Sąd cywiny- w sprawie złego montażu okien.

Tu możesz poprosić o radę najlepszych ekspertów z branży stolarki budowlanej.
renik
Czytelnik
Czytelnik

Sąd cywiny- w sprawie złego montażu okien.

Post autor: renik » śr sty 12, 2011 7:25 pm

Czy komuś udało się wygrać w sądzie cywilnym sprawę z producentem lub salonem sprzedającym i montującym stolarkę okienną.Ja walczę już ponad rok.Obecnie jestem po oględzinach biegłego -czekam na opinię , ale wygląda na to ,że ani właściciel firmy ani pan biegły nie widzą nic złego w 5-krotnym montażu i demontażu okien(13 szt),aby je poprawić.Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć?

oknoAD

grzegorz197308
Czytelnik
Czytelnik

Re: Sąd cywiny- w sprawie złego montażu okien.

Post autor: grzegorz197308 » śr sty 12, 2011 7:39 pm

tyle razy poprawiane i kiszka..... cos nie tak moze wina lezy po srodku?

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr sty 12, 2011 7:55 pm

A mozesz naswietlic jakie okna - jaki biegly - i co im dolega [oknom].
jakies fotki ???
5 x montaz - sie nie spotkalem jeszcze.
Jak sa wady montazu i pewno okien tez to sprawa jest prosta.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » śr sty 12, 2011 9:20 pm

Najpierw omija się sprawdzonych wykonawców bo to zdziercy , szuka się popaprańców z tańszymi oknami i jeszcze tańszym montażem a potem .... 5 x montaż :D
Drewniane okna kiedyś "fachowcy" montowali bez rozpakowywania z foliowego wora i jakoś przez kilka lat działały , ale PCV trzeba już umieć , szczególnie te cienkościenne profilki :D Nie da się oszukać statyki , ani na produkcji , ani na montażu !

renik
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: renik » śr sty 12, 2011 10:23 pm

Okna były montowane przez firmę z kilkunastoletnią praktyką -przynajmniej tak twierdził właściciel.Dotyczy to firmy FENSTER z Częstochowy.Producentem okien jest DOBROPLAST-jeszce 2 lata temu jak kupowałam mieli dobrą opinię.Błędy w montażu dotyczą odchyleń od pionów i poziomów-przy pierwszym montażu nawet 1,5 cm i takich ściśnięć ,że nie można ich było w żaden sposób otworzyć.Kolejne demontaże miały na celu sprostowania a kończyło się na kolejnych problemach-wprawieniu w romb, naciąganiu kotwami do murów zewnętrznych i skręceniu ram, przeniesieniu poziomów tak iż po zrobieniu wylewek (nowy budynek) np w salonie na 5 okien 2 się nie otwierają w ogóle bo są za nisko oprawione- a ponoć używali poziomicy laserowej(tak twierdzi jeden z pracowników) co jest oczywiście kłamstwem, bo właściciel sam był zdziwiony że posiada taki sprzęt.Okna nadal trą, biją, przeciekają, itp

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » czw sty 13, 2011 10:40 am

Znaczy się montażyści niewiele mieli pojęcia o poprawieniu montażu. Poprawiałem beczki wypchnięte, wklęsłe, romby i inne . Nawet na cienkim profilu da się to zrobić, ale nie w 15minut.
Jak to mówią, "Niedopracowane okno na produkcji można poprawić montażem (błędy okuć, minimalne większe lub mniejszy skrzydła), ale nawet najlepsze okno z produkcji można spaprać złym montażem. Kwestia jak bardzo panom się chce :)
renik pisze: przeniesieniu poziomów tak iż po zrobieniu wylewek (nowy budynek) np w salonie na 5 okien 2 się nie otwierają w ogóle bo są za nisko oprawione-
Co do tego zdania, to wielokrotnie zostałem zrobiony w bambuko poziomami posadzki (dziś jest taka, a jutro pan kierownik stwierdził, że rurek od ogrzewania nie zakryje i podleje sobie więcej lub stopnie schodów się nie zgadzają). Dlatego od pewnego czasu stosuję zasadę, że przy montażu w nowym budynku poziomy posadzek mają być naniesione na ościeża przez kierownika budowy lub majstra, który za to odpowiada(chodzi o balkony). Bo później są takie problemy np odjęto wymiar na panele ~10mm, a klient zmienił zdanie i położył parkiet dębowy ~20-25mm. I mamy kiszkę :(

