Gdzie, jaka firma w przypadku wymiany na okna skrzydłowe

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
kotfredi
Czytelnik
Czytelnik

Gdzie, jaka firma w przypadku wymiany na okna skrzydłowe

Post autor: kotfredi » wt lip 08, 2014 7:55 am

Witam. Jestem tu nowy więc z góry przepraszam za forumowe wpadki :)
Pytanie dotyczy wymiany okien u rodziców. Domek drewniany, przedwojenny, murowany z cegły, obity drzewem, okna chyba skrzynkowe(przynajmniej tak to wygląda). Stan drewna dobry, ale....wiadomo że są nieszczelności, coroczne problemy z zakładaniem okien tzw dubeltowych i dość paskudne szyby. Czyli wymiana.....Pod uwagę biorę PCV, ale zobaczymy.
Okna są czeteroskrzydłowe, na wysokosci 3/4 jest pozioma poprzeczka. Po zamknięciu okna wygląda to bardzo ładnie. Dlatego pomysł jest taki, aby nowe okna miały podobny układ. Jestem na etapie pytania w różnych miejscach.
Chciałbym, aby okno wygladało w ten sposób, że na dole nie ma pionowego słupka stałego tylko ruchomy. Na górze może być, o ile to konieczne. Oczywiście zostaje poziomy słupek/poprzeczka. Wymiary okna nie są zbyt imponujące czyli dziura max szerokosć 100 cm a wysokość 144 po odjęciu na montaż to zostaje nam max 97 szerokość i 140 wysokość. Wiem, wiem, większość proponuje jedną szybe, ale to nie wchodzi w grę. Musi być ze szprosami. Odpada wersja z wszelkiego rodzaju złotymi "patyczkami" . Zastanawiam się jeszcze nad oknem dwuskrzydłowym, gdzie na wysokosci 3/4, jednego ze skrzydeł, będzie normalny szpros(gruby a nie jakiś naklejany)
Oczywiście bardziej pasuje mi ukłąd z czterema oddzielnymi skrzydełkami.
I tu jest problem. Raz słyszę, ze można innym razem, że raczej musi być stały słupek. OK, ale to okienko jest dość małe. Wydaje się, że wersja z ruchomym słupkiem na dolnych skrzydełkach jest możliwa. Przecież buduje się duże okna bez słupka. Często słyszałem , że jedna szyba to będzie większe doświetlenie. Jak dla mnie to żaden argument. W tej chwili jest ten "krzyżak" czyli gruba, szeroka poprzeczka pozioma i pionowe, ruchome grube obramowania i nie widze problemu ze swiatłem. Po wymianie na nowe, dzielone skrzydłąmi światło okna zmniejszy się w niedużym stopniu..
Tak czy inaczej zbieram informacje. Może ktoś robił coś podobnego, ewentualnie wie która z firm nie boi się tego typu pracy :D Najchętniej jeśli będzie to firma z okolic Sieradza, Zduńskiej Woli, Kalisza. Mniej więcej takie rejony, ale.....nie tylko.

oknoAD

Time
Rozgadany
Rozgadany

Re: Gdzie, jaka firma w przypadku wymiany na okna skrzydłowe

Post autor: Time » pt lip 11, 2014 6:41 pm

Przy tak małym wymiarze polecam jedno skrzydło. Dlatego, że masz na całym oknie kompletny garnitur okien. Okno czteroskrzydłowe od biedy zrobisz, ale w żadnym skrzydle nie będziesz mieć mikrowentylacji, do tego prawie na pewno wszystko będzie o siebie trzeć (oczywiście zależy jakiej klasy to będą okna).
Zostaje ew. możliwość u góry skrzydło uchylne, dolne uchylno-rozwierane. Osobiście doradzam jedno skrzydło i sztuczne podziały słupkami konstrukcyjnymi w skrzydle lub szprosami.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pt lip 11, 2014 8:11 pm

kotfredi pisze: Tak czy inaczej zbieram informacje. Może ktoś robił coś podobnego, ewentualnie wie która z firm nie boi się tego typu pracy :D Najchętniej jeśli będzie to firma z okolic Sieradza, Zduńskiej Woli, Kalisza. Mniej więcej takie rejony, ale.....nie tylko.
Proszę porozmawiać z działem technicznym firmy Tontor w Kaliszu. Według mnie to coś dla nich:-).

kotfredi
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kotfredi » ndz lip 13, 2014 12:02 am

