Okna PCV a wentylacja mechaniczna w budynku.

RJR
Czytelnik
Czytelnik

Okna PCV a wentylacja mechaniczna w budynku.

Post autor: RJR » pn lut 13, 2006 8:50 pm

Jestem inzynierem budowy jednej z firm budowlanych działajacych na rynku małopolskim. Mam DUŻY problem ze stolarką PCV jaką zamontowała pewna firma w bloku jaki wybudowała moja firma w Krakowie. W sprawie tej rozmawiałem z wieloma technologami zajmującymi sie stolarką PCV i nikt nie potrafił mi pomóc. Jeśli mogę to opiszę ten problem.
Jest to blok 8 piętrowy. Posiada on wentylację mechaniczną. Od pewnego okresu (a dokładnie wyszło to zimą br.- jest to pierwszy okres grzewczy tego bloku) pojawiły sie nieszczelności stolarki okiennej. W każdym meszkaniu w stolarce okiennej zamontowane są nawietrzaki firmy AERECO (hydroskopijne) w sumie 3 na mieszkanie. Wiemy, że nawietrzaki te max przepuszczają 35m3/h. Moja wentylacja wyciąga 100 m3/h. Więc 3 nawietrzaki powinny wystarczyć. I teraz moje pytanko. Jeśli w mieszkaniu powstaje podciśnienie (ktoś zamknął nawietrzaki (przepuszcza on wtedy ok 5m3/h), lub wentylacja mechaniczna w danym budynku jest rozregulowana czy może nastąpić rozszczelnienie stolarki PCV. Firma co montowała te okna twierdzi, że może być to przyczyną tej usterki. Podciśnienie w mieszkaniach jest wyczuwalne. Przy otwieraniu okien, dzwi słyszeń szum itp.
Szukam opini u innych producentów stolarki PCV. Będę wdzięczny Państwu za taka opinię.

oknoAD

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » pn lut 13, 2006 11:36 pm

AERECO posiada również w swojej ofercie nawiewnik higrosterowany o początkowej wartości 20m3/h, a maksymalnej 50. Ewentualnie można by wybrać z ich oferty nawiewnik o stałej wydajności 30m3/h, co jak sądzę rozwiązało by Pana problem. Pozdrawiam.

frank

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pn lut 13, 2006 11:51 pm

spotkałem sie z częstym zatykaniem przez klientów nawiewników aereco watą, szmatami itp (po prostu nie wiedzieli jak toto zamknąć więc "uszczelniali") - powodem takiego postępowania było "dmuchanie zimnego powietrza" przez nawiewniki. Sytuacja dotyczyła nie wymuszonego mechanicznie napływu powietrza. Jeśli iwęc tutaj mamy do czynienia z wymuszonym przepływem + zatkane nawiewniki siłą rzeczy "dmucha" przez stolarkE Proponuję bez ingerowania w system zmniej szyć wyciąg mechaniczny do około 10 - 20% wydajności (tj 10-20 m3i po upływie około 2 dni zapytać klientów o zdanie nt komfortu w mieszkaniu. Zapewne przestanie dmuchać a pojawi się rosa na szybach. Jeśli rpoblem zniknie tytułem wynagrodzenia za udzieloną rade - proszę zamieścić info na temat efektów

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » wt lut 14, 2006 12:45 am

Proponujesz klientowi 20m3/h na całe mieszkanie ? Dla tylko samej kuchni z piecem elektrycznym [zakładając że mieszkanców jest trzech] wartość ta wynosi 30m3/h. Nie twierdzę że musza byc to nawiewniki o tak wysokiej poczatkowej [20m3/h], bo moim zdaniem westarcza ten o wartości 5m. A to z tego względu ze nie ma tak niskiego poziomu wilgotności wzglednej aby całkowicie zamkneła nawiewnik [gotowanie pranie i samo oddychanie]. Nalezy tylko uświadomić klientowi ze jak nie będzie wietrzył to faktycznie zaoszczedzi troche na ogrzewaniu ale za to dopłaci do likwidacji grzyba co jest dziś już dość powszechne. Pozdrawiam.