oknoAD

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » czw sty 13, 2011 3:51 pm

Jak to jest dobryplast to sprawdz czy szerokosc ram na dole i na gorze jest jednakowa, tak samo wysokosc z lewej i z prawej
pomierz przekatne skrzydel
sprawdz czy tam aby sa w ogole usztywnienia
pomierz odleglosci pomiedzy zawiasami i ryglami okuc
sprawdz na co byly mocowane - moze tylko na pianke [tzw cichy montaz] bez kotew
czy aby okna nie wisza w powietrzu
no i jakie to profile - bo oni maja je w trzeciej klasie grubosci scianek

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » czw sty 13, 2011 8:44 pm

W świetle tego co piszesz Renik : 1/idź do 2-3 punktów montujących okna i poproś o ich opinie - wyjaśnij w jakim celu, 2/ pobierz instrukcje montażu od producentów okien typu vetrex,oknoplast, czy nawet dobroplast. 3/ porób zdjęcia jak pomontowane są obecnie okkna!!
Sądzę ze masz podstawy zrezygnować z uslugi w zwiazku z montażem niezgodnym ze zsztuką budowlaną i zaleceniami producenta- który spowodował uszkodzenie okien. po za tym zainteresuj się kto imiennie dokonywał montażu i czy ci fachowcy legalnie wykonywali prace (byli zatrudnieni). Żądaj naprawienia szkody poprzez wymiane okien na nowe i koszt montażu (wszystko na koszt firmy która ci to sprzedałła) Skorzystaj z porad rzecznika praw konsumenta (zaoszczędzisz na adwokacie) Nie interesuje cię kto wykonał i czy dobrze okna,gips i inne materiały do wykonania usługi - nie zostałą ona wykonana w sposób zgodny z umową ,zamówieniem i oczekiwaniem. W razie czego pomorzemy :)

renik
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: renik » czw sty 13, 2011 9:51 pm

Kotwy są na zewnątrz i do wewnątrz ale góra po 2 z każdej strony.Opinie już mam-innych fachowców, kierownika budowy, ale właściciel 'naciągacz" najpierw miesiącami unikał kontaktu a teraz nie widzi winy po swojej stronie , bo 5 razy próbował mi pomóc a to ja 6 raz już nie wpuściłam go do domu. Rzecznik konsumenta umył ręce ,bo już miał skargi na tą firmę, a ona nie podjęła negocjacji.Polubowny Sąd Konsumencki też nic nie zdziałał.Właściciel jest kasiasty a ostatnio wziął się nawet za deweloperkę.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw sty 13, 2011 10:31 pm

Może firma ma kilkuletnią praktykę ale czy montażysci też , przecież najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek !
Inna sprawa że to okna z cośtamplastu :D :D oni nigdy nie mieli dobrej opini , trzeba było wcześniej zajrzeć na to forum :)
Tak czy inaczej decydując się na zakup okien trzeba było się dłużej zastanowić chociażby nad grubością docieplenia i wylewki
coby okna chociaż się otwierały. Poziom posadzek to odwieczny problem i trzeba go rozwiązać na etapie pomiarów.
Powinienem współczuć ale nie potrafię , pozostaje nieodpuszczać i walczyć , najlepiej o wyrównanie stosunku montaży i demontaży :D

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » pt sty 14, 2011 8:00 am

RZecznik praw ma OBOWIĄZEK przyjąc zgłoszenie a nie tłumaczyć.
To ze właściciel wyglada na kasiastego to nie znaczy że jest ściągalny (dom,samochód na żone itp)
Tak ze zbierz opinie i wal do sądu ( do 10 000 zł sprawy w trybie uproszczonym)

