Forum Producentów Stolarki Budowlanej

Robert

Forum Producentów Stolarki Budowlanej

Post autor: Robert » pt lis 08, 2002 8:18 pm

W kwietniu 2003 odbędzie się Ogólnopolskie Forum Stolarki Budowlanej. Zaproszeni są WSZYSCY producenci okien, drzwi i fasad. Swój udział potwierdziła już ponad 100 firm: m.in. Metalplast Bielsko, Okfens, Stolarka Wołomin, Sapa System.
Podstawowym celem Forum jest spotkanie ludzi z branży na seminarium: Bariery dla producentów po wstąpieniu Polski do UE. Jest to jednak również okazja do omówienia innych problemów wspólnych dla wszystkich producentów.

Chciałbym poprosić o opinie: co może łączyć producentów okien z drewna, okien z PCV, fasad aluminiowych, drzwi wewnętrznych, bram garażowych i drzwi p-poż. Wokół jakich tematów można ich zintegrować?

Dla najciekawszej wypowiedzi funduję nagrodę: pobyt weekendowy z wybraną hostessą :lol:

oknoAD


psuBrat

Post autor: psuBrat » sob lis 09, 2002 9:20 am

jakość produktu i obsługi klienta

:lol:
gdzie mogę zobaczyć zdjęcia tych hostess ?
:wink:

Robert

Post autor: Robert » sob lis 09, 2002 11:15 am

Jakość produktu to pochodna przestrzegania procesów produkcyjnych i przestrzeganie jakiegoś, chocby wewnętrznego systemu kontroli jakości. Sądzisz, że byliby chętni wśród szefów firm do wysłuchania wykładu n.t. zasad weryfikacji przestrzegania postanowień aprobacyjnych ( :!: bardzo celna uwaga na forum "do systemodawców") i n.t. szystemów kontroli jakości? Czy z zaangażowaniem dyskutowaliby na te tematy? Nie jestem przekonany, czy jest to temat do poruszenia na forum krajowym, ale na pewno jest tematem wspólnym dla branży. Dzięki.

Na pewno bardziej medialnym, bardziej wciągającym do dyskusji jest temat obsługi klienta. Tu każdy może podzielić się swoimi przemysleniami i doświadczeniami bez obaw o narażenie się na zarzut ignorancji (to często blokuje ludzi przed zabraniem głosu). Dyskusja taka mogłaby być poprzedzona krótkim wykładem z zakresu "Marketing relacji", co stałoby się przyczynkiem do rozmów nad przyjęciem lub odrzuceniem takiej filozofii prowadzenia biznesu. Bez obaw możnaby przy tym temacie dzielić się swoimi doświadczeniami i wnosić uwagi do rozważań teoretycznych.

psuBracie - temat został kupiony, a Ciebie zaproszę na casting hostess - tam będziesz mógł zrobić sobie zdjęcie z wybraną dziewczyną :lol:

A swoją drogą, czy jest sens robienia aprobat, skoro niebawem będzie można oznaczać wyroby znakiem CE odnosząc się do stosownej normy unijnej? Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Może Adamm się odezwie i wytłumaczy, czy ten przepis nie podkopuje racji bytu ITB (przynajmniej w zakresie wydawania aprobat)?

psuBrat

Post autor: psuBrat » sob lis 09, 2002 1:07 pm

haa

mowa była o weekendzie z hostessą a nie o zdjęciu :twisted:


:P

Gość

Post autor: Gość » sob lis 09, 2002 4:23 pm

psuBrat pisze:haa

mowa była o weekendzie z hostessą a nie o zdjęciu :twisted::P
To ma być nagroda główna. Grand Prix
- dajmy szansę też innym... :roll:

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » sob lis 09, 2002 6:55 pm

@ Robert

odpowiedzi na Pana pytanie : czy możliwe jest wspólne działanie branży
okien i drzwi drewnianych z producentami otworówki z PVC ? wydaje się udzielać osobiście Pan Prezes SPSB . Na stronie internetowej SPSB jeszcze przed miesiącem Pan Prezes Dużyński namawiał firmy z obydwu branż do wspólnego działania na Ogólnopolskim Forum Stolarki Budowlanej , natomiast w swoim najnowszym komunikacie na stronie SPSB oferuje "Vademekum Sprzedawcy Stolarki Drewnianej" i oto jeden z cytatów : ,.... znajdą się w nim zarówno argumenty na rzecz stosowania okien z drewna , jak też opinie instytucji europejskich o problemach związanych ze stosowaniem PCW :idea: ...."
Moim zdaniem nic dodać , nic ująć .
A tak na marginesie : nie wiem czy Pan Prezes Dużyński słyszał o tym , że
moskiewskim naukowcom udało się dowieść , iż uwięzieni zakładnicy z moskiewskiego teatru wcale nie zostali zatruci opiatami , tylko ich zatrucie spowodowały okna z profili PCW zamontowane niedawno w teatrze .
Naprawdę ! mówił mi o tym znajomy białoruski celnik z przejścia granicznego Kużnica Białostocka .

Pozdrawiam

oknoAD


Gość

Post autor: Gość » sob lis 09, 2002 8:39 pm

@pvc

Pan Prezes Dużyński - inżynier, technolog drewna - jest przekonany o wyższości drewna nad pvc w ich zastosowaniu do produkcji okien i to jest jego autonomiczne prawo. Pan, jak rozumiem, ma zdanie przeciwne - i to też jest Pańskie prawo. W sferze swoich przekonań różnicie się Panowie i niech tak zostanie.
Istotne jest, żeby taki spór przybrał cywilizowane formy jeżeli już musi (???) być prowadzony. Jest to pewnie jeden z przyczynków do tematu: "uczciwa konkurencja". Nade wszystko jednak takie spory nie powinny wykluczać możliwości współpracy wszędzie tam, gdzie będzie ona korzystna dla obydwu Panów.
Dlatego też proponuję: zostawmy ideologię, skupmy się na praktyce gospodarczej. Spróbujmy przedyskutować i rozwiązać choćby jeden z problemów, który stoi zarówno przed producentami okien z pvc, jak i z drewna.
Pański przedmówca zaproponował problemy jakościowe, także jakości obsługi klienta. Zrozumiałem to jako dążenie do wyznaczenia wyższych standardów i upowszechnienie ich. Czy Pan nie podziela opinii, że warto spróbować coś zrobić wspólnie? I proszę jeszcze przy tym pamiętać o producentach okien/fasad z aluminium i całej rzeszy producentów drzwi.
Ciekaw jestem Pańskiej opinii.
Pozdrowienia - Robert

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » ndz lis 10, 2002 3:05 pm

@ Robert

Od dłuższego czasu obserwuję co raz to ponawiane próby stworzenia organizacji "dachowej" skupiającej producentów stolarki budowlanej.
Efektem takich prób lub przeprowadzanych akcji promocyjnych
(patrz : Inicjatywa ProPVC) jest stawianie odwiecznego pytania :
drewno czy PVC ? .
Moim skromnym zdaniem pytanie: czy okienne sektory PVC i drewna
są w stanie się porozumieć jest całkowicie nie na miejscu . Te obydwa
sektory (oczywiście wraz z sektorem Alu ) nie mają innego wyjścia, one muszą się porozumieś ! , zarówno dla dobra samej branży jak również
obiorców produktów przez nią wytwarzanych.
Nasza firma jako dostawca półfabrykatów (panele) do produkcji okien i drzwi zarówno z drewna jak i PVC oraz Alu , jest o wielu lat członkiem
VFF ( Verband Fenster-und Fassadenhersteller e.V.) w Niemczech .
Tamtejsze firmy okienno-drzwiowe borykają się o kilku lat z takimi
samymi broblemami jakie gnębią polskich producentów .
Jednak praktycznie nigdy nie miały tam miejsca ideologiczne rozgrywki,
udowadniające wyższość jednych systemów nad drugimi .
Obojętnie czy są to firmy zrzeszone w VFF , FAECF ( Foederation der
Europaeischen Fenster- und Fassadenhersteller-Verbaende) , PVCplus
czy EuroWindoor (www.window.de) wszyscy są zgodni co do jednego :
tylko skonsolidowana branża może wywierać odpowiedni nacisk na
plityków niemieckich lub też europejskich , aby ci stworzyli odpowiednie
przepisy prawne umożliwiające jej rozwój ( ulgi podatkowe wspierające
budownictwo indywidualne , socjalne , wywieranie nacisku urzędników
rządowych na instytuty kredytowe w celu stworzenia programów kredytowych o preferencyjnym oprocentowaniu itp. )
W Polsce odnoszę natomiast wrażenie , że stowarzyszenia branżowe,
inicjatywy itp , itd są tak samo ze sobą skłócone jak politycy i partie
polityczne , których wyboru musicie Państwo obecnie dokonać .

Pozdrawiam

P.S. proszę mi wybaczyć ewentualne błędy ale polski nie jest niestety
moim językiem ojczystym .

Robert

Post autor: Robert » ndz lis 10, 2002 7:25 pm

@ pvc

Dużo zależy od tego pod jakim sztandarem się spotykamy. Dotychczas było tak, że wszystkim "szło", rynek stale się poszerzał i mało kto widział potrzebę wspólnych działań. Ja odnosiłem wrażenie, że większość producentów, i tych mniejszych, i wiekszych, siada sobie rano w wygodnych fotelach i wzdycha: "Boże, jaki jestem wielki, aż sam się boję dokąd mogę dojść". Taka atmosfera na pewno nie sprzyjała współpracy.