frank

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » wt lut 14, 2006 10:37 am

Panowie czytajcie gdzie inżynier ma problem - nie z grzybem lecz "pojawiły sie nieszczelności stolarki okiennej" - on chce wyeliminować "dmuchanie" z okien Niestety albo wymiana powietrza albo grzyb, albo się jest w ciąży albo nie. Pomijam w tym temacie wlaściwe lub zalecane ilości wymienianego powietrza.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » wt lut 14, 2006 11:54 am

wymagania wentylacji
- 20 m3 na 1 osobę niepalącą
- 30 m3 na 1 osobę palacą
- 50 m3 na kuchnie
- 150 m3 na lazienke
tak wiec 100 m3 to i tak jest za malo
nawiewniki aereco jak jest sucho w mieszkaniu [a zimą jest raczej sucho bo jest wlaczone ogrzewanie] to sie zamykaja - bo one dzialaja jedynie na wilgoc - wtedy sie otwieraja - tak wiec to jest bardzo slabe rozwiazanie.
Jak jest wentylacja mechaniczna to przy zamknietych i szczelnych oknach i tak bedzie przez nie wialo bo powietzre wyssane przez wentylacje musi do mieszkania wejsc. tak wiec nastepowac będzie "rozszczelnianie" okna - a tak naprawde przeciskanie sie powietzra przez przylgi i nic tu nie pomoze, zadne okucie zadne uszczelki tego zjawiska nie usuna. W skrajnych przypadkach okna potrafią gwizdac i wibrowac a nie tylko szumiec. Jak sie okna rozszczelni przez usuniecie uszczelek to szum ustapi bo powietrze bedzie dmuchac przez szczeliny infiltracyje.
Po prostu nawiewniki nie spelniaja swojej roli [sa pozamykane] i sa warte funta klakow.
Tak to jest jak sie bezkrytycznie stosuje nawiewniki

oknoAD

higro
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: higro » wt lut 14, 2006 12:22 pm

pchelek > a decco siedzi i zawija uszczelki

ja ja
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ja ja » wt lut 14, 2006 12:45 pm

1. Jeśli jest wentylacja mechaniczna, to po cholerę jakiś mistrz zamontował nawiewnik, okno może mieć infiltrację na 0 w takim przypadku.
2. tak jak polecał ktoś z przedmówców, zmniejszyć wydajność= ustawić zgodnie z potrzebami mieszkańców.
3. przy wentylacji mechanicznej (mam nadzieję ze dobrze zrobionej) zarówno nawiew jak i wywiew powietrza jest mechaniczny, więc okna mogą być nawet fixami w całym budynku

Awatar użytkownika
CICHY
Małomówny
Małomówny

Post autor: CICHY » wt lut 14, 2006 2:11 pm

Jakoś wszystcy zapomnieli o tzw. termokurczliwości okien zimą.
1,5 mm na 1 metr profilu. + podciśnienie wynikajace z różnicy temperatu wewnątrz/zewnątrz.

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » wt lut 14, 2006 2:50 pm

Jak już wczśniej pisałem istnieje możliwość zastosowania nawiewnika higro o wyższej początkowej - 20m3/h lub nawiewnika o stałej wartości [rozpiętość dość duża od 22 do 45m3/h], który nie reaguje na wilgoć. Należy tylko przeliczyć ile trzeba ich zastosowac w danym mieszkaniu, a nie zatykać je szmatami. Pchelek dość precyzyjnie określił wymagania wentylacji i na tym zakończyła sie jego fachowość, bo stwierdzenie że nawiewniki są zawsze zamknięte z powodu zbyt niskiej wilgotności skłania mnie do stwierdzenia ze mieszka w namiocie na Saharze i posiłki przygotowuje sobie z grila przed namiotem i w tym układzie ma pozamykane nawiewniki. Nastepna sprawa to zastosowanie dwóch rodzajów nawiewników [higro i ciśnieniowy]. Uzyskujemy wtedy wyższą wartość poczatkową. Tyle ze musimy i w tym przypadku wyliczyć ile nawiewników potrzebujemy aby uzyskać odpowiednią ilość nawiewanego powietrza.

