Pękanie szyb w drzwiach balkonowych / tarasowych

LexyBall
Czytelnik
Czytelnik

Pękanie szyb w drzwiach balkonowych / tarasowych

Post autor: LexyBall » pn sie 20, 2018 10:31 pm

Dzień Dobry,

Chciałbym sie zapytać, czy spotkał sie ktoś z problemem, z którym zmagam sie juz dwa miesiące, a mianowicie pękła mi szyba wewnętrzna w już 5 ! drzwiach, z czego dwie jak nikogo nie było w domu. Jako , że mam problem ze znalezieniem przyczyny źródłowej zaistniałej sytuacji , to szukam opinii ekspertów.
Nikt nie jest winny, winny jestem ja, a jaśniej, producent okien mówie, że stolarka wykonana perfekt, montażysta mówi , że montaż jak najbardziej ok. Z mojej strony nie widzę większych błędów eksplatacyjnych, tzn. używam tych okien jak przez ostatnie 30 lat używałem innych.

Jedna z podkładek na dole jest luźniejsza , można ją swobodnie wyciągnąć , a druga jest zamontowana na wcisk, reszta na boku niby ok. W każdym wkładzie pęknięcie idzie z góry na dół ( lub z dołu do góry jak kto woli ), od luźnej podkładki na dole- taka obserwacaja. Firma , która montowała, tiwerdzi, że ta luźna podkładka nie ma wpływu na te pęknięcia.

Zostawiam zdjęcia poglądowe.

Czy ktoś z tutaj obecnych jest w stanie mi podpowiedzieć ? Bądź dać namiar na osobę, rzeczoznawcę , który jest w stanie zdiagnozować problem ?

serdecznie pozdrawiam
Załączniki
20180603_150221.jpg
20180603_191437.jpg

oknoAD

Tomsi3
Czytelnik
Czytelnik

Re: Pękanie szyb w drzwiach balkonowych / tarasowych

Post autor: Tomsi3 » czw lis 01, 2018 1:01 pm

Onego czasu szyby wspierały się dolną krawędzią na obu podkładkach. Tak powinno być do dzisiaj. Sytuacja kiedy podkładki w przeciwległych kątach wykazują luz, świadczy o tym, że skrzydło jest dopasowywane do ramy - czyli występuje błąd wymiarowy kompensowany podkładkami. W Twoim przypadku, jeżeli pęknięcie biegnie od luźnej podkładki czyli w tym miejscu szyba nie jest obciążona to szukałbym przyczyny w wyboczeniu ramy skrzydła jak i całej geometrii okna. Gdyby było wszystko perfekt to nie byłoby problemu.
Można skorzystać z poziomicy i nitki. Przykładając poziomicę do lewej ramy futryny i prawej można zauważyć czy całe okno posiada płaszczyznę. Jeden milimetr czy nawet 3 w oknie balkonowym nie powinno skutkować pęknięciami szyb. Gorzej jest jeżeli różnice są większe. To samo można zrobić z samymi skrzydłami przykładając nitkę góra i dół. Można zauważyć czy ramka skrzydła nie krzywi się na swej długości , czyli zwiększa swoją długość będąc jednocześnie na sztywno (bez luzu) związana zawiasami. Kiedy dołożymy do tego pozostawione kliny montażowe przy stronie zawiasowej to możemy uzyskać odpowiedź na pytanie kto coś spartolił. A teraz coś o morzu. :)
Może brak któregoś wzmocnienia w rami lub skrzydle. Może to wzmocnienie jest w odcinkach. Może duże różnice temperatury noc/dzień i obsadzenie okna na sztywno bez wymaganej szczeliny dylatacyjnej powodują, że masz problem. Może w końcu szyby w pakiecie nie są wykonane prawidłowo tzn. zamiast opierać się na 2 szybach pakiet opiera się na jednej.
Suma małych błędów może dyskwalifikować wyrób.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”