Okna Schuco CT70 i problem z okuciami ROTO

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
trequ
Czytelnik
Czytelnik

Okna Schuco CT70 i problem z okuciami ROTO

Post autor: trequ » pt mar 22, 2013 3:00 pm

Witam,
mam pytanko dotyczące okuwania okienek (co zaleca producent systemu)
A mianowicie problem mam ze skrzydłami rozwiernymi w niby nie takich wąskich oknach - wszystkie okna są szerokości 178 cm i są o różnych wysokościach,
wszystkie mają symetryczny podział na równe połowy - jedno skrzydło RU a drugie tylko R. Skrzydła RU posiadają po minimum 4 punkty ryglowania (okna niskie) - dwa na słupku pionowym i po jednym na górnej ramie i jednym na dolnej ramie, okna wyższe dodatkowo posiadają zaczep na ramie od strony zawiasowej. Skrzydła ru chodzą z optymalnym oporem - czuć że się ryglują.
Skrzydła tylko rozwierane posiadają tylko daw zaczepy - zawsze na słupku a klamką, można kręcić jednym małym paluszkiem (mimo że zwiększyłem przez regulacje siłę docisku)
dodatkowo okna posiadają/ zostały wyposażone marnej jakości "dociski" co po mojemu po prostu są a nic nie dociskają po stronie zawiasów.
Jeszcze co mnie zastanawia czy to prawda że okna niby premium schuco w skrzydłach R montuje się tylko (wg wytycznych systemodawców - schuco i roto) zasuwnice z zamkiem docinaną na wysokość skrzydła bez zastosowania "narożników". Efekt jest taki że ja wątłej postury chłopek jestem w stanie odepchnąć na 2-3 mm skrzydło od ramy a co za tym idzie prawdopodobnie będzie wiało albo nawet zaciekało na styku(lub jego braku) skrzydła z ramą, nie wspominając że ewentualny złodziej się uśmieje że tak lekko wpierdzielił mi się do chałupy.
Będę wdzięczny za informacje co i jak z tymi wytycznymi systemo--dawców dotyczącymi szczególnie okówania. Narazie się przepycham z producentem o te "niułanse" i nie wiem czy on ma racje czy ja jestem upie......liwy i sie czepiam co lekko mi zaczął sugerować a lekko i w ogóle jeszcze ze mną grzecznie gada bo wstrzymałem mu parę tysiączków z zlecenia.
Zna ktoś dobrego i rzetelnego producenta Schuco - pytam bo mam pare tematów do zrobienia na zachodzie a z tym raczej nie będę więcej pracował bo się użerać nie lubię

oknoAD

Awatar użytkownika
Frank Martin
Czytelnik
Czytelnik

Re: Okna Schuco CT70 i problem z okuciami ROTO

Post autor: Frank Martin » pt mar 22, 2013 9:34 pm

kto cię tak urządził ?
katalog okucia roto jest do pobrania z ich strony z zakładki serwis.
tam są szczegółowo rozpisane od zwykłego po wk2 .
w razie problemów pisz.
będę w pracy w poniedziałek to poszukam czegoś co mogło by cię interesować.
lepsza siła argumentu niż argument siły
Frank Martin

fabrykant
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: fabrykant » sob mar 23, 2013 1:11 pm

Bardzo dobry przykład - OKNA SHUCCO nie zawsze są najepsze .System profili wcale nie narzuca jakie okucia masz stosować. Z twojego opisu wynika że okna zostały wykonane niechlujnie , z nieznajomością technologii itd. Oko rozwierne robi się z ktrótką zasuwnicą, ale gdy pozwala na to dopuszcalny wymiar ( 80 mm e wrębi okuiowym), u ciebie jest to na krawędzi dopuszczenia albo już przkroczony wymiar. Dociski od stony zawiaów to powszechnie przyjęte roziązanie pod warunkie dobrze dobranych i prawidło zamontoanych.Jeli system profli okinnych nie jest ważny to może nie szukaj SCHUCCO tylko producenta z dobrą opinią .

Pozdrawiam. Jeśli interesujecię GEALAN to zapraszam.

ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: ONYX2 » ndz mar 24, 2013 11:33 am

Dwie główne zasady:
1. Odległość między czopami ( jak by to nie brzmiało ;)) ) na zasuwnicach, narożnikach itp. nie powinna być większa w przypadku PCV niż 800mm. w przypadku drewna 1000mm.
2. Jeżeli szerokość skrzydła we wrębie jest nie większa niż 800mm. to nie trzeba stosować dodatkowego ryglowania na poziomach czyli na dole i górze ramy - w takim przypadku skrzydło R może mieć tylko zaczepy na słupku jak to opisałeś i można stosować zasuwnice docinaną na długość skrzydła bez narożników i końcówek.

Nie wiem jakie dokładnie okucie Roto zostało tam zastosowane ale może na dole (poziomie) w skrzydle RU to jest jakiś zaczep uchyłu który nie dociska skrzydła a na górze to zaczep mikro który też nie dociska skrzydła i stąd Ci się wydaje, że skrzydło RU ma więcej zaczepów więc i R powinno ich tyle mieć.

Co do siły potrzebnej dla zaryglowania skrzydeł może to wynikać stąd, że skrzydło RU ma dodatkowo jeszcze obciążenie na ramieniu rozwórki "zawias górny". więc zawsze klamka w skrzydle RU "chodzi" ciężej. Oczywiście dolny zaczep na poziomie też może mieć na to wpływ ale tak jak pisałem wcześniej może mieć a może jest to tylko "jakiś" zaczep który wcale nie ma spełnić funkcji docisku.

Co do odpychania skrzydła od ramy nie wiem jakiej siły używasz i w jaki sposób i miejscu to mierzysz ale 2-3mm. to jednak stanowczo za dużo, może to być kwestia złego doboru zaczepów obwodowych o zbyt słabym docisku ale też może braku wzmocnień w skrzydle itp.
Co do złodzieja to prawidłowy dobór zaczepów itp. wcale mu nie utrudni włamania. Skrzydła R są najsłabszym elementem okna jeżeli chodzi o włamanie.
No to co Heyah i do przodu ;)

spec84
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: spec84 » ndz mar 24, 2013 2:55 pm

fabrykant pisze:Bardzo dobry przykład - OKNA SHUCCO nie zawsze są najepsze .System profili wcale nie narzuca jakie okucia masz stosować. Z twojego opisu wynika że okna zostały wykonane niechlujnie , z nieznajomością technologii itd. Oko rozwierne robi się z ktrótką zasuwnicą, ale gdy pozwala na to dopuszcalny wymiar ( 80 mm e wrębi okuiowym), u ciebie jest to na krawędzi dopuszczenia albo już przkroczony wymiar. Dociski od stony zawiaów to powszechnie przyjęte roziązanie pod warunkie dobrze dobranych i prawidło zamontoanych.Jeli system profli okinnych nie jest ważny to może nie szukaj SCHUCCO tylko producenta z dobrą opinią .

Pozdrawiam. Jeśli interesujecię GEALAN to zapraszam.
No dokładnie.

Tak samo jak nie raz były dyskusje na forum czy polecanie klientowi indywidualnemu "bierz Vekę".
To jest to o czym zawsze piszę to jest tylko półprodukt, o dobrej jakości ale dalej półprodukt, a czy okno na tym profiliu (czy innym np Schuco), będzie dobrym produktem zależy od wielu czynników u producenta i dystrybutora. Kolejny aspekt to "kwiatki" jakie są opisane w/w przypadku. Wątpie, ze to zrobiła jakaś duża fabryka z wewnątrz zakładową kontrolą produkcji.

Do czego dążę? (pamiętam, że wtedy akurat broniłem Vetrex za jego produkcję i jakość okien, a ktoś namolnie twierdził, że z małej fabryki będzie lepsza jakość bo do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, normalnie jak w stolarni jakiejś;) ) a no do tego, że w dużej renomowanej fabryce z dobrą opinią jak np Eurocolor (no tylko te magazynowaniie szkła na dworze ;) ), która używa profili Schuco takie "kwiatki" nie miały by miejsca. Bo jest coś tam takiego jak powtarzalność oraz kontrola jakości i tyczy się to zarówno okien/ fabryk na profilach Shucco, Veka itd.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » ndz mar 24, 2013 8:31 pm

Nawywijać i na ściemniać można w każdym systemie, każdych okuciach i szkle. Takie czasy. Wszystko leży w rękach producenta a potem montażysty.

oknoAD

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”