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » wt lut 14, 2006 5:25 pm

Wypowież Pchelka z innego tematu

pchelek

Wysłany: Nie Gru 18, 2005 10:15 pm Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

"jaja" sobie robicie z magica a u niego po prostu wyrasza sie wilgoć na szybie na zimnej ramce [bo jest zimna i musi być] z powodu braku wymiany powietrza i zwiększonej wilgotności w mieszkaniu - to jeszcze nic - na razie wilgoć wyrasza sie na ramce za pewien czas bedzie sie wyraszać na ościeżach - to dopiero klęska - jedyna rada - założyć nawiewniki
:oops:
Jauż ktoś na tym forum zwatpił w fachowość i bezstronność pchelka. Moim zdaniem tak się zagalopował w krytyce że już sam sie pogubił w tym co dobre a co złe. A ten etat w ITB to taki płaszczyk, bo w tak krótkim czasie tylko politycy zmieniaja zdanie. Pozdrawiam.

frank

RJR
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: RJR » wt lut 14, 2006 9:23 pm

co to znaczy czy może nastąpić rozszczelnienie stolarki PCV.
Jak wiemy okna PCV uważane są za szczelne, a nawet jak nie którzy mówią za bardzo szczelne. Jeśli założymy, że w moim przypadku okna były zamontowane OK (były szczelne), jedynie dopływ powietrza następuje przez AEROCO, to czy podczas powstawanie podciśnienia w mieszkaniu (wentylacja mechaniczna wyciąga bez przerwy jednakową ilość powietrza z mieszkania - jak wspominałem 100m3/h tak założył projektant) mogło nastąpić rozszczelnienie okna. Czyli dopływ powietrza do pomieszczenie następuje nie tylko przez nawietrzaki ale skąd tylko sie da. Może okucia w okniach są słabe co podczas pewnego podciśnienia powodują, że okno poddaje się tej sile.
Jakoś wszystcy zapomnieli o tzw. termokurczliwości okien zimą.
1,5 mm na 1 metr profilu. + podciśnienie wynikajace z różnicy temperatu wewnątrz/zewnątrz.
Z tym się zgodzę. To może też ma na to wpływ. Uszczelki słabo dolegają , następują niewielkie szczeliny i przepływa tam powietrze z zewnątrz
Może błędem było zamontowanie nawietrzaków higroskopijnych. Ale jeśli naprzykład nie było by ich w cale, to dopływ świeżego powietrza do lokalu ciekawe skąd by się brał. Wentylacja by wyciągła by wszystko. Jeśli ktos uważa , że przez drzwi wejściowe. To niech pamięta o powstawaniu nieprzyjemnego dla ucha szum wpływajacego powietrza przez niewielki szpary. W ciągu dnia moze nie słyszalny, ale w nocy jest dość uciążliwy.
Dalej czekam na wasze opinie. Na ra

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » śr lut 15, 2006 4:04 am

Do RJR:
Prawdą jest że stolarka PCV jest za szczelna. dlatego też nie bez przyczyny w swoim czasie za dopłata , a od kilku ładnych lat jako standard w podstawowym wyposażeniu producenci stosuja tzw mikro rozszczelnienie. Jednak życie [fizyka] wykazało ze to wciąż za mało. dlatego kolejnym etapem rozwiazania tego problemu jest zastosowanie nawiewnika. Jedni przyjmuja to jako zło konieczne, a drudzy nie wiedza jak z tego skorzystać. Oba przypadki beznadziejne. zasada jest prosta. ilość uzytkowników, rodzaj urzadzeń itp, itd. W Twoim przypadku, jak sadze projektant żle dobrał wydajność nawiewników, bo sumując ich maksymalna wydajność [3 sztuki x 35m] otrzymujesz ledwie 5m3/h więcej od nominalnej wartosci urzadzenia ssacego, [a jest to nawiewnik ze zmienna wydajnościa]co może powodować podbiranie powietrza "bokiem". moja rada jest prosta : musisz zaprosić do swojego domu "gościa" który potrafi wyliczyć odpowiednia wartośc nawiewanego powietrza w Twoim mieszkaniu, uwzgledniając zalety nawiewników higrosterowanych i cisnieniowych. Dlaczego jedne i drugie ? Pierwsze gwarantuja nam energooszczedność, a drugie stała wartość. Trzeba tylko wiedziec jak to połączyć - jezeli zajdzie taka konieczność. Pozdrawiam.

