Eksperyment, wypełnienie profilaPCV pianą metodą chałupniczą

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
mirekpl
Czytelnik
Czytelnik

Eksperyment, wypełnienie profilaPCV pianą metodą chałupniczą

Post autor: mirekpl » śr cze 19, 2013 5:16 pm

Witam.

Prowadzę remont budynku mieszkalnego w którym przed trzema laty okna wymieniono na Boram Specjal (110x150cm).
Obecnie okna są zdemontowane jako że planuję montaż adaptacyjnych rolet podtynkowych Aluprof SP-E (Integro - Eco) ze skrzynkami umieszczonymi w warstwie ocieplenia ponad oknem.

Ponieważ w związku z przebudową powstał dodatkowy otwór okienny podjąłem decyzję o zakupie kolejnego "Borama", trafiłem na stronę http://www.okna.boram.pl/okna-specjal-thermo.php gdzie dowiedziałem się, że profil został unowocześniony o wkładkę termicznną montowaną przed zgrzewaniem.
Wiem że obecnie kilku innych producentów również stosuje takie rozwiązanie.

http://www.okna.boram.pl/download/profi ... thermo.pdf

Pewien czas temu spotkałem się na jakimś forum z pomysłem wstrzyknięcia pianki poliuretanowej w ramę "typowego" okna PCV co jeśli dobrze pamiętam zostało skrytykowne (argumentowano, iż zabieg ten nie poprawi parametrów okna oraz że pianka nie będzie "wiązała" prawidłowo z powodu braku kontaktu z powietrzem).

Ostatnio dowiedziałem się że Aluplast wypełnia profil pianką po ostatecznym zgrzaniu ram ościerżnic / skrzydeł (technologia "foam inside").

Zdaję sobie sprawę, że wypełnienie wykonane w warunkach chałupniczych nie może być porównywalne z opatentowaną technologią ale ciekaw jestem co można osiągnąć, tym bardziej że moje okna są już zdemontowane.

Obecnie przebywam poza granicami kraju dlatego nie mogę osobiście przeprowadzić omawianego eksperymetru więc zwracam się z pytaniem czy ktoś z tutejszych forumowiczów podziela moje zainteresowania i podjąłby się tego zadania, myślę o wykonaniu w zaślepionym na końcach profilu PCV otworów odpowietrzająco napełniających (w odtępach 10-20cm) i wstrzyknięciu poprzez te otwory piany niskorozprężnej.
Byłbym nieopisanie wdzięczny za opublikowanie zdjęć przekrojów profila po takim zabiegu (powiedzmy po 24h).

oknoAD

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Re: Eksperyment, wypełnienie profilaPCV pianą metodą chałupn

Post autor: finlandia » czw cze 20, 2013 7:16 am

Dobrze to nazwałeś. Eksperyment.
A ja zapytam co chcesz osiągnąc? Tzn wiem, że ma być cieplej, ale czy Twoje oczekiwania opierają się na jakiś obliczeniach czy choćby szacunkach? Bo ja twierdzę, że to nie da odczuwalnego efektu.

mirekpl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mirekpl » czw cze 20, 2013 8:53 am

Niestety ale nauka nie była moim ulubionym zajęciem dlatego nie potrafię wyliczyć sobie korzyści z "wkładki".

Zaobserwowałem że podobne rozwiązania stosyją zarówno producenci stolarki PCV jak też AL więc przypuszczam, że nie jest to totalna ściema mająca na celu jedynie zauroczenie klienta.

Myślę, że tak jak dodanie 5 czy 6 komory tak wkładka poprawia parametry okna, obawiam się tylko deformacji profila.

Na stronie producenta umieszczone są wyniki badań przenikalności cieplnej ale nie mam danych porównawczych (dla okna bez wkładek).
http://www.okna.boram.pl/download/KW%20 ... 2011-A.pdf

W celach badawczych mógłbym wypełnić część okien pianką a część nie, jedno (nowe) będzie miało oryginalne wkładki,
zimą byłbym w stanie zorganizować kamerę termowizyjną i "naocznie" ocenić skuteczność poszczegulnych rozwiązań.

Tyle, że jeśli wypełnienie dałoby mi oszczędności wyższe od kosztu użytej pianki to wolałbym patent zastosować we wszystkmich oknach.

Awatar użytkownika
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: POGROMCA OSZUSTÓW » pt cze 21, 2013 8:51 pm

na samą myśl BORAM i ten badziewny profil specjal oraz podejście firmy do wszystkiego z tym związane doprowadza mnie do panicznego śmiechu bo to jeden wielki kabaret a nie produkt i producent
ZNAJĄCY TEMATY Z BRANŻY OKIENNEJ

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » sob cze 22, 2013 8:59 am

Czego oczekiwać od wyrobu tańszego o 2-3stowki w zakupie on innych.. (słynna promocja na 034).
Celowo nie użyłem słowa "okno".

