Słupek stały czy ruchomy?

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
turkus
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 3
Rejestracja: sob sie 14, 2010 12:44 pm

Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: turkus » sob sie 14, 2010 12:56 pm

Chciałbym wstawić okno dwuskrzydłowe, symetryczne o szerokości 3 m i wysokości ok. 1,5m. Pytam o to okno różnych sprzedawców i jedni mogą wykonać okno bez słupka stałego (co wygląda ładniej) a inni (np. Urzędowski) twierdzą, że przy takiej szerokości słupek stały jest konieczny ponieważ wzmacnia konstrukcję okna. Wydaje mi się to absurdalne, skrzydła opierają się na bocznych lub górnych elementach ościeżnicy a słupek na środku nic nie wzmocni. Bardzo proszę o opinie i uzasadnienia.

oknoAD


jaroz
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 204
Rejestracja: pn mar 22, 2010 5:16 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: jaroz » sob sie 14, 2010 4:31 pm

Słupek stały jest stabilniejszy i pewniej trzyma skrzydła na swoim miejscu. Ma on ta przewagę że jest połączony trwale z ramą przez co nie jest narażony na tak znaczne deformacje. Rozpatrując ten przypadek zgodnie z normami to na ten słupek nie będzie przypadało bardzo duże obciążenie i dla takiej konstrukcji Ix będzie w granicach od 3 do 6 cm4. Tak więc konstrukcyjnie jest to do zrobienia w obu wariantach. zadał bym sobie pytanie; po co się upierać przy słupku ruchomym? przecież tak czy inaczej efekt będzie dopiero widoczny po całkowitym otwarciu obu skrzydeł. gdy okno pozostanie zamknięte w całości lub połowie to i tak będzie słupek. Może lepiej zastanowić się na stałym szkleniem w jednej ramie, bo tu efekt na pewno będzie lepszy. osobiście jak bym miał wybierać, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy to słupek ruchomy byłby ostatnią rzeczą jaką bym założył do tego otworu.

turkus
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 3
Rejestracja: sob sie 14, 2010 12:44 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: turkus » sob sie 14, 2010 6:04 pm

jaroz pisze:Słupek stały jest stabilniejszy i pewniej trzyma skrzydła na swoim miejscu. Ma on ta przewagę że jest połączony trwale z ramą przez co nie jest narażony na tak znaczne deformacje. Rozpatrując ten przypadek zgodnie z normami to na ten słupek nie będzie przypadało bardzo duże obciążenie i dla takiej konstrukcji Ix będzie w granicach od 3 do 6 cm4. Tak więc konstrukcyjnie jest to do zrobienia w obu wariantach. zadał bym sobie pytanie; po co się upierać przy słupku ruchomym? przecież tak czy inaczej efekt będzie dopiero widoczny po całkowitym otwarciu obu skrzydeł. gdy okno pozostanie zamknięte w całości lub połowie to i tak będzie słupek. Może lepiej zastanowić się na stałym szkleniem w jednej ramie, bo tu efekt na pewno będzie lepszy. osobiście jak bym miał wybierać, biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy to słupek ruchomy byłby ostatnią rzeczą jaką bym założył do tego otworu.
Ale w oknie dwuskrzydłowym słupek stały wcale nie trzyma skrzydła. Skrzydła (jak rozumiem "trzymane są" przez ościeżnicę a ta z kolei trzymana jest poprzez jakieś mocowanie do otworu okiennego. Sądzę więc, że znaczenie ma tylko poprawne zamontowanie ościeżnicy w otworze okiennym. Zdecydowanie podobają mi się okna bez słupka stałego, który zwłaszcza przy wąskich oknach bardzo te okna szpeci oraz zmniejsza powierzchnię szyb. Nie trafia do mnie argument, że słupek stały być musi bo jest wymaganym elementem konstrukcyjnym albo "lepiej trzyma skrzydła". Nie jestem fachowcem od okien dlatego proszę ekspertów o uzasadnienie dlaczego słupek stały przy szerokości 3 m musi być albo potwierdzenie mojego przypuszczenia, że wcale nie musi.

jaroz
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 204
Rejestracja: pn mar 22, 2010 5:16 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: jaroz » ndz sie 15, 2010 3:05 pm