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt sty 14, 2011 9:22 am

Kotwy są na zewnątrz i do wewnątrz ale góra po 2 z każdej strony.
Kotwy na zewnatrz to błąd
po dwie kotwy to za malo - powinny byc po trzy na bokach - okna, po cztery - drzwi
czy jest kotwienie w progach i w nadprozu - watpię
ustawienie okien i drzwi na listwach podokiennych a pod listwami klocki podporowe [ktore pozostaja]
dobrycostam to trudny przeciwnik - olewajacy klienta
problem moze byc w slabych usztywnieniach - albo ich nie ma albo sa z blachy 0,5 mm

ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: ekodomgizycko » pt sty 14, 2011 2:29 pm

To jest tak jak z moimi nie doszłymi klientami nie kupie u Pana bo obok mają taniej tylko jak już kupi taniej,a jak jeszcze sprzedawca powie ,że montaż gratis to ho ho i wtedy szuka się ratunku u innych.Myślenie nie boli więc myśleć ,myśleć :lol:

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » pt sty 14, 2011 3:06 pm

komarko1 pisze:W świetle tego co piszesz Renik : 1/idź do 2-3 punktów montujących okna i poproś o ich opinie - wyjaśnij w jakim celu, 2/ pobierz instrukcje montażu od producentów okien typu vetrex,oknoplast, czy nawet dobroplast. 3/ porób zdjęcia jak pomontowane są obecnie okkna!!
Sądzę ze masz podstawy zrezygnować z uslugi w zwiazku z montażem niezgodnym ze zsztuką budowlaną i zaleceniami producenta- który spowodował uszkodzenie okien. po za tym zainteresuj się kto imiennie dokonywał montażu i czy ci fachowcy legalnie wykonywali prace (byli zatrudnieni). Żądaj naprawienia szkody poprzez wymiane okien na nowe i koszt montażu (wszystko na koszt firmy która ci to sprzedałła) Skorzystaj z porad rzecznika praw konsumenta (zaoszczędzisz na adwokacie) Nie interesuje cię kto wykonał i czy dobrze okna,gips i inne materiały do wykonania usługi - nie zostałą ona wykonana w sposób zgodny z umową ,zamówieniem i oczekiwaniem. W razie czego pomorzemy :)
opinie kolesi z firm nie maja znaczenia jak ci nie posiadają uprawnień rzeczoznawcy ( Fenster powoła swoją babcie i tak samo będą ważne słowa )
to do komarko

a teraz do renika

Powołaj rzeczoznawce i na jego opinii pisemko, jak nie będzie Ci miał kto dobrze wstawić to daj znać :mrgreen: postaram się to poprawić .
Chociaż wiem ze w okolicy dwa domki poszło na śmietnik które były montowane na wiosne 2010 roku- nie dało się NIC dosłownie nic zrobić , tak wygięło profile z firmy dorocoś tam :D

Daj znać jak się skończy, bo ciekawy jestem -temat z mojego ogródka :)

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pt sty 14, 2011 4:06 pm

pilsner pisze:Powołaj rzeczoznawce i na jego opinii pisemko, jak nie będzie Ci miał kto dobrze wstawić to daj znać :mrgreen: postaram się to poprawić .
Chociaż wiem ze w okolicy dwa domki poszło na śmietnik które były montowane na wiosne 2010 roku- nie dało się NIC dosłownie nic zrobić , tak wygięło profile z firmy dorocoś tam :D Daj znać jak się skończy, bo ciekawy jestem -temat z mojego ogródka :)
Pilsner nie uważasz, że Twoja rada nieco spóźniona? renik popełnił podstawowy błąd klienta! Nie przygotował się do oględzin z udziałem biegłego. Jak się nie przygotował, biegły napisał co chciał, czyli z reguły jakąś bzdurę :lol: . W mojej ostatniej sprawie biegły łaskaw był napisać na przykład, że "zgodnie z przepisami" okna do rozpiętości do 1500 mm nie muszą być mechanicznie łączone z murem w progu i nadprożu. Widać działamy na innych przepisach, a właściwie na pewno, bo przepisów w tym względzie nie ma. Powalczyć z taką opinią to żaden problem. Myślę, ze renikowa lepsza nie będzie :D