frank[/b]

PREZES 80
Małomówny
Małomówny

Post autor: PREZES 80 » śr lut 15, 2006 12:43 pm

frank pisze:Do RJR:
Prawdą jest że stolarka PCV jest za szczelna. dlatego też nie bez przyczyny w swoim czasie za dopłata , a od kilku ładnych lat jako standard w podstawowym wyposażeniu producenci stosuja tzw mikro rozszczelnienie. Jednak życie [fizyka] wykazało ze to wciąż za mało. dlatego kolejnym etapem rozwiazania tego problemu jest zastosowanie nawiewnika. Jedni przyjmuja to jako zło konieczne, a drudzy nie wiedza jak z tego skorzystać. Oba przypadki beznadziejne. zasada jest prosta. ilość uzytkowników, rodzaj urzadzeń itp, itd. W Twoim przypadku, jak sadze projektant żle dobrał wydajność nawiewników, bo sumując ich maksymalna wydajność [3 sztuki x 35m] otrzymujesz ledwie 5m3/h więcej od nominalnej wartosci urzadzenia ssacego, [a jest to nawiewnik ze zmienna wydajnościa]co może powodować podbiranie powietrza "bokiem". moja rada jest prosta : musisz zaprosić do swojego domu "gościa" który potrafi wyliczyć odpowiednia wartośc nawiewanego powietrza w Twoim mieszkaniu, uwzgledniając zalety nawiewników higrosterowanych i cisnieniowych. Dlaczego jedne i drugie ? Pierwsze gwarantuja nam energooszczedność, a drugie stała wartość. Trzeba tylko wiedziec jak to połączyć - jezeli zajdzie taka konieczność. Pozdrawiam.

frank[/b]
Brzmi to sensownie. Nie jestem fachowcem od wentylacji, ale tak na zdrowy chłopski rozum jeśli urządzenie wyciągające ma stałą wartość to urządzenie wpuszczające musi mieć taką samą tak by nie powstawało podciśnienie. Jeśli sprawia to dyskomfort dla mieszkańców, to wraz z obniżeniem wartości wtłaczanego powietrza musi zmaleć również ta wyciągana.
Pytanie do fachowców:
Czy jest urządzenie pozwalające w każdym mieszkaniu na regulację ilości wyciąganego powietrza? (Czy nie sprawdziłby się np. najprostrzy w świecie anemostat?)
POZDRAWIAM I ŻYCZĘ SZCZĘŚCIA

maggregor
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: maggregor » śr lut 15, 2006 7:47 pm

To chyba nie porozumienie z tego co tu wyczytałem to nie zastosowano
wentylacji wymuszonej tylko wymuszony wyciąg powietrza .
Wentylecja wymuszona to zarówno wlot jak i wylot najlepiej
kanałami np z alum biegnącymi obok siebie tak by powietrze wlatujące
mogło ulec podgrzaniu przez ciepłe powietrze wylatujące .
Wpuszczenie 100 m3 zimnego powietrza oknem ?

