współpraca przy wdrożeniu patentu na nowy typ okna

bpnowicki
Czytelnik
Czytelnik

współpraca przy wdrożeniu patentu na nowy typ okna

Post autor: bpnowicki » wt paź 30, 2018 7:18 pm

Witam szanowne grono,
jestem architektem i jednocześnie autorem opatentowanego rozwiązania nowego typu okna. Mój patent PAT.221115 ( http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 1115B1.pdf ) jest odpowiedzią na problemy, z którymi borykam się na co dzień w mojej ponad dwudziestoletniej praktyce budowlanej. Producenci okien skoncentrowali swoje wysiłki na opracowaniu coraz doskonalszych, bardziej specjalistycznych rozwiązań i postęp w tym zakresie jest imponujący. Aspektem, który natomiast wydaje się być całkowicie pomijanym przez producentów, jest dopracowanie produktu pod kątem ułatwień dla inwestora czy generalnego wykonawcy na etapie wznoszenia budynku, a to przecież oni podejmują decyzje o wyborze dostawcy okien.
W naszej strefie klimatycznej i przy naszych preferencjach, dominującą technologią na budowach jest technologia tradycyjna, czyli „mokra”, która wymusza instalacje okien na bardzo wczesnym etapie prac. Okna, które budowlana brać potocznie określa pierwszymi meblami, pojawiają się na budowie, gdy nie ma jeszcze tynków, posadzek i elewacji, a budowa z użyciem ciężkiego sprzętu będzie toczyła się jeszcze przynajmniej przez rok! W tym czasie delikatne i precyzyjne okna narażone są na niezliczoną ilość zagrożeń, od zachlapania tynkiem i zaprawą począwszy, przez uszkodzenia mechaniczne, po wilgoć technologiczną, która destrukcyjnie wpływa szczególnie na ekskluzywną stolarkę drewnianą. Na tą chwilę inwestor dysponuje tylko jedną, bardzo niedoskonałą i kosztowną metodą walki o zachowanie okien w ich pierwotnym stanie, czyli wielokrotne zabezpieczanie skrzydeł i ram. Mimo tego w zasadzie na wszystkich budowach dochodzi do uszkodzeń i zniszczeń, szczególnie bolesnych dla generalnych wykonawców jeżeli ujawniają się przed samym końcem prac budowlanych i wpływają na końcowy termin przekazania obiektu.
Analizując problem doszedłem do bardzo prostego wniosku – na tym etapie prac budowlanych okien nie powinno być na budowie! Oczywiście powstaje problem, bo jeżeli okien nie będzie, nie będzie też możliwości prowadzenia prac wykończeniowych i budowa stanie. I tak zrodził się pomysł uzupełnienia systemu okiennego o jeszcze jeden, bardzo istotny element, a mianowicie ramę montażową okna, która zostanie zamontowana jako pierwsza, bez pozostałych części okna. Rama ta, oprócz oczywistej funkcji wzajemnego dopasowania z ramą okna, powinna mieć kształt umożliwiający prowadzenie wszystkich prac wykończeniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściwe okno będzie mogło pojawić się na budowie po ukończeniu wszystkich brudnych i ciężkich prac, czy wręcz w gotowym wnętrzu. Ideę okna z ramą montażową ilustruje animacja
https://www.youtube.com/channel/UCIjK7j ... nS4pk5qycQ
Oczywiście cały pomysł trzeba uzupełnić o funkcję czasowego zamknięcia budynku, ale jest na to wiele pomysłów i nie są one istota problemu.

Planowałem samodzielnie wdrożyć ten pomysł do produkcji, ale czasu nie starcza na wszystko :) Postanowiłem więc poszukać zainteresowanych wykorzystaniem mojego patentu wśród producentów. Może na tym forum znajdę kogoś, kto widzi potencjał tego pomysłu i ma możliwości jego zastosowania. Zapraszam do współpracy.

Pozdrawiam
Arkadiusz Nowicki

oknoAD

bpnowicki
Czytelnik
Czytelnik

Re: współpraca przy wdrożeniu patentu na nowy typ okna

Post autor: bpnowicki » pt lis 02, 2018 10:21 am

:mrgreen: liczyłem na pochwały lub, co bardziej prawdopodobne, na konstruktywną krytykę ... a tu cisza! Czy pomysł jest tak zły, że nie warto o nim nawet podyskutować?
A może tekstu za dużo - tu jest filmik https://www.youtube.com/channel/UCIjK7j ... nS4pk5qycQ

Pozdrawiam
AN

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”