Strona 1 z 1

Po co komu własna firma ???

: pn lip 29, 2013 3:33 pm
autor: Lestol
Na pewno tym postem narażę się kilku osobą ale... może warto wcześniej niż później żałować. Chciałem poznać Wasze zadanie na temat „zamożności” punktów handlowych.
Cała historia wzięła się stąd mój klient (punkt handlowy) przez 2,5 tygodnie zbierał niecałe 750 zł, aby uregulować zaległości, co było przyczyną wstrzymania dostaw. Już sam klient docelowy dzwonił do mnie, co jest z jego drzwiami bo wg. sprzedawcy „ producent się spóźnia”. Takich historii jest coraz więcej. Więc chciałem asięgnąć Waszych opinii... co o tym sądzicie? Moim zdaniem lepiej zamknąć firmę iść do kogoś do pracy... bo po co firma która nie generuje zysków w sezonie !!! a co będzie w zimie ??? poza tym 750 zł czy to aż tak duże pieniądze przy prowadzeniu firmy ??? jak od płaci ZUS, czynsz itd. ???

Pozdrawiam
Jacek

Re: Po co komu własna firma ???

: pn lip 29, 2013 5:14 pm
autor: finlandia
Dopiero to zauważyłeś? Przecież to norma i to od lat.
Diler jak każdy człowiek musi zapłacić ratę za nową brykę, spłacać kredyt hipoteczny na dom, jechać ze znajomymi do Egiptu. odłożyć na ZUS a potem może pomyleć o zapłacie za towar. Takie są realia wynikające z naszej mentalności i to mnie przyprawia o ból głowy.

Dlatego jestem za wstrzymywaniem takich dostaw jak w Twoim przypadku - bez litości. Nikt tak nie wymusi zapłaty za towar jak naciskający klient.
Oczywiście jak masz zaliczkę na te drzwi by cwaniak nie zrezygnował. Takie firmy chwytają się brzytwy i sprzedają towar za żałosne marże - jak kiedyś napisał sir hill martin - polują tylko na zaliczkę klienta. A ja - uczciwie kalkulujący swoje ceny przegrywam, bo jestem droższy. Klienci łykają tańszą ofertę bo jest okraszona hasłem sprzedawcy "dużo biorę, więc mam większe rabaty".
W rezultacie na wizerunku traci Dostawca (bo się spóźnia), bo diler i tak już jest na dnie.

Re: Po co komu własna firma ???

: pn lip 29, 2013 6:36 pm
autor: Lestol
Oj nie taka norma. Może dlatego że bardzo uważnie dobierałem kontrahentów, tylko że coraz więcej firm już zaczyna tak działać i zastanawiam się dlaczego ludzie ich nie zamykają?. Co do zaliczek to biorę je bardzo sporadycznie, chyba że kupuje u mnie klient indywidualny, to zawsze i do tego umowa + druk zamówienia, tylko że to osobny temat.
Zastanawiam się czy nasz rynek nie zaczyna kształtować się na wzór niemieckiego. Tam dilera ze świecą szukać. Mnie zastanawia jak długo te firmy wytrzymają bo z roku na rok przychody maleją a oni trwają i się zadłużają. Inna sprawa Producenci, bo Ci nabrali kredytów na maszyny i budynki moce przerobowa mają wykorzystane w góra 50 % i też „psuja rynek na całego” jak tak dalej pójdzie to zostanie mi tylko eksport, a przecież nie o to chodzi :(

Re: Po co komu własna firma ???

: pn lip 29, 2013 11:24 pm
autor: monciak
Tak to już jest w naszym okiennym świecie. W mojej okolicy są takie rodzynki które o dziwo trwają i trwają.

- położył już jedna firmę teraz ma kolejną na nową kobietę która jest jeszcze lepsza od niego. Zadłużenia w US i ZUS, znajomemu za alu nie zapłacił 25 tys zł, zwolnionym pracownikom dłużny po kilka tys. a w zeszłym roku pootwierał kolejne salony

- małżeństwo położyło już dwie firmy, teraz na wykończeniu jest kolejna. U producenta okien dłużni 200 tys, klient skasowany z przedpłat w kwietniu 80 tys. zł :shock: do dzisiaj czeka na okna. W zeszłym miesiącu zwolnili się wszyscy pracownicy. Aktualnie na wczasach i jaguar w garażu

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 8:11 am
autor: Lestol
monciak to są skrajne przypadki i ten człowiek kiedyś za to wszystko zapłaci, bo albo go komornik zlicytuje albo mu w końcu ktoś głowę ukręci. Mi bardziej chodzi o tych „uczciwszych” którzy więcej zarobili by idąc do pracy niż prowadząc własne firmy. Poza tym co to za producent który wysyła towar za 200 tyś ,przypuszczam że to nie była jedna dostawa !?! albo w PCV jest jest już tak tragiczna sytuacja, albo producenci mają aż tyle kasy że mogą tak robić :)

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 8:23 am
autor: finlandia
Tylko żelazna dyscyplina może dać efekty.
Czyli zaliczka obowiązkowo (inaczej taki gość zrezygnuje z drzwi które są wstrzymywane). Plus pilnowanie płatności. Przedpłata byłaby idealna, ale w przypadku okien o większej wartości mogłaby być dużą barierą wejścia.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 8:35 am
autor: marekj
Generalnie sami dostawcy pozwolili tak się wykorzystywać przez dilerów. W relacji diler - producent sprawa powinna być bardzo czytelna - zaliczka 40% reszta przy odbiorze. Nie ma mowy o przelewie 14dni albo więcej bo istnieje zbyt duże ryzyko że diler kasę którą zarobi przez ten czas przepuści.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 9:07 am
autor: Lestol
Dlaczego zaporowa, przecież po to prowadzisz firmę czyli „chce Ci się więcej” żeby coś z tego mieć. Każda działalność obarczona jest kosztami, handlowa również. Jak nie masz dużej kasy nie podejmuj się większych przedsięwzięć, to chyba logiczne, popracujesz na rynku, zarobisz to i będzie Cie na większe inwestycje stać, ale to tylko marzenia :) Rzeczywistość jest taka że firmy które trzymają dyscyplinę (w moim przypadku może nie do końca żelazną ) mają baaardzo pod górkę. Myślę że jednak nadejdzie dzień kiedy w końcu wszytko porządnie walnie i rynek się oczyści. Póki co trzeba eksportować tylko że tam też coraz więcej Polskich firm które robią to samo co w kraju :( wpakowałem spora kasy na rynku Niemieckim w reklamę i sprzedawałem sobie w drzwi w euro (10% taniej niż Niemcy) :D ale krótko 2 mc. Potem miałem ogon i do moich niemieckich klientów zawitała konkurencja z cenami Polskimi :) czyli jakieś 2 razy raniej. Żeby idiota chociaż zaproponował 50% taniej ale nie :) musiał zaszaleć :P
UWAGA sprawa dotyczy drewna !!! bo tylko takim się zajmuje

