Wieje w rogach skrzydeł

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
MarcinS
Czytelnik
Czytelnik

Wieje w rogach skrzydeł

Post autor: MarcinS » śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Witam

Jestem wielkim laikiem w temacie okien, które właśnie niedawno nam zamontowano (schuco) a mam wrażenie, że jest wadliwe.
Okno ma cztery skrzydła, dwukomorowe, więc powinno dobrze izolować chłód z zewnątrz. Ma zamontowany dodatkowy wywietrznik zamykany ręcznie.

Problem polega na tym, że głównie z czterech wewnętrznych rogach skrzydeł czuć powiew (sprawdzałem zapalniczką i tam płomień także się odchyla). Jak otworzę dowolne skrzydło jedno mi się rzuca w oczy - poziome i pionowe uszczelki nie stykają się w rogach i pomiędzy nimi jest ok 2-4 mm przerwy. Mam wrażenie, że to jest problem ale 100% pewności nie mam.

Był u mnie człowiek z firmy montującej okna i powiedział, że przecież okna nie mogą być hermetyczne. Po moich naleganiach próbował imbusem okno docisnąć, ale nic to nie dało. Próbował "naciągnąć" uszczelki, aby lepiej się stykały w rogach a nawet wspomniał, że kropla silikonu mogła by rozwiązać sprawę. Na tym się skończyło i miał serwisantów przysłać. Mija tydzień i nic.

Głównie mam pytanie, czy to moje widzi-mi-się czy przez nowe i szczelne okno nie powinno wiać tak, że płomień się ugina? Jeżeli nie powinno, to czy to jest najprawdopodobniej wina szczelin w rogach skrzydeł pomiędzy uszczelkami?

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
Marcin

oknoAD

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Re: Wieje w rogach skrzydeł

Post autor: wind-bed » czw kwie 04, 2013 3:30 pm

Czy te 4 skrzydła są osadzone w jednej ramie czy są to dwie ramy połączone ze sobą? Jeżeli jest to jedna rama, proszę sprawdzić, czy okno jest zamontowane w linii prostej. Może Pan do tego użyć np. cienkiego sznurka. Proszę również sprawdzić ryglowania, ile jest rolek i czy np. rolka ryglująca nie jest za daleko od rogu skrzydła. Poza tym, pisze Pan, że uszczelki nie stykają się w rogach. Czyli rozumiem, że uszczelka na całym skrzydle jest sztukowana z 4? Nie może tak być. Uszczelka na całym obwodzie skrzydła powinna być w całości. Proszę również sprawdzić, na całym obwodzie skrzydła, ile mm skrzydła nachodzi na ramę. Powinno być min. 4 mm.

Time
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: Time » czw kwie 04, 2013 4:38 pm

Najlepiej byłoby zrobić zdjęcia miejsc łączenia się uszczelek oraz całego okna i pokazać na forum. Z opisu każdy może sobie wyobrazić co innego.

MarcinS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: MarcinS » czw kwie 04, 2013 6:17 pm

Przepraszam, faktycznie mogłem pomyśleć o dodaniu zdjęć.
Jak widać na zdjęciu to jedna rama. Duże skrzydła mają po 125 cm wysokości, po 2 rolki. Skrzydła nachodzą na ramę ok 5-6mm.

Natomiast wszystkie uszczelki są sztukowane. Nie ma praktycznie miejsca, aby w jakimś rogu/zagięciu była zagięta uszczelka a są to po prostu dwie obok siebie z mniejszą lub większą przerwą.
Załączniki
Image00007.jpg
Image00004.jpg
Każde łączenie tak wygląda
Image00002.jpg
Image00001.jpg
Skrzydło ma 125 cm wysokości

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw kwie 04, 2013 6:58 pm

Małe , białe i markowe a wieje :( moim zdaniem problemem są niedokładnie obrobione zgrzewy lub źle dopasowane i może okute skrzydła ale tego nie oceni na zdjeciach , reklamuj ! Nawiewnik też wpuszcza zimne powietrze w przestrzenie okienne , jak nie wierzysz to odkręć 2 wkręty i zobacz jakie dziury porobiono w ramch.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » czw kwie 04, 2013 7:30 pm

