DLA FACHOWCÓW

Użytkownik

DLA FACHOWCÓW

Post autor: Użytkownik » śr kwie 30, 2003 7:29 am

Ponieważ jak widać z treści forum - w zasadzie sami fachowcy. A więc mam pytanie jako nowy użytkownik. Czy to jest normalne przy oknach PVC, że :
1) - przy sprawnie działającej wentylacji i wentylowanych pomieszczeniach w okresie eksploatacji w okresie zimowym tj przy temperaturze poniżęj około 4 stopni minus szyby się wykraplają wokół ramki i powstają wykroplenia na szerokość co najmniej 5 centymetów
2) w okresie obecnym przy temperaturze rano około plus 12 - 14 stopni - zewnętrzne szyby są zaroszone czasami do wysokości połowy okna
3) Taka sytuacja ma miejsce w 2 - ch na 4 zamontowane okna
3) - producent na zgłoszenie mej reklamacji nie zmusił się nawet do ich obejrzenia - przesyłając mi poprzednio ulotkę o konieczności wietrzenia mieszkania , a obecnie informując że takie zachowanie okien wynika z zastosowanych szyb i jest jest NOMALNE(szyby 1,1).
Pomijam już fakt , że producent reklamuje okna jako wyrób posiadjący zalety antyroszeniowe. Nazwę Producenta podam po zapoznaniu się z opinią Panów na forum - do czego zapraszam :shock: :shock: :?:

oknoAD

mirek

ciekawe

Post autor: mirek » śr kwie 30, 2003 8:06 am

No, no , sam jestem ciekawy odpowiedzi fachowców , sam sie do nich nie zaliczam - wiec poczekam aż się tadzy wypowiedzą :D :D

Upierdliwiec

Post autor: Upierdliwiec » śr kwie 30, 2003 8:36 am

1. Tak - zależyt do wilgotności w pomieszczeniu - punkt rosy to wypadkowa wilgotności i temperatury
2. Tak - to wynik dużej bezwładności cieplnej wkładu szybowego - w nocy znacznie się ochładza i rano np. jak wzrośnie wilgotość powietrza pod wpływem parowania wody (słońce) to woda wyrasza się na najzimniejszym elemencie - szybie. Ten efekt jest sezonowy - wiosna i jesień - wtedy, kiedy są duże wahania temeratury dziań/noc.
3. Czy okna są na tej samej ścianie domu? Czy są zamontowane na tej samej głęokości względem muru?
3. (chyba 4...) W zasadzie tak... Producent nie jest w stanie nic więcej zobaczyć niż sam klient...

Gość

Post autor: Gość » śr kwie 30, 2003 9:09 am

Upierdliwiec pisze:1. Tak - zależyt do wilgotności w pomieszczeniu - punkt rosy to wypadkowa wilgotności i temperatury
2. Tak - to wynik dużej bezwładności cieplnej wkładu szybowego - w nocy znacznie się ochładza i rano np. jak wzrośnie wilgotość powietrza pod wpływem parowania wody (słońce) to woda wyrasza się na najzimniejszym elemencie - szybie. Ten efekt jest sezonowy - wiosna i jesień - wtedy, kiedy są duże wahania temeratury dziań/noc.
3. Czy okna są na tej samej ścianie domu? Czy są zamontowane na tej samej głęokości względem muru?
3. (chyba 4...) W zasadzie tak... Producent nie jest w stanie nic więcej zobaczyć niż sam klient...
Dzieki za informację , ale czy :
1) Nie należy tego sprawdzić stosownymi przyrządami i opierać sie na konkretach - chyba tak winien zareagować na reklamację porządny producent czy też jego przedstawiciel
2) Dlaczego nie występują tego typu objawy przy oknach innego producenta zamontowanych na kondygnacji powyżej i poniżej w tym samym pionie (w tym samym okresie czasowym)
3).Okna są zamontowane na tej samej ścianie i raczej na tej samej głębokości
4).Klient zwłaszcza ten drobny to najczęściej laik , a producent winien raczej opierać sie na własnej wiedzy, faktach , normach i na przepisach Kodeksu Cywilnego, a nie odgrywać role zdalaczynnej wyroczni

zadowolony

Post autor: zadowolony » śr kwie 30, 2003 11:38 am

Trzeba kupować okna renomowanych firm, które eliminują te problemy częsciowo lub w całości