W obecnej sytuacji jedyne co renik może i powinien zrobić, to zaczekać aż dostanie do ręki opinię biegłego. Sąd zwróci się do niego z pytaniem czy zgadza się z opinią i czy ma pytania do biegłego. To jest właśnie okazja żeby zniszczyć opinię wraz z biegłym na sali sądowej, o ile oczywiście opinia będzie błędna, niepełna czy jakaś tam taka :( . Niszczenie opinii i biegłego należy zakończyć wnioskiem o powołanie kolejnego biegłego. Można go nawet wskazać paluchem, jeśli się wie kogo trzeba do takiej roli wyznaczyć. Jeśli po naszym niszczeniu Sąd będzie miał wątpliwości, co do pierwszej opinii, uzna wniosek i powoła drugiego biegłego. Jeśli nie powoła, to mamy extra podstawę do apelacji z art.233 kpc.

Według mnie, to lepsza droga niż w aktualnym stanie rzeczy powoływanie jakiegoś rzeczoznawcy przez renika. Opinia nie zlecona przez Sąd zawsze ma status tzw. opinii prywatnej, którą Sąd może, ale nie musi dopuścić jako dowód w sprawie. Powoływanie rzeczoznawcy w celu tworzenia własnego pisma to kiepski pomysł.
Najpierw trzeba wiedzieć z jakimi tezami biegłego trzeba powalczyć. Jak renik nie będzie wiedział jakich argumentów użyć do polemiki, wtedy możesz mu oferować pomoc.

Pozdrawiam

pilsner
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: pilsner » pt sty 14, 2011 4:25 pm

niech będzie po twojemu,
jak już kiedyś mówiłem , czasami dobrze prawisz .

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pt sty 14, 2011 6:18 pm

pilsner pisze:niech będzie po twojemu,
jak już kiedyś mówiłem , czasami dobrze prawisz .
"czasami"?! Ech... :D :D :D

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt sty 14, 2011 8:39 pm

Zasada jest takaprzy walce z partaczem - okniarzem.
Ekspertyza jezeli to tylko zlecona przez sad. Mozna sadowi wskazac kto jest najbardziej kompetentny do takiej ekspertyzy. Np ITB.
Ekspertyzy na prywatne zlecenia sa zazwyczaj odrzucane.
renik jak bedzie ta ekspertyza to sie mozesz z nia nie zgodzic i zazadac weryfikacji np przez ITB.
Chetnie bym poczytal.
tak naprawde wszyscy ci biegli sadowi, co te ekspertyzy klepia to sie kompletnie nie znaja na tych nowoczesnych wyrobach okiennych. Na przepisach to sie znaja ze trzy osoby w Polsce. Nadzor Budowlany jest zielony jak trawa na wiosne. Tak samo rzecznik.
Niestety czeka cie dluga droga.
Mogre wspomoc. ciekaw jestem co tez w tej ekspertyzie bedzie ponawijane.
czasami to sa takie koszalki-opalki ze brzuch od czytania boli kilka dni.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pt sty 14, 2011 8:41 pm

bo przepisów w tym względzie nie ma
Sa jednoznaczne i jednoznacznie jasne. Instrukcja ITB. Instrukcje systemowe.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pt sty 14, 2011 9:56 pm

pchelek pisze:bo przepisów w tym względzie nie ma
Sa jednoznaczne i jednoznacznie jasne. Instrukcja ITB. Instrukcje systemowe.
Pchełku miły wiem, że znasz się na okienkach, ale co do przepisów, to może odpuść :D Instrukcja 421/2010 ITB lub jakakolwiek instrukcja systemowa nie jest przepisem powszechnie obowiązującym. Nie jest źródłem prawa. Z pewnością jest zaleceniem wpływającym na aktualny poziom wiedzy i sztuki budowlanej. Zalecenie, zwyczaj, to jednak nie to samo, co powszechnie obowiązujący przepis i tego się trzymajmy :D. Oczywiście w żaden sposób nie zmienia to faktu, że z tych dokumentów można i trzeba skorzystać, ale nie należy mylić w sporze sądowym pojęć tak istotnych jak przepis i zalecenie wynikające z wiedzy i sztuki budowlanej. Z pewnością wiesz, że nawet RAL nie upiera się przy treści swojej instrukcji montażu, stwierdzając od czasu do czasu w tekście, że nie musisz robić tak, a tak albo uznawać podawanych wartości o ile przedstawisz dowód na to, że Twój sposób wykonania lub wyliczenia jest równie dobry i znajdujący oparcie w świetle aktualnego stanu wiedzy i nauki.