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » sob cze 22, 2013 12:05 pm

mirelpl szczerze przyznaje - nie wiem oczekuję informacji - dostaje informację, że niewiedza to wstyd, bo wszystko jasne czy coś z tego zrozumiał ?.
Jeżeli zrozumiał komentarze i doznał olśnienia to dobrze, jeżeli nie radzę mu drążyć szczegóły eksperckiego tematu.

oknoAD

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » sob cze 22, 2013 6:22 pm

mirekpl pisze:okna wymieniono na Boram Specjal (110x150cm).
Patrząc na świadectwo badań z ift zamieszczone na stronie, to produkt jawi się jako... mocno nieciekawy pod względem poziomu niektórych właściwości użytkowych. Ale jak już go masz, to trudno.
mirekpl pisze:Pewien czas temu spotkałem się na jakimś forum z pomysłem wstrzyknięcia pianki poliuretanowej w ramę "typowego" okna PCV co jeśli dobrze pamiętam zostało skrytykowne (argumentowano, iż zabieg ten nie poprawi parametrów okna oraz że pianka nie będzie "wiązała" prawidłowo z powodu braku kontaktu z powietrzem).
Niemądrych pomysłów na forach dostatek. Podobnie jak odpowiedzi na owe pomysły.
mirekpl pisze:Zdaję sobie sprawę, że wypełnienie wykonane w warunkach chałupniczych nie może być porównywalne z opatentowaną technologią ale ciekaw jestem co można osiągnąć
No to chwała Bogu, że zdajesz sobie sprawę. W technologi foam inside Aluplast osiąga poprawę o 0,16 W/m2*K wartości współczynnika przenikania ciepła dla topowego złożenia kształtowników energeto 8000. Ile możesz osiągnąć Ty? Moim zdaniem nic, a patrząc na te Twoje ramy boramy pokusiłbym się o stwierdzenie, że może być wręcz odwrotnie. Zamiast oczekiwanych zysków, w pewnych niekorzystnych warunkach atmosferycznych możesz ponieść straty. Może nie materialne, ale... potencjalne zjawisko zapowiada się na widowiskowe i irytujące.
mirekpl pisze: myślę o wykonaniu w zaślepionym na końcach profilu PCV otworów odpowietrzająco napełniających (w odtępach 10-20cm) i wstrzyknięciu poprzez te otwory piany niskorozprężnej.
Zarzuć tę myśl. Kupiłeś okna jaki chciałeś, to i masz czego chciałeś. Nie kombinuj za bardzo, bo i tego nie będziesz miał.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » ndz cze 23, 2013 8:15 pm

backspace pisze:
mirekpl pisze:W technologi foam inside Aluplast osiąga poprawę o 0,16 W/m2*K wartości współczynnika przenikania ciepła dla topowego złożenia kształtowników energeto 8000. Ile możesz osiągnąć Ty? Moim zdaniem nic...
Dziękuje,
miałem nadzieje ze ktoś mnie wyręczy podając tą wartość:)

mirekpl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mirekpl » pn cze 24, 2013 1:01 pm

Serdecznie dziękuję za opinie.

W temacie okien jestem laikiem i nie mam możliwości poszerzenie mojej wiedzy do poziomu występujących tu profesjonalistów.

Jak pisałem (na parterze) "odziedziczyłem" okna Boram Specjal. Spotkałem się już z krytyką tej marki i przypuszczam że jest uzasadniona ale
nie stać mnie na "wypasione" okna na wyższą kondygnację, tym bardziej nie stać mnie na wymianę Boramów na parterze.
(Wiem, że inwestycja w drogie okna zwróci się w eksploatacji ale mam już "pustawy" portfel.)

Jako laik mogę stwierdzić, że dotychczas okna (Boram) nie stwarzały żadnych problemów. Ponieważ jest to 1 skrzydło o szerokości 100cm i wysokości 140cm (duże i ciężkie) ich standardowa eksploatacja (zgodnie z założeniem) polega jedynie na uchylaniu.

Boram Specjal jest tylko przykładowym profilem do naszych rozważań ponieważ jego budowa umożliwia wstrzyknięcie pianki, jak też oferowany jest z "fabrycznym" wypełnieniem wkładką termiczną.

W Boram dowiedziałem się że okna bez wkładki mają (w zależności od wkładu szybowego) przenikalność cieplną 1.1 i 1.4W/m2K
a okna z wkładką termiczną 0.76 i 0.97W/m2K.
Innym faktem jest że w/w fabryka bazuje obecnie na profilach Aluplast Ideal.

