Buczące okna

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
parker7
Czytelnik
Czytelnik

Buczące okna

Post autor: parker7 » wt sty 01, 2019 5:14 pm

WItam
posiadam okna na profilu veka 6 kom 90 mm z pakietem szybowym o gr. 48mm i Ug=0.5 i Rw-34(-2,-7)

Okna jak tylko coś szumi za oknem np droga odległa o ok. 2km wydają odgłos jakby burczenia cichego, takiego jakby wychodzacego ze srodka szyb.
Slyszalne jest to takze jak wieje i pada deszcz.

Okno nie drga fizycznie tj przez ziemie nie przenosza sie zaden dragania.

Nawet podczas całkowitej ciszy jak sie przylozy ucho do onka to slychac cichutkie szumienie.
Jak przejezdza auo pod domem to tlumienie halasu jest bardzo slabe.
Jak wybucha petarda to ma sie wrazenie jakby ktos walnął piescią w okno.

Czasem jak jakis diesel stanie w poblizu to porafia az uszy bolec o tego odglosu - jakby same szyby dostawały od fali dzwiekowej wibracji.

Jak jakis samochod stanie do 50m od domu na wlaczonym silniku to slychac to przez zakmniete okna.
Okna sa szczelne i docisniete.

Czy ktos sie zetknal z takim zachowaniem okien?

oknoAD

Awatar użytkownika
19PB20
Czytelnik
Czytelnik

Re: Buczące okna

Post autor: 19PB20 » pn sty 28, 2019 4:15 pm

Wiem, że to nic śmiesznego, ale może okna też dają Ci powoli znać, że czas na ich wymianę ;) a tak na poważnie, pierwszy raz słyszę, żeby takie coś działo sie z oknami. Możesz powiedzieć ile te okna mają lat, w jaki sposób były zamontowane i kto odpowiadał za ich montaż?

Awatar użytkownika
19PB20
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: 19PB20 » czw sty 31, 2019 11:37 pm

Z tego co mówisz, bardziej obstawiałbym, że profil się rozszelnił i stąd syczenie. Ciepłe powietrze chce się wydostać, zimne chce się dostać i stąd efekt burczenia, czy syczenia. Moga się pojawić jakieś interferencje przy nieszczelności ale tez bez przesady, chyba że coś się dzieje z parapetem ale to już dywagacje.

RadioReeper
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: RadioReeper » czw sty 31, 2019 11:39 pm

Łatwo mówić, wymień okna. Przecież to się wiąże z dużymi kosztami, które mogą wynieść kilka lub kilkanaście tysięcy, w zależności od tego na jaką firmę się zdecyduje. Jeżeli to kwestia uszczelek, da się ogarnąć, okucia teoretycznie też ale może być już rypnięty profil i nie naprostujesz tego. Przeciętny pcv dobrze zamontowany spełni swoją rolę przez dobrą dekadę, ale jak ktoś chce mieć dobrze dozbrojony profil i nijako zainwestować na lata to trzeba się liczyć z kosztami i ofertowac oknoplast czy vetrex na stolarkę. Proste jak...w temacie powiedziane już wiele.

Neffra
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Neffra » pt maja 10, 2019 10:41 am

Czy coś udało się ustalić, jaka była przyczyna? mam podobny problem, też profile Veka. Okna mają rok, więc taki problem nie powinien występować

Awatar użytkownika
kris1976_wlo
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kris1976_wlo » pn maja 13, 2019 12:39 pm

Stawiam na szyby. Pewnie było po "taniości" i takie są efekty. Pakiet 48 mm i Rw = 34 (-2;-7) !!????. Wychodzi na to, że jest to pakiet jednokomorowy o rzeczywistej dźwiękoszczelności Rw = 27 czyli .... niemal nic. Przy każdym dźwięku szyby zaczynają drgać i rezonować.
Wymiana pakietów szybowych rozwiąże problem. Zastosować dwukomorowe o różnych grubościach szyb i po kłopocie.

oknoAD

GrzegorzS
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: GrzegorzS » pt maja 31, 2019 4:29 pm

Z tego co mi wiadomo z rozmów z producentami stolarki Schuco, między innymi Oknostylem czy Matplastem, większość problemów z akustyką okien ma źródło w konstrukcji nawiewnika. Jeśli jest on źle zaprojektowany, hałasy są nie tylko słyszalne, ale wręcz mogą się potęgować co może skutkować właśnie takimi odgłosami. Akurat Schuco ma swojego projektu nawietrznik, który pozwala takie dźwięki niwelować, wiem bo zgłębiałem te rozwiązania zamawiając okna do domu.

berewit
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: berewit » sob sie 31, 2019 6:50 pm

Powiem szczerze, że zaintrygował mnie strasznie tytuł Twojego wpisu... Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Ja mam okna PCV z formy Oknoplast, której profile wykonuje Veka i jestem mega zadowolony. Nic nie buczy, okna są szczelne i ciepłe. Mieszkamy przy trasie A1 i okna dość dobrze tłumią hałas z trasy. Skontaktuj się z producentem. My z Oknoplastu mamy 7 lat gwarancji ale do tej pory nie musiałem nic zgłaszać.

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”