1. Nigdzie nie jest napisane że być musi słupek stały. Producenci preferują takie rozwiązanie bo jest mniej kłopotliwe i zapewnia stabilniejszą pracę okna przy popełnieniu błędu w przypadku sztywności tego elementu. ponadto na oknie ze słupkiem stałym łatwiej "zgubić" wszystkie pomyłki zarówno produkcyjne jak i montażowe.
2. każdy element okna, który jest podparty (zamocowany) tylko na swych końcach zbiera obciążanie ze znacznej części sąsiednich kwater, a wielkość tego pola zależy od geometrii okna. W tym przypadku jest to pole o powierzchni 1,2 m2. PN przewiduje, że w Polsce (w każdym kraju) wieją wiatry o określonej sile, a słupek swoją sztywnością powinien zabezpieczać przed nadmiernym uginaniem się. I tak sztywność tego elementu zależna jest od ilości materiału jaki jest zastosowany. Im go jest więcej tym sztywniejszy element i tym samym większa szerokość słupka czyli mniejsza szyba. minimum wytrzymałości dla tego elementu to przeciwstawienie się ciśnieniu 475 Pascali, maksimum może dochodzić nawet do 2000 Pascali (wg. PN -B 02011).
3. Tak! w oknie dwuskrzydłowym słupek nie trzyma skrzydła za pomocą zawiasów, ale trzyma skrzydło z pomocą zaczepów. Różnica między słupkiem stałym, a ruchomym jest taka, że słupek stały jest zamontowany na stałe co również ma wpływ na jego sztywność jak i na całą konstrukcję. słupek ruchomy jest połączony z ramą okna tylko za pomocą dwóch rygli i dlatego też jest bardziej podatny na ugięcia w płaszczyźnie okna niż słupek stały.
4. generalnie okna ze słupkiem ruchomym charakteryzują się gorszymi parametrami w zakresie infiltracji powietrza i szczelności na wodę od podobnych okien ze słupkiem stałym.
5. w przypadku zapewnienia większej sztywności słupka ruchomego zastosować należy elementy konstrukcyjne pozwalające na zwiększenie tej sztywności. niejednokrotnie szerokość tych elementów może przekraczać rozmiar konstrukcji wykonanej w oparciu o bardziej stabilny słupek stały. Istnieje też możliwość zwiększenia sztywności tego elementu bez zwiększania jego szerokości widocznej, ale w tym celu musimy zwiększyć jego wymiar w tzw. głębokości, co zdecydowanie nie sprzyja estetyce wykonanego okna.
6. montażysta z małym doświadczeniem potrafi skopać każdy montaż, a okno z słupkiem ruchomym nie jest prostą sprawą do wykonania przez montażystę z mniejszym doświadczeniem.

turkus
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 3
Rejestracja: sob sie 14, 2010 12:44 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: turkus » ndz sie 15, 2010 5:57 pm

Dzięki za wypowiedź i argumenty. Najbardziej trafił do mnie ten o parciu wiatru. Muszę jednak przyznać (choć jestem laikiem), że wolałbym dostatecznie sztywny profil (ramiak) skrzydła, który by gwarantował odporność całego okna na parcie wiatru. Czy zatem szerszy od standardowego ramiak np. 88 albo 92 z klejonki jest wystarczająco sztywny, żeby można było nie stosować słupka stałego? Pozostałe argumenty też mnie przekonują o "gubieniu" niedoskonałości okna lub montażu.

jaroz
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 204
Rejestracja: pn mar 22, 2010 5:16 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: jaroz » pn sie 16, 2010 3:04 pm

turkus pisze:Czy zatem szerszy od standardowego ramiak np. 88 albo 92 z klejonki jest wystarczająco sztywny, żeby można było nie stosować słupka stałego?
To jest zależne od przekroju okna, a dokładniej rzecz biorąc od momentu bezwładności danego przekroju. do posiadanej wartości doliczamy modułu elastyczności materiału z jakiego wykonane będzie okno, uwzględniamy gabaryty okna plus PN wyżej wymienioną. na podstawie tych danych możemy dopiero stwierdzić czy okno zostało poprawnie zaprojektowane.

oknoAD


finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Posty: 1106
Rejestracja: śr lut 09, 2005 11:02 pm
Lokalizacja: Siedlce - Mazowsze - Podlasie
Kontaktowanie:

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: finlandia » sob lis 06, 2010 10:22 am