pozdrawiam MAGGREGOR

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr lut 15, 2006 8:46 pm

dobre nawiewniki i właściwie dobrane - wtedy i nie ma opisywanego na tym forum zjawiska szumu okien i ich rozszczelniania i wilgoci w mieszkaniu
Frank - jesteś prostak w wypowiedziach - to tak na marginesie
3 razy 35 jak nawiewniki sa maksymalnie otwarte - a nawiewniki higrosterowalne to sie zamykaja jak jest sucho w mieszkaniu wiec wydajnosc bedzie znacznie mniejsza - stad te szumy.
I nie ublizaj mi gdzie ja pracuje bo to moja sprawa.
To forum to forum jakis beznadziejnych tepych wypowiedzi i dowalania[czasami]. Kompletny brak kultury. Po prostu chyba tzreba sie wylogować. żegnam czule wszystkich prostaków.

acid
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: acid » śr lut 15, 2006 9:48 pm

czytam te wszystkie wypowiedzi i ręce mi opadają, szczególnie jeśli chodzi o autora pytania Pana "inżyniera", jedynie macgregor (szacuneczek) wie co pisze i ma pojęcie o wentylacji mechanicznej, a jeśli chodzi o okniarzy to Panowie w każdej aprobacie bez względu na system pisze, że jak jest wentylacja mechaniczna to okno nie musi,a nawet nie powinno być rozszczelnione. Bo szanowni forumowicze jak mamy doczynienia z wentylacją mechaniczną, czyli wymuszoną to musi być wlot i wylot i wlot nie przez okna.
pozdrawiam Macgregora, .......innych również.

frank
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: frank » śr lut 15, 2006 10:51 pm

pchelek pisze:dobre nawiewniki i właściwie dobrane - wtedy i nie ma opisywanego na tym forum zjawiska szumu okien i ich rozszczelniania i wilgoci w mieszkaniu
Frank - jesteś prostak w wypowiedziach - to tak na marginesie
3 razy 35 jak nawiewniki sa maksymalnie otwarte - a nawiewniki higrosterowalne to sie zamykaja jak jest sucho w mieszkaniu wiec wydajnosc bedzie znacznie mniejsza - stad te szumy.
I nie ublizaj mi gdzie ja pracuje bo to moja sprawa.
To forum to forum jakis beznadziejnych tepych wypowiedzi i dowalania[czasami]. Kompletny brak kultury. Po prostu chyba tzreba sie wylogować. żegnam czule wszystkich prostaków.
dobre nawiewniki i właściwie dobrane - wtedy i nie ma opisywanego na tym forum zjawiska szumu okien i ich rozszczelniania i wilgoci w mieszkaniu

Panie Pchelek przecież dokładnie to samo stwierdziłem w mojej wypowiedzi do RJR, a Pan w swoim ostatnim poście [tym razem] stwierdził że nawiewniki jednak nie są be [chyba jednak nie pracuje Pan w ITB, a jest politykiem]. W tej samej wypowiedzi wspomniałem równiez że istnie możliwość zastosowania jednoczesnie dwóch rodzajów nawiewników aby uchronić sie przed wilgocią, szumami itd., bo nie ma jednej recepty na wszystkie dolegliwości. Trzeba tylko potrafić liczyć i czytać, a nie bluzgać jak już nie ma sie nic nowego do powiedzenia. A to, kto przejawia oznaki tępoty i prostactwa pozostawiam do oceny fotumowiczów.
p.s.
Moim celem nie było dowalać komuś, tylko przedstawic swój pogląd. Jednak nie mogłem pominąć krytyki kogoś kto w dwóch róznych tematach zajmuje skrajnie odmienne stanowisko odnośnie tego samego produktu. Mam nadzieje że w innych swoich wypowiedziach nie zachowywał sie Pan jak chorągiewka na wietrze i nie ublizał osobie która to dostrzegła.
Pozdrawiam.

frank

acid
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: acid » czw lut 16, 2006 2:09 pm

Tomsi napisał:

Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje wentylacji: naturalną (grawitacyjną), mechaniczną (wywiewną lub wywiewno-nawiewną) oraz najbardziej zaawansowaną technicznie klimatyzacje.
Jest to fragment jednej ze stron internetowych dosyć częst powtarzany.
Tak więc kolego acid jeżeli jest zastosowana wentylacja wywiewna to okna muszą być rozszczelnione a jeżeli WY/NA lub NA/WY okna nie muszą być zozszczelnione no i oczywiście przy klimatyzacji.
A ja czytałem w aprobacie o wentylacji nawiewno-wywiewnej