Gość

Post autor: Gość » śr kwie 30, 2003 11:56 am

Nie jest to nrmalne. Może następować wychładzanie wrębów skrzydeł przez nieszczelności uszczelek przylgowych.
Mogą być luźno osadzone okucia albo jest ich za mało. Może być luźno osadzona szyba zespolona. Mogą być pozatykane otwory odwadniające pod szybą i gromadzi się tam woda - powstaje mostek termiczny. Mogą być profile dwukomorowe - najtańsze. Mogą być lewe szyby zespolone. Może być wiele innych przyczyn. Trzeba to po prostu obejrzeć - inaczej, prze internet nie da się wystawić diagnozy.
Trzeba zgłosić sprawę do Instytutu Techniki Budowlanej do Zakładu Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń, Warszawa ul. Ksawerów 21 fax 22/8482370
Pozdrawiam[/list][/list]

oknoAD

użytkownik

dla fachowców

Post autor: użytkownik » śr kwie 30, 2003 2:00 pm

[quote="zadowolony"]Trzeba kupować okna renomowanych firm, które eliminują te problemy częsciowo lub w całości[/quot
Dla uzupełnienia informacji podam , że producent jest to Firma bywająca w tym portalu , a profil to Aluplast 2000

Gość

Post autor: Gość » śr kwie 30, 2003 2:19 pm

System nie ma znaczenia. Przyczyny [ewentualne] podane powyżej mogą być w każdym systemie. Może to być ALUPLAST 2000 EURO

RedYeti

Post autor: RedYeti » śr kwie 30, 2003 3:03 pm

Przy nie sprzyjającym położeniu obiektu te zjawiska będą występować nawet przy oknach "renomowanych" producentów. Czasami dziwne są pretensje klientów którzy w środku zimy stwierdzili lód na zewnętrznej szybie, przy temperaturze i wilgotności wewnątrzdomu powyżej wszelkiej przyzwoitości. Zawsze można się do czegoś przyczepić i jeżeli ktoś jest upierdliwy to zgłosi reklamację, że mu osłonki na zawiasy przy otwieraniu okna na całą szerokość wydają cichy dźwięk - to prawdziwa reklamacja po przyjeździe ręce mi opadły, bo przez telefon pani reklamowała coś zupełnie innego. Jak ktoś si,ę uprze to naprawdę zareklamuje wszystko.

Gość

Post autor: Gość » śr kwie 30, 2003 6:58 pm

Za mało danych dotyczących fizyki budowli.
1. Wilgotność względna
2. Temperatura punktu rosy
3. Dobowe spadki temperatur
4. System ogrezewania i rozmieszczenie grzejników
5 System wentylacji i źródła dostarczenia powietrza z zewnątrz
6. Temperatura powierzchni zewnętrznej poszczególnych przegród budowlanych od strony pomieszczenia.
7. Wywiad co do użytkowania pomieszczenia (wszak same okna nie grzeją).

Diagnozę powinien postawić producent, ale jak ktoś nie wie co to wilgotność ? Wcale nie jest potrzebne ITB tylko ktoś zorientowany i z odpowiednimi miernikami. Wszystkiemu można zaradzić, tylko trzeba wiedzieć jak, co i dlaczego.
Pozdrawiam doświadczonych i zorientowanych.