Producenci niemieccy są w nieco innej sytuacji: oni już kilkakrotnie przeżywali okresy koniunktury po których przychodziła bessa. Już parokrotnie mieli okazję praktykować cnotę pokory wobec nieuchronnych praw wolnego rynku. Producent niemiecki w okresie koniunktury nie zachwyca się swoim genialnym zmysłem strategii gospodarczej, ale wtedy właśnie przygotowuje się na mającą nadejść deniunkturę.
U nas, pomimo, że dokształcamy się gromadnie, kończymy MBA-je i kursy wieczorowe, wyjeżdżamy na staże i praktyki, choć wszyscy nam mówili i pisali o cyklach w gospodarce, to koniec koniunktury na okna zaskoczył nas wszystkich kompletnie. Nagle okazało się, że nie wszystko zależy od nas samych, że nasz geniusz nieco zbladł...
Ale na pewno uczymy się. Proszę zauważyć, że zarówno Inicjatywa ProPVC, jak i Inicjatywa ProHolzFenster (u nas nazywała się nieco inaczej), obydwie powstały w wyniku działania przeciwko komuś lub czemuś. Dwa-trzy lata temu poświęciliśmy mnóstwo czasu, energii i pieniędzy na spory ideologiczne, a nikt z nas nawet nie pisnął, gdy podnoszono VAT na nasze produkty. Gdybyśmy wówczas z równą energią spierali się o korzystną dla nas stawkę VAT, to pewnie dzisiaj nie bylibyśmy w aż tak żałosnej sytuacji. "Mądry Polak po szkodzie", ale jak widać Niemiec też, choć nie jest to oczywiście pocieszeniem dla żadnego z nas.
Nie sztuką jest funkcjonować na rosnącym rynku, dobra firma sprawdza sie dopiero w kryzysie. W kryzysie też powstają najbardziej trwałe alianse. Można oczywiście wyrywać sobie z tego tortu okruchy, które jeszcze na nim zostały, ale można też próbować powiększać ten tort by móc w przyszłości wspólnie z niego czerpać.... Słowo WSPÓLNIE jest tu kluczowe, gdyż tylko taka postawa gwarantuje powodzenie. Konkurencji rynkowej nie wygrają ani producenci pvc, ani drewna, ani aluminium - mogą jedynie albo wspólnie odnieść porażkę, albo wspólnie wygrać. Sprawdzianem będą wyniki na działalności gospodarczej.

Stąd właśnie wzięła się inicjatywa Forum producentów, ale także dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, których los w dużym stopniu zależy od losów tej branży. Forum jest zaproszeniem do podjęcia wspólnych działań, do wspólnego budowania tego tortu, do nabrania wzajemnego zaufania do siebie. I wcale nie musimy tworzyć wspólnej organizacji, aby ustalić jasne reguły i wspólne cele oraz liczyć wzajemnie na zwyczajną przyzwoitość. W każdym razie warto, moim zdaniem, wysyłek taki ponieść i przetestować na ile chcemy działać razem.

Ogromnie przyjemnie było mi wymienić z Panem poglądy, i choć na codzień żyję ze stolarki drewnianej, to jak widać poglądy nasze nie są skrajnie przeciwne. Miło mi będzie kontynuować tą rozmowę na wiosennym Forum - licząc na Pańską obecność i aktywność już proszę przyjąć zaproszenie na małe co nieco - pierwsza kolejka, z całym szacunkiem należy do mnie. :lol:

Na Forum zapraszamy także przedstawicieli Eurowindoor - będzie to zapewne okazja do wymiany poglądów o odmienności naszego rynku.

Z pozdrowieniami - Robert

psuBrat

Post autor: psuBrat » pn lis 11, 2002 3:45 pm

dorzucę jeszcze jeden kamyczek...

należy wziać pod uwagę , że coraz więcej firm produkujących okna prowadzi równolegle pvc, drewno i aluminium ... czy nie jest głupotą zwalczać którąś z opcji i podcinać również swoją sprzedaż ??

wydaje mi się, że przyszłość stoi otworem przed kilkoma specjalistami (odpowiednio pvc czy drewno) oraz przed markowymi firmami dostarczającymi każde okno dobrej jakości ...

szacuję cały przyszłościowy rynek na maksymalnie 10 dużych firm i ewentualnie kilka lokalnych tygrysów najczęściej wyspecjalizowanych w oknach nietypowych

wszystkie małe firmy albo padną albo zostaną wchłonięte ... teraz tylko należy mieć nadzieję, że wchłaniać będą Ci co mają dobrą jakość produkcji, przestrzegają zasad rynku i technologii ...

pozdrowienia
psuBrat

Gość

Post autor: Gość » pn lis 11, 2002 8:00 pm

Na największym i najbliższym nam rynku niemieckim spokojnie funkcjonuje killkaset firm i jakoś dają sobie radę. Nie ma tam jednej, czy kilku firm ogólnokrajowych - są wyłącznie regionalne lub lokalne. Dlaczego u nas miałoby być inaczej?

psuBrat

Post autor: psuBrat » pn lis 11, 2002 10:32 pm

Inna mentalność, inne przyzwyczajenia klienta inna gospodarka

co więcej gospodarka w potężnym szoku, to nawet nam w ciągu ostatnich 5 lat ilość budowanych mieszkań nie spadła prawię o połowę ... a niemcom z 570 tys na 360 tys !!

z tych kilkuset firm to pewnie połowy juz nie ma ...

może pvc coś na ten temat napisze ?

psuBrat

Robert

Post autor: Robert » wt lis 12, 2002 4:15 pm

Mam nadzieję, że jeden z bloków wiosennego Forum poświęcony zostanie perspektywom rozwoju rynku okien i drzwi w naszym kraju. Chcemy dać zlecenie jednej z agencji na opracowanie badań porównawczych w różnych krajach Unii. Na tym tle będzie można wyrobić sobie pogląd na możliwe kierunku rozwoju (?!) naszego rynku w najbliższych latach.

Z ostatniej chwili:
swój udział w Forum zapowiedziało już ponad 100 firm, zarówno producentów jak i dostawców, ale też i dystrybutorów stolarki. A to dopiero początek...
Jednocześnie zgłaszają oni tematy, które powinny być poruszane w trakcie tego spotkania. Obecny ranking tematów to:
1. Bariery dla producentów polskich po wejściu do UE
2. Nieuczciwa konkurecja
3. Obrona przed nierzetelnymi płatnikami
4. Normy i aprobaty

Pozdrowienia - Robert

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » wt lis 12, 2002 7:23 pm

Moim zdaniem perspektywy rozwoju rynku okien i drzwi w Polsce są bardzo obiecujące .
Do tej pory wiele się mówiło o potencjale tkwiącym w tym rynku i
porównywało się go do sytuacji w Niemczech zaraz po zjednoczeniu.
W międzyczasie wszyscy już wiemy , iż ten potencjał bez odpowiedniej
siły nabywczej mieszkających tu ludzi stwarza taką samą szansę dla
polskiej gospodarki jak New Economy bez solidnych , tradycyjnych
fundamentów rozwoju .
Natomiast bardzo ważnym jest fakt , aby polscy producenci okien i
drzwi nie popełnili tych samych błędów jak ich niemieccy koledzy .
To o czym pisze psuBrat , że praktycznie każdego tygodnia upada
w Niemczech kilkanaście firm z branży okienno-drzwiowej nie jest
przypadkiem losowym .
W czasach prosperity takie firmy powstawały jak grzyby po deszczu.
Nieważne czy były przygotowane do rozpoczęcia tego rodzaju działal-
ności ( Know How ?) czy też nie . Zakłady naprawcze pojazdów samocho-
dowych , obory do hodowli bydła itp. z dnia na dzień zmieniały swoje
przeznaczenie i zajmowały produkcją drzwi i okien . Wiele firm wpadło
w taki rausz inwestycyjny , iż praktycznie w bardzo krótkim czasie
okazało się , że ich zdolność wytwórcza przewyższa o wiele chłonność
niemieckiego rynku i problem polega na tym , że większość firm
nadal nie wie co z tym fantem zrobić .
Ale tak czy inaczej warunki funkcjonowania firm tej branży w Polsce i
w Niemczech są jakże różne .
Niedokonując porównań siły nabywczej niemców i polaków , obserwując
natomiast rozwój tych segmentów w Polsce , niepokoi mnie bardzo powikłany wszelkiego rodzaju układami rynek zamówień publicznych .
Nie może być regułą fakt , iż pan Julek , który się udzielał w obecnie
rządzącym regionem ugrupowaniu , lub pani Basia z księgowości ,
której mąż jest kierowcą prezydenta miasta lub wójta gminy , decydują
pośrednio o przyznawaniu zleceń w zakresie zamówień publicznych .
I do tego , żeby takie sytuacje nie miały miejsca , potrzebne jest silne
lobby branżowe , które miałoby duży wpływ na regulację tego rodzaju
zagadnień .
W izbach handlowo-przemysłowych (IHK) w Niemczech mówi się nieoficjalnie o przyznaniu polskim firmom , po wejściu Polski do
UE , dużych segmentów zleceń w zakresie renowacji ( wymiana okien
i drzwi ) w rejonach wysokozaludnionych (np. Nadrenia-Westfalia) .
Mogę Państwu już dzisiaj dać gwarancję na to , że jeżeli w najbliższym
czasie w Polsce nie powstanie reprezentatywne , silne Forum branżowe,
to powtórzy się sytuacja z końca lat 80-tych , kiedy rząd federalny
wydał pozwolenia (tzw.Werkvertaege) na zatrudnianie na niemieckich
budowach polskich firm . I bardzo szybko się okazało , że procedury
wydawania tych "pozwoleń" przez polskie, pośredniczące ministerstwa
obejmowały tylko i wyłącznie firmy posiadające odpowiednie układy .