marekj ma 100% racji że winni są sami Producenci. Tak z ciekawości marekj to diler czy producent ?

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 10:16 am
autor: kryzys2021
Widać kryzys w branży, sezon ogórkowy jak co roku, gdyż producenci zamisat na produkcji siedzą na forach. Prawda jest taka, że producenci już dawno zjadaja swój ogon. Kilkanaście lat temu wszyscy produkowali w małych stolarniach, proste maszyny, jak ktoś wrzucił 100 szt drzwi zewnętrznych na rynek w miesiącu to był gigantem branży. Dzisiaj stolarnie przekształciły sie w zakłady lub fabryki, 300 sztuk na miesiąc to absolutne minimum, a rynek do podziału się wcale nie zwiększył, a wręcz przeciwnie. Do tego doszły wielkopowierzchniowe supermarkety budowlane i pozamiatane. Niewiele firm ma pomysł na biznes, większość tylko kopiuję konkurencję, oni zrobią INOX to my też, wypuścisz nowy wzór, za chwilę konkurencja ma to samo. Niektórzy zastrzegają wzory, ale to zupełnie nic nie daje, chyba, że ktoś ma czas na procesy sądowe. Wszystkie wiodące firmy zmieniły ostatnio swoje strony www, ulotka A4 już nie wystarcza, piękne kosztowne katalogi papier 200 gram, 20 stron, piękne zdjęcia, a klient i tak poleci i kupi chińczyka za 1000 zł. Producenci nie są bez winy, kto wymyślił darmowe ekspozycje, kto wymyślił wstawianie drzwi na WZ lub zeszyt, jak się sprzeda to zapłacisz. Lestol ma racje uczciwy nie powalczy. Chcesz rady, to proszę, ogrodzić zakład wysokim płotem z kamerami, żeby kontrole nie miały wstępu, zrobić od pola furtkę, zeby wszyscy mogli uciec jak przyjadą z urzędu. Zatrudnić wszystkich na czarno, bez podatków, ZUS, badań lekarskich i sprzedawać bez FV bo to standard u wielu producentów. Twój model biznesowy się nie sprawdza !!! dlaczego bo chcesz być uczciwy w tym kraju. No to kij w mrowisko, jak kto uczciwy niech pierwszy rzuci kamień. Oczywiście możesz udać się do dużej hurtowni i powalczyć na ceny, zamówią kilkaset sztuk w roku ale na koniec wyjdzie Ci tylko tyle, żeś się chłopie napracował i niewiele Ci zostało. Granica opłacalności produkcji została już przekroczona, zostaje Ci na wyrobie tyle co utargujesz na dostawcach materiałów. Jak tylko EURO w górę wszyscy dostają po d.... na okuciach farbach, sklejce. Jak więc to wszystko przetrwać ? Ta wiedza kosztuje pieniądze... Czekam na Wasze zdania, na dzisiaj tyle ...
Pozdrawiam kryzys2021

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 10:18 am
autor: marekj
Jam jest producent - PVC i trochę aluminium (okna i drzwi).

Generalnie z tego co zauważyłem odnośnie eksportu i twoich bolączek - dużo firm (nie mówię wszystkie) ma po prostu sraczkę i szukają nowych rynków zbytu za granicą i wszystko byłoby ok gdyby taki "inteligent" jeden z drugim ruszył łepetyną i zrobił najpierw rozeznanie rynku żeby zobaczyć ile może stamtąd wyciągnąć - no ale po co?? Najważniejsze żeby była robota. A możliwości tam są ogromne dodam tylko że niemiecki producent na tym samym systemie co ja sprzedaje niemieckiemu dilerowi okna (już po rabacie) około 40-50% drożej niż ja mam polski cennik detaliczny. Wszystkich klientów mieć nie będziesz ale sądzę że swoje miejsce można tam znaleźć.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 30, 2013 11:04 am
autor: meraś
marekj pisze:Generalnie sami dostawcy pozwolili tak się wykorzystywać przez dilerów. W relacji diler - producent sprawa powinna być bardzo czytelna - zaliczka 40% reszta przy odbiorze. Nie ma mowy o przelewie 14dni albo więcej bo istnieje zbyt duże ryzyko że diler kasę którą zarobi przez ten czas przepuści.
nie widzę w takim rozwiązaniu niczego złego :?
mój dostawca nie widzi niczego złego w terminie 30 dniowym - no ale jak ktoś wysyła zamówienie do 5-10 producentów w zależności od tego kto ma na aktualną chwilę najlepszą cenę, to faktycznie. 40%-50% zaliczki - gotówka przy odbiorze ;)

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 31, 2013 7:21 am
autor: Lestol
Kryzys2021- jako producent często wpadam na forum niezależnie od sezonu, nie zawsze piszę ale lubię przeczytać co i jak się dzieje. Producentów którzy robią ponad 300 drzwi zewnętrznych drewnianych na miesiąc myślę że można policzyć na palcach obu rąk. Co innego moce produkcyjne tutaj co drugi może zrobić 300 na m-c.