użytkownik

Post autor: użytkownik » pn maja 05, 2003 7:01 am

RedYeti pisze:Przy nie sprzyjającym położeniu obiektu te zjawiska będą występować nawet przy oknach "renomowanych" producentów. Czasami dziwne są pretensje klientów którzy w środku zimy stwierdzili lód na zewnętrznej szybie, przy temperaturze i wilgotności wewnątrzdomu powyżej wszelkiej przyzwoitości. Zawsze można się do czegoś przyczepić i jeżeli ktoś jest upierdliwy to zgłosi reklamację, że mu osłonki na zawiasy przy otwieraniu okna na całą szerokość wydają cichy dźwięk - to prawdziwa reklamacja po przyjeździe ręce mi opadły, bo przez telefon pani reklamowała coś zupełnie innego. Jak ktoś si,ę uprze to naprawdę zareklamuje wszystko.
Mam pytanie - czy na podstawie zgłoszonych na wstepie mych wątpliwości - szanujący się producent niczego nie widząc i nie chcąc widzieć ?, może jednoznacznie stwierdzić że z jego strony wszysko jest OK

użytkownik

Post autor: użytkownik » pn maja 05, 2003 7:28 am

Anonymous pisze:Za mało danych dotyczących fizyki budowli.
1. Wilgotność względna
2. Temperatura punktu rosy
3. Dobowe spadki temperatur
4. System ogrezewania i rozmieszczenie grzejników
5 System wentylacji i źródła dostarczenia powietrza z zewnątrz
6. Temperatura powierzchni zewnętrznej poszczególnych przegród budowlanych od strony pomieszczenia.
7. Wywiad co do użytkowania pomieszczenia (wszak same okna nie grzeją).

Diagnozę powinien postawić producent, ale jak ktoś nie wie co to wilgotność ? Wcale nie jest potrzebne ITB tylko ktoś zorientowany i z odpowiednimi miernikami. Wszystkiemu można zaradzić, tylko trzeba wiedzieć jak, co i dlaczego.
Pozdrawiam doświadczonych i zorientowanych.
Czy tego typu dane nie powinny ewentualnie zainteresować sznującego się producenta czy też jego przedstawiciela , czy bez tych danych PRODUCENT SZANUJĄCY SIEBIE JEŻELI JUŻ NIE KLIETA - może zaocznie stwierdzić , (bez obejrzenia i jakiejkolwiek chęci w tym kierunku) , że wszysko z jego storny jest OK.
CZY KTÓRYŚ Z PANÓW PRODUCENTÓW WYDAŁBY TEŻ W TEN SPOSÓB SWĄ OPINIĘ NA ZGŁOSZONE ZASTRZEŻENIA I WĄTPLIOŚCI WYMIENIONE W POŚCIE NR 1.

Gość

Post autor: Gość » pn maja 05, 2003 1:30 pm

użytkownik pisze:
RedYeti pisze:Przy nie sprzyjającym położeniu obiektu te zjawiska będą występować nawet przy oknach "renomowanych" producentów. Czasami dziwne są pretensje klientów którzy w środku zimy stwierdzili lód na zewnętrznej szybie, przy temperaturze i wilgotności wewnątrzdomu powyżej wszelkiej przyzwoitości. Zawsze można się do czegoś przyczepić i jeżeli ktoś jest upierdliwy to zgłosi reklamację, że mu osłonki na zawiasy przy otwieraniu okna na całą szerokość wydają cichy dźwięk - to prawdziwa reklamacja po przyjeździe ręce mi opadły, bo przez telefon pani reklamowała coś zupełnie innego. Jak ktoś si,ę uprze to naprawdę zareklamuje wszystko.
Mam pytanie - czy na podstawie zgłoszonych na wstepie mych wątpliwości - szanujący się producent niczego nie widząc i nie chcąc widzieć ?, może jednoznacznie stwierdzić że z jego strony wszysko jest OK
Uważam, że do takiej reklamacji trzeba mimo wszystko się pofatygować.