Sory Tomsi nieuważnie czytałem twoje wypowiedzi, masz rację, ale chodziło mi o to, że jeśli wypowiada się inżynier to powinien to zrobić mniej enigmatycznie, a w ogóle nie powinien się kompromitować tak bezsensownym pytaniem. Logiczne jest chyba dla kogoś inteligentnego, że jak się "wypompowuje" jakąś ilość powietrze to dla zachowania tego samego ciśnienia trzeba tyle samo "wpompować". Jakim sposobem, to już inna sprawa, ale skoro nie chcieli zastosować skądinąd sensownej wentylacj (wywiewno nawiewnej) to wypadałoby dać takie nawiewniki, które by zapewniły odpowiedni dopływ powietrza.

KAT
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: KAT » pt lut 17, 2006 9:27 am

Moim zdaniem wszystkie tego typu problemy zaczynają się od przykręconego zaworu na kaloryferze. Nie ma odpowiedniej temperatury w mieszkaniu i jest problem z wentylacją a faktycznie z wilgocią.Dzwoni do mnie klient że ma wilgoć ,pytam ile ma stopni na termometrze, mówi że jest bardzo ciepło bo pali i chyba z 17 stopni.Ja mam dom 8 lat temu wybudowałem. jest jeden komin, kratka w kuchni okap i łazience na parterze, łazience na poddaszu, kotłowni w suterenach.Okna szyba jeszcze k=1,5 bez nawiewników, mikrowentylacji bo wtedy nie było.
Dwójka małych dzieci. Całe pranie suszy się w domu. I co. Wszystkie parkiety mi się porozsychały a wilgotność mam 32-35 % ( mam higrometr )Ale mam ciepło bo nie udaję że 17stopni mi wystarcza.Nie chodzę w golfie po domu udając że lubię golfy. A wymiana powietrza tyle co drzwiami wejściowymi no i nieraz uchylę okno

dociekliwiec
Małomówny
Małomówny

Post autor: dociekliwiec » sob lut 18, 2006 11:11 pm

Mam pytanie. Czemu to okno ma być tym elementem wpuszczającym powietrze?? Czemu nasi kochani inż nie pomyślą o tzw kominie "nawiewowym" i kominie "wyciągowym"?? Oszczędności?? To teraz są problemy. A swoją drogą moim zdaniem to Aereco we Francji to moze się sprawdza ale nie w Polsce :twisted:
Normalne, że będzie "waliło" przez okno skoro robi się w nim takie dziury, a poza tym rozwala się izolacyjność profilu. BADZIEW BADZIEW BADZIEW BADZIEW

Pozdrawiam uczciwych.
P.S.
Pozdrawiam wszystkich uczciwych.

Gościu1
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Gościu1 » ndz lut 19, 2006 8:02 am

Popieram, popieram, popieram, że badziew.
Czy widzieliście już zamarzinięte AERECO? ja tak.
Czy widzieliście już nawiewnik po trzech latach, bez konserwacji?
Ja tak. Tylko moja naturalna odporność na roztocza grzyby itp. pewnie pomogła mi przeżyć. Może ktoś mądry podpowie jak to cudo wyczyścić?
Ale wracając do tematu.
Mam u siebie okna PCV. Sam mierzyłem i nadzorowałem montaż.
Balkon jest w zestawie pomiędzy dwoma oknami. Fabryka zrobiła balkon z minimalnym luzem wrebowym, ale mieszczxącym sie w tolerancji.
Efekt jest taki iż balkon jest czuły na zmiany temperatury i po paru latach mam dwie pozycje ustawienia zawiasów. Letnią i zimową.
Roletka materiałowa zamontowana latem na uchylnym oknie w zimie nie da sie uruchomić, gdy okno jest uchylone. Trzeba zamknąć okno i trochę poczekać.
Panie inżynierze.
W zimie skrzydła okienne się kurczą. Rama też by chciała, lecz trzymaja ją kotwy czy dyble, więć sie troszkę wygina. I właśnie przez to troszke powstają szcelinki przez które może napływać powietrze.
Uszcelki są zimą za mało elastyczne by zatkać to troszke.
Czyli aby do wiosny. Problem powinien sam zniknąć.
A co do ludzi to jak są przyzwyczajeni do smrodu to żadne cuda nie pomogą.