Dość częsty przypadek w SCHUCO te uszczelki w narożach.
Albo mnie się wydaje albo dobrze widzę ale brak w okuciu wkręta w narożniku i również powyżej:?:
Zdjęcie (po otworzeniu skrzydła) obrazujące połączenie poprzeczki z ościeżnicą (uszczelki) jest ok.
Myślałem, że to będzie profil CLASSIC a tu mamy CAVĘ więc na bogato w systemie 70mm.
Cały PIC polega właśnie na tym aby UMIĆ połączyć w SCHUCO naroża uszczelek :wink:
Rozumiem niezadowolenie bo produkt pewnie nie tani - ale tymi narożami to mieszkania na pewno nie wystudzi przedmuch - powtarzam to dość częsty przypadek w SCHUCO i to u najbardziej znanych producentów.
Ten nawiewnik to dopiero studzi profil i całe Uw okna poszło w "D" - mimo wszystko coś tu jest dziwnego :?: skoro jest nawiewnik a wieje narożami to coś jest nie tak - może pod nawiewnikiem nie ma frezów :lol: :lol: :lol:

oknoAD

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: wind-bed » czw kwie 04, 2013 7:40 pm

Proponuję zacząć od uszczelek. Pomijając już fakt, że nie powinny być w ten sposób sztukowane, to tak jak napisał Szerszel - zgrzewy na rogach pod uszczelkami mogą być niedokładnie oczyszczone, przez co uszczelka nie wchodzi dokładnie w rowki. Poza tym, na tym jednym zdjęciu mam wrażenie jakby uszczelka w ogóle wyszła z rowka. Nie znam tego systemu, ale upewnij się, że uszczelki są prawidłowo włożone, chodzi mi o to czy nie powinny być odwrotnie. Nawiewnik, który masz zamontowany wpuszcza powietrze między ramę a skrzydło, w związku z tym, tym bardziej sztukowanie uszczelek nie wchodzi w grę. Uszczelki na ramie i słupku są w porządku. Poza tym widzę jeszcze brakujące wkręty w okuciu.

Proponuję podczas wizyty serwisanta delikatnie zasugerować sprawę z uszczelkami i na spokojnie zapytać, czy nie dało by się tego wymienić. Ot tak, dla własnego spokoju, sprawdzić, może to właśnie w tym tkwi problem. Wymiana uszczelki zajmuje raptem 3 minuty.

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: wind-bed » czw kwie 04, 2013 7:43 pm

Kuba N. nie znam tego systemu ale uszczelkę montuje się chyba na takiej samej zasadzie jak w Vece. Jak na mój gust nie ma tu żadnej filozofii. Wystarczy dobrze oczyścić zgrzew i zagiąć uszczelkę na rogu.

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: wind-bed » czw kwie 04, 2013 7:47 pm

Ten nawiewnik to dopiero studzi profil i całe Uw okna poszło w "D" - mimo wszystko coś tu jest dziwnego :?: skoro jest nawiewnik a wieje narożami to coś jest nie tak - może pod nawiewnikiem nie ma frezów :lol: :lol: :lol:[/quote]

Sugerujesz, że w ramie są frezy a w skrzydle nie? Heheheh :D:D:D To by jaja były :D:D:D

MarcinS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: MarcinS » czw kwie 04, 2013 8:58 pm

Co do brakującego wkręta - jest w obu skrzydłach takie miejsce jakby na wkręt (nie wiem, czy powinno być czy może tam już tego nie trzeba).
Dziury widziałem jak wycinali w ramie i skrzydle, a szybki test otworzenia nawiewnika i zamknięcia nie zmienił natężenia chłodu - tym bardziej, że nawiewnik jest w jednym skrzydle a czuć powiew z każdego.

Czyli mam rozumieć, że jednak te połączenie uszczelek nie jest do końca poprawne? Może i to przypadłość SCHUCO ale kupując nowe okna człowiek oczekuje "hermetyczności" na poziome poprzednich starych okien a nie jeszcze większego przepływu powietrza (nie licząc nawiewki). Ja się boję jednego: w dużym pokoju okno balkonowe ma podobną przypadłość ale z uwagi na wypaczenie się uszczelek i prawdopodobną złą regulację. W zimie (ok -15 stopni) w rogu skraplała się para i zamarzała, przez co na ramie bywały całkiem spore kostki lodu. Nie chciałbym, aby nowe okno w kuchni następnej zimy generowało mi podobne niespodzianki.