Gość

Post autor: Gość » pn maja 05, 2003 9:21 pm

System załatwiania i podejścia do reklamacji świadczy o producencie. Generalnie nie jest możliwa jakakolwiek produkcja bez reklamacji. Zdarza się to z winy dostawcy, producenta, transportu, braku wiedzy użytkownika o zastosowaniu wyrobu itp.
Niestety większośc producentów nie jest zainteresowana ani sposobem użytkowania ich produktów, ani zjawiskami spowodowanymi złym użytkowaniem okien i mikroklimatem pomieszczeń. Najczęściej jest lakoniczne stwierdzenie że ktoś nie wietrzy lub nie ogrzewa pomieszczenia.
Myślę, iż szanujący się producent jest zainteresowany opinią klienta i użytkownika swojego produktu. Klient nie zawsze ma rację, ale na fachową pomoc ze strony serwisu producenta powinien zawsze liczyć.
No chyba że mu nie zależy, kasę przecież już zgarnął, a samopoczuciem klienta nie jest specjalnie zainteresowany.
I jeszcze jedna rada. Tak naprawdę reklamacja istnieje na piśmie (bez żali, epitetów i rzeczowo), podobnie jak gwarancja i odpowiedź na reklamację. Przez telefon możemy najwyżej zapytać się o adres, osobę odpowiedzialną i system załatwiania reklamacji.
Każdy pracuje na własną markę (dobrą lub złą).

Użytkownik

dla fachowców

Post autor: Użytkownik » wt maja 06, 2003 12:43 pm

Dziękuję za wszystkie uwagi i rady. Ponieważ na samym początku swej wypowiedzi napisałem , że nazwę owego producenta podam po zapoznaniu się z opinią Panów - mam zamiar się z tego wywiązać. Pragnę jednocześnie ponownie poiformować , że reklamację u owego producenta składałem dwukrotnie telefonicznie i dwukrotnie na piśmie Skutek - zalecenie wietrzenia i podtrzymanie swego stanowiska. Oczywiście bez jakielkolwiek wizyty w miejscu zamontowania okien - ot po prostu zdalaczynnie. Ponieważ w zasadzie każdy z Panów nie zajął pozytywnego stanowiska w odniesieniu do opini producenta , a wręcz przeciwnie wiele zdań było na nie - uważam że o tego typu działalności należy poinformować szanujących się innych producentów i sprzedawców oraz przyszłych użytkowników.
Firma ta to ROOFEX - Szczecin ul. Nad odrą Zapraszam do dalszej dyskusji

upierdliwiec

Post autor: upierdliwiec » wt maja 06, 2003 2:43 pm

Firma ta to ROOFEX - Szczecin ul. Nad odrą
Zawsze ich bardzo kochałem :lol:

Uzytkownik

Post autor: Uzytkownik » śr maja 07, 2003 12:06 pm

upierdliwiec pisze:
A możesz zdradzić za co ICH można jeszcze pokochać ?

Uzytkownik

Post autor: Uzytkownik » czw maja 08, 2003 11:54 am

upierdliwiec pisze:
ZDRADŹ WRESZCIE ZA CO ICH TAK KOCHASZ

Gość

Post autor: Gość » czw maja 08, 2003 12:05 pm

O konkurencji źle się nie mówi... Ich wyroby świadczą o nich samych.
Ciekawe jakie meble robią :wink:

Gość

Post autor: Gość » pn maja 12, 2003 6:51 am

Anonymous pisze:O konkurencji źle się nie mówi... Ich wyroby świadczą o nich samych.
Ciekawe jakie meble robią :wink:
Producent ten ostatnio reklamuje swoje okna na profilach RHOTO , czemu tak szybko zmienił poprzedni i doskonały :shock:

bungy

Post autor: bungy » pn maja 12, 2003 5:05 pm

witam
nie dziwi mnie takie podejście do sprawy owego producenta,
miałem nieprzyjemność poznać zakład i jego właściciela i choć wiem, że nie powinno się źle mówić o konkurencji to wyłamię się z tego i otwarcie powiem o Roofex-ie, że to jedna z najgorzej zorganizowanych firm, choć może jej szef myśli inaczej samemu przyjmując klientów, samemu sprawdzając zamówienia, samemu przyjmując kasę, samemu itd,

ale ja akurat kocham go za to, że wyjeżdżając na narty zamyka produkcję i firmę (dlaczego? zaufanie do pracowników?) dzięki czemu dealerzy odwrócili się i poszukując dostawcy na ten okres..............

pozdrawiam P. Sylwestra

ps
ale to chyba dobrze dla naszej branży, że tacy ludzie skłaniają się ku
produkcji mebli - to chyba dla nich odpowiedni kierunek z całym szacunkiem dla innych producentów mebli

ups nie wiem czy pocieszyłem "użytkownika"