Awatar użytkownika
DAREK 13
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: DAREK 13 » ndz lut 19, 2006 8:20 am

Fajny nawiewnik to Reagel Air - chyba z Thyssena.
Nie niszczy ramy jest niewidoczny z zewnątrz na zamkniętym oknie, i jeśli już muszę to właśnie jego używam.
"Polska leży w Europie Centralnej, a nie na peryferiach cywilizacji, jak np. Ameryka"

KAT
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: KAT » pn lut 20, 2006 3:41 pm

WIDZISZ PANIE TOMSI JEDNAK MI SIĘ TEMATY NIE POMYLIŁY
WŁAŚNIE TO CHCIAŁEM UJĄĆ CO CI POWYŻEJ. W d... TE AERECA I INNE CO TYLKO ZAMARZAJĄ. JA ICH NIE MAM I DOBRZE ŻYJĘ.MAM JEDEN KOMIN ALE JEDEN A NIE ZERO ,CZYLI U MNIE TEŻ SIĘ POWINNO ROBIĆ PODCIŚNIENIE I ROZSZCZELNIAĆ OKNA A TAK NIE JEST. PYTAM WSZYSTKICH INŻYNIERÓW CO DO NOWYCH OBIEKTÓW KARZĄ WSTAWIAĆ AERECO SKĄD TA MIŁOŚĆ DO JEDNEJ FIRMY.
NAWIEWY SYSTEMOWE REGEL AIR MAJĄ CHYBA WSZYSTKIE SYSTEMY I TEŻ W APROBACIE I CO, SĄ PODOBNO NIEWYSTARCZAJĄCE.
MOJE ZDANIE JEST TAKIE NAWIEWNIK PRZEWIERCONY PRZEZ RAMĘ TAK SCHŁODZI W ZIMIE OKNO ŻE CAŁE PRAWIE PRZEMARZA I WYDAJE SIĘ NA DOTYK ŻE JEST NIESZCZELNE.

maggregor
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: maggregor » pn lut 20, 2006 5:48 pm

Nadal uważam że to nieporozumienie konkretny rodzaj wentylacji
można stosować w konktetnych sytuacjach wentylację wywiewną
np w magazynach chalach produkcyjnych gdze jest naturalny dopływ
powietrza np przez często otwierane bramy wjazdowe a nie w bloku .
Nie spotkałem się z firmą zajmującą się wentylacją mającą w ofercie
okna z nawiwnikiem czy bez. Nawiewniki wymyślono do starych mieszkań w których naturalnym nawiewem były nieszczelne okna a
po ich wymianie powstał problem i taniej było wymyślić nawiewnik
niż przerobić wentylację .
W tym przypadku pretensje do okien że gwiżdzą to tak jak
pretensje do garbatego że ma dzieci proste.

pozdrawiam MAGGREGOR

Student

Re: Okna PCV a wentylacja mechaniczna w budynku.

Post autor: Student » pn lut 20, 2006 6:32 pm

Szukam opini u innych producentów stolarki PCV. Będę wdzięczny Państwu za taka opinię.

Witam
przez kilka lat pracowałem jako pracownik sewrisu okien PCV i serwisowałem budynki w których były zamontowane nawietrzaki w oknach PCV , AL plus wyciąg powietrza wymuszony mechaniczny.
Według mnie jest to najgorsze połączenie z możliwych. Wszędzie pojawiało się owo podciśnienie. Prawdą jest , że jeżeli z mieszkania wyciąga 100m powietrza, to tyle samo musi napłynąć aby nie było Ok.

