deklaracji zgodności umieszczają stosowne adnotacje chociaż uszczelniają cały obwód okna.
Popieram słuszną radę poprzedników - jeżeli tyko natarza się okazja to wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć !!! albo dać fachowcowi możliwość świadomego dla obu stron przyzwolenie na rozszczelnienie ............. dla tego wyrobu.
Celem uniknięcia wymiany uwag nt. roli norm, rozporządzań, innych aktów prawnych (czy są czy ich nie ma), dla samej istoty podjętego tematu szczelnych okien nie wniosą na pewno nic twórczego dlatego rezygnuję oraz proszę uważać za niebyły komentarz w zakresie wykropkowanym, a tych którzy uważają że wprowadziłem ich w błąd to przepraszam. Nie pozbawiając satysfakcji Pana [backspace] doradziłbym, aby jako znawca norm otworzył temat związany z infiltracją lub ciągiem wstecznym co może przynieść większą korzyść forumowiczom niż szukanie punktu zaczepienia do dyskusji nie na temat.
Pozbawiony "grzybków" na ścianach pomieszczeń i skroplin wody na szybach przez okresowe wietrzenie, pozdrawiam podobnie rozumujących - czy norma jest czy jej nie ma problem istnieje !. :)

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”