pozdrawiam
Theo

Robert

Post autor: Robert » wt lis 12, 2002 10:07 pm

Wśród polskich producentów okien jest przecież ta sama sytuacja! Próbowaliśmy niedawno oszacować, jaki potecjał produkcyjny w firmach jest niewykorzystany. W zakresie okien okien drewnianych szacujemy go na 60%, co oznacza, że obecnie funcjonujące firmy mogłyby produkować 2,5 raza więcej okien, gdyby tylko było realne zapotrzebowanie na rynku. Podejrzewam, że w segmencie okien PVC jest bardzo podobnie.
Jeżeli więc sprawdzą sie prognozy, że najbliższe dwa lata bedą okresem stagnacji, to połowa firm powinna się z tego rynku wycofać. Przetrzymają te o najmocniejszych podstawach ekonomicznych i to one jako pierwsze oczuwać będą poprawę na rynku, ale poprawa odbywać się będzie kosztem przejmowania rynku firm likwidowanych.
Zjawiskiem charakterystycznym ostatniego okresu jest likwidowanie własnych wytwórni okien przez przedsiębiorstwa budowlane. Wraz ze spadkiem rentowności okazało się, że korzystniej jest tym firmom kupować okna u zewnętrznych producentów wraz z montażem, wydłużać terminy płatności, zwlekać z zapłatą, niż czerpać pozorne korzyści z samej produkcji okien. Najbardziej spektakularne były tu likwidacje wytwórni przez Hochtief po przejęciu Poz-building i przez Skanską po przejęciu Exbudu. W innych firmach budowlanych jest podobnie.

Co do kwestii przetargów, poruszanych przez Theo, to jesteśmy tu całkowicie zgodni. Ze wszech miar byłoby celowym, aby powstało branżowe biuro d/s przetargów, zatrudniające najwyższej klasy fachowców, którzy tropiliby i natychmiast oprotestowywali najbardziej choćby niewinne przejawy utrudniania konkurencji już w fazie analizowania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. W moim przekonaniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro takie (agencję, kancelarię prawną itp.) powołać choćby jutro. Jedyny problem, to kto i jak miałby to finansować.
I znowu mam nadzieję, że w trakcie spotkania na wiosnę taki temat zostanie podniesiony i spróbujemy wspólnie ustalić jak ten problem rozwiązać.
pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » czw lis 14, 2002 6:05 am

W miarę napływania nowych zgłoszeń na Forum pojawiają się również propozycje kolejnych tematów do poruszenia, a przynajmniej do przedyskutowania. Ostatnio kilku uczestników zgłosiło temat perspektyw rozwoju kanałów dystrybucji dla okien i drzwi.

Trudno jest określić w którą stronę to skręci. Na intuicję wydaje się, że będzie podobnie jak w art. spożywczych; tzn. gros sprzedaży odbywać się będzie przez hipermarkety (OBI, Castorama, Praktiker) i wyspecjalizowane markety wielkopowierzchniowe (Nomi, Komfort). Ale podobnie jak w "spożywce" funkcjonują przecież małe sklepy osiedlowe i eksluzywne salony. Tak więc być może uchowa się kilka tradycyjnych składów budowlanych i trochę salonów firmowych.
Czytałem ostatnio opracowanie, którego autor przekonywał, że sieć dystrybucji w Polsce podobna będzie do rynku włoskiego - tam działają tysiące rodzinnych niemal składów budowlanych, a duże sieci to niewielka część rynku. Dla odmiany: kilka lat temu w USA hucznie uczczono zamknięcie ostatniego indywidualnego składu materiałów budowlanych.

Ciekaw jestem Waszych opinii i obserwacji z innych rynków. Czy Waszym zdaniem uchowają się producenci, którzy sprzedają klientowi detalicznemu?
Pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » czw lis 14, 2002 8:30 am

Niestety okna i drzwi to nie cegłaczy worek cementu. Sprzedawca musi być świadomy co sprzedaje i umieć doradzić klientowi. Tutaj hipermarket sobie nie poradzi (chociaż oczywiście i wiedza naszych sprzedawców okien ma wiele do życzenia). W markecie mogę kupić kilogram wapna, ale łukowego okna z giętm szprosem to bym nie zamówił...
USA hucznie uczczono zamknięcie ostatniego indywidualnego składu materiałów budowlanych
I dlatego zamawiają okna drewniane w Polsce...

Gość

Post autor: Gość » czw lis 14, 2002 1:35 pm

Niektóre sieci marketów budowlanych wprowadzają już programy obsługi klienta w zakresie okien i drzwi. Wiem, bo sam dla nich prowadzę szkolenia. Spotykam tam wielu sprzedawców, którzy mają naprawdę gruntowną wiedzę w tym temacie. Często są to byli handlowcy producentów okien, albo ludzie, którzy prowadzili własne firmy montażowe. Ich wiedza może być znacznie większa niż przeciętnego handlowca, a wiarygodność dla klienta mają wyższą, gdyż handlują kilkoma markami i nie muszą "wciskać kitu".
Ostatnio w markecie szukałem jakiegoś urządzenia do dogrzewania pomieszczeń, a że wybór jest tam spory, poprosiłem sprzedawcę o poradę. Muszę przyznać, że człowiek poraził mnie swoją wiedzą na temat tych urządzeń i otwartością na rozwiązanie mojego problemu. Nie sprzedał mi niczego, co miał na półce, ale sprowadził dla mnie grzejnik, którym zazwyczaj nie handlują (grzejnik akumacyjny). Nie wziął żadnej zaliczki, zadzwonił do domu z informacją, że grzejnik na mnie czeka i zapytał, czy zorganizować dla mnie transport? Pełny szok! :shock:
Czego jeszcze można wymagać od sprzedawcy? Lekceważenie potęgi sprzedażowej marketów budowlanych to chyba jednak błąd. One na pewno będą dominować, przynajmniej w dużych miastach.

pozdrowienia - Robert

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » czw lis 14, 2002 4:36 pm

Problemem utrudniającym sprzedaż okien i drzwi w supermarketach
budowlanych może być nie tyle brak kompetencji u sprzedawców , ile
ich zbyt mała ilość w obrębie obsługi klientów .
Okna i drzwi są tak czy inaczej produktami wymagającymi intensyw-
nej informacji towarzyszącej sprzedaży(o tym pisał mój poprzednik).
Jeżeli sieci marketów budowlanych w Polsce będą zwalniały , tak jak to
ma miejsce w Europie Zachodniej , corazto większą rzeszę pracowników
etatowych , może dojść do takiej sytuacji , że potencjalni klienci zainte-
resowani zakupem okien i drzwi nie otrzymają żadnej informacji .
Pozatym nie jestem pewien , czy polskiego klienta kupującego drzwi i
okna w supermarkecie , nie przerazi wizja wymiarowania i montażu,
którego będzie musiał dokonać we własnym zakresie .
Chyba , że ceny tych okien i drzwi będą nadzwyczaj atrakcyjne.
I tu jest "pies pogrzebany" : w Niemczech dostawy drzwi i okien do
takich sieci jak : OBI , Castorama , Praktiker , Hellweg itd. zostały
praktycznie zdominowane przez kilka firm : Moderne Bau Elemente ,
Grupa-Reuschenbach ( sprzedająca pod marką SAFE) czy
MEETH-FENSTER . Na temat tej ostatniej nie będę się wypowiadał ,
ponieważ tematyka wyrobów MEETH-FENSTER była na tym forum
wielokrotnie poruszana (patrz : archiwum) .
Jeżeli chodzi o MBE i SAFE , firmy te oferują drzwi ( na oknach się nie
znam , więc się nie wypowiadam ) z PVC już od ca. 1.200,- zł. a z
profili aluminiowych w granicach 4.000,- zł.
Pozostaje pytanie : ile polscy konsumenci będą skłonni zapłacić za okna i drzwi , które będą zmuszeni sami sobie zamontować ?

