Jak to jest z aprobatami (długie) ;)

loras
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Jak to jest z aprobatami (długie) ;)

Post autor: loras » śr lut 14, 2007 12:46 am

Witam forumowiczów.
Ostatnio mnie naszły takie przemyślenia i dylematy dotyczące aprobat technicznych.
Na wstępie zastrzegam że nie jestem związany bezpośrednio z branżą okniarską. Jestem producentem wzmocnień stalowych http://www.gptstal.pl , dlatego jeżeli jakieś moje założenia będą błędne, oczekuję surowej acz uczciwej krytyki :P
Zacznę od początku: czym jest aprobata techniczna?
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia MSWiA z dnia 5 sierpnia 1998 r.( http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/1998/0679.htm):
§ 6. 1. Postępowaniem aprobacyjnym objęty jest wyrób, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy (…)
Czyli każdy z systemów okiennych powinien pozyskać taką aprobatę i tak się dzieje.
Kolejny z paragrafów opisuje podstawę udzielenia aprobaty:
§ 7. Aprobata techniczna udzielana jest na podstawie oceny właściwości użytkowych należycie zidentyfikowanego wyrobu, potwierdzonych, w zależności od potrzeb, badaniami, obliczeniami, oględzinami, opiniami ekspertów i innymi dokumentami, z zastosowaniem przepisów szczególnych, w tym techniczno-budowlanych, Polskich Norm (…)
Teraz meritum sprawy.
Jak już wcześniej wspomniałem produkuje tylko wzmocnienia stalowe i nie znam szczegółowo specyfiki całej branży. W tym czym się zajmuję zwróciła moją uwagę jedna rzecz. Aprobaty jednoznacznie określają kształt, wymiary oraz powłokę cynku na profilach. Spotkałem się z wieloma przypadkami, gdzie producenci okien mało się tym przejmując obcinają na czym się da. Nagminna jest redukcja grubości (większa niż ta dopuszczana przez normę), modyfikacje kształtu samych przekrojów. Monopolizacja przez MittalSteel rynku polskiej stali spowodowała drastyczną podwyżkę cen m.in. blach ocynkowanych. Spowodowało to, że w ramach buńczucznie nazywanych w aprobatach „kształtowników stalowych zabezpieczonych przed korozją powłoką cynkową” sprzedaje się różnego rodzaju profile powstałe na bazie rozmaitych wynalazków. W większości są to odpady z różnego rodzaju zagranicznych produkcji samochodowych itp. charakteryzujące się nie tylko innymi skaldem chemicznym ale i właściwościami fizyczno – mechanicznymi. Nie wspominając już o samej powłoce cynku.
Same wzmocnienia pełnią funkcję nośną okna. Jeżeli wzmocnienie nie będzie posiadało odpowiednich parametrów – ciężko będzie mi uwierzyć ze będą utrzymane granice norm związanych z funkcjonowaniem okna.
A co się będzie działo jeżeli coś będzie nie tak – to już spece od reklamacji wiedzą najlepiej.
Podsumowanie
Jeżeli ktoś chwali się że produkuje w jakimś tam systemie i modelu w oparciu o jakąś tam aprobatę, a nie przestrzega zawartych w niej zapisów to w sumie sprzedaje coś co nie posiada aprobaty i się całkiem inaczej nazywa.
Każda aprobata narzuca system oceny zgodności z aprobatą oraz różnego rodzaju badań czasowych – nie wiem jak to funkcjonuje w rzeczywistości i jak są selekcjonowane próbki do weryfikacji. Ale jeżeli od pewnego czasu funkcjonuję różnego rodzaju modyfikacje można się domyślać że wszystko jest bez zmian.
Całkowicie rozumiem podejście wielu producentów okien, którzy w ramach redukcji kosztów szukają jak najtańszego produktu nie wnikając w meritum spraw (szczególnie takich na których się nie znają). Ciekaw jestem opinii innych użytkowników dot. nie tylko wzmocnień stalowych ale i pozostałych elementów składowych okien. A może po prostu przesadzam ;)
Ależ się rozpisałem, jak przynudzałem to przepraszam :)
Pozdrawiam