ArtecOil
Czytelnik
Czytelnik

Re: DLA FACHOWCÓW

Post autor: ArtecOil » śr maja 14, 2003 9:17 pm

Użytkownik pisze: 1) - przy sprawnie działającej wentylacji i wentylowanych pomieszczeniach w okresie eksploatacji w okresie zimowym tj przy temperaturze poniżęj około 4 stopni minus szyby się wykraplają wokół ramki i powstają wykroplenia na szerokość co najmniej 5 centymetów
Jest to spowodowane wystąpieniem mostka termicznego w miejscu występowania ramki dystansowej. Producent wkładów szybowych powinien zastosować ramkę dystansową z przegrodą z tworzywa sztucznego. Takie ramki używane są jednak do szyb o współczynniku przewodzenia ciepła poniżej 0,7 W/m2 (ze względu na koszty i powszechność wkładów k=1,1 czytaj =1,3)

temperatura :
mieszkanie: 18 st.C
dworze: -8 st.C
na powierzchni szyby wewnątrz na środku 12 st. C
w okolicach ramki ok.10 st.C
wilgotność powietrza 0,6

W takiech warunkach MUSI nastąpić wykroplenie wody.
można spróbować zwiększyć temperaturę powietrza z 18 do 20 zwiększy to pojemność wilgotnościową powietrza i powinno być cząstkowym rozwiązaniem problemu...

Jednak pomieszczenie "wietrzone" przez cały czas potraktowałbym jako niewietrzone wcale /z punktu widzenia wilgotności/
Proponuję wietrzyć pomieszczenie przez krótkie i częste okresy - wychłodzić mieszkanie przez czas ok. 2-3 minuty a następnie zamknąć okno i podgrzać pomieszczenie - zmniejszamy wówczas wilgotność nawet o 0,2. Wilgotność na poziomie 0,4 powoduje jednak szybkie wysychanie śluzówki nosa. Coś kosztem czegoś. Szkoda tylko, że handlowcy nie informują potencjalnych nabywców o występujących problemach. Podobnie działy serwisu nie mają bladego pojęcia o zagadnieniach termodynamicznych i nie potrafią Nabywcy w sposób jasny doradzić, co należy zmienić w ich mieszkaniach, aby czuli się w nim "jak u siebie" a nie jak saunie...

Może spróbować zmienić powierzchnię tynku na np. płyty gipsowe? (tylko nie bezpośrednio do ściany bo może być kłopot :)

Są rozwiązania jeszcze droższe lecz bardziej korzystne.- wystarczy zainstalować małą klimatyzację powietrza za ok., 1000 EUR a skończą się problemy z wietrzeniem, parowaniem wkładów od strony mieszkania, nawet w czasie gotowania.
Stosowanie nawiewników sterowanych wilgocią nie rozwiąże w/w problemów / zniszczone okna, zimą dodatowe kłopoty związanie z wykraplaniem i dodatkowo zamarzaniem!! wcześniej wykroplonej wody a to za ponad 100 zł... nie wspomnę o uszczelkach wspaniale dolegających po zamknięciu nawiewnika - zastosowana uszczelka dowrębowa stosowana przy oknach drewnianych - paranoja mamy chyba 21 wiek, Ludzie w kosmos latają a my stosujemy takie nawiewniki...?

Ach, jeszcze jedno - Punkt rosy nie jest WYPADKOWĄ wilgotności i temperatury. Jest uzależniony od temperatury (t) i zawartości wody (x) w powietrzu. Na tej podstawie OBLICZAMY wilgotność powietrza (fi) w danej temperatuże. Możemy obliczyć temperaturę wykroplenia wody na powierzchni (fi>1)

jeżeli Ktoś ma uwagi/sugestie... to smiało
pozdrawiam
ArtecOil
technolog drewna

Gość

Post autor: Gość » śr maja 14, 2003 11:22 pm

Po co obliczać temperaturę punktu rosy. Znając wilgotność względną i temperaturę wewnętrzną punkt rosy oraz bezwzględną wilgotność odczytamy z wykresu Molliera.
Dostępny :
www.wentylacja.com.pl w dziale projektowanie.