Tylko że wątek założyłem po to aby zastanowić się co z firmami handlowymi i moim zdaniem będzie źle bo ?

Moje uzasadnienie ekonomiczne
Moje hobby to programowanie więc Lestol jest jedną z bardziej „ zinformatyzowanych „ firm system ERP rozwijam dla niego już kilka lat i wnioski same powoli się nasuwają. W kalkulacji produktu (drzwi drewniane w moim przypadku) jest kilkadziesiąt składowych , koszty materiałów , czasy pracy itd. itp.? Parę lat temu system generował harmonogram produkcji w taki sposób aby jak najefektywniej wyprodukować drzwi (uwzględniając koszty) czyli np. tak ustawiał kolejność produkcji drzwi aby na malarnie wchodziły jednakowego koloru, na piły jednakowej grubości itd. Teraz koszty logistyki rosą coraz bardziej,bo aby robić więcej drzwi trasy logistycznie są dłuższe. Tylko że spada ilość drzwi dostarczanych do pojedynczych punktów. Więc z roku na rok system uwzględniając koszty logistyki przesuwa efektywność na dalszy plan, bo logistyka zaczyna być głównym kryterium opłacalności. ( składowa kalkulacji produktu). Wydaje mi się że za kilka lat dojdzie do sytuacji że będziemy musieli ograniczyć koszty logistyki a jedynym sposobem zostanie, bardziej skupić się na swoim rynku lokalnym tylko co wtedy z punktami handlowymi? Przestaną być potrzebne. Myślę że właśnie tak się stało na rynku niemieckim, gdzie jak wcześniej pisałem dilera ze „ śwecą szukać ”.

Lestol działa od ponad 30 lat więc mam sporo odbiorców za granicą. Eksport dla nas to około 65% (na obecną chwilę) i ten stosunek cały czas się większa. Oczywiście do puki będzie mi się to opłacało będę walczył nadal o rynek Polski !!!

Pozdrawiam wszystkich którzy liczą koszty i szanują swoją prace :)

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 31, 2013 6:29 pm
autor: solidnafirma38
Punkty handlowe mają złą kondycję bo producenci w swoich salonach albo przez handlowców sprzedają bezpośrednio okna klientom w cenach niższych niż hurtowe dla dilerów

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 31, 2013 6:39 pm
autor: MichalM
Witam

No niestety sytuacja w branży robi się niepokojąca, tak kiepsko jeszcze nie było :/
uśredniając wszyscy moi klienci notują spadki rok do roku na poziomie 10-30% niestety dodając do tego głodowe marże ... efekt jest raczej jasny do przewidzenia.

Firmy są przeinwestowane, zbyt duży koszt w stosunku do zarobków i się zaczyna ... cięcie kosztów i niepłacenie dostawcom.

Znam zarówno firmy, które z premedytacją naciągają a co tam powiem więcej oszukują zarówno dostawców jak i klientów i tak jak piszecie kładą jedną firmę za drugą i ... żyją, ale są też uczciwi, których niestety sytuacja rynkowa przerosła i mają bardzo pod górkę w dużej mierze przez tych oszustów, bo to oni mogą zejść poniżej kosztów skoro i tak nie mają zamiaru zapłacić dostawcy czy też pracownikowi.

Czarno widzę ten rok oj czarno :/


Pozdrawiam

Re: Po co komu własna firma ???

: czw sie 01, 2013 12:53 am
autor: klajster
Też zaczynam obserwować tą ewolucję o której mówi LESTOL. Czarno widzę przyszłość punktów handlowych " bez nazwy" zostaną tylko firmowe Oknoplast Drutex itp. Tak samo czarno widzę producentów którzy dostarczają im okna muszą szukać exportu albo jakiejś specjalizacji .Walka ceną odpada chyba większość już to przeszła . Ale za to widzę szansę dla małych lokalnych producentów .Pozdrawiam

Re: Po co komu własna firma ???

: pt sie 02, 2013 11:07 pm
autor: jubra
klajster pisze:Też zaczynam obserwować tą ewolucję o której mówi LESTOL. Czarno widzę przyszłość punktów handlowych " bez nazwy" zostaną tylko firmowe Oknoplast Drutex itp. Tak samo czarno widzę producentów którzy dostarczają im okna muszą szukać exportu albo jakiejś specjalizacji .Walka ceną odpada chyba większość już to przeszła . Ale za to widzę szansę dla małych lokalnych producentów .Pozdrawiam
"Stolarka Polska" - tylko dla orłów ! :lol: :(
Słuszne obawy małych firm (dealerów) ? :shock: :cry: :oops:
Obowiązujące hasło marketingowe : " sprzedajemy taniej niż sprzedaje producent" !!!"
http://skladokien.pl/dlaczego-oferujemy ... producent/

Re: Po co komu własna firma ???

: wt sie 06, 2013 10:43 pm
autor: wind-bed
Takie firmy chwytają się brzytwy i sprzedają towar za żałosne marże - jak kiedyś napisał sir hill martin - polują tylko na zaliczkę klienta. A ja - uczciwie kalkulujący swoje ceny przegrywam, bo jestem droższy. Klienci łykają tańszą ofertę bo jest okraszona hasłem sprzedawcy "dużo biorę, więc mam większe rabaty".
Święte słowa. Trzeba jeszcze przetrzymać rok, może dwa i tego typu firemki poupadają i sytuacja na rynku się zmieni. Trzeba mieć nadzieję, że powrócą jeszcze stare dobre czasy...

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sie 07, 2013 8:00 am
autor: Lestol
No to jeszcze małe co nieco :)

Informuje iż w tym roku jesienna edycja rzeszowskich targów budowlanych nie odbędzie się.
Według organizatora powodem jest panujący kryzys gospodaczy oraz małe zainteresowanie wystawców.

Re: Po co komu własna firma ???

