Przydałby się prawdziwe stowarzyszenie

maxio
Ekspert
Ekspert

Przydałby się prawdziwe stowarzyszenie

Post autor: maxio » ndz cze 15, 2003 10:56 am

Przydało by sie prawdziwe stowarzyszenie do ktorego nalezalo by wielu producentow (tak aby przynajmniej 80-90% sprzedawanych okien bylo z firm nalezacych do stowarzyszenia) , narazie jest tak ze kazdy czeka na powolna agonie innych firm i ma nadzieje ze sam dotrwa ... wiem ze to bylo by bardzo trudne porozumienie sie pomiedzy konkurencyjnymi firmami ale szczerze powiem ze nie widze wyjscia . Prawda jest taka od przyszlego roku wzrosnie VAT do 22% az sie boje prognozowac ale boje sie ze i tak moga okno O34 kosztowac BRUTTO ponizej 500 zl . Ta sytulacja nie jest wygodna dla nikogo ani dla dostawcow (co z tego ze ALUPLAST moze notowac rekordowe obroty jak moze sie okazac ze ma kilkadziesat mln zl w nieodzyskiwalnych dlugach) . Przeciez to oczywiste ze przy tym kursie EURO ceny nie moga byc utrzymane (a kurs EURO moze juz nigdy nie spasc , bo podobno w przypadku wejscia polski w 2008 r. do strefy EURO przelicznik ma byc 4,3 za 1 EURO ) . Chcialbym aby byly zrobione jakies ustalenia poza ktore nikt by nie wykraczal , ale boje sie ze jest nas zbyt wielu aby to bylo mozliwe . Zawsze znajdzie sie ktos kto sie wylamie a potem jego najblizszy konurent sie wylamie itd itd . Panowie powiem szczerze czas sie porozumiec i to chcialbym aby bylo porozumienie szersze - producenci - dostawcy - odbiorcy hurtowi . Nie wiem czy istnieje jakas inna branza ze nie majac wogole kapitalu mozna otworzyc interes i calkiem niezle z niego zyc (mowie o odbiorcach hurtowych) , praktycznie wszystko sponsoruja producenci , chesz wystawke masz , reklama masz , (znalem takich co za biuro tez placili) tylko kupuj od nas .Najlepiej jakby to stowarzyszenie nadawalo jakies certyfikaty dilerom , oni sa przeciez odbiorca ktory ma kontakt z klientem . Szczerze mowiac nie wierze za bardzo w to ale ....
Maxio

oknoAD

HUgo

porozumienie

Post autor: HUgo » ndz cze 15, 2003 11:59 am

Drogi Max-u

Nie zgadzam się z Tobą w kwestii że wszystko "DAJE" producent.
Ja swoją wystawkę kupiłem ( i uwazam to za ok.), w cenach promocyjnych, ale tym niemniej. Na remont biura przeznaczyłem tak ok. 7000 pln. A okienka które do mnie przyjeżdżają rozliczam w dzień dostawy.
Wymaga to posiadania tzw. środków obrotowych na poziomie jednej dostawy.Minimum.

Czyli - otwarcie punktu sprzedaży okien to tez wydatek ( oczywiście niewspólmiernie mniejszy niż uruchomienie produkcji) i producent nie dał mi do chwili obecnej nic za darmo.Ale może z tego powodu doceniam to co musiałem kupić " za swoje".

Co do tego kto mnie finansuje - oczywiście Klienci ( jeżeli wpłacają zaliczkę ) i moja marża przy sprzedaży.

Co do zjednoczenie się . Oczywiście tak ! Ale nie w celu uzgadniania polityki cenowej ( tego dokona rynek sam) , ale żeby bronić swoich praw jako grupy zawodowej ( jak stoczniowcy).
Wprowadźmy propozycję Vat na okna 7 % do 2010.
Oraz aby Klient wiedział że nawet jeśli firma w której kupił okna nie istnieje, to będzie mógł liczyć na obsługę , czy serwis pomimo tego.

A tak nawiasem jak chcesz pogodzic w takim zrzeszeniu interesu Firm typu np. Okno Plast , Budwar, Drutex, M&S z KMM.
Różnią się wielkością produkcji , filozofią działania itd.Sprawa bardzo trudna ( moja opinia ).

Co ty na to ?

maxio
Ekspert
Ekspert

Post autor: maxio » ndz cze 15, 2003 6:14 pm

To ja sie spotkalem z inna sytulacja .
Dilerzy co odemnie kupuja to :
- chca za darmo wystawke
- termin platnosci (2 tgodnie)
- brak zaliczek (a jezeli juz to 20-30% max)
duza chca malo dajac .
Siec sprzedazy powinna zupelnie inaczej byc zrobiona . Powinny byc rozwiazane na bazie franczyzy . Chcesz handlowac ?? . Wykladasz 25 tys zl na wyposazenie biura i dostawe okien pierwsza , musisz miec biuro wyposazone tak tak i tak . Handlujesz tylko naszymi oknami wg. zasad jakie my narzucamy . Placisz miesiecznie oplate franczyzowa ktora idzie na reklame (ulotki+reklama w prasie w zaleznosci od wkladu) . Masz za to pewnosc ze sasiad nie bedzie handlowal tymi samymi oknami (ze np. w Lodzi beda max 3-4 punkty a w miejscowosciach do 30-40 tys bedziesz sam . To jest prawdziwy interes . Wtedy ja wiem ze moge mu dac termin platnosci , wtedy wiem ze sam jest zaangazowany finasowo i ze powaznie traktuje i dlugo terminowo wspolprace ze mna traktuje a nie ze dzis handluje odemnie jutro od kogo innego . Wtedy moge z nim powazna wspolprace zaczac i handlowac mozemy.