I jeszcze jedno. Uważam iż temperatura powierzchni pakietu szybowego uzależniona jest od temperatury pomieszczenia, możliwości cyrkulacji powietrza we wnęce okiennej, głębokości zabudowy okna, rozmieszczenia grzejników w pomieszczeniu .

GOŚĆ ZE SZCZECINA

Re: dla fachowców

Post autor: GOŚĆ ZE SZCZECINA » czw maja 15, 2003 9:20 am

Użytkownik pisze:Dziękuję za wszystkie uwagi i rady. Ponieważ na samym początku swej wypowiedzi napisałem , że nazwę owego producenta podam po zapoznaniu się z opinią Panów - mam zamiar się z tego wywiązać. Pragnę jednocześnie ponownie poiformować , że reklamację u owego producenta składałem dwukrotnie telefonicznie i dwukrotnie na piśmie Skutek - zalecenie wietrzenia i podtrzymanie swego stanowiska. Oczywiście bez jakielkolwiek wizyty w miejscu zamontowania okien - ot po prostu zdalaczynnie. Ponieważ w zasadzie każdy z Panów nie zajął pozytywnego stanowiska w odniesieniu do opini producenta , a wręcz przeciwnie wiele zdań było na nie - uważam że o tego typu działalności należy poinformować szanujących się innych producentów i sprzedawców oraz przyszłych użytkowników.
Firma ta to ROOFEX - Szczecin ul. Nad odrą Zapraszam do dalszej dyskusji
...NO KTO KUPUJE OKNA W ROOFEXIE? ....

ArtecOil
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ArtecOil » pt maja 16, 2003 6:26 am

Anonymous pisze:Po co obliczać temperaturę punktu rosy. Znając wilgotność względną i temperaturę wewnętrzną punkt rosy oraz bezwzględną wilgotność odczytamy z wykresu Molliera.
Dostępny :
www.wentylacja.com.pl w dziale projektowanie.

I jeszcze jedno. Uważam iż temperatura powierzchni pakietu szybowego uzależniona jest od temperatury pomieszczenia, możliwości cyrkulacji powietrza we wnęce okiennej, głębokości zabudowy okna, rozmieszczenia grzejników w pomieszczeniu .

Zgadza się. :) i jedno i drugie.
z wykrtesu h-X też można odczytać, obliczyc można dokładniej - mnie jest prościej :)
technolog drewna

Gość

Post autor: Gość » pt maja 16, 2003 7:45 am

Podanie nazwy firmy nie załatwia Pana problemów.
Proponuję się zgłosić np. do Instytutu Techniki Budowlanej - Zakład Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń Warszawa, ul. Ksawerów 21 fax 22/8482370[/list][/list]

Gość

Post autor: Gość » pt maja 16, 2003 11:59 am

I co spowoduje zgłoszenie? Ekspertyzę za którą trzeba zapłacić?. Czy ekspertyza zmieni mikroklimat w pomieszczeniu? jaką korzyść poza wydatkiem przyniesie użytkownikowi? No chyba że bat na producenta. Ale czy o to chodzi użytkownikowi. Jeżeli nie szanuje klienta i swojej opinii to co może ekspertyza?

Anonim

Post autor: Anonim » pt maja 16, 2003 6:50 pm

Czepiacie się producentów i słusznie ale co powiecie o dealerach którzy istnieją rok mają jedno biuro kartke i długopis.Montażyści to ludzie wzięci z ulicy z wiertarką bez udaru, kielnią i młotkiem a okna wstawiają razem ze skrzydłami.Najczęściej jeszcze na montaż okna dowozi właśnie taki producent o którym wspomniano wcześniej.Marża na okna 3%,wymiana po 30 zł brutto a po zimie firmy nie ma.Znam takich w Warszawie kilkadziesiąt.Co wy na to a może wypowiedzą się sami opisywani.Pozdrawiam czekam na opinie.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”