: pt wrz 20, 2013 1:31 pm
autor: Kemor
Nigdy nic wielkiego z tych (i innych) targów nie wynikało ... po za kosztami :) No może prawie nigdy ...

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz wrz 22, 2013 11:00 pm
autor: Grabicak
Lestol - masz rację i racji nie masz. Wydaje mi się że prawda leży jak zawsze po środku.

Wiele firm dilerskich wypadnie z rynku. Ale będą to firmy które nie mają swojej niszy. Ja jestem na chwilę obecną (od 4 lat) dilerem dilera. Wiem że to ewenement na rynku. Mój dostawca który wcale nie jest producentem ma swoje 3 punkty handlowe i ma rozpoznawalną w okolicy markę. I nikt tam nie idzie kupować okien danego producenta ale ludzie kupują okna w firmie "XXX" (bez reklamy). Firma XXX ma dodatkowo kilku swoich dilerów (np mnie) na których nie zdzierają ale wspólnie generujemy taki obrót że producent ma XXX za poważnego klienta i nie wyobrażam sobie sytuacji w której firma XXX miałaby zniknąć z naszego rynku.
Piszę o istniejącej, nie hipotetycznej sytuacji. A firmy "Ixiński - najtańsze okna" pojawiają się i znikają. I co do nich masz rację - będzie ich ubywać. To są ci którzy startują nie mając biznesplanu, nie mając funduszy na zabezpieczanie pierwszego, startowego okresu.

A tobie jako producentowi pozostaje to najtrudniejsze - odróżnić jednych od drugich i wybrać właściwie. W czym ci oczywiście powodzenia życzę!

Re: Po co komu własna firma ???

: pn wrz 23, 2013 3:01 pm
autor: Lestol
Grabicak - oczywiście że nie wszyscy... tylko patrząc na kraje bardziej rozwinięte np. Niemcy i odnosząc do naszego PRZEEEEESYCONEGO dilerami rynku jakiś 80% wtedy zapanowała by względna równowaga i normalna konkurencja a nie zarzynanie się tylko i wyłącznie ceną. Po za tym przy odpowiednim kursie euro produkty budowlane w DE są tańsze niż w Polsce, np. cegła czy dachówka, tak już przecież było.

Re: Po co komu własna firma ???

: pn wrz 23, 2013 3:58 pm
autor: Grabicak
Co do tego że nasz rynek jest przesycony dilerami to chyba nikt nie ma wątpliwości. I ci którzy walczą tylko ceną muszą odpaść. To fakt.
Ale skoro mówisz o rynku niemieckim to też się do niego odniosę. A wiem o czym piszę bo tam trafia 98% naszej sprzedaży.
Na niemieckim rynku nie ma, ja słusznie zauważyłeś, dilerów takich jak u nas. Pan Kaziu w budce po kiosku ruch i pan Bogdan wstawiający te okna jak Kazio coś "złapie". Tego nie ma. Ale pojawia się coś co mam nadzieję i u nas zacznie się pojawiać. Mam ty na myśli małe jedno- dwuosobowe firmy monterskie które wyrabiają sobie u klientów tak dobre opinie że pracują z polecenia i na brak zleceń nie narzekają. I to oni tworzą rynek małych dilerów w Niemczech. Bo jeśli klient wie że Jürgen robi dobra robotę a Jürgen mówi "co będziesz szukać- ja mam sprawdzonego dostawcę" to największe salony firmowe mogą wydać miliony na reklamę a Jürgen i tak swoje sprzeda. I o takich ludzi warto walczyć bo może milionowych obrotów nie robią ale robią stale i co dla mnie najważniejsze - są fachowcami, sami pomiarują i sami montują.

Re: Po co komu własna firma ???

: pn wrz 23, 2013 4:41 pm
autor: Lestol
...no i to żeśmy się w 100% dogadali :) nawiązując do tematu mojego postu ...Cała historia wzięła się stąd mój klient (punkt handlowy) przez 2,5 tygodnie zbierał niecałe 750 zł ...

Jürgen i tak swoje sprzeda. i kasę na zapłatę za towar będzie miał. Na ZUS i nowy samochód i na wakacje, a za wszystko zapłaci SWOIMI pieniędzmi która ma na koncie,
Pozdrawiam

Re: Po co komu własna firma ???

: wt wrz 24, 2013 1:46 pm
autor: jubra
I tak nastąpił dowód nie wprost, że sprzedawać może każdy z różnym skutkiem ale montować już nie.
Mam nadzieję, że kończą się spory nt. które okna (systemy) lepsze - bo takie okna jaki ich montaż.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt wrz 24, 2013 2:36 pm
autor: Grabicak
jubra pisze: takie okna jaki ich montaż.
A ja dodaję "taki montażysta jaki jego pęd do wiedzy".

Re: Po co komu własna firma ???

: wt wrz 24, 2013 3:34 pm
autor: backspace
Grabicak pisze:A ja dodaję "taki montażysta jaki jego pęd do wiedzy".
Wszystko co Panowie napisaliście jest słuszne, ale... sprawa nie jest taka prosta jakby się wydawało, przynajmniej na naszym rynku. W 9 przypadkach na 10 montaż okien, a dokładniej jego zakres i sposób wykonania nie do końca zależy od montera. Na wykonanie usługi klient częściej umawia się ze sprzedawcą niż wykonawcą. Jeżeli sprzedawca nie ma pojęcia "o montażu", to nawet najlepiej wyedukowany monter ma tylko dwa wyjścia: Robić dobrą minę do złej gry, albo nie robić (miny i roboty). Jeżeli dodamy do tego ogniwo pośrednie tzw. pomiarowca, który ani nie jest sprzedawcą, ani montażu wykonywał osobiście nie będzie, dochodzi kolejny wątpliwy element. Mając to wszystko na uwadze jakość usług montażowych zależy od wiedzy sprzedawcy, doświadczenia pomiarowca i umiejętności montera. A jak powszechnie wiadomo wiedza+doświadczenie+umiejętności = kompetencja. Nie będzie poprawy jakości usług montażowych bez podniesienia kompetencji i współpracy wszelkich ogniw w nim współuczestniczących od fazy planowania aż do odbioru.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt wrz 24, 2013 3:55 pm
autor: Grabicak
backspace pisze: Nie będzie poprawy jakości usług montażowych bez podniesienia kompetencji i współpracy wszelkich ogniw w nim współuczestniczących od fazy planowania aż do odbioru.
Co racja to racja. Nikt nie będzie dobrym pomiarowcem nie montując najpierw okien.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr wrz 25, 2013 6:08 pm
autor: Time
Nie zgodzę, że trzeba montować by dobrze mierzyć. Trzeba po prostu mieć otwarty łeb, oglądać co robią montażyści i sporo z nimi rozmawiać. Plus do tego praktyka. Przez pierwszych kilka lat będzie kilka wtop tak jak u mnie (kieszeń bolała), ale na błędach człowiek się uczy i potem już zadem otwór nie straszny :)