Pozdrowienia

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » sob sty 15, 2011 3:09 pm

Masz racje.
Ale gdy sie nie bedziemy opierac na istrukcjach [ktore nie sa przepisami] to kazdy bedzie robil co zechce.
A przykladem antyprzepisu jest norma PN EN 14351-1:2006 ktora tak naprawde nic nie zawiera. Wedle niej okno mozesz zrobic ze sturopianu, papieru, jednokomorowe, bez usztywnien.
Jakies instrukcje czy dokumentacje systemowe musza obowiazywac.
W sadzie tan zapis z tej idiotycznej ekspertyzy ze w zasadzie nie tzreba mocowac okien o szerokosci 160 cm w progu obalam natychmiast.
wyciagam dokumentacje systemowa - ona jest obowiazujaca.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » sob sty 15, 2011 3:11 pm

a pojecie "sztuka budowlana" to nic nie znaczace dwa slowa. Nie ma czegos takiego.
Dla jednego "sztuka budowlana" bedzie mocowanie co 70 cm dla drugiego "mocowanie" na pianke.

renik
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: renik » sob sty 15, 2011 3:12 pm

Biegły we wstępnym protokole z oględzin zanotował coś o krzywiznach wewnętrznych w ramie lub skrzydle od 3 do 7 mm,jakieś tarcia na zawiasach....Tych okien które się nie otwierają w ogóle nie mierzył.Całe oględziny były po zmroku-wewnątrz światło z halogenów na zewnątrz ciemno. O śladach po przekotwieniach w ogóle nic nie chciał zapisać bo twierdził ,że wszystko jest w aktach sprawy. Nie sprawdzał ani nic nie zapisał na temat skręceń ram okiennych w wyniku ich naciągań do murów zewnętrznych.Stwierdził ,że raczej napewno będzie na rozprawie i będzie odpowiadał na pytania- mam niezależnego świadka odnośnie tych wypowiedzi-chociaż nie wiem czy to coś może wnieść.

czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Post autor: czyżyk 303 » pn sty 17, 2011 2:43 pm

Pchełek mam pytanie:
Dlaczego twierdzisz że kotwy na zewnątrz to błąd?
Wiele razy widziałem ten sposób montażu kilka razy sam tak montowałem
i pierwszy raz słyszę, a właściwie czytam że tak nie powinno się robić.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pn sty 17, 2011 3:33 pm

pchelek pisze:a pojecie "sztuka budowlana" to nic nie znaczace dwa slowa. Nie ma czegos takiego.
Dla jednego "sztuka budowlana" bedzie mocowanie co 70 cm dla drugiego "mocowanie" na pianke.
Pchełku jeśli twierdzisz, że "sztuka budowlana" to dla jednego mocowanie co 70mm, a dla drugiego na piankę, to sam stwierdzasz, że jednak "sztuka budowlana" istnieje choć może być różnie pojmowana. Właśnie różne pojmowanie tego pojęcia i brak powszechnie obowiązujących przepisów stwarzają konieczność odwołania do zaleceń instrukcji instytutów budownictwa, systemodawców, politechnik itp, itd.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pn sty 17, 2011 10:37 pm

"Dlaczego twierdzisz że kotwy na zewnątrz to błąd?
Wiele razy widziałem ten sposób montażu kilka razy sam tak montowałem
i pierwszy raz słyszę, a właściwie czytam że tak nie powinno się robić."