@ Robert

proszę Pana o kontakt ze mną e-mail : theo@tueren.com

pozdrawiam
Theo

Robert

Post autor: Robert » czw lis 14, 2002 9:54 pm

To są tylko kwestie techniczne do rozwiązania przez poszczególne markety. Już dzisiaj przy każdym niemal markecie funcjonuje ekipa montażowa, która dokonuje pomiaru, dowozi i montuje okna. W ostatniej akcji OBI cała ta usługa była juz zawarta w cenie okna.
Czy jest jakakolwiek alternatywa dla sprzedaży w hipermarketach? Coś próbuje robić Grupa PSB, jakoś kluje się Brico Marche, ale tak naprawdę jaka to dla nas, producentów, różnica? W każdym razie małe, samodzielne punkty sprzedaży tej konkurencji nie wytrzymają - to tylko kwestia czasu, żeby zostały w nich tylko materiały "ciężkie": cement, wapno, cegła, piach, żwir, więźba dachowa, ew. pokrycia. Cała wykończeniówka, a do takiej zaliczyć można okna, sprzedawana będzie, jak sądzę, w sklepach wielkopowierzchniowych lub w salonach.
Jest tylko jedno "ale": z sieciami mogą współpracować tylko duże firmy, o dużym potencjale produkcyjnym i rozbudownej logistyce. Mniejsze będą mogły dostarczać okna jedynie do pośredników handlowych, którzy będą właściwymi partnerami sieci. A więc i tak źle, i tak niedobrze, bo ilu tych mniejszych producentów będzie potrzebnych? 30, 50?
Mimo wszystko pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » pt lis 15, 2002 9:22 am

Ta współpraca to Wam się nie uda [producentów na PVC i na drewnie].
Ci od drewna z łezką w oku wspominają czasy minione kiedy po okna z ich "wspaniałych" fabryk ustawiała się kolejka spragnionych chętnych z łapówką w dłoni. A same okna [raczej wyroby oknopodobne] szły jak bułeczki ministra Krasińskiego.
Niestety teraz są inne czasy i producenci okien z PVC, którzy nie mają takich sentymentów i zwyczajnie rozwijają produkcję od podstaw są dla tych z drewna solą w oku i drzazgą w pięcie.
Dlatego zawsze będą w nocy podkopywać i rujnować [po cichu oczywiście i przez manipulacje - vide ..............- przyjaciel oficjalnie a tak naprawdę sceptyk i przeciwnik PVC - ciekawe dlaczego tylko PVC - może jak by był związany z produkcją parkietów to by był przeciwnikiem wykładzin sztucznych] to co wybudują wspólnie za dnia z producentami na PVC. Do wyjątków należa Ci od drewna [chlubny przykład Włoszczowej] co taką współpracę naprawdę chcą stworzyć ale niestety to są rodzynki w zakalcu.
Do takich rodzynek należą jeszcze nowocześni producenci okien z drewna, dla których ta współpraca nic nie da bo i tak ich produkcja jest nowoczesna, mają zbyt i nie mają czasu na walkę [z wiatrakami] z producentami na PVC - na przykład GORAN, HUMDREX, GEBAUER, ADPOL dobrze sobie radzą w zbycie okien z drewna a co ciekawsze mają jeszcze czas i energię na producję na PVC. Ogień i woda - pogodzone razem.
Do tego przydługiego wywodu trzeba jeszcze dodać producentów okien z PVC [raczej wyrobów oknopodobnych - historia się powtarza] dla których taka współpraca też nie jest korzystna. Taka współpraca bowiem wymaga dobrego produktu zarówno z drewna jak i z PVC. A dobry produkt jest zawsze droższy od wyrobu słabego [oknopodobnego] Co się dzieje w produkcji okien z PVC - zaniżanej jakości, bublach, knotach - każdy z branży wie. Jeszcze są tacy co sprzedają wyrób bez żadnych papierów - jakiś knot z Zachodu, który trzeba gdzieś utknąć - najlepiej w Polsce [tu się nie znają - papiery można sfałszować, każdy knot aby tani da się sprzedać a jak jeszcze się odpowiednio zareklamuje]. Są takie - wymieniane były na Forum. Te robione ze śmieci albo okna drewniane na suchym szkleniu - w polskim klimacie!!!!!!!!!!!!!!!!! albo na złączach ram śrubowych [bez czopowania] - złącza śrubowe dobre są w meblach ale nie w oknach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Niestey tak jest.[/list][/list]

Robert

Post autor: Robert » pt lis 15, 2002 4:46 pm

[quote="Anonymous"]Ta współpraca to Wam się nie uda [producentów na PVC i na drewnie].

Nie wiem ile masz lat, bo poglądy masz dosyć konserwatywne. Jeżeli jesteś "wiekowy" i z autopsji mówisz o "kolejkach spragnionych" wyrobów oknopodobnych, to pamiętasz zapewne swój pierwszy samochód. Co to było: syrenka, trabant, a może już szczyt techniki, czyli "maluch". Dzisiaj pewnie z pogardą patrzysz na te wyroby samochodopodone, ale nie ma się czego wstydzić, taki był wówczas poziom techniki. To samo oczywiście odnosi się do okien.
Jeżeli za liderów technologicznych w oknach drewnianych uważasz Włoszczową, Geauera, Adpol czy Goran, to ciekaw jestem kto Twoim zdaniem nadal produkuje "wyroby oknopodobne" i na pewno zablokuje proces integracji tej branży... Czyżbyś miał na myśli Sokółkę? A może Stolbud Wrocław?
Jednego jestem pewien: już pierwsze zdanie twojego postu nie jest prawdziwe. Przyjmę każdy zakład, że do takiej wspólpracy dojdzie i będzie ona trwała. Przekonamy się o tym na wiosnę, a jeżeli do tego nie dojdzie, to upomnij się u mnie o butelkę wiskacza. W przeciwnym wypadku ja upomnę się u ciebie. :o
Pozdrowienia - Robert

psuBrat

Post autor: psuBrat » sob lis 16, 2002 1:11 pm

p. Robercie
czy ja mam się upominać o ten łykent z H ? :wink:

a tak na boku to myślę, że współpraca się uda, zresztą nie ma za bardzo wyboru...

ja np. nie mam ochoty kupować okien w Lapeyrze czy innym Obi za to z dziką rozkoszą udam się do salonów sieci sprzedającej okna (wszystkie)

to tak jak z samochodem, nie kupiłbym go w supermarkecie (mimo, że na zachodzie już podobno można kupić w ten sposób Smarta)

pozdrowienia
psuBrat

Robert

Post autor: Robert » sob lis 16, 2002 2:24 pm

[quote="psuBrat"]p. Robercie
czy ja mam się upominać o ten łykent z H ? :wink:

Kwestia zdobywcy głównej nagrody jest ciągle otwarta. Muszę jednak przyznać, że jest Pan jednym z najpoważniejszych kandydatów do niej :roll: Pozostałym, potencjalnym kandydatom przypomnę: dla autora najciekawszej wypowiedzi n.t. wokół jakich wspólnych problemów powinni się zjednoczyć producenci okien, czeka weekend z wybraną hostessą :!:

A wracając do kwestii zakupów: kto zlecając budowę domu, kupuje cegłę czy cement. Ekipa wykonawcza przywozi to na plac budowy, a dla nas jest tylko ważne żeby było zgodnie z projektem i niedrogo. Jeżeli nie mamy uzgodnionego ryczałtu, to każemy wziąć na nas fakturę.
Tak samo będzie z oknami - ich zakup zlecać będziemy wykonawcy lub ekipie montażowej - my tylko określimy parametry i poprosimy o próbkę do zatwierdzenia estetyki. Do salonu udamy się co najwyżej z żoną: żeby to ona dokonała wyboru i żebyśmy potem nie musieli słuchać...
Zakładając oczywiście, że nas na to stać...

upierdliwiec

Post autor: upierdliwiec » sob lis 16, 2002 2:45 pm

Strasznie to upraszczacie... Okno to nie cement 350-ka! Ktoś (chyba nie wykonawca?) musi zdecydować z jakiego profilu ma być wykonane (pomijając własności techniczne - jest jeszcze kwestia gustu i poczucia estetyki), w jakim kolorze, z jakim (i czy w ogóle) układem szprosów, z białą, złotą a może tytanową klamką... Czy ma mieć czarną czy siwą uszczelkę... A może drzwi balkonowe mają mieć zatrzask i uchwyt? A może potrzebny jest w kuchni uchył stopniowy a w drzwiach tarasowych szyba p4 i okucia antywłamaniowe??? Poza tym szanujący się punkt sprzedaży okien, to nie same okna, ale także parapety, rolety, żaluzje itp. Kto wydając kilkanaście tysięcy zda się na wątpliwy gust wykonawcy?
Moje dotychczasowe doświadczenia z wykonawcami dokonującymi wyboru okien za inwestora prowadzą do jednego wniosku - albo wybiera dostawcę, który "odpali działę" - to wtedy kiedy faktura idzie na klienta, albo wybiera najtańszy garaż - kiedy ma określoną pulę pieniędzy... Smutne, ale prawdziwe!