Troszke się dowiadywałem, ale z braku czasu nie wszędzie. Większość nie byłą chętna lub mówiła, że można tylko jednoskrzydłowe albo że....to zbyt wiele pracy, ale możliwe itd
W Drutexie jest opcja z ruchomym słupkiem na dole i stałym na górze, ewentualnie jedna szybka na górze(uchylne lub fix) Z Drutexu mam nawet wydruk na którym są dwa okna, które połaczy się w jedno :D . O ile pamietam to w opcji z dwoma skrzydłąmi też może być bez słupka.
W Budvarze powiedziano mi praktycznie to samo co w Drutexie. Miałem dopytać, ale na razie brakło czasu.
Ostatnio u jednego sprzedawcy (tu na razie nie pisze kto i co) zostawiłem dane. Początkowo miałem info, że niestety musi być stały słupek i tyle(zarówno na górze i na dole) Kilka dni temu sytuacja uległa zmianie. Po wprowadzeniu korekt w rozmiarach okazało się, że jest możliwe okno z ruchomymi słupkami(faktycznie są to jakby dwa okna w jednym-tak przyjmuje to program w komputerze) Jak wspominałem, w starym oknie, na wysokości 2/3 biegnie stała pozioma belka. W nowym będzie to samo więc nic nie powinno się ruszać. Przynajmniej takie mam info.
Co do mikrowentylacji to pytałęm i ponoć będzie(w jednym górnym RU i drugim dolnym RU) To samo ze stopniowaniem uchyłu. Szyby nieznacznie mniejsze od tego co w starym oknie. Na ten moment wiem tylko tyle. Mam poczekać kilka dni na sprawdzenie tego wszystkiego.

W tym przypadku odpada jedna szyba bo to wygląda okropnie. Do zaakceptowania jest dwuskrzydłowe z prawdziwymi szprosami na 2/3 wysokości. Widzę takie domy(zarówno nowe jak i stare), gdzie właściciel wstawił wielkie okna bez podziałek. W jeden głupi sposób zniszczył wygląd domu, bloku itd. Szczytem nieporozumienia jest montowanie złotych szprosów.......... To nawet w pomieszczeniach gospodarczych powinna być podziałka. Oczywiście wszystko zależy od gustu i preferencji właściela. Jeden lubi matkę a drugi córkę :)

Jeśłi mowa o firmie Tontor to wysłąłem zapytanie, ale na razie nikt nie odpowiadał. Może coś z ich adresem? Nie wiem. Trzeba by się wybrać osobiście, ale na początek wysłałem internetowe zapytanie. Przynajmniej tak sugerowała pani z ich firmy.
Pzy okazji pytałęm ich o nakłądki renowacyjne. To mnie zaciekawiło. Pewnie mój przypadek nie kwalifikuje się do takich prac. Zbyt małe okna, ale...co szkodzi zapytać. To ciekawa technika wstawiania nowych okien. Przez telefon dowiedziałem się w Tontorze, że to metoda stosowana na zachodzie a u nas niezbyt popularna. Moim zdaniem to idealna metoda jak się chce ograniczyć bałagan w pomieszczeniach. Są firmy mające to w ofercie, ale jak pytasz to nie ma na polski rynek..
Czyli szukam dalej i zbieram informacje.

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » pn lip 14, 2014 4:54 pm

Gwarantuję ci, że sa firmy które maja i robia na nakładkach renowacyjnych w aluminium, PCV i drewnie. :D
Jesli exportują do krajów francuskojęzycznych to raczej to maja w ofercie.
Z tym, że jest to droższy system od standardowych okien PCV. Bo wykończenie tez trzeba zrobic profilami PCV.

kotfredi
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kotfredi » pn lip 21, 2014 9:19 pm

Jasne, są takie firmy, ale jak pytasz to często " a wie pan, mało kto pyta bo u nas w Polsce(czytaj dzikim kraju) to nie jest popularne" :D . Choćby wiedzieć ile coś takiego kosztuje a tu cisza. Po całej Polsce nie będę robił wywiadu :lol: , ale...człowieka ciekawi.
Tontor żadnej info. Chyba wyjechali na wczasy....czekam. Nie chce mi się jechać do Kalisza.
Teraz jestem na etapie szukanie jak najniższego profila. Coś tam już wiem. Są różne firmy, ale często na końcu Polski więc odpada. Obecnie obserwuje profil Salamander. Troche pooglądałem na zywo, poczytałem. Skupiłem się na profilu półzlicowanym(chyba tak to się mówi w branży) Kilka dni temu w jednym z salonów widziałem salamandra ze zgrzewem HFL. Mniejsza o to jaki to profil. Taki zgrzew występuje w róznych profilach. Lepszy od zwykłęgo? Warto w to wchodzić? Wydaje się być estetyczniejszy od typowego.
W oknach chodzi mi też o ten estetyczny wygląd na łączeniach. Ma ktoś Salamandry? jak to wygląda na gotowym oknie? Widziałem w salonie, ale różnie bywa.
I co ważne w tym zgrzewie HFL można tak robić tylko w przypadku profilu prostego. Przynajmniej tyle znalazłem w necie, ale na stronie ekosystemy HFL jest przy prostym i półzlicowanym.
ekosystemy.pl/sprzedaz-opole/okna-bramy ... 1-sl1a/448

oknoAD

Awatar użytkownika
vanhool
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: vanhool » wt lip 29, 2014 8:24 am

kotfredi pisze: (...) Tak czy inaczej zbieram informacje. Może ktoś robił coś podobnego, ewentualnie wie która z firm nie boi się tego typu pracy :D Najchętniej jeśli będzie to firma z okolic Sieradza, Zduńskiej Woli, Kalisza. Mniej więcej takie rejony, ale.....nie tylko.
Z tych okolić to warto skontaktować się z działem technicznych firm Lanko (Dobra k.Sieradza), Stabox (Ostrów Wielkopolski) lub Epiplast (Łódz).

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”