Kotew na zewnatrz nie ma w zadnej dokumentacji systemowej.
Nie powinno sie dawac kotew na zewnatrz chocby z uwagi na mostki termiczne.

Tez widzialem kilka przypadkow - ale byly to glownie pseudomontaze.
I tylko jeden przypadek uzasadniony.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » pn sty 17, 2011 10:39 pm

"sztuka budowlana"
Jest to okreslenie nieprecyzyjne, szerokie jak kosmos i glebokie jak ocean.
W ekspertyzach, opiniach unikam tego okreslenia - zawsze przywoluje norme, instrukcje, zalecenia, itp.

backspace
Ekspert
Ekspert

Post autor: backspace » pn sty 17, 2011 11:11 pm

pchelek pisze:"sztuka budowlana"
Jest to okreslenie nieprecyzyjne, szerokie jak kosmos i glebokie jak ocean.
W ekspertyzach, opiniach unikam tego okreslenia - zawsze przywoluje norme, instrukcje, zalecenia, itp.
Zgoda co do wymiarów "sztuki". A co do opinii, to właśnie nasze przywoływanie odróżnia nas od biegłych sądowych sztukmistrzów :D :D :D

Pozdrawiam

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » śr sty 19, 2011 8:11 pm

"biegli sądowi"
stuletnie dziadki szkolone na stolarce jeszcze sprzed I Wojny Swiatowej
jak sie ich czyta czasami co pisza to zeby bola kilka dni

investdüseldorf
Czytelnik
Czytelnik

w niemczech wyglada to tak

Post autor: investdüseldorf » wt lut 08, 2011 5:07 pm

znajomy miał problem z montażystami z polski,przyjechał na miejsce właściciel domu,pracownik i jedna osoba z kamera,zrobiono wycinek po przekroju,sprawdzono jakie materiały dano,czy byla pianka(jaka pianka)czy była folia lub taśma uszczelniająca,jaki silikon wewnątrz,jaki akryl na zewnątrz,szczelność za pomocą termo lampy,jakie mocowania,wypoziomowanie itd.Potem poproszono
handwerkskammer,a wiec odpowiednika cechu rzemiosł o opinie bez podawania nazwy wykonawcy i producenta żeby wykluczyć korupcje,na podstawie ogólnoeuropejskich norm ,następnie założono sprawę sadową,sędzia natychmiast ,pierwszego dnia po przyjęciu pozwu wysłał fax i zabezpieczył środki na rachunku firmy do wysokości ewentualnej szkody.Sprawa trwała rok,poszkodowany otrzymał wszystkie pieniądze,plus odszkodowanie,plus zadośćuczynienie.Wykonawca z gewerba zameldowana w Niemczech został zlicytowany do zera i z tego co słyszałem popełnił samobójstwo.

komarko1
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: komarko1 » wt lut 08, 2011 5:26 pm

Namawianie do samobójstw jest w Polsce karalne. Twój post może pzreczytać przyszły samobojca!!!!

ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Re: w niemczech wyglada to tak

Post autor: ekodomgizycko » wt lut 08, 2011 10:01 pm

investdüseldorf pisze:znajomy miał problem z montażystami z polski...........Wykonawca z gewerba zameldowana w Niemczech został zlicytowany do zera i z tego co słyszałem popełnił samobójstwo.
ach Ci montażyści z Polski :D doprowadzili do takiej tragedii :shock: dobrze słuchaj i o wszystkim nas tutaj powiadamiaj :lol:

ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: ekodomgizycko » wt lut 08, 2011 10:02 pm

komarko1 pisze:Namawianie do samobójstw jest w Polsce karalne. Twój post może pzreczytać przyszły samobojca!!!!
oczywiście z Niemiec bo w Polsce nie ma takich wariatów :wink:

investdüseldorf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: investdüseldorf » śr lut 09, 2011 12:29 am

nie wariatów,nie masz racji,to jest tragedia,facet zainwestował cala kasę ,rodzice sie zapozyczyli ,zastawił gospodarkę,siostra wzięła kredyt,zainwestował w reklamę,sprzęt,lokum dla ludzi z polski,samochody,maszyny,z tego co słyszałem jakieś 150 tys euro,i wydymali go fachowcy z polski.On miał wrócić jako milioner do polski,a barany ze wsi co to widzieli jak się okna wstawia i podali się za montażystów go wykończyli.Niestety mój kolega tez miał dzieci i rodzinę,i tez byl bezwzględny,(ja jestem podobny,nie robię z siebie anioła,jeżeli mam wybierać miedzy odpuszczeniem bubla,a nowym samochodem dla córki-to długo się nie zastanawiam)i no facet się wybujał,bo do kraju mnie miał po co wracać.Moze dla Ciebie 600 tys zl to pestka,dla niego nie była,i dla mnie chociaż bym przeżył taka stratę tez nie jest,dla mnie to kupa kasy,bo wolałbym na dzień dzisiejszy dziecku jakiegoś konika kupić,albo zapłacić w stanach studia,niż stracić,dla niego to bylo wszystko co mógł zebrać,i to stracił przez nieuczciwych roboli.Naprawdę mi go szkoda.

fajneokna.pl
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: fajneokna.pl » śr lut 09, 2011 8:13 am

Invest przyszedłeś na forum opowiadać bajki?
To nie to forum.

ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: ekodomgizycko » śr lut 09, 2011 9:02 am

fajneokna.pl pisze:Invest przyszedłeś na forum opowiadać bajki?
To nie to forum.
Kiedys juz był jeden od bajek uKrawczyka pewnie reaktywacja jakaś bo doszukuje się tutaj wiele nienawiści rasowych i dziwie sie iz moderator nic w tym temacie nie robi a w wiekszości są to pomówienia i insynuacje. :shock:

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » śr lut 09, 2011 12:17 pm

ukrawczyka sławil Decco , jego następca Avangarda :D Coś w tym musi być :lol:

investdüseldorf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: investdüseldorf » śr lut 09, 2011 2:54 pm

i tu jest wasz problem właśnie,moja babcia nie wierzy ze latają samoloty,mój ojciec ze jest internet,a Wy ze poza granicami gminy w której mieszkacie jest inny cywilizowany świat.Niemcy jak im opowiadam ze w Polacy pracują fizycznie za 600 euro miesięcznie tez mi mówią ze był taki jeden,nazywał się Andersen,zawsze problemem było to ze małomiasteczkowość,brak pojęcia,obycia,kontaktów,skutkował niedowierzaniem,
ostatnio umieściłem film na YouTubie,jak niemieccy fachowcy w ciągu 4 godzin w trzech zrywają stara tapetę,szpachlują ściany,tapetują,i malują,natychmiast wieś która nie ma pojęcia o niczym odezwała się ze to niemożliwe,bo klej musi schnąc,gips,farba,nie wiedza co to nowoczesne technologie,niewiedza co to kleje z wzmacniaczami,nie wiedza co to odwilżacze powietrza potrafiące w25 minut wyciągnąć wodę z kleju i farby,było wesoło,komentarze przetłumaczyłem na niemiecki i pokazałem kolega,wesoło było. przykro mi ale cóż,mogę się tylko uśmiechnąć.
PYTANIE DO FACHOWCÓW NA KONIEC,WIECIE CO TO SA KOTWY CHEMICZNE?wiecie ze wasze montaże okien to średniowiecze?Chore,jak można mieć taka wiedzę jak Wy,i jeszcze się burzyć ze ktoś chce Was uświadomić,straszne.

Awatar użytkownika
technolog_szczecin
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: technolog_szczecin » śr lut 09, 2011 3:22 pm

Cięcie kosztów kolego, kosztów!!!. Firmy chcą istnieć na rynku :D . O szpecu z Niemiec, którego uczyłem jak okna w domku wstawić i jakie mogą mieć funkcje, nie będę tłumaczył. A zajmował się remontami mieszkań i domków. :mrgreen: Przykłady można podawać z dwóch stron

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » śr lut 09, 2011 8:58 pm

Wiemy co to są kotwy chemiczne , powiedz tylko jak je zastosować w starej rozsypującej się poniemieckiej kamienicy alb na tzw. lufcie :D

investdüseldorf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: investdüseldorf » śr lut 09, 2011 10:47 pm

Szerszel pisze:Wiemy co to są kotwy chemiczne , powiedz tylko jak je zastosować w starej rozsypującej się poniemieckiej kamienicy alb na tzw. lufcie :D
problem polega na tym ze kotwy chemiczne zostały wynalezione przez hilti właśnie do starego budownictwa,tam gdzie nic innego się :shock: nie nadaje,ale kotwa chemiczna kosztuje 18 euro jedna,na okno to minimum 6 a u was tyle okno kosztuje to o czym gadamy?

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » czw lut 10, 2011 8:45 am

problem polega na tym ze kotwy chemiczne zostały wynalezione przez hilti właśnie do starego budownictwa,tam gdzie nic innego się :shock: nie nadaje,ale kotwa chemiczna kosztuje 18 euro jedna,na okno to minimum 6 a u was tyle okno kosztuje to o czym gadamy?

U was ? Jak na Niemca całkiem przyzwoicie posługujesz się naszym językiem .
30-40 % montaży okien w Niemczech wykonują polskie firmy.....widocznie nie są aż tak dziadowskie jak opisujesz . Wszystkie "nowinki" o których mówisz są dobrze znane na naszym "czarnym lądzie" , jeśli zapłacisz możemy je zastosować...będziesz mógł pokazywać filmy :D Chcesz wejść na polski rynek-zapraszamy....

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » czw lut 10, 2011 8:25 pm

investdüseldorf pisze:
Szerszel pisze:Wiemy co to są kotwy chemiczne , powiedz tylko jak je zastosować w starej rozsypującej się poniemieckiej kamienicy alb na tzw. lufcie :D
Nie do starego budownictwa tylko do materiałów kruchych o budowie komorowej gdzie tradycyjne mocowanie uszkadza ścianki wewnętrzne.

A znasz może jakiś patent do budynków pasywnych aby zamontować okno np. 7 cm od właściwego muru ?
Pytam poważnie bo mam taką robótkę i chętnie skorzystam z podpowiedzi.

investdüseldorf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: investdüseldorf » pt lut 11, 2011 11:27 pm

witam,7cm od bocznej ściany ościeżą,czy 7 cm wewnątrz?nie kumam za bardzo,chodzi o zamontowanie gotowych okien i korektę ościeża przy zachowaniu pasywności budynku?Jezeli chodzi o zachowanie pasywności budynku,korektę wymiaru ościeża i montaż gotowych mniejszych okien,to oczywiscie ze jest sposób,można zamówić tzw przejciowke pvc montowana do ościeża na własne pióro,a potem tradycyjnie do ramy,natomiast jeśli chcesz zrobić okno na ościeżnicy 7 cm na zewnątrz od muru właściwego to trzeba wymurować wnękę.

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » sob lut 12, 2011 10:03 am

Wyobraź sobie że 7 cm przed murem , w dociepleniu 30 cm które dopiero będzie , bez wnęki :(
Z wnęką czy bez trzeba te okna przecież zamocować !
Wszelkie nowe patenty mile widziane.

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » sob lut 12, 2011 10:59 am

A kotwy statyczne JB-D ? 7 cm dają spokojnie radę ... mur jak rozumiem trójwarstwowy .

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » sob lut 12, 2011 8:33 pm

Jasne że dają radę , ale szukam innej technologii , najlepiej kosmicznej :)

kuba8883
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: kuba8883 » ndz lut 13, 2011 4:44 pm

A teraz chyba kumam :D
Najlepiej montować na wiązce lasera...tej od Gayko :D

Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: Szerszel » pn lut 14, 2011 10:24 pm

No właśnie :) dzionek pracy i 10 koła w kieszonce :D

aniani
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: aniani » pt gru 28, 2018 4:00 pm

renik czy jest możliwość bezpośredniego kontaktu w sprawie okien. mam ten sam problem

Odpowiedz

Wróć do „Poradnik - Okna Drzwi Osłony Stolarka budowlana - Najlepsi eksperci”