Pęknięte zgrzewy okien - jaka przyczyna?

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
olik111
Czytelnik
Czytelnik

Pęknięte zgrzewy okien - jaka przyczyna?

Post autor: olik111 » ndz kwie 28, 2019 5:21 pm

Witam, mamy problem z oknami - w zasadzie prawie wszystkimi, do których dociera słońce - a im większe okno tym większy problem. Po 3,5 roku od montażu zauważyliśmy pęknięcia dolnych spawów okien wzdłuż linii spawu - w załączniku zamieszczam zdjęcia. Zgłosiliśmy temat firmie montującej i producentowi - okna są na gwarancji - ale oczywiście zaczęło się przerzucanie winy pomiędzy nimi. Póki co nie chcę wyjawiać kto jest ich producentem.
Ponieważ jesteśmy już mocno zdezorientowani mam prośbę o Waszą opinię, co może być przyczyną takiej wady okien, czy można to jakoś profesjonalnie naprawić oraz do czego może doprowadzić dalsze ich użytkowanie bez naprawy.
Załączniki
trapez4.jpg
trapez3.jpg

oknoAD

ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Re: Pęknięte zgrzewy okien - jaka przyczyna?

Post autor: ONYX2 » pn maja 06, 2019 6:01 pm

Zakładam, że nie zostało przez Ciebie uszkodzone ani przez montażystów chociaż jeżeli miało by być szklone po montażu to narożnik i tak powinien wytrzymać naprężenia oraz to, że pęknięte jest skrzydło a nie rama w szkleniu stałym to stawiam na winę producenta.
Dla Ciebie nie ma to znaczenia ale przyczyną może być zbyt krótkie nagrzewanie narożnika, zbyt krótki docisk rozgrzanego narożnika, zbyt słaby docisk rozgrzanego narożnika, za mała temperatura, zabrudzone lustro zgrzewarki itp. czyli błąd maszyny lub obsługującego i narożnik nie wytrzymał naprężenia.
Nie widzę w narożniku zawiasu jeżeli nie są to ukryte zawiasy to jest to miejsce pod klamką więc w tym miejscu powinny być "klocki" tylko do "zablokowania" szyby więc może szklarz przesadził ale to i tak powinien narożnik wytrzymać chyba, że ktoś sobie łomem pomagał :D

Z ciekawości (bo widzę, że pęknięcie nie jest do końca - na razie) to możesz zmierzyć szerokość skrzydła na dole i na górze jeżeli jest różnica to potwierdzało by to, że za słabo mogło zostać zgrzane skrzydło.
No to co Heyah i do przodu ;)

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » śr maja 08, 2019 1:02 pm

Nie da się jednoznacznie określić co jest powodem pęknięć narożników. Widać ewidentnie, że pękają po zgrzewie. Może to być wina materiału bądź procesu produkcji. Powodem może być niewłaściwy wymiar szyby (jest za duża), brak odpowietrzeń i odpowiedniego "luzu dylatacyjnego".
Co nie byłoby powodem okna są DO WYMIANY. Nie do naprawy.

olik111
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: olik111 » ndz maja 12, 2019 10:59 pm

Ramy popękały zarówno w szkleniu stałym (fix) jak i ramach okien rozwiernych (skrzydła są jak na razie OK). Oczywiście sami też nic nie szkliliśmy i nie zmienialiśmy.
Czy niezależnie od wielkości szczeliny - w niektórych oknach są ledwo zauważalne ale są - nie da ich się jakoś skutecznie naprawić? Może jakieś iniekcje - tak sobie myślę że skoro klei się mury to może PCV tez jakoś się da...
Macie może doświadczenie do czego doprowadzi dalsze użytkowanie takich okien? Potencjalnie wiem że będą zimne ale czego jeszcze możemy się spodziewać?

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn maja 13, 2019 1:02 am

Wada fabryczna.
Co będzie się działo dalej ? Będzie pękało aż pęknie do końca.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pn maja 13, 2019 11:25 am

Nie jestem zwolennikiem szantażu, ale w tym przypadku aż się prosi by opisać sprawę rzetelnie, włącznie z podaniem nazwy firmy..