Nie jest to szczególnie trudne do osiągnięcia , ale tu zaczynają się schody. Pytanie dlaczego?, a dlatego , ż jeżeli te 100m powietrza nam dostanie się przez nawietrzaki, do mieszkania to mamy cholernie zimno w domu.W mieszkaniu o pow 70,80m, spowoduje to wymianę całego powietrza przez godzinę , a możliwości grzewcze nie zapewnią nam utrzymania temperatury w mieszkaniu.

Skutek taki , że ludziska zamykają nawietrzaki. Ale nawet zamknięty nawietrzak nie jest układem szczelnym i przepuszcza 5m powietrza na godzinę. No więc mamy sytuację kiedy to dochodzi dużo mniej powietrza niż zabiera wentylacjia machaniczna ,wiec powietrze próbuje się dostać wszelkimi sposobami a najsłabszym punktem jest połączenie szkłydła z ramą

Zamontowane uszczelki w przyldze nie uchronią nas, również zwiększenie dociku skrzydła do ramy.
Pojawiały się rozsądne głosy o zmniejszenie wyciągu wentylacji, trochę pomoże ale nie wszędzie to wystarczy.Tu staje na przeszkodzie zamykanie, ukutanie czym się da owych nawietrzaków, bo jeżeli w tym samym pionie nawietrzaki zasłoni 2 lokatorów, to trzeciemu wyciągnie trzy razy więcej powietrza, dlatego , że wentylacji działa równomiernie i musi wyciągnąć tyle powietrza na ile jest ustawiona.

Bardzo trudno jest znależć rozwiązanie tego problemu szczególnie w bloku gdzie mieszka dużo osób o własnych poglądach i nie każdemu da się wytłumaczyć owe zjawisko, natomiast każdy słusznie żada mieć szczelne okna. Szczególnie zła sytuacja jest w lokalach w których są wadliwie powstawiane okna , porozciągane ramy okienne, wadliwie powstawiane parapety , co wiąze się z mostkami powietrznymi ,ogólnie problem dotyka bardzo wielu spraw i bardzo wiele rzeczy ma wpływ na ilość przechodzącego powietrz, które to fatalnie chałasuje.
Pozdrawiam
Piotr

JOTKA
Czytelnik
Czytelnik

Aereco

Post autor: JOTKA » pt mar 03, 2006 9:48 am

Temat wyczerpał Pchełek- poznać fachowca , tylko niepotrzebnie wychodzi z nerw i ubliża interlokutorom .
Problem jest w tym że higrosterowany nawiewnik AERECO nie jest nawiewnikiem w rozumieniu polskich przepisów budowlanych . Jest to urządzenie podnoszące komfort w pomieszczeniach poprzez utrzymywanie wilgotności powietrza na optymalnym dla użytkownika poziomie . Stosowanie go w układzie wentylacji mechanicznej jest prawdopodobnie główną przyczyną problemu . Polecam VENTAIRA II -
tańszy i zgodny z przepisami .

qasanek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: qasanek » pt lip 03, 2015 9:50 am

gdyby ktoś potrzebował informacji na temat wentylacja mechaniczna to zapraszam http://www.air-system.pl/wentylacja-mechaniczna/

jarektingo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jarektingo » pt sie 07, 2015 3:39 pm

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w dzisiejszym budownictwie. Budynki mieszkalne są bardzo szczelne, co za tym idzie wentylacja nie jest taka dobra jak być powinna. Wentylacja mechaniczna określana jest także jako rekuperacja. Dzięki niej możliwy jest skuteczny odzysk ciepła, brak zaparowanych okien, luster, ale także mniejsza ilość kurzu, czy też alergenów.
Może i inwestycja w rekuperator nie jest tania, jednakże zwraca się w ciągu kilku najbliższych lat.

joskad
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: joskad » pn cze 24, 2019 9:50 am

Zgodzę się z przedmówcą. Wentylacja mechaniczna jest niezbędna w każdym domu. Specjalista z https://www.wojwent.com podpowiedział mi, że przed montażem klimatyzacji warto zamontować też wentylację.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”