Re: Po co komu własna firma ???

: śr wrz 25, 2013 10:30 pm
autor: meraś
U nas zawsze pomiarów dokonuje monter. Tak jest od kilku ładnych lat. Klienci to doceniają, o oknach to sobie możemy pogadać przy kawie w firmie, a nie przy zacinającym deszczu na budowie ;)

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz wrz 29, 2013 7:53 pm
autor: Grabicak
meraś pisze:U nas zawsze pomiarów dokonuje monter. Tak jest od kilku ładnych lat. Klienci to doceniają, o oknach to sobie możemy pogadać przy kawie w firmie, a nie przy zacinającym deszczu na budowie ;)
I tego ci zazdroszczę. Niestety u mnie tak się nie da. A to z tej prostej przyczyny że mając biuro w Polsce sprzedaję w Niemczech. I wszystko odbywa się u klienta w domu. Muszę też więc umieć zmierzyć. A pomaga mi w tym doświadczenie montażowe.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt paź 01, 2013 10:00 pm
autor: monciak
Time pisze:Nie zgodzę, że trzeba montować by dobrze mierzyć. Trzeba po prostu mieć otwarty łeb, oglądać co robią montażyści i sporo z nimi rozmawiać. Plus do tego praktyka.
Też tak sądzę. Mierzy u mnie 3 pomiarowców bez doświadczenia monterskiego i nie zapeszając pomyłek 0. Zależy to też od ilości pomiarów, nie wyobrażam sobie jak monter ma mierzyć kilkanaście pomiarów dziennie i profesjonalnie nawijać z coraz bardziej wymagającymi klientami.
Większych klientów umawiam w salonie z tym co mierzył i z handlowcem, wtedy na spokojnie można wszystko obgadać i ustalić. Coraz częściej się zdarza że jest to kilka wizyt przed spisaniem umowy.

Re: Po co komu własna firma ???

: pt paź 11, 2013 10:17 am
autor: TomekP
Moim zdaniem prowadzenie wlasnego biznesu w dziesiejszych czasach się nie oplaca i nie chodzi mi tylko o kryzys, który odbija sie przedewszystkim na malych przedsiebiorstwach,skladki na zus i podatki sprawiaja że zatrudnianie kogo kolwiek poprostu sie nie opłaca..a samemu wiadomo ze nic sie nie zrobi

Re: Po co komu własna firma ???

: pt paź 11, 2013 10:22 am
autor: Grabicak
TomekP pisze:Moim zdaniem prowadzenie wlasnego biznesu w dziesiejszych czasach się nie oplaca i nie chodzi mi tylko o kryzys, który odbija sie przedewszystkim na malych przedsiebiorstwach,skladki na zus i podatki sprawiaja że zatrudnianie kogo kolwiek poprostu sie nie opłaca..a samemu wiadomo ze nic sie nie zrobi
Też prawda. Siedzenie na tyłku i narzekanie to o wiele łatwiejsze zajęcie. :x

Re: Po co komu własna firma ???

: pt paź 11, 2013 2:10 pm
autor: jubra
TomekP pisze:Moim zdaniem prowadzenie wlasnego biznesu w dziesiejszych czasach się nie oplaca i nie chodzi mi tylko o kryzys, który odbija sie przedewszystkim na malych przedsiebiorstwach,skladki na zus i podatki sprawiaja że zatrudnianie kogo kolwiek poprostu sie nie opłaca..a samemu wiadomo ze nic sie nie zrobi
:shock: , a co się opłaca ?

przede wszystkim namawia do roboty........internet stoi otworem - przede wszystkim :D .

Re: Po co komu własna firma ???

: sob paź 12, 2013 11:57 am
autor: Lestol
Jednym się opłaca drugim nie, ale mi chodziło o to że w naszej branży ludzie nie umieją powiedzieć STOP !!! dalej mi się nie opłaca, więc zmieniam branże lub zamykam firmę i idę do pracy na etat. Przypomnę po co założyłem temat „ … przez 2,5 tygodnie zbierał niecałe 750 zł, aby uregulować zaległości, co było przyczyną wstrzymania dostaw … „ i to problem !!!

Re: Po co komu własna firma ???

: sob paź 12, 2013 12:46 pm
autor: finlandia
Zeby nazbierac te 750zł zaczynają szaleć na polu handlowym. Miałem ostatnio klienta, który sprawdzał jaki dostanie rabat na jedne drzwi wewnętrzne - jedna z moich konkurencji dała mu 20% (sobie zostawili góra 5%) i do tego 8% VAT bez montażu.
Na pewno nie zrobili tego dla zarobku, a jedynie by upolować zaliczkę..

Re: Po co komu własna firma ???