Chcę jutro lub w poniedziałek ponownie dzwonić lub mailować do firmy to na co mam się powołać? Na nieszczelność i niezbyt poprawnie zamontowane uszczelki w narożach, przez które wieje (słabo bo słabo, ale płomień się tam załamuje)? Pytam, bo ostatnio wmawiano mi, że to jest dobrze a z drugiej strony gość sugerował silikon i zmianę uszczelek.

azorek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: azorek » czw kwie 04, 2013 9:12 pm

Ze zdjęć i opisy wynika że:
1 Skrzydło powinno zachodzić na ramę około 8 mm
2 Uszczelka na skrzydle jest poszarpana
3 Brak 2 wkrętów w zasuwnicy (okucie" siegenia "niestabilnie przytwierdzone do skrzydła)
To na pierwszy rzut oka.

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pt kwie 05, 2013 2:18 pm

azorek pisze:Ze zdjęć i opisy wynika że:
3 Brak 2 wkrętów w zasuwnicy (okucie" siegenia "niestabilnie przytwierdzone do skrzydła)
To na pierwszy rzut oka.
No tu azorek na starcie nie zabłysnąłeś :D
1 - SCHUCO nie wybacza błędów - trzeba precyzyjnie obsadzić ościeżnicę co by nie wiało bo zakres przylegania uszczelki jest bardzo mały (porównując z innymi systemami). Do tego muszą być prawidłowo poszklone skrzydła (nie powciągane) - bo będzie wiało.
2 - uszczelka w tym sys nie może być jednolita po obwodzie tylko jest zgrzewana w narożach (powinno to lepiej wyglądać niż jest obecnie)
3 - okucie jest MACO a nie SIEGENIA

wind-bed
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: wind-bed » pt kwie 05, 2013 2:52 pm

Czyli tak jak mówiłem. Jeżeli uszczelka ma być zgrzewana to w sumie można powiedzieć, że powinna być w całości. Ale ja tutaj zgrzewów na uszczelkach nie widzę. Najpierw zgrzali profil potem wsadzili uszczelkę. A uszczelka powinna być zgrzana razem z profilem.

azorek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: azorek » pt kwie 05, 2013 4:51 pm

Masz racje to MACO. Podobne do siegenia i jak pisałem na 1 rzut oka! Ale błąd pozostaje ten sam bez względu na producenta okuć. A uszczelki w CT-70 są niezgrzewalne !!!!!!!!!!! więc tak ważne jest prawidłowe docięcie.A poszarpana jest z powodu złego jej podciągnięcia przed zgrzewaniem.
Więc kto tu zabłysną ten zabłysną.
A nie chodzi tu chyba aby się przemądżać lecz aby pomóc pytającemu

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » sob kwie 06, 2013 11:26 am

Proponuję jeszcze następujące sprawdzenie : zaznacz ołówkiem jak zachodzi uszczelka skrzydła na ościeżnicę , ktoś tu już napisał ile powinna. Jeżeli z jednej jest za mało a z drugiej nie za dużo to może skrzydełka wykonano ze zbyt dużą "tolerancją ", zgrzewy ram i połączenia uszczelek to zawsze najsłabsze miejsca i stąd przewiewy.

Sprawdź też czy po zewnętrznej stronie nie zapomnieli o osłonkach na odwodnienia bo wiaterek lubi wciskać się każdą dziurą.

A swoją drogą fajne te SCHUCO jak cieżko je doszczelnić :D

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » sob kwie 06, 2013 4:07 pm

azorek pisze:Ze zdjęć i opisy wynika że:
To na pierwszy rzut oka.
Po oglądnięciu zdjęć mam podobne odczucie....
W niektórych przypadkach dyskusji na forum, zwłaszcza w problemach często się powtarzających staram umieszczać informacje na moim blogu OKNOnet http://www.oknonet.pl/blogi/blog,25.html i stąd cytat.
"
Na przypadłość jak powyżej, będącą często powtarzającym się zapytaniem na forum dyskusyjnym wpływ ma wiele czynników i powodów, które trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Jedno jest pewnym, aby doprowadzić do pozytywnego załatwieniu problemu nieszczelności zacząć należy od sprawdzenia samego okna.
Poniżej podaję link do uczynienia 1-do kroku, a przy okazji namawiam początkujące firmy montażowe jak również indywidualnie zainteresowanych "własnym nadzorem budowlanym" nad montażem okien, do nabycia PORADNIKA-Montaż drzwi i okien.

Wyciąg z poradnika - REGULACJA - http://www.piszemysami.com.pl/Regulacja.pdf
O poradnik pytaj - biuro@isostart.pl

Uwaga:
Regulację okien powierzyłbym mimo wszystko wyspecjalizowanym ekipom serwisowym producenta, nie koniecznie ekipie monterskiej która powinna to zrobić po zakończeniu usługi związanej po zakończeniu montażu.
"

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » ndz kwie 07, 2013 1:30 am

azorek pisze:Masz racje to MACO. Podobne do siegenia i jak pisałem na 1 rzut oka! Ale błąd pozostaje ten sam bez względu na producenta okuć. A uszczelki w CT-70 są niezgrzewalne !!!!!!!!!!! więc tak ważne jest prawidłowe docięcie.A poszarpana jest z powodu złego jej podciągnięcia przed zgrzewaniem.
Więc kto tu zabłysną ten zabłysną.
A nie chodzi tu chyba aby się przemądżać lecz aby pomóc pytającemu
Widzisz czasami podpuszczam licząc na odpowiedź i podkręcenie tematu:D
Rzecz jasna, że się nie zgrzewają :wink:
A w okuciu brak tylko jednego wkręta a nie dwuch :shock:
Ja bym tak z tymi narożnikami nie przeżywał - nie sądzę aby tam przy zamkniętym oknie aż tak piorunująco wiało - po co producent miał stosować uszczelkę perforowaną (uszczelkę stosowaną w szczelinach infiltracyjnych) jak zrealizował to narożnikami :D . Po za tym jak tak strasznie przeszkadza to można wymienić uszczelkę na inną.
Ale jeszcze jedno czy przypadkiem to okno od zewnątrz nie jest obrobione tym samym co wewnątrz - tynkiem gipsowym bo CUŚ mi się tak wydaje :?: :?: :?:

MarcinS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: MarcinS » ndz kwie 07, 2013 7:43 pm

Nie jest to przeciąg, ale przy temperaturze minusowej i zakręconym grzejniku w kuchni zaczyna być zimno, a nawet przy starych oknach było lepiej. Natomiast nie widziałem, aby rozrabiali dwie różne zaprawy i raczej całe okno z obu stron jest tym samym zaprawione. Ale nie jestem pewien i niestety nie znam się na tym.

Ogólnie jutro wysyłam maila z prośbą ponaglającą, aby ktoś się pofatygował i (skoro nie zgrzewa się tutaj uszczelek) to dopasował/wymienił uszczelki tak, aby dobrze się stykały i minimalizowały straty ciepła.

ps. skrzydło nachodzi na ramę 10mm.

dziękuję za informację, całkiem sporo dowiedziałem się w tym temacie :)

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn kwie 08, 2013 9:17 am

Nie zakręcaj grzejnika w okresach zimowych - powinien on na minimum ale działać jak jesteś "zimnego chowu", no chyba, że oszczędności :?: Jeżeli oszczędności to możesz spodziewać się również po czasie "gości" którzy odwiedzą wnęki przy twoim oknie - urok starego budownictwa.
Ze zdjęć mogę przypuszczać, że mieszkasz w starym budownictwie i dawniej miałeś okno skrzynkowe - czyli spora głębokość zabudowy i mniejszy parapet.
Teraz okno zostało zlicowane do zewnętrznej strony i musiał pójść szerszy parapet.
W takich przypadkach parapet bardzo ogranicza możliwość cyrkulacji ogrzanego powietrza przez grzejnik i odczucie chłodu od okna będzie większe niż przy starej skrzynce. W swojej kadencji w podobnych przypadkach kilkadziesiąt razy klientom robiłem w parapecie przy oknach otwory wentylacyjne maskując je jakąś estetyczną krateczką. Otwory po to aby ciepłe powietrze mogło niwelować odczucie chłodu bijące od okna.
Pomyśl sam przez chwilę i zadaj sobie pytanie - CO JEST CIEPLEJSZE :?: kawałek plastiku ze stalą w środku czy konkretna drewniana belka starej skrzynki :?: Co jest lepszym izolatorem w tym wypadku :?: Aby twój profil dawał odczucie ciepła musi być rama od zewnątrz docieplona - inaczej będzie lipa, zawsze będzie większe odczucie chłodu.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » pn kwie 08, 2013 9:54 am