Robert

Post autor: Robert » ndz lis 17, 2002 8:28 am

upierdliwiec pisze: Moje dotychczasowe doświadczenia z wykonawcami dokonującymi wyboru okien za inwestora prowadzą do jednego wniosku - albo wybiera dostawcę, który "odpali działę" - to wtedy kiedy faktura idzie na klienta, albo wybiera najtańszy garaż - kiedy ma określoną pulę pieniędzy... Smutne, ale prawdziwe!
Masz rację jeżeli chodzi o sytuację na dzisiaj. My jednak mówimy już o przyszłości, a wtedy takie firmy nie będą miały racji bytu.
Spójrz, jak to się dzieje dzisiaj na dużych budowach: najpierw zabiegasz o spotkanie z kierownikiem budowy, potem spełniasz każde jego żądanie (katalog, próbka, wzór i oczywiście najniższa z możliwych wycena). Ten kierownik niejednokrotnie nawet nie pofatyguje się do Twojej firmy, bo i po co? Jeżeli nie dostarczysz mu tego czego oczekuje, albo dopatrzy się w oknach jakiejś "oszczędności", to po prostu każe Ci zabrać te okna z powrotem i nie zapłaci, a być może obciąży karami (np. zabierze kaucję). Dlaczego inaczej ma postąpić inwestor indywidualny ? - to tylko kwestia uświadomienia jego praw. A ta świadomość wraz z naszym wejściem do UE będzie stale wzrastać. Być może to jest właśnie temat, który powinniśmy poruszyć na wiosennym Forum.

Ogólna moja refleksja: my, ludzie żyjący w tej branży rzadko uświadamiamy sobie, że okno jest tak prostym elementem budowlanym, że nabywców nie interesują niuanse techniczno-konstrukcyjne. Ich podstawowe wymaganie sprowadza się do tego, aby okno otwierało się i zamykało, żeby wyglądało tak, jak nabywca tego oczekuje i żeby było maksymalnie trwałe (posiadało długą gwarancję). W oknach nie kupuje się marki, bo posiadanie okna nie jest źródłem prestiżu.

Dla porównania: co to dla Ciebie za różnica jaki sedes masz w łazience? On ma spełniać swoją funkcję i koniec. Ważne może być jedynie, żeby jego wygląd nie szpecił wystroju łazienki, ale to spełni większość sedesów... Okno nie różni się zasadniczo pod tym względem. Czy przy zakupie sedesu robisz jakiesz większe mecyje? Pewnie wchodzisz do sklepu, sięgasz po najmniej kontrowersyjny i płacisz. A jeszcze bardziej prawdopodobne, że wyboru tego dokonuje Twoja małżonka i dostajesz wyraźną instrukcję co masz kupić. Jaki problem, żeby tą instrukcję przekazać montażyście?
Pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » ndz lis 17, 2002 1:00 pm

nie mogę uwierzyć w tak uparty pęd do supermarketów... ale cóż jeśli uważacie, że pałowanie się ceną na suprmarketowej pólce to szczyt osiągnięć organizaqcyjno-biznesowych to pogratulować. Każdy z was napewno już szkoli pracownika, który będzie oddelegowany do takiej placówki aby doglądać czy okno jest odkurzone i czy aby nie przesłania go inne okno, a w niedziele promocja dla klientów....
Jasne, można powołać komisję do nadzorowania komisji przetargowej, tylko ktoś musi za to zapłacić - klient?
A co jeśli i ta komisja bedzie brała...?
Konkurencja to naprawdę dobra rzecz dla klientów, i może lepiej poszukać oszczędności na produkcji, organizacja pracy, optymalizacja, szybkośc przetwarzania dokumentów, automatyczne rozliczenie produkcji itd. No ale po co jak można stowrzyć stowarzyszenie i uregulować cene okna na rynku - pewnie, tak też można, ale gdzieś już o tym słyszałam...

Robert

Post autor: Robert » ndz lis 17, 2002 5:37 pm

[quote="Anonymous"]
Jasne, można powołać komisję do nadzorowania komisji przetargowej, tylko ktoś musi za to zapłacić - klient?
A co jeśli i ta komisja bedzie brała...?


Troszeczkę się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi o nadzorowanie prac komisji przetargowych, choć na wniosek jednego z uczestników można sprawdzic poprawność przeprowadzonych procedur. Chodzi o coś całkiem innego: o równoprawny dostęp do tego zamówienia.
Na przykład: jeżeli zamawiący określa, że dostawcą może być tylko producent stosujący profil n.p. Panorama, to natychmiast eliminuje setki producentów, którzy dostarczyli by nie gorsze okna, a z pewnością konkurencja byłaby większa. Takie określenie przedmiotu zamówienia utrudnia innym producentom dostęp do rynku i jest działaniem nieuczciwej konkurencji, które natychmiast można oprotestować, a zamawiający ma obowiązek zmiany nieuczciwych zapisów. A który z pojedynczych producentów odważy się wnieść taki protest? Po co? Przecież wtedy to już na pewno nie wygra...

Wracając do sprzedaży w marketach budowlanych, to nie zauważanie ich potencjału sprzedażowego nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. W tej dyskusji, która będzie ,mam nadzieję, kontynuowana na wiosennym Forum Producentów, zastanawiamy się właśnie jak rozwiną się kanały dystrybucji okien w najbliższych latach. Czy dobrze zrozumiałem, że Twoim zdaniem sprzedaż w marketach będzie zjawiskiem marginalnym?

Robert

Post autor: Robert » wt lis 19, 2002 8:06 pm

Z ostatniej chwili:
udział w wiosennym Forum Stolarki Budowlanej zapowiedziało już ponad 170 osób. Najwięcej jest producentów okien tworzywowych, ale też dostawców profili, systemów alumimiowych, okien drewnianych i drzwi. Zapowiedziało się też kilku dużych dystrybutorów.

Impreza odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia w Warszawie. Na pewno mowa będzie o kosztach spełnienia wymogów unijnych, o zasadach uczciwej konkurencji i zabezpieczeniu zapłaty. Jakie jeszcze tematy powinny być, Waszym zdaniem, poruszone na takim Forum? Czy wspólnie możemy rozwiązać jakikolwiek problem?

maro

Post autor: maro » czw lis 21, 2002 5:39 pm

TO SZTUCZNE SKLEJANIE CZEGOŚ, CO ZAWSZE BĘDZIE W KONFLIKCIE.

WSZYSCY PRODUCENCI KONKURUJĄ ZE SOBĄ I NIE MAJĄ INTERESU, ŻEBY POMAGAĆ SOBIE NAWZAJEM. DEKLARACJE DEKLARACJAMI, A I TAK KAŻDY ROBI SWOJE..

Gość

Post autor: Gość » czw lis 21, 2002 8:31 pm

maro pisze:TO SZTUCZNE SKLEJANIE CZEGOŚ, CO ZAWSZE BĘDZIE W KONFLIKCIE.

WSZYSCY PRODUCENCI KONKURUJĄ ZE SOBĄ I NIE MAJĄ INTERESU, ŻEBY POMAGAĆ SOBIE NAWZAJEM. DEKLARACJE DEKLARACJAMI, A I TAK KAŻDY ROBI SWOJE..
Pewnie że nie bedę pomagał konkurencji we wzroście sprzedaży ale nie chciałbyś mieć wpływu np. na ITB w zakresie choćby cen nie mówiąć już o sensowności procedur aprobacyjnych? Silna organizacja w przeciwieństwie do uzależnionych i "smarujacych" firm mogłaby sie "postawić" i coś osiągnąć. A tak to wszyscy sie zgadzamy na różne absurdy czy przekręty, do nich się uśmiechamy a tak naprawdę to scyzoryk się sam w kieszeni z tej bezsilności otwiera. A ta bezsilność to właśnie z naszego niezorganizowania wynika.

Robert

Post autor: Robert » sob lis 23, 2002 7:38 am

Zakres badań i certfikacji jest rzeczywiście dobrym przykładem, gdzie wszyscy producenci, niezależnie od materiału, mają wspólny interes. Dotyczy to oczywiście tych producentów, którzy takie badania robią, bo przecież jest kilku takich, którzy nie wiedzą w ogóle co to jest ITB. Tacy zapewne nie będą widzieli potrzeby współdziałania. Pamiętajmy, że firm deklarujących produkcję stolarki budowlanej jest w Polsce kilkanascie tysięcy. Do tego trzeba dodać kilka tysięcy firm dostarczających materiały do produkcji i drugie tyle zajmujących się dystrybucją. Jest to ogromna siła, która dotychczas nie była wykorzystana. A jaki to problem, żeby grupa producentów zaproponowała własne rozwiązania w zakresie badań i certyfikacji?
Jeżeli w dalszym ciągu będziemy bierni, to kto powstrzyma naszych "naukowców" przed przeforsowaniem zarządzenia, aby badania kontrolne obligatoryjnie wykonywać co 1/2 roku? Bo dlaczego niby nie? :P

Pozdrowienia - Robert

Robert

Post autor: Robert » sob lis 23, 2002 7:44 am

Zakres badań i certfikacji jest rzeczywiście dobrym przykładem, gdzie wszyscy producenci, niezależnie od materiału, mają wspólny interes. Dotyczy to oczywiście tych producentów, którzy takie badania robią, bo przecież jest kilku takich, którzy nie wiedzą w ogóle co to jest ITB. Tacy zapewne nie będą widzieli potrzeby współdziałania. Pamiętajmy, że firm deklarujących produkcję stolarki budowlanej jest w Polsce kilkanascie tysięcy. Do tego trzeba dodać kilka tysięcy firm dostarczających materiały do produkcji i drugie tyle zajmujących się dystrybucją. Jest to ogromna siła, która dotychczas nie była wykorzystana. A jaki to problem, żeby grupa producentów zaproponowała własne rozwiązania w zakresie badań i certyfikacji?
Jeżeli w dalszym ciągu będziemy bierni, to kto powstrzyma naszych "naukowców" przed przeforsowaniem zarządzenia, aby badania kontrolne obligatoryjnie wykonywać co 1/2 roku? Bo dlaczego niby nie? :P

Pozdrowienia - Robert

janka

co czeka nas po wejściu do UE?