Umknął mi wcześniej ten wątek, ale..
Nie rozumiem, jak można uważać, że przy dwuskrzydłowym oknie o szrokości 3 metrów słupek szerszy o ok 5 cm nie pasuje wizualnie..
Nawet gdyby mój producent chciał wykonać takie okno, to ja bym odmówił jego zamówienia. Po prostu jestem zachowawczy i nie lubię się pchać tam, gdzie mogą być problemy (np. osiadający mur na 100% wygnie górną ramę ościeżnicy)

kotfredi
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 07, 2014 11:54 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: kotfredi » wt lip 08, 2014 12:24 am

Witam na forum. Jestem nowy więc wybaczcie jakieś błędy :D .
Mam taki problem, zapytanie. Rodzice chcą wymienić okna. Domek drewniany, w środku wykłądka z cegły, na zewnątrz obity deskami. Dom przedwojenny, okna skrzynkowe(przynajmniej tak mi się wydaje) Stan drzewa jest dobry, ale...niestety jedna szyba, konieczność corocznego zakłądania dubeltowych jest już męcząca. Zimą nie wieje, czasem się zarosi i zamarznie, nie ma szału Stąd rozważanie co z tym zrobić.
Obecne okna są podzielone na 4 skrzydła otwierane na zewnątrz. Dolne większe i górne mniejsze. Na 3/4 wysokości przebiega stały, poziomy słupek. Nie ma tutaj zadnych pionowych słupków., ale z zewnątrz wygląda jakby były. Okno wygląda w ten sposób bardzo dobrze. Do czego zmierzam? W tych nowych chciałbym zachować taki czy podobny układ.
Pytałem się tu i tam. Słyszałem różne wersje, możliwości. Za pierwszym razem powiedziano mi, ze można zrobić tak jak w starym oknie, ewentualnie zmodyfikować, ale minimalnie. Rozważałem różne opcje czyli podział na dwa skrzydła, na cztery oddzielne itd.. Ostatnie info z jednej z firm było takie, że mogą zrobić bez stałych pionowych słupków, ale moze być problem z gwarancją itd. Dziś usłyszałem, że powinny być stałe słupki. Tu podaje wymiary(orientacyjne, ale raczej nie będzie zmiany). Szerokość otworu to max 100cm a wysokość 144. Odejmując na obróbkę maksymalny rozmiar okna to szerokosć około 97 i wysokość 140cm.
Każdy mówi, ze małe i lepiej jedna szyba, ale to wygląda brzydko a przy takim domu katastrofalnie. Nie wiem o co chodzi, ale oglądałem okna w salonach. Duże, wysokie i też nie miały słupków(mówie o dwuskrzyskrzydłowych) Zastanawiałem się w czym problem. Przecież w tym przypadku wysokosć poszczególnych okienek nie jest wielka. Stąd moje pytanie. Czy nie można zrobić w ten sposób. Na 3/4 wysokości poziomy słupek, na dole dwa skrzydełka z ruchomym słupkiem a na gó¶ze ewentualnie stały słupek? Ten dolny stały słupek mi nie pasuje.
Rozważam opcję z dwoma skrzydłami a na każdym z nich po jednym szprosie, ale to opcja na koniec.Chociaż też..raz słyszałem, ze w takiej konfiguracji i tak musi być słupek a innym razem, że nie musi......
P.S. Spojrzałem w necie i stare okna to okna ościeżnicowe a nie skrzynkowe. To tak dla informacji.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec
Posty: 246
Rejestracja: czw sty 07, 2010 9:53 pm

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: jubra » wt lip 08, 2014 9:17 pm

Szanujący się laboratoryjny badacz okien i drzwi najlepiej podpowie.
Dla komercyjnych celów mają swoje sposoby, aby udowodnić, że jest to obojętne (bo za to biorą pieniądza), a jak to robią by papier był nie do podważenia, tego na pewno nie powiedzą (ja wiem - nie powiem, bo są tacy co grożą paragrafem i tacy którzy ich ochronią na tym portalu).

meraś
Profesjonalista
Profesjonalista
Posty: 705
Rejestracja: pt mar 14, 2008 1:09 pm
Lokalizacja: Syreni Gród

Re: Słupek stały czy ruchomy?

Post autor: meraś » śr lip 09, 2014 3:34 pm

dlatego teraz w każdym wpisie będziesz o tym informował ?
..bałagan i porządek - to tylko liczby...

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości