Strona 1 z 1

Okna zostawić czy wymienić

: pt sie 20, 2021 7:54 am
autor: jerzyks
Witam. Stare drewniane okna funkcja uchylenia, okna dwuszybowe, uszczelki całe. Czy takie okna zostawić czy lepiej wynienić na nowe drewniane 3 szybowe ? Czy wtedy troszke zaoszczedzę na ogrzewaniu i ważna sprawa akustyka chcę mieć jak najlepiej wygłuszony dom. Czy warto pakować się w koszty czy lepiej zostawić te okna. Dom będzie ocieplony twardą wełną mineralną 20 cm. Za pomocne komentarze z góry dziękuję

Re: Okna zostawić czy wymienić

: pt sie 20, 2021 8:43 am
autor: tel
Największe straty ciepła to właśnie okna, drzwi i pokrycie dachowe. Tu masz okna z pakietami 2-szybowymi, gazu pewnie tam już dawno nie ma. ramy cienkie - termika i akustyka - zostały na starych papierach do tych okien... Gdy docieplisz mur wełną, okna będą "wciśnięte" we wnęki - termicznie nic nie poprawi, akustycznie - im grubsze ocieplenie, tym gorzej (dźwięk odbija się o głębokie węgarki i "zostaje" we wnęce. Jeśli to inwestycja dla Ciebie, przemyśl zakup nowych okien. Jeśli drewniane - sugeruję w miarę niedrogie okna Fakro InnoView SoftPassiv 68 - najtańsze z modeli Fakro z nakładką Alu, a z warstwą 30 mm płyty XPS pod nakładką - bardzo ciche okna, bardzo ciepłe. W tym ciepłe pakiety 3-szybowe. Świetne okna nie tylko do nowych domów, ale szczególnie do renowacji kamienic i domów przy ruchliwszych ulicach. Widzę, że masz małej grubości mur, a ocieplenie będzie mieć 20 cm, więc wysunąłbym trochę okna w stronę ocieplenia - na zewnątrz zmniejszy się głębokość parapetów, a zwiększy wewnątrz, poprawi się też termika wnęki okiennej. Dla polepszenia dodatkowo akustyki, można użyć taśm wewnętrznych butylowych przed pianką uszczelniającą - używane są do uszczelnień okien w pomieszczeniach odsłuchowych Hi-End i kino, czy w studiach nagrań.
https://ntv-kielce.pl/uszczelki-silikon ... mperatury/

Więcej informacji o tym jak ważną rolę pełnią uszczelki, znajdziesz na tej stronie.

Re: Okna zostawić czy wymienić

: wt wrz 07, 2021 3:04 pm
autor: Janek77
W przypadku ocieplenia ścian stare okna należałoby faktycznie wymienić na nowe, o lepszej izolacyjności cieplnej. W przeciwnym razie większość ciepła będzie uciekać właśnie przez okna. Zamiast drewnianych można też rozważyć okna z PVC-U w kolorze drewna, np. w systemie Schuco LivIng: https://www.mitbau.pl/oferta/okna/pvc/5-schuco-living Ich przewagą nad drewnianymi jest nie tylko większa trwałość, ale też zwiększona głębokość zabudowy do 82 mm, co przekłada się na lepszą akustykę i odporność na włamanie. Oprócz kolorystyki drewna można dobrać też zewnętrzne nakładki aluminiowe.

Re: Okna zostawić czy wymienić

: czw paź 07, 2021 10:00 pm
autor: fafik
Tracisz energię głównie nie przez szczelne jak piszesz okna dwu szybowe lecz prxez wietrzenie chałupy. Policz sobie state okna które masz mają wsp przenikania na poziomie 1.5-1.6 nawet jeśli szyby nie mają gazu argonu. Nowe okna osiągniesz wsp ok 0.8 to policz 0.8 W m2/K na stopień razy powierzchnia okien. Razy ilość dni i delta temp. To są straty porównywalne z tym co tracisz przez wietrzenie. Zaoszczędzisz więcej stosując rekuperator i pompe ciepła. Natomiast trzy szyby to cisza i to jest główną zaleta.

Re: Okna zostawić czy wymienić

: śr paź 20, 2021 2:13 pm
autor: eufrat
Zgadzam się z opiniami powyżej, ja bym nie zostawiał. Polecam zastanowić się nad oknami PCV.

Re: Okna zostawić czy wymienić

: ndz sty 09, 2022 1:15 pm
autor: duff231
Ja właśnie będę wymieniać okna aktualne na takie z pcv. Już zdecydowałam się na Drutex, znajomi mają, widziałam te okna i prezentują się fajnie. Słyszałam wiele opinii i wszyscy chwalili sobie nie tylko jakość, ale też prostotę zamówienia i szybkość przesyłki. Niedługo właśnie będę zamawiać.

Re: Okna zostawić czy wymienić

: wt mar 15, 2022 3:23 pm
autor: GrzegorzS
Oczywiście okna PVC są najpopularniejszym wyborem, ale w przypadku gruntowanej modernizacji budynku można też zastanowić się nad oknami aluminiowymi. Są dostępne w bardzo dużym wymiarach i wersjach z efektownie wąskimi ramami, dzięki czemu nadają architekturze bardzo nowoczesny wygląd. Godne polecenia są np. okna aluminiowe marki Schuco produkowane przez firmę CB Aluminium z Krakowa.