Post autor: janka » pn lis 25, 2002 1:48 pm

Drzodzy Państwo,

Obserwuję poczynania naszych rodzimych biznesmenów w konfrontacji z potencjalnymi klientami z krajów UE i nie kryję zażenowania.
Klienci często nie mogą się doprosić porządnego cennika, poważnej oferty, dokumentacji dokonań danej firmy.
Jest to związane z faktem, że większość firm z branży stolarki otworowej PVC jest efektem umiejętnej unwestycji kasy cwaniaków, którzy kilka lat temu jeszcze sprzedawali tureckie sweterki na bazarze.
Teraz są panami prezesami, ale nic się nie zmianiło w ich mentlaności. Chcą od swoich pracowników zbyt wiele nie dając w zamian praktycznie nic.
No i co ma zrobić przecietny pracownik? Ma wszystko gdzieś. Nie umie często odpowiedzieć klientowi w jakimś innym języku, niż polski i nie jest w stanie siedzieć po godzinach, żeby wymęczyć ofertę, któa byłaby do przełknięcia dla takiego klienta.
Jesteśmy nieudolni, zbyt dużo czasu zajmuje nam odpowiedź na e-mail (średnio po 3 dniach, tygodniu), jeśli odzywamy się w ogóle do takeigo delikwenta.
No i co z tym zrobić?
Nic, czekajmy, aż firmy z UE wejdą na nasze miejsce i przyślą swoich ludzi.

Robert

Post autor: Robert » pn lis 25, 2002 9:46 pm

Ci "zachodni" producenci już są na naszym rynku i nie musimy na nic czekać. Rzeczywiście mają często lepsze systemy wynagrodzeń, więc ściągaja najlepszych handlowców. Faktem jest również, że stosują bardzo wyrafinowane narzędzia marketingowe.
Ale nie przesadzajmy... Są polskie firmy, które bardzo skutecznie konkurują na rynku. Dla mnie znakomitym przykładem jest Fakro, które na świecie przejmuje klientów Velux-a. Ty akurat opisujesz jakieś firmy "garażowe", które w większości sa firmami sezonowymi. Rada: zmień firmę na bardziej stabilną i stawiającą na ludzi. Polecam jedną z firm z forum "Kto jest najwiekszym...". W większości niczym nieustępują one swoim zagranicznym odpowiednikom.
A handlowcy... No cóż, powinni się po prostu kształcić. Językowo, merytorycznie, marketingowo - polecam kursy handlowe organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Stolarki Budowlanej. Absolwenci tych kursów twierdzą, że naprawdę warto :roll:

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » wt lis 26, 2002 12:56 pm

Witam ,
wszystkich , którzy chcieliby zasięgnąć informacji na temat : jak są zorganizowani producenci stolarki budowlanej w krajach UE ? zapraszamy na stronę :
www.window.pl

pozdrowienia
Theo
www.pvc.pl

Robert

Post autor: Robert » śr lis 27, 2002 8:22 pm

Niestety przekierowanie na window.de powoduje, że znajdziemy się na stronie niemieckojęzycznej, a nie wszyscy używają tego, obcego w końcu, języka. Może by tak tłumaczyć ciekawsze teksty i zamieszczać je na stronie window.pl. Ja jestem za..
Pozdrowienia - Robert

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » czw lis 28, 2002 1:06 pm

tak to prawda , witryna window.de jest tylko dwujęzyczna ( niemiecki i angielski)
Obiecujemy , iż z początkiem roku 2003 na stronie www.window.pl będzie można znależć wszystkie ważne informacje branżowe w języku polskim .

pozdrawiam
Theo
www.door.pl

poznaniak
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt lis 29, 2002 10:39 am

Post autor: poznaniak » pt lis 29, 2002 10:48 am

panie pvc , może mi pan coś podpowie bo ja sprzedaje okna i drzwi z mojej produkcji dla firm z byłego NRD , których znalazłem w internecie i czy zna pan coś takiego tam jak jest tutaj Okno-Net.pl , żeby dać moją ofertę na całe niemcy . Moj dbiorca z Drezdna coś mi przebąkiwał , że bedę móg niedługo oficjalnie sprzedawać i montować moje okna u nich , czy to prawda. z góry dziękuję producent pcw z poznania.

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » pt lis 29, 2002 1:40 pm

@ Poznaniak

proszę spróbować na stronie www.fensterplatz.de ( moim zdaniem największa oglądalność w branży drzwi i okien w Niemczech )
Podaję link :

http://www.fensterplatz.de/fenster/fens ... F?OpenForm

wystarczy wpisać w rubryki Pańskie dane i kliknięciem wysłać .

pozdrawiam
Theo

Robert

Post autor: Robert » sob lis 30, 2002 11:19 pm

czy zna pan coś takiego tam jak jest tutaj Okno-Net.pl , żeby dać moją ofertę na całe niemcy .


Theo zna oczywiście doskonale możliwości i drogi przekazywania ofert do odbiorców niemieckich, a jest to chyba kolejny powód, dla którego warto się spotkać na kwietniowym Forum Stolarki Budowlanej.
Już dzisiaj wiemy, że jeden z bloków seminaryjnych poświęcony będzie możliwościom funkcjonowania naszych producentów na rynkach krajów UE (ale też możliwościom eksportu na wschód) oraz sposobom przełamywania różnych barier. Wszyscy zainteresowani tą problematyką powinni więc wysłać swoje zgłoszenie na Forum. Formularz zgłoszenia przy artykule "Forum zbliżenia" na Oknonecie albo pod adresem www.spsb.com.pl

Pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » wt gru 03, 2002 3:06 pm

Organizujecie jeszcze to Forum, czy już zrezygnowaliście? Poza artykułem na stronie głównej i kwestionariuszem zgłoszeniowym nic więcej nie można się dowiedzieć.
Czy gdzieś można przeczytać więcej informacji o tym?

pvc
Małomówny
Małomówny
Posty: 85
Rejestracja: pt paź 25, 2002 9:13 pm

Post autor: pvc » wt gru 03, 2002 6:46 pm

Prosze sie uzbroic w odrobine cierpliwosci .
Juz niedlugo ruszy oficjalna strona internetowa Ogolnopolskiego Forum Stolarki Budowlanej : www.window.pl ,
z ktorej to bedziecie sie Panstwo mogli na biezaco dowiedziec :
- jakie postepy poczynili organizatorzy w/w Forum
- ewent. jakie firmy zglosily gotowosc uczestnictwa w Forum
- praktycznie wszystkiego na tematy nurtujace branze okien i drzwi

Pozdrawiam
Theo

Jonek

PRO-OKNA !

Post autor: Jonek » pt gru 06, 2002 4:39 pm

Z pewną grupą ludzi od dłuższego czasu zastanawiamy się nad stworzeniem własnego lobby (poza SPSB z Wołomina 8) ). :D
Osobiście nie mam nic przeciwko SPSB ale realizuje i prezentuje cele
zbyt wąskiej grupy przedsiebiorców ( z Wołomina)-jest po prostu za słabe ,niekompetentne etc.
Kiedyś poprosiłem o analizę rynku stolarki -(później pokazała się ona w wydawnictwie OKNA)-zgadnijcie ? -system badań marketingowych został
oparty o no... hurtownie budowlane -proszę pomysleć jaki to reprezentatywny kanał dystrybucji !!!!!! :shock: ktoś chyba wydał na te badania nie swoje pieniądze :wink:
W całej branży okiennej 55 % to stolarka PCV ! -i to z nią należy wiązać najbliższe 10 lat na rynku okien .
Jestem dostawcą dla branży okiennej i obecnie nie widzę kto mógł by nas
właściwie reprezentować .
Myślę ,że na BUDMIE 2003 -ostro weźmiemy się do pracy nad własnym
PRO-OKNA !
Jest wiele spraw do załatwienia na rynku nie tylko producentów okien ale i dostawców w naszej branży .
-sądy polubowne -ale tu potrzebny jest autorytet !!!
-lista niesolidnych płatników -dealerów i producentów okien .
-właściwe badania marketingowe dla całej branży
ilość okien na rynku i ich podział ,ilość sprzedawanego profila PCV ,szkła ,okuć ,uszczelek ,maszyn i,klamek itp-i moje miejsce na rynku .

Pozdrawiam

JONEK

Robert

Post autor: Robert » pn gru 09, 2002 2:18 pm

Wydaje się, że po raz kolejny mamy do czynienia z "polskim piekiełkiem".

Na tym Forum informujemy właśnie, że powstała szeroko reprezentowana inicjatywa zorganizowania spotkania WSZYSTKICH podmiotów branży okienno-drzwiowej, gdzie zapraszamy WSZYSTKICH do określenia swoich potrzeb i zastanowienia się jakie problemy możemy WSPÓLNIE rozwiązać.

Wiemy już, że w wiosennym Forum weźmie udział kilkaset znaczących na tym rynku firm. Idea Forum spotyka się z uznaniem zarówno producentów okien z drewna, jak i z PVC, zarówno dostawców systemów aluminiowych, jak i dostawców szkła, uszczelek czy okuć.