: sob paź 12, 2013 1:08 pm
autor: Grabicak
finlandia pisze:Z jedna z moich konkurencji dała mu 20% (sobie zostawili góra 5%) i do tego 8% VAT bez montażu.
Pozdrawiamy samobójców.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr paź 30, 2013 4:34 pm
autor: TomekP
Co się opłaca? szczeże mówiac to moim zdaniem lepiej jest byc zatrudnionym i byc pewnym, że co miesiac dostanie sie wypłate na konto..i żebysmy sie dobrze zrozumieli, jestem absoltunie przeciwny siedzieniu na tylku i narzekaniu :) pasywnosc to najgorsze co można zrobic

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lis 06, 2013 7:38 pm
autor: RadioReeper
meraś pisze:U nas zawsze pomiarów dokonuje monter. Tak jest od kilku ładnych lat. Klienci to doceniają, o oknach to sobie możemy pogadać przy kawie w firmie, a nie przy zacinającym deszczu na budowie ;)
Świetna sprawa i tak bym kiedyś właśnie chciał, marzy mi się tak a mało komu się tak udaje

Re: Po co komu własna firma ???

: pn gru 16, 2013 11:46 pm
autor: ruda
Odnosząc się do pierwszego posta to może ten ktoś dopiero rozpoczyna działalność i nie miał jeszcze dobrej reklamy. Nie każdemu od razu idzie świetnie. Jest duża konkurencja na rynku i najpierw trzeba sobie wyrobić renomę, znaleźć klientów itp. Różnie to bywa. Może wziął np. dofinansowanie z unii i teraz musi prowadzić działalność przez 2 lata. Wiem, że przez takie osoby inni nieraz cierpią, ale musisz pamiętać, że i Tu kiedyś zaczynałeś od zera.

Re: Po co komu własna firma ???

: czw kwie 24, 2014 12:48 pm
autor: RadioReeper
No tak i później mamy problem... Dlatego ja korzystam z usług najlepszych :)

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 29, 2014 11:10 pm
autor: kamsikora85
Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Okna plastikowe we Wrocławiu tylko od tej firmy, polecam. Kupowałem od nich nie raz i nigdy się nie zawiodłem :) Wszystko dopięte na ostatni guzik.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 30, 2014 11:59 am
autor: finlandia
kamsikora85 pisze:Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Okna plastikowe we Wrocławiu tylko od tej firmy, polecam. Kupowałem od nich nie raz i nigdy się nie zawiodłem :) Wszystko dopięte na ostatni guzik.
Trudno uwierzyć, że były klient przekształcił firmę w agencję PR i teraz spłaca swojego kontrahenta w ten sposób spamując na każdym forum..

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 30, 2014 12:03 pm
autor: Grabicak
cóż za pozbawiona finezji autoreklama. :? :? :?

tak na magnesie to tu poważni ludzie rozmawiają o poważnych sprawach. chcesz robić sobie reklamę zmień dział

Re: Po co komu własna firma ???

: pt paź 10, 2014 4:13 pm
autor: Benedykt
Własna firma to brak urlopu, listy obecności, {cały czas jesteś w pracy} jesteś menadżerem, księgowym, kierowcą, sprzątaczką...a jednak firmy powstają. :mrgreen:

Re: Po co komu własna firma ???

: pt kwie 17, 2015 4:59 pm
autor: knoczek
ma marzenie żeby być prezesem firmy i nic z tym nie zrobisz;p

Re: Po co komu własna firma ???

: wt maja 05, 2015 9:54 am
autor: pavelo
Benedykt pisze:Własna firma to brak urlopu, listy obecności, {cały czas jesteś w pracy} jesteś menadżerem, księgowym, kierowcą, sprzątaczką...a jednak firmy powstają. :mrgreen:
firmy powstają, bo każdy chce odnieść sukces. a czy może być coś lepszego niż wybudowanie samodzielnie własnego imperium? oczywiście uda się to tylko garstce wybrańców, ale próbować każdy ma prawo ;)

Re: Po co komu własna firma ???

: wt maja 05, 2015 5:44 pm
autor: Benedykt
W Polsce od zera nie łatwo, duże firmy powstały na bazie upadłych firm PRL.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt cze 30, 2015 10:14 am
autor: olamala
Tylko pamiętajcie, że prowadzenie swojego biznesu mocno obciąża psychicznie.... tutaj nie ma reguły czy stoi czy się pieniadz sie nalezy!....

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lip 07, 2015 3:57 pm
autor: finlandia
Po co komu forum.. to ewidentnie staje się polem do zagospodarowanie poprzez spamerów. Czytać się nie chce.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 08, 2015 1:53 pm
autor: EurostylChelmek
finlandia pisze:Po co komu forum.. to ewidentnie staje się polem do zagospodarowanie poprzez spamerów. Czytać się nie chce.
Zgadzam się z Tobą.
Rozumiem, że można wrzucić reklamę, ale ostatnio zamiast postów są same pseudo posty.

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz lip 19, 2015 11:14 pm
autor: jubra
finlandia pisze:Po co komu forum.. to ewidentnie staje się polem do zagospodarowanie poprzez spamerów. Czytać się nie chce.
Już dawno wycofałem swojego bloga na tym "upadłym" portalu żywiącym się tylko reklamami.
Szkoda czasu na odpowiadanie ciągle w temacie - "jakie okna ?", dla mnie tylko dobre lecz gdzie ich szukać przy bierności Redaktorów udającego profesjonalizm portalu OKNONET.PL (kiedyś było warto tu zaglądać).

Re: Po co komu własna firma ???

: śr lip 29, 2015 12:25 am
autor: joczkos
Widać każdy jak może promuje własną markę, aby przebić się z własnym produktem. Dzisiejszy rynek jest wymagający bo jest duża konkurencja wśród usługodawców.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sie 05, 2015 10:18 am
autor: finlandia
I kolejny post ze stajni spamerów. Byleby tylko wrzucić link do zleceniodawcy. Czy forum tego nie widzi???

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz sie 16, 2015 3:10 am
autor: Andrzej Parzonka
Dziękuję personalnie, że jesteście z nami nadal. Zgadza się trochę uciekło tutaj tematów. Czy możemy działać lepiej? Oczywiście. Skupialiśmy się ostatnio mocno nad samym portalem, forum oknonetu faktycznie zostało nieco z tyłu. Jednym z pierwszych elementów było uwolnienie możliwości pisania dla wszystkich bez. Osoby będące z nami od lat zapewne wiedzą o co chodzi. Faktem jest że poszło za tym sporo spamu. Osobiście nie zadbałem o to aby tego uniknąć. Rosnąca ilość naszych czytelników globalnie oraz coraz więcej informacji pokazuje jednak, że zdecydowanie moim zdaniem trzymamy poziom.

Re: Po co komu własna firma ???

: pt sie 21, 2015 12:18 pm
autor: tarantula
W Polsce kariery się nie zrobi ani kokosów nie zarobi na własnej firmie. Trzeba urodzić się synem prezesa albo jakiegoś polityka wtedy jest jeszcze nadzieja.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr wrz 23, 2015 11:32 pm
autor: Okninto
Nie koniecznie się trzeba urodzić synem prezesa lub ojca który śpi na kasie. Mój kolega zaczynał od zera miał zawsze mało kasy ale cholernie się interesował budowlanką wykończeniem wnętrza a nawet stawianiem domów od zera dlatego poszedł do zawodówki później zrobił technika. Po jakimś czasie wpadł na pomysł założenia firmy w której tez pracuję i dajemy rady na zlecenia nie narzekamy ma łeb gościu do interesu i strasznie szanuje sobie pieniądze co mi się bardzo podoba i gdzie takich ludzi jest mało na rynku.

Re: Po co komu własna firma ???

: czw paź 22, 2015 10:40 pm
autor: Kamil41
Ja chciałbym mieć własną firmę.

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz paź 25, 2015 12:01 pm
autor: slaway
jak dla mnie plusem założenia własnej firmy jest przede wszystkim to, że sami sobą zarządzamy i nie mamy nikogo nad sobą, kto czasem może podejmować złe decyzje, a potem jest na pracownika, że coś źle wykonał :) po za tym zawsze pracuje się na siebie, czyli ile się zarobi za danego klienta wszystko idzie na własne konto, jak dla mnie praca na etacie jest dobra na początek kariery, potem trzeba próbować dalej czyli już interesować się w jaką firmę warto zainwestować i ile potrzebnych jest funduszy na jej założenie :)

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lis 10, 2015 1:35 pm
autor: lenowski
Jak to po co? Żeby być bardziej nie zależnym.

Re: Po co komu własna firma ???

: pn lis 23, 2015 12:26 pm
autor: michalkwiatkowski92
Po to żeby inni zadawali głupie pytania

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sty 20, 2016 2:10 pm
autor: miefa
Najważniejsze, aby trafić na dobrą grupę odbiorców. Wcześniej powinno się zbadać, czego nie ma w naszej okolicy i odpowiednio stworzyć swoją działaność.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sty 20, 2016 2:18 pm
autor: Aleksander410
Już niedługo uda mi się założyć własna firmę ;))))) Parę formalności i wszystko będzie hulać ;)
Po co komu własna firma?? Odpowiedź chyba jest prosta, po co robić całe życie na kogoś skoro w końcu w tym kraju można zacząć pracować na siebie samego ;)

Re: Po co komu własna firma ???

: czw gru 29, 2016 12:15 pm
autor: tel
Jeśłi chcesz pracować legalnie.Oraz legalnie sprzedawac czy też montować okna to logiczne, że taką firmę musisz sobie załozyć. Wprawdzie możesz takie rzeczy robić na umowę o dzieło ale jaki jest tego sens? Nie dość,ze jst to drogie to jeszcze nie jesteś ubezpieczony i nie masz odprowadzanych składek na emeryturę.

Własną firmę jest bardzo łatwo załozyć. Wszystko można załatwić w ciągu jednego dnia. To nad czym proponuje sie zastanowić to konto firmowe. Warto jest przejrzeć sobie rankingi, które pokazują które konta są darmowe a które płatne.

Re: Po co komu własna firma ???

: czw gru 29, 2016 12:37 pm
autor: Grabicak
tel pisze:i nie masz odprowadzanych składek na emeryturę.
Doskonały dowcip. :lol:

Firmę zakłada się i rozwija własnie żeby nie musieć wierzyć w emeryturę z ZUS-u :wink:

Re: Po co komu własna firma ???

: czw gru 29, 2016 2:26 pm
autor: meraś
Życzę w 2017 i całym życiu Grabciak masy zleceń, abyś z każdego z nich odkładał na starość i nie musiał się podpierać emeryturą kiedy przyjdzie na to czas... 8)

aha....Wszystkim użytkownikom forum życzę masy zleceń i jak najmniej problemów z nich wynikająch ( tym obecnym i tym "zamrożonym" ) Najlepszego !

Re: Po co komu własna firma ???

: czw gru 29, 2016 2:34 pm
autor: Grabicak
meraś pisze:Życzę w 2017 i całym życiu Grabciak masy zleceń, abyś z każdego z nich odkładał na starość i nie musiał się podpierać emeryturą kiedy przyjdzie na to czas... !
plan mam trochę inny- ale to tez juz inna sprawa.

Wszystkiego dobrego forumowiczom!

Re: Po co komu własna firma ???

: pn sty 02, 2017 10:28 am
autor: tel
Firmę zakłada się po to, aby można było więcej zarobić niż na etacie. To oczywiste. Wiele usług jest tańszych na firmę. Więc jak ktoś ma pomysł i możliwości, to powinien w to wchodzić i inwestować.

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz mar 26, 2017 2:31 pm
autor: Allison
Wielu ludzi nie chce pracować na "czyjeś buty" i chcą być niezależni, mieć coś swojego i realizować się w pewnych zakresach życia.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr wrz 13, 2017 9:13 am
autor: zuzannaanna
Własna firma daje niezależność i większe pieniadze niż praca na etacie ale trzeba miec najpierw pomysł na biznes.
Jak już założysz DG warto skorzystać z oferty BlueMedia - http://www.bluemedia.pl/ Z ich pomoca dokonasz szybkich transakcji, ogarniesz rachunki, ubezpieczenie itd. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu.