Powracając do sedna sprawy, moje podstawowe wątpliwości to:

- czy pianka osiągnie właściwą strukturę utwardzając się w zamkniętym profilu?

- czy nie dojdzie do uszkodzeń profila?

mirekpl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mirekpl » pn cze 24, 2013 1:47 pm

Awatar użytkownika
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: POGROMCA OSZUSTÓW » pn cze 24, 2013 9:04 pm

Odpuść temat.
Co do kasy to wcale BORAM nie jest taki tani. Sam jeszcze tego nie wiesz ale dokładając po max 40-50zł albo i mniej do 1szt. okna możasz kupić bardzo przyzwoity produkt a nie bubel BORAMOWY.
Poszukaj a nie będziesz żałował wydanej kasy.
Dla ułatwienia podaj na forum skąd jesteś to pewnie, ktoś "opchnie" Tobie coś przyzwoitego.
ZNAJĄCY TEMATY Z BRANŻY OKIENNEJ

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt cze 25, 2013 3:03 pm

mirekpl pisze:..
nie stać mnie na "wypasione" okna na wyższą kondygnację, tym bardziej nie stać mnie na wymianę Boramów na parterze.
(Wiem, że inwestycja w drogie okna zwróci się w eksploatacji ale mam już "pustawy" portfel.)
Widzę niekonsekwencję i - przepraszam za określenie - głupie myślenie.
Z jednej strony mówisz że wiesz iż cieplejsze okna mogą się zwrócić.
Z drugiej - chcesz napchać do okna pianki (zakładasz pewnie że okna będą cieplejsze?).
Pojawiają się poważne głosy mówiące o współczynniku jaki ma profil tradycyjny i ten "z pianką" i wg mnie te wartości powoływane przez fabrykę są podrasowane (tzn. wg mnie jest mało prawdopodobne, by okno tyle zyskało tylko dzięki piance wewnątrz)
Taką oszczędność można uzyskać dokładając niewiele za ciepłą ramkę!

Resumując - mam wrażenie, że chcesz wyłącznie robić reklamę..

mirekpl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mirekpl » czw cze 27, 2013 2:02 am

Czym droższe okna tym dłużej będą się zwracać (pomimo lepszych parametrów).
http://oknotest.pl/okna-energooszczedne ... sie-oplaca

Co do wyników przedstawionych przez Boram dla okna Specjal Thermo to ja również mam pewne wątpliwości.
W poniższym artykule przedtsawiono kilka moim zdaniem "badziej docieplonych" okien które i tak mają słabsze parametry niż Specjal Thermo.
Tym bardziej dziwi że Boram wycofuje się ze Specjala na korzyść sytemu Aluplast Ideal.

http://www.e-okna.pl/a/486,jakie-okna-energooszczedne
Artykuł jest z 2010 więc rzeczywistość prawdopodobnie wygląda już trochę inaczej.
Co myślicie o Drutex Iglo Energy lub jaki inny system polecacie jako energooszczędny (niższa i średni pułka cenowa)?

Co do eksperymentu to jestem przekonany, że wypełnienie komory pianką poprawi parametry okna jeśli profil nie zostanie rozsadzony (np w okolicach nawierconych otworów).
Dowiedziałem się, że należy użyć pianki dwuskładnikowej (np SOUDAFOAM 2K, TYTAN 2K) ponieważ (w przeciwieństwie do powszechnie używanych pianek) pianki dwuskładnikowe twardnieją bez udziału wilgoci której dostęp w zamkniętej przestrzeni profila jest ograniczony.
Inne ryzyko to temperatura powstająca w wyniku procesów chemicznych zachodzących w trakcie połączenia składników pianki, dlatego uważam że najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie testu praktycznego.

Awatar użytkownika
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Post autor: jubra » czw cze 27, 2013 9:34 am

Obawiam się, że wszystko co wiązać się będzie ze stolarką budowlaną zostanie zdominowane przez narastające u niektórych mitologizowanie "piany".
Zaczyna się to kojarzyć z akcją marketingową za wszelką cenę. Montażyści do chwili obecnej płacą za pomysły " montaż na pianie.
Nie chciałbym, aby zmieniły się słowa piosenki kabaretowej - "piana jest dobra na wszystko".

Awatar użytkownika
PiotrLenarczyk
Czytelnik
Czytelnik

Re: Eksperyment, wypełnienie profilaPCV pianą metodą chałupniczą

Post autor: PiotrLenarczyk » wt cze 20, 2017 9:07 am

Spoko - taka piana zwiększy bezpieczeństwo możliwości otwarcia okna przez potrzebującego. Jak wydałem więcej na systemy ochrony niż wartość zawartości mieszkania to od razu czuję się elitarny.

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”