Jeszcze moje "dwa grosze".
Z pkt-u widzenia konstrukcji i mechaniki (termo) - jaki był powód umieszczenia nawiewnika(wywietrznika) na jednym skrzydle i na dodatek w środku zestawu okiennego, a nie tak jakby logika nakazywałaby w jego części górnej ?. Jeżeli u podstaw wyboru - mechanika przepływu powietrza stała poniżej wymagań "może i racjonalnych" z pkt-u widzenia obsługi tego "ustrojstwa", to po co konstruktor to coś wstawił ?. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale nie zdziwiłbym się za niedługo, jeżeli będzie Pan miał inne pytanie związane już nie tylko z lekkim wianiem.

MarcinS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: MarcinS » pn kwie 08, 2013 10:21 am

Jak pisałem - nie znam się na konstrukcji i metodach. Nawiewnik zamontowali sami, bez pytania czy to będzie dobrze czy też nie. Może dlatego, że okno kończy się na niemal 3metrach więc nawiewnik trudno byłoby ręcznie zamknąć/otworzyć bez wchodzenia na drabinę.

Cóż, oby Pan nie był złym prorokiem, bo mi akurat póki co nie przychodzi do głowy, czym może się to skończyć (może to i dobrze:P).

Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Kuba N. » pn kwie 08, 2013 10:41 am

Pewne wersje nawiewników mają coś takiego jak np. sznureczki do otwierania i zamykania więc da się je zamontować wysoko.
Masz nawiewnik i tego nie zmienisz - może kiedyś będziesz kombinował aby go zatkać na zimę np. watą - znacznie poprawisz "ciepłotę profili" - amatorsko ale działa.

okna174
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: okna174 » ndz maja 05, 2013 1:25 am

Kuba N. pisze:Pewne wersje nawiewników mają coś takiego jak np. sznureczki do otwierania i zamykania więc da się je zamontować wysoko.
Masz nawiewnik i tego nie zmienisz - może kiedyś będziesz kombinował aby go zatkać na zimę np. watą - znacznie poprawisz "ciepłotę profili" - amatorsko ale działa.
Pewne wersje - czyli Ventair - w zależności od wysokości okna i nawiewnika bardzo pożyteczny wynalazek. Watą zatykają go Ci co dostali je w prezencie , np. od administracji , itd.

Haythan
Czytelnik
Czytelnik
Kontaktowanie:

Post autor: Haythan » czw maja 16, 2013 2:28 pm

a ja nie jestem "zimnego chowy", grzeję w domu, mam niestety bardzo szczelne okna przez co na ścianach pojawił mi się wstrętny grzyb. Do tego Jeszce cała ściana zewnętrzna się nim pokryła i już do kompletu muszę malować cały pokój po odgrzybianiu. A blok, w którym mieszkam ma dwa lata...

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » pt maja 17, 2013 10:05 am

Życie. Świerzy budynek i nie wysechł po mokrych robotach.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » pt maja 17, 2013 10:33 am

Temat "grzyb a szczelne okna" urósł już do tematu nr 1 na wszystkich forach budowlanych. Nikt nie chce czytać i wyciągać wniosków stąd ta mnogość pytań.
Wietrzyć ! nie ma się czego wstydzić.............w myśl zasady mojego sąsiada - "lepszy miły chłodzik, niż niemiły smrodzik" chociaż niektórzy uważają odwrotnie i dlatego są "szczęśliwymi" posiadaczami grzybka.

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » pn maja 20, 2013 9:24 am

Oczywiście, że wietrzyć. Szczególnie kiedy kupiło się nowe mieszkanie.
Niestety pęd za niską ceną wymusza budowanie 12 miesięczne. I zazwyczaj roboty wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne zaczynają się koło września, października. I jak to ma wyschnąć w zimę.
Do tego dochodzi brak regularnego wietrzenia i mamy efekt jak wyżej.

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”