Krzywe ościeżnice

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Krzywe ościeżnice

Post autor: borys24so » wt mar 15, 2016 9:00 pm

Witam wszystkich serdecznie.
Drodzy forumowicze mam problem z oknami O. P. E. 2 - montaż w 2014r.
Wszystkie okna od strony południowej i zachodniej (latem w upalne dni piekło) wyglądają tak samo. Ramy wypaczyło do środka, skrzydła nie mogły oprzeć się tej sile i odkształciły się również w łuk. Jedno skrzydło się nie domyka. Odchyłki dochodzą 5mm.
Ramy okien od wschodu i północy idealnie proste.
Szkoda, że wyszło to dopiero teraz po tynkach gdy skrzydła nie chciały się do końca otworzyć bo zapierały się środkiem o ościeże...

Panowie co o ty myślicie? Czy każde okna pod wpływem temperatury tak się odkształcą? Czy to przypadkowa wada materiału czy zaniedbanie podczas produkcji?
Proszę o poradę czy reklamować okna? Wydaje mi się, że w przyszłości gdy będą się jeszcze mocniej wyginać to istnieje możliwość popękania szyb. Czy moje obawy są słuszne? Jeśli reklamować to jakie żądanie tam napisać? Wymiany, naprawy?
Proszę o pomoc.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

oknoAD

borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Re: Krzywe ościeżnice

Post autor: borys24so » pt mar 18, 2016 8:25 pm

Czy na tym forum nie ma nikogo kompetentnego co by mógł doradzić? ponad 100 odsłon tematu- odpowiedzi 0...

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pt mar 18, 2016 9:14 pm

Znów VEKA :D ale pewnie winny będzie ten kto montował :D tu innej rady nie dostaniesz

borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: borys24so » pt mar 18, 2016 11:47 pm

Szerszel pisze:Znów VEKA :D ale pewnie winny będzie ten kto montował :D tu innej rady nie dostaniesz
|Dziękuję za odpowiedź.
Kupowałem okna z montażem ,więc raczej dealer nie pogrąży swoich montażystów a jeśli tak to będzie to przyznaniem się do winy zaistniałego stanu. Wiem na pewno też, że okna po montażu nie były krzywe. Wszystkie były proste tak jak te, które są od południa i wschodu. Później się tak powyginały, ale rozumiem, że niefachowy montaż mógł być opóźnioną, pośrednią przyczyną defektu a bezpośrednią przyczyną było słońce, którego działanie uwolniło negatywne skutki ukrytych niedociągnięć montażu. Jeśli tak to ocenią to:
1. Czy jeśli wady w montażu uwidoczniły się dopiero teraz czyli już po roku czasu to czy zostanę z problemem sam z racji tego, że w umowie jest napisane, że wykonawca daje 1 rok gwarancji na montaż?
2. Szerszel jak byś postąpił na moim miejscu? Czy w ogóle byś reklamował takie coś? Czy taki stan ma rację bytu, czy takie skrzywienia są niedopuszczalne?

borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: borys24so » śr kwie 06, 2016 10:53 pm

Witam.
Dziś byli u mnie panowie, którzy montowali okna. Już przez telefon przed przyjazdem główny majster pytał czy dom został docieplony na co ja mu, że nie. I tu już w tym momencie nastąpiła diagnoza, że to przez to właśnie, że pianka montażowa była wystawiona na działanie słońca i stwardniała co spowodowało wypchnięcie ościeżnic. Uderzyłem w śmiech. Wyjaśniłem, że pianka pod wpływem słońca wręcz się kruszy a nie twardnieje i tam jeszcze chwilę pogadaliśmy.
No gdy już dotarli na miejsce to już wersji z twardnieniem pianki pan majster nie wznowił, ale wciąż twierdził, że to na 100% przez niezabezpieczenie pianki przed słońcem, która najpierw wchłania wilgoć później się nagrzewa i coś tam coś tam i w konsekwencji nie trzyma ona później ościeżnic. (ja myślałem, całe życie, że to kotwy powinny trzymać ościeżnice :))) a nie pianka montażowa :lol: ). Jednak majster wziął trochę to na siebie gdyż po montażu nie powiedział mi, że należy przyciąć piankę i zaciągnąć chociaż klejem i zaproponował, że grzecznościowo przyjadą i naprostują ościeżnice. Wyjmą środkowe kotwy naciągną i zakotwią, ale na zewnątrz muru. Ustaliliśmy, że poprawki będą dotyczyć tylko okien balkonowych ponieważ te mniejsze w wykuszu mieszczą się w dopuszczalnych granicach odchyłki (2-3 mm) na co nie protestowałem, ale te balkonowe sam stwierdził, że są za mocno wykrzywione i trzeba to poprawić.
Rozstaliśmy się więc w zgodzie i umówiliśmy, że skontaktują się ze mną by umówić termin poprawek. Gdy odjechali to podumałem jeszcze nad tymi oknami i stwierdziłem, że przeoczyliśmy (oni to chyba celowo przeoczyli ) temat krzywych słupków ruchomych(środkowych). Przecież ich się nie da naprostować pomyślałem. Zadzwoniłem więc i mówię w czym rzecz i majster stwierdził, że szczerze to nie sprawdzał tych słupków (a widziałem, że poziomice przystawiał), ale skoro jestem pewien, że są też tak wygięte to jednak sprawę będzie musiał zgłosić sprzedawcy i oni niech dalej działają. Przyjedzie zapewne serwisant z Krakowa i zdecyduje i być może balkony będą do wymiany.
Tak więc
c.d.n.

borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: borys24so » śr kwie 20, 2016 11:04 pm

W przyszły czwartek pojawi się serwisant, więc na razie ich podejście do problemu jest zadowalające.
c.d.n.

oknoAD

borys24so
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: borys24so » czw kwie 28, 2016 11:10 pm

No i po wizycie. Szczerze to myślałem, że przyjedzie ktoś bardziej decyzyjny.
Serwisant pomierzył odchyłki, porobił zdjęcia i spisał protokół.
Widzę, że zaczyna się spychologia gdyż stwierdził, że powodem odkształceń jest montaż i może montażyści mieli gorszy dzień. Gdzieś źle zamontowali kotwy czy krzywo powiercili otwory. Powiedział, że gdyby tylko skrzydła były wypaczone to byłoby wszystko jasne czyli wada materiału, ale tu wykrzywione są też ramy i najpierw one się wykrzywiły (za sprawą niewłaściwego montażu a bardziej działania temp. na ten montaż)a później skrzydła się do nich ułożyły. Jak dla mnie to każdy ma tam jakąś swoją opowieść. Ta akurat była słabo przekonywująca. Raczej zawsze najpierw rama się wypaczy gdyż jest na pierwszej linii działania słońca a jak już ona ustąpi to skrzydła muszą się poddać tej sile też.
Uwierzyłbym gdyby problem dotyczył jednego okna, to rzeczywiście może i błąd przy montażu się wkradł, ale tu tak na dobrą sprawę oprócz tych 3 balkonów to pozostałe okna gdyby były tylko wyższe to wyglądałyby tak samo. Mają niespełna 1,5 m a już są delikatnie wykrzywione. Na szczęście taras jest od wschodu i pod zadaszeniem bo przy wysokości ponad 2,3m to te balkony (2,9m) wyglądałyby pewnie przy nim przyzwoicie :lol:
Wg mnie problemem jest temperatura i tzw. granica plastyczności która z tego co wyczytałem wynosi ok. 68 st.C , profil mięknie , następuje ucięcie liniowe i deformacja do wewnątrz. Zdążyłem się zorientować, że jest mnóstwo takich przypadków więc można wywnioskować, że Veka nie radzi sobie z tym problemem no ale mnie jako inwestora, który zaufał Oknoplastowi a ten gwarantował ,,prawidłowe funkcjonowanie i niezmienność kształtu okien przez wiele lat'' guzik to obchodzi. Płaciłem za produkt, który miał być ,, na najwyższej jakości profilach w klasie A''.
Podsumowując:
Serwisant po konsultacji z PH (nie wiem co to za skrót) złożył propozycję skierowania sprawy do menadżera do spraw montażu w celu ustalenia powodu odkształcenia ram wraz ze skrzydłami. Czekam więc na kolejny kontakt i wizytę w/w osoby tym razem z przedstawicielem od, którego kupowałem okna.

ps. mógłby ktoś skomentować sytuację. Czy ktoś z was miał takie problemy z oknami? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Opiszę problem niebawem na muratorze, może tam będzie większa wymiana zdań.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » ndz maja 01, 2016 7:08 am

Cóż , decyzje nie zapadają szybko i na pewno nie przy pierwszej wizycie ale ważne że coś się dzieje . Założę się że teraz otrzymasz "mądre" pismo że tak naprawdę wszystko jest dobrze i wykonane zgodnie z papierami i mogą Ci jedynie współczuć z powodu wadliwego montażu.
Na to forum zaglądają już tylko nieliczni więc pewnie nie doczekasz się wielu komentarzy ,poza tym nikt też nie chce rozdrapywać tematu który dotyka każdego w branży : coraz większych oczekiwań klientów przy słabnącej jakości okien i profili i samego PVC szczególnie że problem wydaje się dotyczyć liderów a nie ogonów w branży.
Postawiłem dawno temu tezę że i tak winny będzie montaż i wygląda na to że się i tym razem nie pomylę

A właśnie czytałem o nowym okienku OK " jeszcze więcej światła " :D :D

Awatar użytkownika
sebapiek
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: sebapiek » czw lip 14, 2016 4:30 pm

Po prostu zły montaż i tyle. Nic chyba na to nie poradzić, trzeba wymienić okno :p
„Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na byciem kimś, kim nie jesteś” – Steve Jobs.

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”