Re: Po co komu własna firma ???

: czw wrz 14, 2017 3:18 pm
autor: PerfectSpace
Pytanie jest dosyć dziwne. Raczej należałoby je odwrócić i zapytać, po co pracować dla kogoś i zarabiać 1/5 (w najlepszym przypadku) tego co możesz. Oczywiście do własnej firmy niezbędne jest doświadczenie, plan i znajomość funkcjonowania firm. Generalnie na pewno wielkim plusem własnej firmy jest to, że pracujemy tyle ile chcemy, zarobki są uzależnione od jakości naszej pracy.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt wrz 19, 2017 11:53 am
autor: emts
Ludzie zakładają firmy z kilku powodów:

- aby móc legalnie prowadzić swoją działalność;
- aby US nie przyczepił się, skąd dochód skoro nigdzie się nie pracuje;
- aby móc amortyzować koszta związane z prowadzoną DG;
- aby być ubezpieczonym.

Poza tym firma to też pewne przywileje...
Ważne, aby rozdzielić sprawy firmowe od spraw prywatnych. Np nie korzystać ze wspólnego konta. Zwłaszcza, że konta dla przedsiębiorców wcale nie muszą być drogie. Tutaj http://www.bielsko.biala.pl/firmy/porad ... siebiorcow porównanie.

Re: Po co komu własna firma ???

: pn wrz 25, 2017 7:58 pm
autor: Granda
No jak po co? Dla pieniędzy i niezależności.

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz sty 21, 2018 3:01 pm
autor: boguswroc
Niestety wiekszosc ludzi nie potrafi postawic na siebie dlatego pracuje na sukces innych. Szczerze to sam mocno zastanawiam sie nad zalozeniem wlasnej dzialalnosci jednak nie mam jeszcze dokladnie pomyslu na to co mialbym robic. Sporo osob poleca biznes zwiazany w prowadzeniem jakiegos e-sklepu badz tez jakichs uslug. Wszystko byloby sporo prostsze jesli znalbym sie na technologiach informatycznych .. niestety tak nie jest, a zaplacenie komus za to nie wchodzi w gre. Bardziej interesuje mnie biznes zwiazany z jakas brazna budowlana, badz zleceniami publicznymi. Z tego co sie orientuje mozna bez wiekszych ceregieli dostac dotacje na start. Ciekawie wygladaja np. projekty budowania tras dla rowerzystow .. nawet zaglebilem troche ten temat pod katem tego jakich surowcow uzyc http://betonnadom.pl/produkty/deco-bike Co uwazacie o takim biznesie? Trudno bedzie sie przebic z nowa oferta? Dobrze jakby ktos prowadzacy taka dzialalnosc napisal cos od siebie. Pozdrawiam

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sty 24, 2018 9:47 am
autor: witos18
Cóż, chociażby po to, aby zrozumieć, że lepiej pracować "na swoim" niż u kogoś na etacie. Wiadomo, ze zakładanie własnej firmy wiążę się z ogromną odpowiedzialnością, ale zarazem pozwala rozwinąć zawodowe skrzydła. Ja jednak zanim zdecydowałem się na prowadzenie własnej działalności, popracowałem kilka lat w swojej branży. Dzięki temu nabrałem doświadczenia.

Re: Po co komu własna firma ???

: śr sty 24, 2018 11:13 am
autor: emil8992
Własna firma to fajna sprawa, jeśli nauczymy się nią zarządzać. Ja miałam ostatnio tylko drobny kłopot z Jednolitym Plikiem Kontrolnym, ale gdy dowiedziałem się, że moja firma od księgowości online https://wfirma.pl/jpk ma opcję generowania i wysyłania JPK, to już wszystko momentalnie stało się proste. Własna firma to fajna perspektywa.

Re: Po co komu własna firma ???

: pt lut 02, 2018 12:41 pm
autor: Arlena
Własna firma to wolność. Chociaż wymaga również ogromnego nakładu pracy i cierpliwości.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lut 06, 2018 10:00 am
autor: jerzyks
Podobno z początkiem kwietnia ruszają nowe przepisy w których to nie trzeba będzie zakładać firmy w początkowym okresie prowadzenia działalności, dopiero jak ta się rozkręci, to pojawi się taki przymus. Nie trzeba też będzie przez pierwszych 6 miesięcy płacić żadnych dodatkowych składek zusowskich, rentowych, chorobowych itd. Krótko mówiąc, dla kogoś kto dopiero zaczyna i jest na etapie budowy kapitału, jest to bardzo dobra wiadomość.
Z doświadczenia moge powiedzieć, że jak już ktoś planuje założyć konto, to najlepiej w takim banku, aby było możliwie jak najtaniej. Polecam więc zapoznać się z http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/ - witryna na której można znaleźć trochę więcej informacji na temat tego - co gdzie i za ile.

Re: Po co komu własna firma ???

: wt lut 20, 2018 10:50 am
autor: witos18
Przede wszystkim po to, aby zarabiać więcej i być panem na swoim podwórku. Muszę Wam napisać, że młode pokolenie Millenialsów inaczej podchodzi do kwestii firmy. Moje, 40-latków i dłużej jest zapatrzone w etat jako obietnicę spokojnej pracy. A to błąd i coraz częściej się o tym przekonujemy, ponieważ etat jest raczej niestabilny i większe możliwości daje założenie własnej działalności gospodarczej. A ponadto coraz większą furorę robi outsourcing. Za sprawą takich firm jak ta - https://www.tmf-group.com/pl-pl/service ... r-payroll/ prężnie rozwija się sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Re: Po co komu własna firma ???

: ndz cze 09, 2019 7:56 pm
autor: berewit
Dla mnie własna firma jest potrzebna do tego by pracować na siebie. Moi wcześniejsi pracodawcy wykorzystywali mnie za najniższa krajowa. Pewnego dnia powiedziałem dość.