Co do pogodzenia interesu OKNOPLASTU , M&S z firma KMM (nieznam ??) to maja wspolny cel to jest sprzedaz okien co z tego ze na inna skale ale to konkurencja . To ze oni moga produkowac 1000 okien miesiecznie a OKNOPLAST tyle dziennie to nie zmienia faktu ze odbiorcow maja takich samych tyle ze oknoplast moze ich miec 200 a ta firma 20 .

Szczerze watpie aby takie porozumienie kiedy kolwiek sie udalo ...
Maxio

JarekK

Post autor: JarekK » pn cze 16, 2003 6:38 am

Maxio, mogę ci powiedzieć że w Polsce to nie będzie działało.
Osobiście znam rynek na którym m2 okna w przeliczeniu na złotówki kosztuje w okolicach 2000 zł, przy kosztach wyprodukowania w okolicach 500 zł. Tam się żaden producent nie wyłamuje pod względem cenowym. To by było do punku cen dla klienta. Ale na tamtym rynku diler dostaje takie okienko za 1000 zł. On daje klientowi upust na poziomie
maks 10 %, czyli klient przy dobrym układzie zapłaci za to okno minimum 1800 zł. A diler z tych 800 zł co mu zostaje, musi zapłacić firmie montażowej i architektowi, którzy klienta wysłali do tego a nie innego dilera.
I mówię to z doświadczenia, bo sam pierwotnie chciałem wejść na ten rynek ceną, ale przez okres 2 lat nie sprzedałem żadnego okienka, straciłem 50 000 zł i poszłem po rozum do głowy. W tej chwili sprzedaje tam okienka w cenach jakie są na rynku, i w ciągu zaledwie 3 miesięcy sprzedałem 70 okienek po cenie za 1m2 średnio 1040 zł.
Oczywiście od tych cen musiałem zapłacić transport, który nie wyniósł tak mało, ale na czysto i tak miałem więcej niż w Polsce bez żadnych upustów.

Pozdrawiam

SZPAK

Post autor: SZPAK » wt sie 05, 2003 7:41 pm

Stowarzyszenie ale w celu uzyskania niższych cen zakupu komponentów do produkcji okien co przełoży się na niższe ceny okien w rozliczeniach z sieciami dealer-skimi. Ciekawym przykładem jest PSB.

MAG

Post autor: MAG » śr sie 06, 2003 6:45 am

SZPAK pisze:Stowarzyszenie ale w celu uzyskania niższych cen zakupu komponentów do produkcji okien co przełoży się na niższe ceny okien w rozliczeniach z sieciami dealer-skimi. Ciekawym przykładem jest PSB.
To się nie uda, gdyż odrębnie musieliby się porozumieć odbiorcy Veki, odrębnie Aluplastu itd... Niższe ceny zaopatrzenia wcale nie przełożą się na niższe ceny dla dealerów, a już zupełnie nie będą miały wpływu na ceny dla klienta ostatecznego. Po co więc to robić? Stracą na tym tylko dostawcy, a zyskają dystrybutorzy..
Jeżeli już podejmować jakąś współpracę między producentami to chyba tylko w zakresie wspólnej, profesjonalnej obsługi montażowej i serwisowej, chociaż i tutaj będzie trudno o jakiekolwiek porozumienie ..

oknoAD

SZPAK

Post autor: SZPAK » śr sie 06, 2003 10:33 pm

MAG pisze:
SZPAK pisze:Stowarzyszenie ale w celu uzyskania niższych cen zakupu komponentów do produkcji okien co przełoży się na niższe ceny okien w rozliczeniach z sieciami dealer-skimi. Ciekawym przykładem jest PSB.
To się nie uda, gdyż odrębnie musieliby się porozumieć odbiorcy Veki, odrębnie Aluplastu itd... Niższe ceny zaopatrzenia wcale nie przełożą się na niższe ceny dla dealerów, a już zupełnie nie będą miały wpływu na ceny dla klienta ostatecznego. Po co więc to robić? Stracą na tym tylko dostawcy, a zyskają dystrybutorzy..
Jeżeli już podejmować jakąś współpracę między producentami to chyba tylko w zakresie wspólnej, profesjonalnej obsługi montażowej i serwisowej, chociaż i tutaj będzie trudno o jakiekolwiek porozumienie ..
...co się martwisz o poddostawców?
To działa w Niamczech - i poddostawcy mają swoje gildie, holdingi, konsorcja itp.. Spytaj się ROTO lub gości od szkła. Rzeczywiście z profilami jest najciężej się dogadać. Ale i ci się łączą poprzez fuzje w celach obniżenia kosztów zakupu proszku PVC czy innych d.....

Gość

Post autor: Gość » pn sie 11, 2003 9:43 pm

W Niamczech pewnie jest inaczej... U nas jeden drugiego by w łyżce wody utopił.. Ale pewnie, że można przenieść produkcję do Niamiec, skoro jest tam tak dobrze...

Gość

Post autor: Gość » wt sie 12, 2003 3:23 pm

test

domyślny

Post autor: domyślny » wt sie 12, 2003 7:32 pm

Przerażaja mnie pomysły na budowę kartelu okiennego. To jest kapitalizm, jak ktoś nie daje rady to żegnamy go. Związek, to już było jedna silna partia itd. szkoda gadać...

Gość

Post autor: Gość » wt sie 12, 2003 7:36 pm

test

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”