I kiedy już wiadomo, że impreza ta się odbędzie i nareszcie będzie okazja do WSPÓLNEJ dyskusji nad kierunkami rozwoju tej branży, zaczynaja się pojawiać zdania takie, jak Jonka...
Odpowiedz mi: po co tworzyć dziesiątki różnych tworów, klubów i partyjek, jeżeli można większość problemów branży okien, drzwi i fasad, poruszyć na dużym Forum tej branży? Czy łatwiej jest swoje, najsłuszniejsze choćby postulaty, zrealizować w kilka firm, czy w kilkaset? Jaki jest problem, aby z ową "pewną grupą ludzi" włączyć się do budowania programu wiosennego Forum?

Proponuję: nie twórzmy nowych bytów, spełniających jednostkowe ambicje, ale zacznijmy wreszcie coś robić we wspólnym interesie WSZYSTKICH producentów, dostawców i handlowców. Jeszcze raz więc zapraszam w kwietniu do Warszawy...

Pozdrowienia - Robert

psuBrat

Post autor: psuBrat » pn gru 09, 2002 4:37 pm

do zobaczenia w kwietniu
psuBrat

Gość

Post autor: Gość » śr gru 11, 2002 9:33 am

psuBrat pisze:do zobaczenia w kwietniu
psuBrat
Nie zapomnij upomnieć się o nagrodę... :lol:

Robert

Gość

Post autor: Gość » sob gru 14, 2002 10:16 pm

Anonymous pisze:
psuBrat pisze:do zobaczenia w kwietniu
psuBrat
Nie zapomnij upomnieć się o nagrodę... :lol:

Robert
To znaczy, że już ugadaliście sobie tą "nagrodę"?

Robert

Post autor: Robert » pn gru 16, 2002 6:03 pm

Jeszcze nie, ponieważ nagroda główna przyznana będzie dopiero w marcu - tuż przed rozpoczęciem Forum Producentów. Propozycje tematów dla Forum są ciągle zgłaszane... Zapraszam więc do podawania kolejnych pomysłów.
Ktoś >podrzucił< temat eksportu na tzw. wschód i ten temat na pewno rozwiniemy na Forum. Jest tylko pytanie jakie aspekty tego eksportu poruszyć, bo na pewno wszystkiego się nie da. W dalszym ciągu czekamy więc na propozycje.

Na stronie www.spsb.com.pl zamieszczamy listę firm zgłoszonych dotychczas na kwietniowe spotkanie. Zapraszamy wszystkich.

Pozdrowienia - Robert

Mary

Post autor: Mary » czw gru 19, 2002 4:33 am

Na stronie www.spsb.com.pl zamieszczamy listę firm zgłoszonych dotychczas na kwietniowe spotkanie. Zapraszamy wszystkich.

Pozdrowienia - Robert[/quote]

Robert, na stronie Stowarzyszenia nie ma żadnej listy Firm, które zgłosiły udział w tym Forum. Czyżby był to obraz zainteresowania tą imprezą? :lol: Jeśli tak, to serdecznie współczuję, ale można było się tego spodziewać...

Gość

Post autor: Gość » czw gru 19, 2002 12:57 pm


Gość

Post autor: Gość » ndz gru 22, 2002 6:02 am

A co na tej liście robi Węglobud ze Szczecina? Przecież oni nie produkują żadnych okien !!! :shock: :shock: (Chyba że robią to w głębokiej konspiracji..) :lol:

Robert

Post autor: Robert » pn gru 23, 2002 8:23 am

Węglobud Szczecin jest jednym z większych dystrybutorów okien i drzwi w płn.-zach. części Polski. Sprtzedaje więcej stolarki niż niejeden pewnie producent.
Na wiosenne Forum Stolarki Budowlanej zaprosiliśmy nie tylko producentów okien i drzwi, ale też systemodawców, dostawców szyb i okuć, firmy montażowe, oraz oczywiście największych dystrybutorów. Przecież problemy w naszej branży nie są związane z produkcją, ale przede wszystkim z dystrybucją i płynnością finansową. Dlatego też obecność Węglobudu jest jak najbardziej uzasadniona.

pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » sob gru 28, 2002 11:37 am

A Polskie Składy Budowlane??????????? :shock: :shock:

Gość

Post autor: Gość » pn sty 06, 2003 10:03 pm

Anonymous pisze:A Polskie Składy Budowlane??????????? :shock: :shock:

Oczywiście też.
W rozmowie poza Forum zgłoszono zastrzeżenie, że nie ma większego sensu gromadzić w jednym miejscu producentów okien i dostawców systemów. Ich cele nie zawsze są jednakowe, a czasami nawet sprzeczne (np. ceny profili). Ciekaw jestem Waszych opinii.
pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » pn sty 13, 2003 7:29 pm

Los dostawców profili całkowicie zależy od losu producentów okien, jak więc mogą mieć sprzeczne interesy? :shock: :shock: :shock:

Gość

ZAPROSZENIE

Post autor: Gość » śr sty 15, 2003 5:46 pm

WSZYTKICH BYWALCÓW BUDMY ZAPRASZAM NA MAŁE CO NIECO W KLUBIE PRODUCENTA OD 22 STYCZNIA (BUDYNEK WTC NA POCZĄTKU HALI 25 - WEJŚCIE PRZY KASACH)

POZDROWIENIA - ROBERT

Gość

Post autor: Gość » ndz sty 26, 2003 11:17 pm

Pierwszego dnia Budmy odbyło się spotkanie Rady Programowej Forum. Do Rady należą przedstawiciele największych firm z branży okienno-drzwiowo-fasadowej. Wszyscy zgodnie orzekli, że ta inicjatywa ma sens. Najważniejsze ich zdaniem problemy do rozwiązania to:
1. Nierzetelni lub nieuczciwi płatnicy
2. Promocje poprzez obniżki cenowe
Pojawiły się propozycje konkretnych rozwiązań. Szczegóły zostaną opracowane na kwietniowe Forum.

Pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » śr sty 29, 2003 10:35 pm

Najnowsze informacje o postepach w przygotowaniach do kwietniowego Forum Stolarki Budowlanej znajdziecie na stronie www.okna-forum.pl . Zapraszam do odwiedzin i wyrażania opinii - Robert

Gość

Post autor: Gość » ndz lut 02, 2003 4:44 am

Patronat nad I Ogólnopolskim Forum Stolarki Budowlanej objęli: wicepremier Marek Pol i minister Marek Bryx. Obiecali być obecni w kwietniu. Pozdro - Robert

Gość

Post autor: Gość » sob lut 08, 2003 4:02 am

Na towarzyszącym Forum Producentów seminarium dla architektów i projektantów autorski wykład wygłosi Wojciech Loegler - jeden z najwybitniejszych polskich architektów.
Zapraszam wszystkich - Robert

mel

Post autor: mel » pn lut 10, 2003 5:31 pm

:oops:

Gość

Post autor: Gość » czw lut 13, 2003 10:10 am

Przepraszam, przepraszam, przepraszam....
Oczywiście chodzi o dr arch. Romualda Loeglera :oops:
Dziękuję za sygnał - Robert

Gość

Post autor: Gość » ndz lut 23, 2003 6:52 am

Towarzyszące Forum seminarium dla administratorów (spóldzielnie mieszkaniowe, urzędy gmin) poprowadzi wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast - Wiesław Szczepański.

Przedwczoraj, na targach w Łodzi, bardzo ciekawe wystąpienie miał dyrektor Instytutu Techniki Okiennej z Rosenheim. Bardzo precyzyjnie omówił różnice pomiędzy polskimi a europejskimi przepisami w zakresie certyfikacji okien i pokazał, jak dużo będziemy musieli zmienić w naszych przepisach. Relacja wkrótce na www.okna-forum.pl
Pozdrowienia - Robert

Gość

Post autor: Gość » czw mar 06, 2003 6:17 am

Anonymous pisze:Towarzyszące Forum seminarium dla administratorów (spóldzielnie mieszkaniowe, urzędy gmin) poprowadzi wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast - Wiesław Szczepański.