Swoją drogą : jaka może być przyczyna po stronie montażysty? bo nic mi do głowy nie przychodzi?

oknoAD

olik111
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: olik111 » wt maja 14, 2019 10:10 am

Producent twierdził, że to dlatego że okna były dyblowane przez montażystów - montażyści pokazali zaś instrukcję producenta okien, w której wskazuje on w jakich sytuacjach (np. wymiary okna) i w których punktach okna wręcz powinny być dyblowane.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt maja 14, 2019 10:54 am

Dyblowanie: to jest jedna z możliwości. Pytanie, czy dyblowane prawidłowo, (np. ramy nie porozciągane tymi dyblami, zbyt gęsto itp.) Pewnie połowa firm w tym kraju używa dybli a pierwszy raz widzę takie pęknięcia.

olik111
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: olik111 » wt maja 14, 2019 3:04 pm

Nie wiem czy dyblowane były zgodnie ze sztuką - wg montażystów na pewno zgodnie z instrukcją producenta - ale co ważniejsze, jak się okazało później w oknach niskich, które nie były dyblowane również takie pęknięcia się pojawiły, co raczej wskazuje dość jednoznacznego winowajcę ...

Przerażająca dla mnie jest myśl o demontażu większości okien - szczególnie że popękały głównie te duże, dlatego ciągle łudzę się nadzieją że ktoś na tym forum zna coś co zastopowałoby dalszy proces ich destrukcji bez konieczności wymiany - każdy pomysł mile widziany - brzmi desperacko ale pewnie nie jedna idea tak powstawała :) Producent wydaje mi się że nie ma żadnego pomysłu ani nawet chęci żeby cos wyszukać.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt maja 14, 2019 5:20 pm

Sorry, ale to jest lipa w produkcji. I to problemem fabryki jest tak wykonać wymianę całości, by przywrócić stan obecny.
Pomogę Cie, wrzuć nazwę firmy, ale wcześniej podrzuć im ten link, to od razu przyspieszy u nich proces decyzyjny.
Ps. Brzydzę się takimi praktykami, ale jeszcze bardziej boli mnie taki zbywanie klienta.

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » śr maja 15, 2019 8:25 am

"Przerażająca dla mnie jest myśl o demontażu większości okien - szczególnie że popękały głównie te duże, dlatego ciągle łudzę się nadzieją że ktoś na tym forum zna coś co zastopowałoby dalszy proces ich destrukcji bez konieczności wymiany - każdy pomysł mile widziany - brzmi desperacko ale pewnie nie jedna idea tak powstawała :) Producent wydaje mi się że nie ma żadnego pomysłu ani nawet chęci żeby cos wyszukać."

Niestety musisz się z tym pogodzić. Albo nie robisz nic albo wymieniasz wadliwe okna. Nie znam sposobu naprawy takich uszkodzeń, takie okna nie spełniają już swojej funkcji. Nadal nie wiadomo co jest prawdziwą przyczyną pękania. Ze zdjęć wynika, że istnieje jakiś problem w procesie produkcji (zgrzewania - temperatury, czasy itd) Producent powinien co jakiś czas robić testy wytrzymałości naroży, jeśli je wykonuje niech sprawdzi wyniki z okresu produkcji tych okien. Dziwi mnie tylko fakt, że pękły po takim czasie użytkowania to mogłoby świadczyć o innych problemach np. związanych z rozszerzalnością cieplną (luzy dylatacyjne, kotwy i dyble, różnorodność materiałów na ramach i listwach przyszybowych itd)

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pt maja 24, 2019 10:01 pm

Zwykle pęknięcie okna schodzi z linni zgrzewu , nawet gdy łamałem stare ramy do utylizacji pękały w taki sposób
Tu pęknięcia są zadziwiająco dokładne więc nic innego tylko skucha w procesie produkcji i nie ma na co czekać
Trzeba wyjąć i zamontować nowe bo te ramy utraciły hermetyczność , jest tam już na pewno woda a więc korozja wzmocnienia itp
Myślę że producent wie co go czeka i gra na zwłokę
A może warto jedno takie zdemontować by zobaczyć coś więcej , zadziwiające

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”