oknoAD

dociekliwiec
Małomówny
Małomówny

Post autor: dociekliwiec » śr lut 14, 2007 9:41 am

Witam serdecznie.
Słyszałem, że AT na okna stracą ważność za dwa lata, gdyż okna będą produkowane zgodnie z Normą Europejską :lol: i producent będzie deklarowal jakieś tam parametry, np, że okno ma wsp. przenikania ciepła 1,5. Kupującemu będzie ciężko to sprawdzić, gdyż nie będzie defakto dokumentu odniesienia, tzn. AT były powszechnie dostępne - ITB i mamy aprobatę. Teraz producent będzie robił badania i wyniki badań będą jego słodką tajemnicą. :lol: Inspektor nadzoru budowlanego będzie mógł sprawdzić te wyniki. Producentom - woda na młyn - szaraczkowi kupującemu okna bieda. Będzie musiał uwierzyć, że jego okna mają takie a takie parametry, gdyż producent nie ma obowiązku pokazania świadectwa z badań.
Panie LORAS chyba nie ma co się przejmować aprobatami. To już historia :twisted:
P.S.
Pozdrawiam wszystkich uczciwych.

andrzej
Zaangażowany
Zaangażowany
Kontaktowanie:

Post autor: andrzej » śr lut 14, 2007 9:52 am

Myślę, że może coś wnieść do sprawy ten artykuł o normie zharmonizowanej http://www.oknonet.pl/news.php?k=news/1500&p=1500

pozdrawiam

sahra
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: sahra » śr lut 14, 2007 10:48 pm

Wydaje mi sie ze juz od dawna nikt nie przejmuje sie AT ! kazdy robi te okna jak chce , wiekszosc producentow okroilo swoj produkt poprzez wymiane stali systemowej na "jakas tam " stal jest coraz ciensza czasem preforowana a efekty tego znamy wszyscy. Nie do konca zgodze sie z tym ze po przejeciu EN bedzie to takie proste z tymi parametrami a wrecz mam taka nadzieje ! A tak na marginesie , czy AT obejmuje dalej produkt jesli jakies tam komponenty zostaly wymienione na "podobne" ?? Ma ktos z tym doswiadczenie ?? co myslicie o wszystkich tych wymiennikach typu "stal perforowana " lub podobne ??

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » czw lut 15, 2007 12:33 pm

dociekliwiec pisze:Witam serdecznie.
Słyszałem, że AT na okna stracą ważność za dwa lata, gdyż okna będą produkowane zgodnie z Normą Europejską :lol: i producent będzie deklarowal jakieś tam parametry, np, że okno ma wsp. przenikania ciepła 1,5. Kupującemu będzie ciężko to sprawdzić, gdyż nie będzie defakto dokumentu odniesienia, tzn. AT były powszechnie dostępne - ITB i mamy aprobatę. Teraz producent będzie robił badania i wyniki badań będą jego słodką tajemnicą. :lol: Inspektor nadzoru budowlanego będzie mógł sprawdzić te wyniki. Producentom - woda na młyn - szaraczkowi kupującemu okna bieda. Będzie musiał uwierzyć, że jego okna mają takie a takie parametry, gdyż producent nie ma obowiązku pokazania świadectwa z badań.
Panie LORAS chyba nie ma co się przejmować aprobatami. To już historia :twisted:
Już od marca będzie można "korzystać" z dobrodziejstw znaku CE jeśli się spełni odpowiednie procedury - zakładowa kontrola produkcji etc.. Za 2 lata to obowiązkowo trzeba się będzie podporządkować wymogom CE.
Jednostką kontrolującą procedury CE ma być tzw policja budowlana powstała chyba 2 lata temu. Coś tam na początku działalności robili tzn byli na kontroli w kilku firmach w regionie łódzkim ale od tego czasu słuch o nich zaginął :roll:
Podobno nie mają pieniędzy na tzw działalność w terenie i siedzą za biurkami pierdząc w stołki.

Narra
jawaryn :)

melvin
Małomówny
Małomówny

Post autor: melvin » czw lut 15, 2007 1:11 pm

witam
jesli chodzi o działalność tzw. policji budowlanej, to rzeczywiscie jakies dwa lata cos tam działali. nawet miałem przyjemnosc :) goscić ich u siebie. przyszli, sprawdzili sposób opisywania towaru na magazynie (gotowe okna) i sobie poszli. jakos nie słyszałem nic poźniej o ich działaniu. moze czekaja na swojego maciarewicza :lol: ?
pozdrawiam

oknoAD

loras
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: loras » pt lut 16, 2007 3:24 pm

melvin pisze:witam
jesli chodzi o działalność tzw. policji budowlanej, [ciach]
moze czekaja na swojego maciarewicza :lol: ?
pozdrawiam
Właśnie oglądam w TV ichmościa i jego raport weryfikacji WSI...
Chroń Panie Boże ten biedy kraj od niego i ludzi jemu podobnych
Ale i tak jestem optymistą ;)
pozdrówka

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”