Przedwczoraj, na targach w Łodzi, bardzo ciekawe wystąpienie miał dyrektor Instytutu Techniki Okiennej z Rosenheim. Bardzo precyzyjnie omówił różnice pomiędzy polskimi a europejskimi przepisami w zakresie certyfikacji okien i pokazał, jak dużo będziemy musieli zmienić w naszych przepisach. Relacja wkrótce na www.okna-forum.pl
Pozdrowienia - Robert
:?: :!:

Gość

Post autor: Gość » pn mar 10, 2003 6:50 am

Na ostatnim spotkaniu Rady Programowej Forum powstała idea, aby powołać branżowe Zrzeszenie Pracodawców lub Izbę Gospodarczą. Ciekaw jestem Waszych opinii, czym miałaby się zajmować w pierwszym rzędzie taka Izba? Pozdrowienia - Robert
forum@spsb.com.pl

Gość

Post autor: Gość » pt mar 14, 2003 5:50 am

Przede wszystkim ogłosić wszem i wobec, które z firm handlowych okradają producentów nie płacąc za okna... :cry:

Gość

Post autor: Gość » wt mar 18, 2003 4:52 pm

Anonymous pisze:Przede wszystkim ogłosić wszem i wobec, które z firm handlowych okradają producentów nie płacąc za okna... :cry:
Firma Selena stawia do dyspozycji własny program zarządzania należnościami, który zawiera informacje o 12000 podmiotach gospodarczych funkcjonujących w branży produkcji i handlu materiałami budowlanymi. Na tej bazie poprzez wzajemną wymianę informacji można zbudować branżową bazę informacji gospodarczych o rzetelnych i nierzetelnych płatnikach. Warunkiem poprawnego funkcjonowania takiej bazy jest uczciwość wszystkich, którzy z niej będą korzystać i jednocześnie udzielać informacji o swoich kontrahentach. Uznaliśmy, że taka współpraca nie może się odbywać pomiędzy handlowcami, a jedynie pomiędzy pionami finansowymi Firm. Finansiści są chyba jednak bardziej dyskretni... :wink:
Podobną propozycję przedstawiła firma CreditReform. W kwietniu zdecydujemy o tym, jak powinno wyglądać budowanie takiej bazy i kto powinien nią administrować.
Zapraszam do dyskusji - Robert

ipm
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 13, 2003 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

wierzytelności

Post autor: ipm » wt mar 18, 2003 5:04 pm

Anonymous pisze:
Anonymous pisze:Przede wszystkim ogłosić wszem i wobec, które z firm handlowych okradają producentów nie płacąc za okna... :cry:
Firma Selena stawia do dyspozycji własny program zarządzania należnościami, który zawiera informacje o 12000 podmiotach gospodarczych funkcjonujących w branży produkcji i handlu materiałami budowlanymi. Na tej bazie poprzez wzajemną wymianę informacji można zbudować branżową bazę informacji gospodarczych o rzetelnych i nierzetelnych płatnikach. Warunkiem poprawnego funkcjonowania takiej bazy jest uczciwość wszystkich, którzy z niej będą korzystać i jednocześnie udzielać informacji o swoich kontrahentach. Uznaliśmy, że taka współpraca nie może się odbywać pomiędzy handlowcami, a jedynie pomiędzy pionami finansowymi Firm. Finansiści są chyba jednak bardziej dyskretni... :wink:
Podobną propozycję przedstawiła firma CreditReform. W kwietniu zdecydujemy o tym, jak powinno wyglądać budowanie takiej bazy i kto powinien nią administrować.
Zapraszam do dyskusji - Robert
Lada moment ruszy krajowa informacja gospodarcza. Rozmawiałem o tym ze dwa miesiące temu z jedną panią wiceminister od Piechoty. Założenia, które ona opisywała są moim zdaniem zupełnie niezadawalające, dla większości dotkniętych niepłacącymi odbiorcami. Uważam, że dla usprawnienia przepływu pieniędzy każda inicjatywa jest słuszna.
Niestety prawo zabrania publikowania wszelkich informacji.
Mam pewien pomysł i już go realizujemy. Okazało się, że znamy sporo potrzebnych danych i udało nam się ustrzec już kilku znajomych przed niewypłacalnymi odbiorcami.
Jakby co służymy informacją
ipm@kot.com.pl

Gość

Post autor: Gość » czw mar 20, 2003 7:35 pm

Tu nie chodzi o publikowanie informacji o nierzetelnych płatnikach, ale o wzajemną wymianę informacji o firmach funkcjonujacych w branży. Słowo "wzajemną" jest tu kluczowe, oznacza, że dostęp do takiej bazy będą mieli tylko Ci, którzy będą udzielać bieżących informacji o swoich kontrahentach. Głównie chodzi o informacje w jakich terminach regulują należności i czy nie są już objęci jakąś windykacją.
Taką bazą musi zarządzać wyspecjalizowana firma (wywiadownia gospodarcza, firma windykacyjna), która przede wszystkim musi być godna zaufania. Nie może być bowiem sytuacji, że jedni dostarczają informacje, a inni chcieliby tylko z tego korzystać.
Uwaga: takiej bazy nie muszą budować wszyscy - wystarczy kilka, kilkanaście dużych firm, które mają po kilkuset stałych kontrahentów. Taka baza na pewno powstanie, o tym kto będzie nią administrował zdecydujemy po kwietniowym Forum - zapraszam, Robert.

Gość

Post autor: Gość » ndz mar 23, 2003 6:21 am

Na Forum wpisała się już prawie 100 firm. Listę uczestników umieściliśmy na stronie Forum www.okna-forum.pl . Jeszcze do końca marca przyjmujemy ostatnie zgłoszenia - zapraszam - Robert Klos

Gość

Post autor: Gość » śr mar 26, 2003 10:31 am

Anonymous pisze:Na Forum wpisała się już prawie 100 firm. Listę uczestników umieściliśmy na stronie Forum www.okna-forum.pl . Jeszcze do końca marca przyjmujemy ostatnie zgłoszenia - zapraszam - Robert Klos
Nie będzie nikogo z TRAS-a? Szkoda...

Gość

Post autor: Gość » sob mar 29, 2003 2:18 pm

:lol: :lol: :lol:

ja

sprzedaż uzywek nieletnim

Post autor: ja » ndz mar 30, 2003 1:26 pm

[quote="Anonymous"]Niestety okna i drzwi to nie cegłaczy worek cementu. Sprzedawca musi być świadomy co sprzedaje i umieć doradzić klientowi. Tutaj hipermarket sobie nie poradzi (chociaż oczywiście i wiedza naszych sprzedawców okien ma wiele do życzenia). W markecie mogę kupić kilogram wapna, ale łukowego okna z giętm szprosem to bym nie zamówił...
[quote]USA hucznie uczczono zamknięcie ostatniego indywidualnego składu materiałów budowlanych[/quote]
I dlatego zamawiają okna drewniane w Polsce...[/quote] :?:

Gość

Re: sprzedaż uzywek nieletnim

Post autor: Gość » śr kwie 02, 2003 6:36 pm

ja pisze:
Anonymous pisze:Niestety okna i drzwi to nie cegłaczy worek cementu. Sprzedawca musi być świadomy co sprzedaje i umieć doradzić klientowi. Tutaj hipermarket sobie nie poradzi (chociaż oczywiście i wiedza naszych sprzedawców okien ma wiele do życzenia). W markecie mogę kupić kilogram wapna, ale łukowego okna z giętm szprosem to bym nie zamówił...
USA hucznie uczczono zamknięcie ostatniego indywidualnego składu materiałów budowlanych
I dlatego zamawiają okna drewniane w Polsce...
:?:
W drugim dniu Forum szef zakupów sieci OBI przedstawi sytuację na rynkach w Europie i porówna ją z rynkiem polskim. Może trochę nas to otrzeźwi...

Gość

Post autor: Gość » sob kwie 05, 2003 2:02 am

Otrzymaliśmy już wyniki Rankingu Producentów za rok 2002. Oficjalna prezentacja w I dniu Forum. Kto zgadnie, która Firma jest największym producentem okien w naszym kraju?
Pierwszemu (lub pierwszej) stawiam duże piwo... Robert

Szaman

hostessy

Post autor: Szaman » sob kwie 05, 2003 1:20 pm

Witam

Może te hostessy to jakieś pasztety

Gość

Post autor: Gość » sob kwie 05, 2003 2:17 pm

Hostessy mają akurat najmniejszy wpływ na wartość merytoryczną Forum, ale przyjedź, to ocenisz...

Gość

Post autor: Gość » wt kwie 08, 2003 5:25 pm

Anonymous pisze:Otrzymaliśmy już wyniki Rankingu Producentów za rok 2002. Oficjalna prezentacja w I dniu Forum. Kto zgadnie, która Firma jest największym producentem okien w naszym kraju?
Pierwszemu (lub pierwszej) stawiam duże piwo... Robert
Najwięcej okien produkuje (i sprzedaje) firma Fakro, ale to okna dachowe. W oknach "pionowych" największą sprzedaż ma.... :roll:

Gość

Post autor: Gość » ndz kwie 13, 2003 6:00 pm

Anonymous pisze:
Anonymous pisze:Otrzymaliśmy już wyniki Rankingu Producentów za rok 2002. Oficjalna prezentacja w I dniu Forum. Kto zgadnie, która Firma jest największym producentem okien w naszym kraju?
Pierwszemu (lub pierwszej) stawiam duże piwo... Robert
Najwięcej okien produkuje (i sprzedaje) firma Fakro, ale to okna dachowe. W oknach "pionowych" największą sprzedaż ma.... :roll:
Niewiarygodne, ale Oknoplast z Krakowa. Nie żaden Stolbud, czy Urzędowski, ale właśnie Oknoplast. Przy okazji największą dynamiką sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym wykazały się: Brokat Kołobrzeg i Adpol Toruń. Pozdrowienia - Robert

psuBrat

Post autor: psuBrat » ndz kwie 13, 2003 8:01 pm

a hostessy były OK, byłem, widziałem i zdjęcie sobie zrobiłem ;)

:twisted:
psuBrat

Gość

Post autor: Gość » pn kwie 14, 2003 4:52 pm

psuBrat pisze:a hostessy były OK, byłem, widziałem i zdjęcie sobie zrobiłem ;)

:twisted:
psuBrat
Żałuję, że piwka nie zdążyliśmy sobie wypić.. Dzięki za zainteresowanie i zapraszam do współpracy. Pozdrowienia - Robert

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości